پرسش و پاسخ فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

همکاری امام علی با خلفاء – پرسش و پاسخ فاطمیه

پرسش و پاسخ فاطمیه شماره 19

همکاری امام علی با خلفاء (ادعای شرکت امیرالمؤمنین علیه السلام در جنگهای ابوبکر به عنوان فرمانده)

یکی از دروغ پردازی های مخالفان ادعای واهی و بی اساس شرکت امیرالمومنین علیه السلام در جنگ های ابوبکر و عمر است. و می خواهند همکاری امام علی با خلفاء را جلوه دهند و بر کارهای خودشان مهر تایید بزنند. در این پرسش و پاسخ به این سوال پاسخ داده شده است.

پرسش – همکاری امام علی با خلفاء

آیا امیرالمؤمنین علیه السلام در جنگ های ابوبکر شرکت داشته ‌اند و فرمانده لشگر او بوده‌ اند؟ ادعای شرکت امیرالمؤمنین علیه السلام در جنگ های ابوبکر به عنوان فرمانده.

پاسخ – همکاری امام علی با خلفاء

یکی از دروغ پردازی های مخالفان ادعای واهی و بی اساس شرکت امیرالمومنین علیه السلام در جنگ های ابوبکر و عمر است. آنان چنین وا نمود می‌ کنند که آن حضرت همیشه به عنوان بازوی کمک حال خلفا به عنوان اجرای سیاست‌ های آنها بوده است. در حالی که با مراجعه به متون تاریخی شیعه و حتی سنی خلاف این ادعا ثابت می ‌شود.

آن حضرت نه تنها در جنگ‌ ها فرماندهی لشگر را به عده نمی ‌گرفت بلکه از کمترین همراهی و مشارکت در ماجراجویی ‌های نظامی خلفا کاملا پرهیز فرمود. مصادیق زیادی در مستندات اهل سنت وجود دارد که نشانگر عدم شرکت علی علیه ‌السلام در جنگ های است که به راه انداختند. به این اسناد مراجعه کنید.

می ‌خواهیم علی را برای جنگ ها با قبایل کنگه و حذر الموت در یمن بفرستم زیرا او فردی عادل است. و اکثر مردم به او ضایت می ‌دهند عمر گفت: من فقط از یک چیز هراس دارم می‌ترسم او از جنگیدن با آنها خودداری کند.

و اگر او نجنگد دیگر هیچ یک از مسلمانان به جنگ رقبت نخواهد داشت. پس بهتر است. علی در مدینه بماند و اکرمه ابی جهل را به جنگ با آنان فرستیم.

اوضاع در زمان خلافت خلیفه ‌ی دوم چنین است. امیرالمومنین علیه السلام نه تنها به طور داوطلبانه در جنگها و فتوحات او شرکت نمی ‌کند. بلکه وقتی او درخواست همکاری در جنگ را به حضرت مطرح می‌کند. ایشان در خواست جنگ را رد نموده و از شرکت در جنگ اجتناب می ‌کنند.

این مخالفت‌ ها چنان بر او سنگین می‌ آید که یکبار با ابن عباس به شکایت این جریان را در میان می‌گزارد. ابن عباس می ‌گوید با عمر در یکی از جنگ‌ ها همراه شدم در راه ار به من گفت: ابن عباس از پسر عمویت علی گله دارم همیشه او از خود غضبناک می‌ بینم. فکر می‌ کنی علت ناراحتی ‌اش چیست؟

گفتم خودت می‌ دانی عمر خرد جواب داد گمان می‌ کنم او همیشه ناراحت است. زیرا خلافت از دستش رفته (ادعاهای طرح شده سند نداشته و صرفاََ داستان پردازی است.)

فقط به این عبارت توجه کنید. بر اساس آنچه در انساب الأشراف آمده است. ابوبکر و عمر هیچ کدام‌شان علی را در امورشان دخالت نمی‌ دادند. و بر مسائل مخفی خود آگاه نمی‌ ساختند. این وضعیت ادامه داشت تا از دنیا رفتند.

این موارد و دیگر موارد مشابه بعضی از بنیان دورغه و بعضی دیگر به گونه ایست که بررسی آن اتفاق نشانگر وجود اختلاف تند و شکاف عمیق میان این دو تفکر می ‌باشد. بنابراین هرگز نمی ‌توان با مستمسک قرار دادن آن شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها که به مستناد اسناد خود حضرات امری مسلم و قطعی است منکر شد.

ضمناَ ادعای قبولی جانشینی عمر از سوی حضرت امیر علیه السلام از سخنان باطلی است که تنها و ابداََ سندی در منابع شیعی ندارد.

اِنَّ فاطِمَة صِدیقة شَهیدة


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا