متن سخنرانی و مقاله محرمآثار نوشتاری و اجرایی محرمبزرگسالمتنیمحرممخاطبیننوجواننوع محتوا

بزرگداشت ایام محرم

بزرگداشت ایام محرم در روایات معصومین علیهم السلام

بزرگداشت ایام محرم در کتب مختلف و در روایت هایی که معصومین علیهم السلام بیان فرموده اند عزاداری سیدالشهدا علیه السلام را بر همگان واجب میکند که برای برپایی این مجالس همتی بگماریم. که با برپایی عزا این ایام را زنده نگه داریم.

امام رضا علیه السلام به «ریان بن شبیب» فرمود: اگر تو را خوشحال میكند كه در درجات والاى بهشت با ما باشى، پس در اندوه ما غمگین باش و در شادى ما خوشحال باش. (جامع احادیث الشیعه، ج 12،)

متن بزرگداشت ایام محرم

شیخ صدوق رحمه الله در كتاب «عیون اخبار الرضا علیه السلام» از حضرت رضا علیه السلام نقل كرده است كه فرمود: هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى به ابراهیم خلیل الرحمان دستور داد بجاى فرزندش اسماعیل آن قوچ را كه براى او فرستاده است ذبح كن.

ابراهیم علیه السلام آرزو كرد كه كاش اسماعیل را با دست خود قربانى كرده بود و به ذبح آن قوچ امر نشده بود تا به قلب او آنچه به قلب پدرى كه بهترین فرزند عزیزش را با دست خود ذبح كرده وارد مى شد، و با این عمل سزاوار پاداش صبركنندگان در مصیبت‌ ها مى شد و درجات والایى را تحصیل مى كرد.

خداوند تبارك و تعالى به او وحى فرمود: اى ابراهیم! محبوبترین آفریده من نزد تو كیست؟ عرض كرد: خداوندا! مخلوقى را نیافریده اى كه نزد من محبوبتر از حبیب تو یعنى محمّد صلى الله علیه وآله وسلم باشد. فرمود: اى ابراهیم! او را بیشتر دوست دارى یا خودت را؟ عرض كرد: او را از خودم بیشتر دوست دارم.

فرمود: فرزند او را بیشتر دوست دارى یا فرزند خودت را؟ عرض كرد: فرزند او را از فرزند خودم بیشتر دوست دارم. فرمود: كشته شدن فرزند او از روى كینه و ستم بدست دشمنانش قلب تو را بیشتر به درد مى آورد یا قربانى شدن فرزندت بدست خودت در راه اطاعت من؟ عرض كرد: كشته شدن او بدست دشمنانش براى من دردناكتر است.

خدای متعال فرمود:

یا إبراهیم؛ إنّ طائفة تزعم أنّها من اُمّة محمّد صلى الله علیه وآله وسلم ستقتل الحسین إبنه من بعده ظلماً وعدواناً كما یذبح الكبش، و یستوجبون بذلك سخطی.

اى ابراهیم! گروهى كه خود را از امّت محمّد صلى الله علیه و آله و سلم مى پندارند بزودى حسین علیه السلام فرزند او را بعد از او با ظلم و ستم مى كُشند همانطور كه سر گوسفندى را جدا می‌كنند، و با این عمل سزاوار خشم و غضب من مى گردند. ابراهیم علیه السلام با شنیدن آن اندوهگین شد، و یاد آن مصیبت دل او را بدرد آورد و او را گریان نمود.

خداوند تبارك و تعالى به او از طریق وحى فرمود: اى ابراهیم! ناله و فریادت بر امام حسین علیه السلام و مصیبت كشته شدن او را فدیه و عوض قرار دادم براى بى تابى و تحمّل مصیبت فرزندت اسماعیل در صورتى كه او را با دست خود قربانى كرده بودى، و درجات والاى مصیبت زدگان را نصیب تو گردانیدم.

و این تأویل كلام خداوند تبارك و تعالى است كه فرمود: «وَفَدَیْناهُ بِذِبْحٍ عَظیم» «و بر او ذبح بزرگى فدا ساختیم» و هیچ نیرو و قدرتى نیست مگر به سبب خداوند بلندمرتبه بزرگ. ( القطرة ج 1 ص 477) (سوره صافّات، آیه 107)

(عیون اخبار الرضا علیه السلام: 166/1 ح 1، جواهر السنیّة: 251، تأویل الآیات: 497/2 ح 12، تفسیر برهان: 30/4 ح6، المنتخب: 32، بحار الأنوار: 225/44 ح6 و در ذیل آن شرح و توضیحى آورده است.?)

بزرگداشت ایام محرم – عزاداری حسینی از ابتدای ماه محرّم

قیل للإمام الصادق علیه السّلام: سیدی جعلت فداک، إن المیت یجلسون بالناحیة بعد موته أو قتله؛ و أراكم تجلسون أنتم و شیعتکم من أول شهر بالمأتم و العزاء للحسین علیه السّلام. فقال: ما هذا ! إذا حل هلال محرم، نشرت الملائكة ثوب الحسین علیه السّلام و هو مخرق من ضرب السیوف و ملطخ بالدماء؛ فنراه نحن و شیعتنا بالبصیرة و لا بالبصر، فإذاً تنفجر دموعنا. خصائص الزینبیة، ص 49 – ثمرات الأعواد، ص36

به امام صادق صلوات الله علیه عرض شد: آقای من به فدایتان شوم، وقتی کسی می میرد یا کشته می شود جلسه نوحه ای برای او می گیرند؛ و من مشاهده می کنم که شما و شیعیانتان از اول ماه محرم اقامه عزا می کنید. حضرت فرمودند: این چه حرفی است! هنگامی که هلال ماه محرم دیده می شود، ملائکه پیراهن امام حسین علیه السّلام را آویزان می کنند در حالیکه از ضربه های شمشیر پاره پاره شده و آغشته به خون است؛ ما و شیعیانمان این پیراهن را با چشم دل (و نه با چشم ظاهری) می بینیم، پس اشک های ما سرازیر می شود.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا