آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتن سخنرانی و مقاله نیمه شعبانمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

تعظیم شعائر نیمه شعبان در ایام کرونایی – کرونا و نیمه شعبان

تعظیم شعائر نیمه شعبان در ایام کرونایی

در این روزهایی که دسترسی به جایی ندارید و تمام فعالیت ها محدود به خانه شده است بر آن شدیم برای حفظ و تبلیغ نام و یاد مولایمان امام عصر علیه السلام، راهکارهایی را به در خواست  دوستان ارائه دهیم. تا هر فردی در حد توان خود بتواند قدمی برای این ایام بردارد.

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام خدمت دوستان بزرگوار

سال هاست که به عنایت مولایمان صاحب العصر و الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، بهره مند بوده ایم از نعمت خدمت گزاری، ویژه در ایام مبارک نیمه ی شعبان!

به خوبی آگاهیم که همه عزیزان به جهت تلاقی بهار با این میلاد از مدت ها قبل برنامه ریزی های مفصلی داشته اند، اما حال که این مهمان ناخوانده ؛ ویروس کرونا به جان مردممان افتاده و امکان برپایی مراسم های نیمه شعبان نیست، بر آن شدیم برای حفظ و تبلیغ نام و یاد مولایمان، راهکارهایی را به در خواست  دوستان ارائه دهیم.

 در ابتدا یادمان باشد هر تهدیدی را می توان به عنوان فرصت در نظر گرفت، فرصتی جدید برای خدمت گزاری، چراکه هدایت خواستن از امام عصر علیه السلام و تمسک به ایشان و دعای بر فرج زمان خاصی ندارد و “هر زمانی ” زمان مناسب محسوب میشود.

چرا که نیازبه هدایت خواهی از امام عصر عجل الله تعالی فرجه یک نیاز ملموس است  و اینکه حضرت در دوران غیبت در فشار هستند یک حقیقت موجود. بدین سان فقط نباید خود را ملزم به برپایی برنامه های نیمه بدانیم بلکه موظفیم تلاش کنیم در کنار این برنامه ها مباحثی مناسب را با مداخل متقاوت و جذاب به مردم منتقل کنیم. و خواهش میکنیم از واژه ی جشن به خاطر بار معنایی خاصش در این ایام استفاده نکنیم و به جای آن از مراسم نیمه ی شعبان و یا رویداد نیمه شعبان استفاده کنیم.

باسپاس از همراهی شما، راهکارهایی را برای برپایی مراسم نیمه شعبان در شرایط موجود بیان می کنیم :

1- کمپین سفره

سفره شما رو یاد چی مینداره؟  یاد غذا، یاد هفت سین، یاد سفره ی عقد؟ تاحالا فکر کردین سفره چه کاربردی داره؟ درسته، باعث میشه غذا یا وسایل روی زمین نریزه، اما  یه کاربرد ویژه ی دیگه ای هم داره باعث میشه دورهم جمع بشیم!

یه نقش هایی برای سفره هممون میدونیم مثل نریختن وسایل اما به یه نقش هایی هم شاید اگاه نبودیم مثل دورهم جمع کردن ما! میخوایم بگیم امام عصر مثل همین هستند گاهی متوجه کارهایی که برای ما میکنند هستیم مثلا در توسلاتمون و گاهی متوجه نیستیم که چقدر بهمون عنایت دارند

سفره ها مارو فیزیکی دورهم جمع میکنند، و باعث گرم تر شدن کانون خانواده هامون میشن، حالا اگه از خانواده ها بخوایم با هم برای فرج دعا کنن بیشتر به هم نزدیک میشن یا اگه هر کدوم جدا جدا اقدام کنند و هر کدوم حاجات های خودشون رو بخوان؟

از طرف دیگه، وقتی دور سفره ی غذا نشستیم، اگه کسی ازما چیزی رو بخواد حتما به دستش میرسونیم، و چقدر خوبه اگر سر سفره ی محبت امام عصر علیه السلام جمع بشیم و برای هم بهترین هارو بخوایم، مثلا بگیم یا صاحب الزمان، این دوست من خیلی خوبه اما اگر این صفت نیک رو هم داشته باشه عالی میشه به خودشم بگیم  که چنین درخواستی از حضرت براش کردیم، که اگر این صفت رو داشته باشی خیلی بهتر میشه.

بیاین به یه زاویه ی دیگه هم فکر کنیم؛ آدم دوست داره تو سفره غذاهای متنوع باشه، میشه در بستر محبت امام عصر هم همین کارو کرد، یه ماه روی پرهیز از دروغ رو بخوایم و روش کار کنیم یه ماه روی صبر حالا ما تو این کمپین چی میخوایم بگیم؟ میخوایم بگیم وقتی سرسفره ای جمع شدیم؛ سفره رو بهانه کنیم برای از امام زمان گفتن، که هر نعمتی سر این سفره هست به بهانه ی وجود امام عصر علیه السلام، و  سفره ها بهانه ای هستند برای نشر محبت امام زمان علیه السلام


2- کمپین شکر (و شهامت اقرار)

 این روزهای کرونایی و این خانه نشین شدن های اجباری، در کنار تمام بدی هایش، یک حسن بزرگ داشت؛ “دیدن نعمت ها “

 این که فهمیدیم چه بی حد دارای نعمت بودیم و امروز حسرتش را میخوریم، نعمت آسوده بیرون رفتن، خرید کردن، سفر رفتن، دورهم جمع شدن، دست دادن و …. بسیار بسیار نعمت های دیگر، حال این روزها همه اقرار میکنیم به اشتباهاتمان به ندیدن نعمت ها، میخواهیم  در این کمپین؛ شکر را تمرین کنیم، شکر تمام آن چیزهایی که هنوز هست و عادی می پنداریم شان، جزیی نگر شویم اما بازهم ممکن است نعمت هایمان را نفهمیم، نبینیم. باید از خود حضرت عجل الله تعالی فرجه بخواهیم که نعمت هایمان را به ما نشان دهند، خود حضرت عجل الله تعالی فرجه بینایمان کنند.


3- کمپین عیدی ( عیدی بین قرآن )

یکی از شادی های عید، عید دیدنی رفتن و عیدی گرفتن بود، حال که مجبوریم به خانه نشینی و محرومیم از دید و بازدید، میتوانیم 5 صفحه از قرآن را به صورت هدفمند انتخاب کنیم (این صفحات با تامل و توسل اساتید انتخاب شده) و استیکرهای رنگی در هر صفحه قرار دهیم، در تماس های مجازی؛ (یا حتی تلفنی)  قرآن هایمان را به دوستان و اقوام نشان دهیم و بگوییم یک صفحه ازاین 5 صفحه ی منتخب، انتخاب کن، یا یک رنگ را انتخاب کن =، بعد باز کنیم و پول نقدش را به عنوان هدیه و عیدی برایش کنار بگذاریم (یا برایش کارت به کارت کنیم) و بعد پیام آیه ی مورد نظر را به او بگوییم.


4- تهیه ی  بسته های مناسب فرهنگی و ارسال به شاگردان مدارس:

 این طرح برای دوستانی در نظر گرفته شده است که هرسال توفیق اجرای برنامه های نیمه شعبان را در مدارس داشته اند، در خاطر داشته باشیم لزوما بسته های فیزیکی مدنظر ما نیست و میتوانیم از بسته های مناسب مجازی مثل خرید کتاب های اینترنتی و هدیه دادن آن ها هم استفاده کنیم، از همین نکته ی اول متذکر میشویم برای هر نوع هدیه به صورت خارجی رعایت نکات بهداشتی واجب است؛ مثلا قرار دادن پدهای الکی تک نفره در هر بسته.

نکته: سعی ما در برگزاری و تکیه بر برنامه های مجازی است


5- حضور در درب اصلی بیمارستان ها و تقدیر از کادر درمان:

به جهت تشکر از جامعه پزشکی و پرستاری درشرایط سخت فعلی، میتوانیم پک هایی مناسب برای آن ها تهیه کنیم و درب بیمارستان به نگهبان یا به مسئول ارتباطات تحویل دهیم، گفتگو و توجیه این بزرگواران بسیار مهم است که با ما و با هدف ما هم فضا و هم باور شوند، بسیار زیبا خواهد بود اگر گلی هم همراه بسته یا بروشور یا کارت تبریکمان باشد. تقدیم حس قدر شناسی برای عزیزانی که جانشان را برای شفای مردم فدا میکنند، بسیار لازم و ضروری است.

در این باب اگر پزشک یا پرستاری را میشناسیم، میتوانیم با او صحبت تبلیغی کنیم، که زحماتشان را به نیابت از حضرت عجل الله تعالی فرجه انجام دهند، که اگر ما همراهشان نیستیم اما حضرت علیه السلام در تمام لحظات سخت همراهشان هستند و ناظر و شاهد بر سختی های کارشان می باشند.

– تکمله: اگر برای دوستان مقدور بود، می توان کارت هایی لمینیت شده (به جهت امکان ضد عفونی) با محتوایی مهدوی برای بیماران هم تدارک دید. به واقع در حال بیماری همه ما به دنبال پناه هستیم به دنبال مامنی برای نجات، در حال بیماری بسیاری از پرده ها به لطف خدا کنار میرود و این نوشته ها تذکری مناسب میشود به حضور و دستگیری حضرت عجل الله تعالی فرجه، “این کار یقینا موثر خواهد بود”، این که تنها نیستیم و او مارا یاری خواهد، فقط کافی است بخواهیم.


6- تبلیغ در آسانسور منازل

در آسانسور منازلمان یک نوشته قرار دهیم جهت تبریک میلاد حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ میتواند یک تبریک ساده باشد یا یک سلام و یا متنی کوتاه برای ارتباط با امام عصر علیه السلام  همراه با بسته های شکلات فروشگاهی (شکلات باز هرگز قرار ندهیم)، حواسمان باشد در تمام هدایا باید موارد بهداشتی را اعمال کنیم.


7- استوری ها و استتوس های سریالی

 ازچند روز (3تا 10 روز)  قبل از نیمه شعبان با استوری ها و متن هایی هدفمند مردم را به یاد امام عصر علیه السلام بیندازیم، حواسمان باشد “تولید محتوا” کنیم نه فقط تبریک عید و روز شمار آن. مردم با تذکرات ما  به حضرت نزدیک می شوند.


8- تهیه ی بسته های هدیه

برای پاکبانان، پمپ بنزینی ها، حراست های کوچه یا شرکت هایمان و موارد مشابه در این کار متن هایی خاص برای ارج نهادن تلاش این بزرگواران در نظر گرفته می شود و سعی بر آن است که مخاطب متن های ما؛  فرزندان این عزیزان باشند، که حس تقدیر و ارزشمندی این بزرگواران در دید فرزندانشان به چشم آید.

 بر فرض مثال: میدونی اگر پدرت یه شب کارشون رو انجام ندن چقدر چهره ی شهر زشت و آلوده میشه و ….


9- ارسال اس ام اس:

 در این سبک ما پرهیز می کنیم از ارسال تبریکات متداول، بلکه سعی بر خلق موضوع های جدید داریم، متن هایی خلاقانه، مثلا: امسال قصد دارم برای بهتر بودنم با دستگیریت یا صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه، خوش خلق تر باشم، یک سال خوش خلق تر، نیمه شعبان مبارک!


10- تشویق سازمان ها و موسسات دولتی یا خصوصی:

هر کدام از ما در مکانی مشغول به کار هستیم، با خودمان فکر کنیم چه کاری می توانیم بکنیم، این که متنی تهیه کنیم برای راهرو ها یا آسانسورها یا متنی برای پیامک به همه ی کارمندان یا مدیر آن سازمان یا موسسه را تشویق کنیم برای ضبط فیلمی دو دقیقه ای، برای تبریک عید و نیمه شعبان با آرزوی سلامتی برای کارکنانشان.

 این ها همه پیشنهادهایی است برای تبلیغ این ایام و این میلاد اما هرکداممان توانایی های ویژه ای داریم در مکان هایی که هستیم خودمان خالق وضعیت جدید باشیم، و یادمان باشد هر زمانی زمان مناسب، برای گسترش نام حضرت علیه السلام است.


11- مسابقه جذاب با هدایای جذاب به صورت مجازی:

 سعی کنیم از مسابقات کلاسیک پرهیز کنیم مثلا بخواهیم خاطره شان را از آخرین باری که کمک حضرت رو درک کردند بیان کنند یا بیاییم از قابلیت های شبکه های مجازی استفاده کنیم مثل نظر سنجی ها و رای گیری های در اینستاگرام مثلا بنویسیم: من امام زمان را دوست دارم چون … با چهار گزینه صحیح که مخاطب خودش به فراخور حس خوبش یکی را انتخاب کند.


12- تماس صوتی ( تلفنی ، واتس آپ یا سایر امکانات ):

 هر سال برای دعوت جشن هایمان، با بزرگوارانی تماس می گرفته ایم، امسال که امکان برگزاری جشن های عمومی نیست باز هم با آن ها تماس بگیریم و بعد از تبریک عید، بگوییم به یمن حضرت به یادشان هستیم هر چند امکان دعوتشان را نداریم.

و یا با کسانی تماس بگیریم که مدت هاست ار آن ها بی خبریم یا با آن ها قهریم، فقط کافی است نگاهی به لیست مخاطبین بلند بالای در گوشی هایمان بیندازیم. فقط فکر کنیم اگر دوستی بعد از سال ها صدای مارا به دلیل تبریک نیمه شعبان بشنود چقدر تاثیرگذار است، تمام این اعمال را به نیابت از امام عصر عجل الله تعالی فرجه انجام دهیم متوجه معجزه ی کلاممان خواهیم شد.


13- معرفی کتاب های مهدوی:

 معرفی کتاب ها ویژه به صورت مجازی باشد، یا خریدن و هدیه دادن کتاب های اینترنتی مهدوی، ارسال پادکست های کتاب های مذهبی، و یا کتاب های غیر مذهبی خوب و امید دهنده، مثل کتاب های داستانی ویژه یا کتاب های مهارتی خوب (تنوع عناوین کتاب ها، با گزینش صحیح آن ها میتواند مخاطبین بیشتری را با ما همراه کند، تاکید میکنیم، انتخاب آگاهانه ی کتاب ها)


14- رستوران ها و فست فود ها :

هنوز با وجود بیماری کرونا، رستوران هایی هستند که هم چنان  مشتری دارند، با هماهنگی با مدیر رستوران به سر میزها برویم و با فاصله ی مقرر و رعایت نکات بهداشتی، چند دقیقه ی کوتاه با آن ها درباره ی امام عصر علیه السلام  صحبت کنیم و یا هدیه یا گل به آن ها بدهیم (تمام هدیه ها همراه با دستمال و پد الکلی تک نفره باشد)


15- همراهی با شرکت های دلیوری:

 با شرکت هایی که کار ارسال کالا را انجام میدهند و یا حتی با مغازه هایی چون سوپر مارکت های بزرگ صحبت کنیم؛ تا دربسته های ارسالیشان کاغذهایی با محتوای مهدوی، که ما دراختیارشان گذاشته ایم، قرار دهند، این کار مستلزم توجیه کامل مدیران مسئول این شرکت ها یا فروشنده هاست که خودشان هم پیوند برقرار کنند با امر تبلیغ، یعنی خودشان مبلغ شوند.


16- هدیه و تقدیرازماموران پست، کارمندان بانک ها و نیروهای پلیس:

 این که در شرایط سخت باز هم آنها مشغول کار هستند ما را موظف میکند برای ابراز تقدیر به نحو مهدوی

تکمله: به جهت تفاوت در سبک شغل های مختلف، آن ها را در این متن به چهار دسته تقسیم کرده ایم.


17- ارسال و پست هدیه های مناسب برای اقوام یا دوستان:

 مثلا برای بچه ها لوازم نقاشی، برای خانم های سن دار جانماز، هدیه دادن همیشه موجب افزایش محبت است ویژه اگر رنگ مهدوی داشته باشد (به نکته آخر متن، درباره ی بسته های پستی حتما توجه کنید)


18- تشکیل کمپین های مجازی:

 در فضای مجازی کمپین هایی تشکیل دهیم برای دعوت به یک کار نیک یا  پرهیز از یک صفت یا کار بد یا انجام یک مهارت مثلا کمپین پرهیز از خشم؛ به مناسب میلاد مهربانترین خلق!


  19- اجرای برنامه های زنده، با اطلاع رسانی قبلی:  

 مثل تئاتر های آنلاین، مثل سخنرانی و مداحی های آنلاین برای روز نیمه

در بسترهای مناسب و پرطرفدار مثل لایو اینستاگرام، یا آپارات، یا مواردی مشابه

نکته ی مهم: برای  اجرای برنامه های زنده چند لایه تماس با مخاطبین برای خودمان تعریف کنیم. اول تماس تلفنی و دعوت به برنامه، دوم فرستادن تکس واتس آپی (ارتباط با بستری متفاوت) جهت یاد آوری برنامه و در آخر اجرای خود برنامه ی زنده


20- اجرای برنامه ی میزها به صورت مجازی:

با برنامه ی اسکایپ یا با برنامه ی وبکس یا استفاده از برنامه های مشابه  میتوانیم اجرای میزها را داشته باشیم، اجرای میز در این ایام به وسیله ی اسکایپ تجربه شده و بازخورد بسیار مناسبی هم داشته است.


21- استفاده از بنردر خیابان ها:

  با جملاتی متفاوت؛ میتواند هم سلام به حضرت باشد هم شان دستگیری یا توسل حضرت را نمایان کند! جملاتی مثل:

-بازهم مثل همیشه مراقبمان با، که گفته ای: انا غیر مهملین لمراعاتکم 

– پشتم به وجودت گرم است، کهف حصین! (میتوانیم از ترجمه  استفاده کنیم، این ها فقط نمونه بود، در صورت نیاز و درخواست  محتوا در اختیارتان قرار خواهد گرفت)


22- تابلو مصورها در سطح شهر و نقاط پر رفت و آمد مثل بیمارستانها، که حاوی متن هایی کوتاه و امیدوار کننده باشد


23- خانواده هایمان را بیشتر امام زمانی کنیم، این زمان، بهترین زمان برای بودن با خانواده است و غافل نشویم از انجام کارهای کوچک اما پر تاثیر، مثل؛ سلام دادن هر صبح به امام عصر همراه فرزندانمان، دعا کردن های کوتاه، ذکر داستان های مهدوی، خوش خلق بودن به خاطر حضرت عجل الله تعالی فرجه، همه ی این ها محتاج توجه و ابتکارهای رفتاری ماست با توسل به خود حضرت.

یادمان باشد؛ خودمان و خانواده هایمان محتاج شنیدن این واقعیت ها هستیم، مناسب باور مخاطبمان حرف بزنیم طوری که از ما گریزان نشوند و بگویند: بازهم حرف تکراری ! بلکه آن چنان رفتار ما تاثیر گذار باشد که بگویند: چقدر به این مطالب احتیاج داشتیم.


24- کمک به روزمزدها و کارگران منازل:

در این ایام اگر کارگری روزمزد را می شناسید، بسته های آذوقه با تبریک عید نوروز و نیمه شعبان بسیار تاثیر گذار خواهد بود، استدعا داریم به فکر قشر ضعیف با حفظ شانشان باشید.


  25- ضبط  و پخش سخنرانی های کوتاه:

سخنرانی های 1تا 5 دقیقه ای بسیار پرکاربرد و پر طرفدار است، از اساتید و بزرگانی که مقبولیت عمومی دارند خواهش کنیم برای ضبط این برنامه ها اقدام کنند.


  26- هدیه به همسایه ها:

 برای میلاد باسعادت حضرت حجت علیه السلام، هدیه هایی را تدارک ببنیم، مثل سی دی های سخنرانی یا مولودی، کتاب های مهدوی و یک شاخه گل (بهتر است سایر کتاب های خوب هم باشد)


  27- درست کردن کلیپ:

حتما نیاز به ساخت کلیپ های حرفه ای نیست، هرچند اولویت با آن هاست، اما میتوانیم در این زمان کوتاه، کلیپ های ساده و تاثیر گذار مهدوی درست کنیم.


28- روزشمار مهدوی

منظورما درست کردن روزشمار محتوایی است نه فقط ذکر 5 روز مانده تا نیمه شعبان


29- ارسال ویدیو های تصویری برای اقوام و دوستان

میتوانیم  همیشه تماس تصویری بگیریم اما  کمی خلاقانه ترعمل کنیم؛ با تصویر خودمان با رعایت نکات دنیای مجازی، میتوانیم کلیپ های کوتاه و متفاوت درست کنیم با ذکر نام مخاطب هایمان برای تبریک این میلاد (می تواند با ذکر خاطرات خوب و شخصی مخاطب هایمان باشد) و از دستگیری و عنایت های حضرت علیه السلام به خودمان بگوییم.


30- تولید پادکست های مذهبی:

میتوانیم حتی در این مدت محدود پادکست های خوبی را برای انتشار ضبط کنیم، فقط کمی همت می خواهد، شاید همه همیشه حوصله ی مطالعه نداشته باشند اما شنیدن پادکست همیشه جذاب است و مخاطبین میدانند اگر امروز گوش نکنند روزهای دیگر و در فرصت های بعد گوش خواهند کرد.


31- نوشتن جملات کوتاه وهمراهی آن با عکس و تصویر:

فقط خواهش میکنیم از محتوای کلیشه ای، شروع متن کلیشه ای و استفاده از عکس های تکراری پرهیز کنید، مثل پست های اینستاگرامی یا واتس آپی

چند نکته مهم را به عنایت امام عصر عجل الله تعالی فرجه با هم مرور کنیم:

-هرکاری برای مراسم نیمه شعبان انجام میدهیم، هرکدام از این سی و یک کار و یا کارهای خلاقانه ی خودتان، باید درون مایه اش  تاکید بر دعای بر فرج مولایمان باشد و یا شان کمک خواستن و نصرت امام عصر عجل الله تعالی فرجه را  به صورت پررنگ داشته باشد، تمام این برنامه ها برای ارتباط مخاطب ما، با حضرت است

– در مواردی که امکان صحبت هست یا امکان متنی طولانی تر حتما اصل را بر تصحیح یک صفت یا رفتار بگذاریم که مخاطب ما تصمیم بگیرد یک رفتار خوب مبتنی بر رفتار اهل بیت علیهم السلام را انجام دهد یا یک رفتار نکوهیده را ترک کند

– در موارد مطروحه ی بالا، وقتی از واسطه ای میخواهیم کاری برای ما انجام دهد، مثلا بسته های هدیه را برای تحویل ببرد، باید حتما با او وارد گفتگو بشویم و او را متذکر حضرت بکنیم

– در این روزها که کرونا همه گیر تر شده باید در روابطمان بهداشت به صورت پررنگ تعریف شود، یعنی هم بهداشت را رعایت کنیم و هم به مخاطبمان نشان دهیم که ما پایبند به نکات بهداشتی هستیم حال به دو صورت؛ یا قرار دادن پد الکلی در بسته هایمان یا ظاهر خودمان با دستکش و امثالهم و یا با حرف زدن پیرامون بهداشت روانی، یعنی نداشتن استرس و نگرانی  که ما امام عصری داریم که هر لحظه حواسشون به ما هست و نباید وارد فضای نگرانی بشویم چرا که استرس خودش موجب ضعف سیستم ایمنی بدن میشود، توصیه کنیم در نگرانی هایشان با افراد مطلع و معتمد صحبت کنند و چه کسی معتمد تر از مولایمان ؟

تکمله مهم: این برگه را بنویسیم و روی پک های هدیه قرار دهیم: طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، نامه ها و بسته های پستی تحت ریسک ویروس نیستند و طبق بررسی های انجام شده ویروس کرونا مدت زمان طولانی روی اشیایی مثل نامه یا بسته باقی نمی ماند (این به معنای قرار ندادن پد های الکلی تک نفره در بسته ها نیست)

-جاهایی که ارتباط اولیه نمی تونیم داشته باشیم حتما ارتباط ثانویه را حفظ کنیم ، مثلا در اسانسور محل کارتون شکلات گذاشتین برای مخاطب عام، آمادگی ذهنی داشته باشم که اگر کسی گفت چه کار خوبی ! بتونیم با اون فرد وارد مکالمه بشیم حتی به قدر یک جمله، مثلا بگوییم ؛ عنایتی از حضرت در زندگیم داشتم و این شکلات ها به خاطر عرض ارادت من هست !

در معنای دیگر دنبال بازخورد مخاطب باشیم؛ اگر بازخوردی داشت، جملات صحیح مهدوی داشته باشیم و اگر بازخوردی نداشت از او پیگیری کنیم، مثلا استتوس منو دیدی، به نظرت خوب بود ؟ دوست داشتم ایجاد ارتباط کنه با امام عصر عجل الله تعالی فرجه، موفق بودم ؟

نکته ی بسیار مهم؛ تمام این کارها را به نیابت از خود حضرت عجل الله تعالی فرجه انجام دهیم

– سعی کنیم کارهایمان خلاقانه باشد، این را هم از خود حضرت باید بخواهیم، بخواهیم ایده ها و کلامی به ما بدهند که موجب جذب مخاطب شود، آن هم نسل جدید که بسیار متفاوت از نسل های قبل هستند، و یقین داشته باشیم اگر از حضرت عجل الله تعالی فرجه، کمک بخواهیم یقینا دستمان را در این کار میگیرند

– در پکیج هایی که به گروه های مختلف می دهیم ویژه مشاغلی که شاید در وهله ی اول خیلی به نظر مهم نرسند، حتما نامه هایی برای فرزندان این بزرگواران در بسته های هدیه قرار دهیم، نامه هایی از مهم بودن کار این عزیزان، باید تلاش کنیم فرزندان را قدردان زحمات والدینشان کنیم، این قدر دانی موجب رضایت والین میشود و این رضایت عاملی برای نزدیکی به ظهور.

نکته:
می توانید به فتاوای مراجع بزرگوار خودتان نیز مراجعه کنید، بر فرض مثال آیت الله سیستانی در سایت خودشان اعلام کرده اند که می توانید نیمی از سهم امام را برای درمان یا جلوگیری از ابتلای سایرین به بیماری کرونا اختصاص دهید.


فقط بانوان مطالعه نمایند

  32- برگزاری ختم های گروهی قرآن به نیت سلامتی و تعجیل درفرج امام عصر عجل الله تعالی فرجه:

در این برنامه نیاز به حضور 301 نفر داریم برای قرائت روزی دو صفحه از قرآن کریم، اگر 30 دوست داشته باشیم و هرکدام از آن ها 10 دوست دیگر، با همراهی خودمان، این ختم به راحتی و به صورت مداوم صورت می پذیرد لازم به ذکر است برای این طرح فایل دفترچه ها موجود است.

تکمله: میتوانیم ختم های روزانه هم داشته باشیم، این امر هم مقدور است و سهل، فقط برنامه ریزی شما عزیزان را میخواهد


33- برگزاری جشن نیمه در خانه برای خانواده ی خودمان:

درست است که هرسال با خانواده هایمان به جشن های نیمه شعبان بیرون از خانه  میرفتیم اما امسال، مسئول هستیم برای قطع زنجیره ی کرونا، در منزل بمانیم می توانیم این شادی را برای خانواده ی خودمان مهیا کنیم؛ با بستن ریسه های رنگی و چراغدار، تزیین خانه، پختن کیک و دسر و “مهم ترین” کار مشارکت دادن بچه ها در این امور است

نکته مهم:
حواسمان باشد؛ قرار دادن یک ریسه ی رنگی یا چراغدار در بیرون از پنجره ی ساختمانمان میتواند نور و امید را در دل های همسایه هایمان ایجاد کند، آن ها هم مثل ما در خانه هایشان قرنطینه هستند، همین ریسه های نورانی میتواند، دل هارا متوجه امام عصر عجل الله تعالی فرجه کند.

دوستان مهربان من: در خدمت گذاری هیچ کاری کوچک نیست.


34- برگزاری ختم های قرائت دعاهای مربوط به امام زمان علیه السلام به صورت مجازی:

در این برنامه ی مجازی به دو صورت میتوانیم اقدام کنیم یا به صورت آنلاین دوستان را دعوت کنیم و برنامه با صوت دعا به صورت زنده پخش شود و یا برای ختم یک دعا 40 نفر شویم و عهد ببندیم در زمان مقرری از شبانه روز این ختم دعا به نیابت از معصومین علیهم السلام برای تعجیل در فرج مولایمان، خوانده شود

یاد آوری میکنیم “متن و صوت چهل دعا”، در صورت درخواست دوستان، موجود است.


35- کلیپ شعرخوانی کودکان با مضامین مهدوی:

در این کار، مادر خانواده یکی از شعرها یا سرود های موجود امام زمانی را انتخاب کند و پس از تمرین با فرزند یا فرزندانش، از آن عزیزان فیلم بگیرد و در فضاهای مجازی در ایام نیمه شعبان قرار دهد.

نکته:
حواسمان باشد هدف خودمان و فرزندان پاک و عزیزمان فعالیت برای حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه باشد و قصدمان تبلیغ نام حضرت و خدای ناکرده دنبال شهرت برای فرزندانمان چون دیگر عزیزان در فضای مجازی نباشیم.


36- برگزاری مسابقه برای تزیین منزل در نیمه شعبان:

در این مسابقه بزرگوارانی متولی امر میشوند و جوایزی در خور، در نظر میگیرند، بعد برحسب مخاطبانشان این مسابقه را در صفحات مجازیشان چون اینستاگرام قرار میدهند.

ممکن است مخاطب عزیزی، فقط خانواده و فامیلش باشند و مخاطب عزیز دیگری چند هزار نفر از مردم خوبمان مهم پخش شادی در خانه های شیعیان است در ایام میلاد امام عصر عجل الله تعالی فرجه، در شرایطی که برای سلامتیمان نمیتوانیم از خانه هایمان خارج شویم! و بعد میتوانند عکس ها را برای ادمین هر پیج بفرستند و با رای گیری بهترین ها انتخاب شوند.

نکته:
با گذاشتن شرط هایی می توانیم از چشم و هم چشمی شدن این مراسم پرهیز کنیم.


37- پخت کیک یا شیرینی و ارسال آن برای افراد درجه یک خانواده:

دراین طرح برای شیرین کردن فضای خانواده به پخت کیک و شیرینی می پردازیم برای افراد درجه ی یک خانواده یا دوستانی که اطمینان “کامل و کامل” دارند به رعایت نکات بهداشتی توسط ما حتی میتوانیم از روند کار با رعایت بهداشت و با مشارکت فرزندانمان، فیلم بگیریم و برای عزیزانمان ارسال کنیم.

تاکید میکنیم به استفاده از دستکش و سایر ملزومات بهداشتی!


38- برگزاری مراسم آنلاین دعا در نیمه شب نیمه شعبان:

هر سال بسیار توصیه شده ایم به احیای شب نیمه شعبان و خواندن دعاها و توسلاتی در این شب عزیز، که این امربه سادگی و به عنایت حضرت عجل الله تعالی فرجه امکان پذیر است  با هماهنگی با سخنرانان و مداحان بزرگوار و اعلان آن به مردم از طریق شبکه های مجازی.


39- برگزاری مسابقه کتاب خوانی ویژه برای نوجوانان و جوانان فامیل:

با معرفی کتاب هایی کوتاه با محتوایی ساده و روان و قرار دادن جوایزی ارزنده و مجازی مثل بن کتاب از سایت های مورد تایید، میتوانیم این قشر را به کتاب خوانی دعوت کنیم و البته چقدر خوشبخت خواهیم بود اگر این کار مداوم باشد.


40- خرید دعاهای کارتی مربوط به امام عصر عجل الله تعالی فرجه و ارسال آن به صورت هدیه برای اقوام و دوستان یا تقدیم آن به همسایه های محترم.


41- نصب برگه ی روزشمار نیمه شعبان همراه با یک حدیث کوتاه در تابلوی اعلانات ساختمان یا در آسانسور آپارتمان ها

توجه داشته باشیم؛ حدیث ها کوتاه باشند و روان، حتی میتوانیم عربی آنرا نیاوریم یا در پاورقی متن بیاوریم، غرض ما خواندن و” فهمیدن” یک حدیث کاربردی و پرمعناست که در نهایت منجر به “عمل کردن” مخاطب شود.


توصیه هایی برای خدمتگزاران:

دوستان بزرگوار برای ارتقای سطح علمی خودمان برای آمادگی بیشتر برای مواجه شدن با شرایط متفاوت مثل شرایط این روزها؛ مطالعات گسترده تری داشته باشیم در زمینه های خلاقیت و حل مسائل به روش خلاقانه و سایر کتاب های توصیه شده ی اساتید، تا بتوانیم با تمسک و توسل به حضرت علیه السلام راهکارهای بیشتری برای خدمت گزاری داشته باشیم.

نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق بخش نظرها در پایین همین صفحه  برای ما ارسال نمایید.


برای مطالعه و مشاهده مطالبی که در مورد امام عصر علیه السلام است می توانید به لینک مقالات نیمه شعبان مراجعه نمایید.
فهرست نیمه شعبان
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

‫17 نظرها

 1. درباره کمپین عیدی ،،،اینکه ذکر شده ایات توسط اساتید انتخاب شده،،،چطور میتونیم به اون آیات دسترسی پیدا کنیم

  1. سلام علیکم
   ان شاءالله فایلی تا دو سه روز آینده منتشر میشود که کامل در مورد این مقاله توضیح داده است. و شما پاسخ خود را دریافت خواهید کرد.
   در پناه اهل بیت علیهم السلام باشید

 2. سلام علیکم
  ضمن تشکر از متن خوبتان، بهتر نیست که هدیه های امسال به جای شاخه گل، چیزی کاربردی در جهت ارتقای سلامت فرد باشد؟
  بنده ساکن ایران نیستم و از شرایط ایران اطلاعی ندارم. ولی مثال هایی که به ذهنم می رسد، بسته های کوچک گل خشک یا دمنوش یا حتی آب نبات زنجبیلی طبیعی و… است. البته اگر کلا هدیه دادن خوراکی در شرایط فعلی ایران کار درستی حساب می شود.
  حتی شاید ماسک پارچه‌ای زیبا هم مناسب باشد.
  باز تأکید می کنم که بنده اطلاعی از شرایط فعلی ایران ندارم و لذا پیشاپیش عذرخواهی می کنم اگر پیشنهادم عملی نیست.
  گزینه دیگر هم دفترچه یادداشت است برای برنامه ریزی خودسازی با توسل به حضرت علیه السلام

  1. علیکم السلام
   لازم است ذکر کنیم ، تقدیم گل در هدیه ی پزشکان و پرستاران قید شده است که معنای تقدیر بیشتری در فرهنگ ما دارد .
   در رابطه با تقدیم آذوقه به هر نحوی ، ما انتخاب محصول را برعهده ی دوستان برحسب فرهنگ شهرهایشان گذاشته ایم و فقط تاکیدمان بر محصولات بسته بندی کارخانه ای بوده است با قراردادن پدهای الکلی و رعایت نکات بهداشتی
   بازهم از دقت نظر و دلسوزی شما صمیمانه تشکر میکنیم
   در پناه اهل بیت علیهم السلام باشید

 3. عرض سلام و خداقوت
  ضمن تشکر از مطالب خوب و مفید شما، مطالبتون نسبت به سال قبل خیلی بهتر شده، قبلا سایت شما بهم ریختگی داشت که اصلا آدم پشیمون میشد که مطلب ازش برداره ولی الان خداروشکر خیلی بهتر شده،مخصوصا دسته بندی ها خوب شده و اینکه اولش توضیح داره که این مطلب محتواش چی هست این کار مفید شده و دیگه لازم نیست تمام مطلب خونده بشه دسترسی آسان تر شده، ان شاءالله توفیقاتتون روز افزون باشد.

 4. هدیه در این ایام:

  پک ضد عفونی
  مثلا یه ژل یه بسته دستڪش ، یه بسته دستمال ڪاغذی و یه وایتڪس
  به همراه مثلا تابلو حضرتی یا ڪتاب حضرتی …

 5. سلام
  بسیار عالی بود.
  برا قسمتی که گفتین نوشته هایی در سطح شهر زده بشه، مثلا “بازهم مثل همیشه مراقبمان باش” یا “پشتم به وجودت گرم است”
  مثل اینا برا غدیر پیشنهاداتی ندارید؟

  1. سلام علیکم
   به زودی مقاله بزرگداشت غدیر در ایام کرونایی منتشر خواهد شد
   درپناه اهل بیت علیهم السلام باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا