بزرگسالروزشمار غدیرغدیرفایل تصویریمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه غدیر خدمتگزاران

روزشمار عید غدیر (عید ولایت)

روزشمار عید غدیر (شامل 60 طرح گرافیکی)

روزشمار عید غدیر یک مجموعه کامل با طراحی چشم نواز می‌باشد که شامل 60 طرح گرافیکی روز شمار عید الله الاکبر می‌باشد.


۶۰ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – تأويل آيه إهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمروزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 60 کلیک نمایید

اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ ﴿حمد:۶﴾

حمّاد بن عیسى در تأویل آيه‏ «إهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيم» از امام صادق علیه السلام روايت كرده است كه مراد، امیرالمؤمنين و معرفت اوست؛ دليل بر اين تأویل، قول خداوند است: «وَ إِنَّهُ فِي أُمِّ الْكِتابِ لَدَيْنا لَعَلِيٌّ حَكِيمٌ‏؛ ﴿زخرف:50﴾ و همانا آن در لوح محفوظ كه نزد ماست بلند پایه و اساسش محكم است» و منظور آن امیرالمؤمنين است كه در امّ الكتاب یعنى سوره حمد، آیه “اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ‏” مذكور شده است¹

معانی الأخبار؛ ص32

 


٥٩ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجالٌ صَدَقُوا …

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 59 کلیک نمایید

منَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ﴿احزاب:۲۳﴾

از مؤمنان مردانی هستند که به آنچه با خدا بر آن پیمان بستند صادقانه وفا کردند، برخی از آنان پیمانشان را به انجام رساندند و برخی از آنان انتظار می برند و هیچ تغییر و تبدیلی نداده اند، (۲۳)

امیرالمومنین علیه السلام در كوفه بر منبر بود، از او سؤال كردند كه كدام طايفه ‏اند كه حق جل و علا در كلام مجيد خود فرموده ‏﴿مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجالٌ صَدَقُوا …

آن حضرت در جواب ايشان فرمود: «خدايا اين آيه بر مردمان پوشيده شده، اين آيه در شأن من است و در شأن عموی من حمزه، و در شأن پسر عموی من عبيدة بن حارث بن عبد المطلب؛ عبيده در روز بدر به درجه شهادت فائز شد، و عموی من حمزه در روز احد شربت شهادت چشيد، و اما من انتظار ميكشم كه شقى ‏ترين اين امت سر و روى و محاسن مرا از خون من رنگ كند واین امرى است كه حبيب من ابوالقاسم مرا از اين حال خبر داده…»

كشف الغمة فی معرفة الأئمة،ج‏1، ص190

 


۵۸ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – تأويل إنَّ الَّذِينَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنَى أُولَئِكَ عَنْهَا مُبْعَدُونَ

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 58 کلیک نمایید

إنَّ الَّذِينَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنَى أُولَئِكَ عَنْهَا مُبْعَدُونَ ﴿۱۰۱﴾ لَا يَسْمَعُونَ حَسِيسَهَا وَهُمْ فِي مَا اشْتَهَتْ أَنْفُسُهُمْ خَالِدُونَ ﴿۱۰۲﴾ لَا يَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَكْبَرُ وَتَتَلَقَّاهُمُ الْمَلَائِكَةُ هَذَا يَوْمُكُمُ الَّذِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ ﴿انبیاء:۱۰۳﴾

بى‏ گمان كسانى كه قبلا از جانب ما به آنان وعده نيكو داده شده است از آن [آتش] دور نگه داشته می شوند (۱۰۱) صداى آن را نمى ‏شنوند و آنان در ميان آنچه دلهايشان بخواهد جاودانند (۱۰۲) دلهره بزرگ آنان را غمگين نمى ‏كند و فرشتگان از آنها استقبال مى كنند [و به آنان مى‏ گويند] اين همان روزى است كه به شما وعده مى‏ دادند (۱۰۳)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اى على! تو و شیعیانت بر سر حوض خواهید بود و به هر كه بخواهید آب می دهید و هر كه را نخواهید دریغ می داريد، شما در روز هراس بزرگتر در سايه عرش هستید و مردم در هراسند و شما بی هراس؛ مردم در اندوهند و شما بی غم؛ درباره شما اين آیات (انبیاء:101-103) نازل شده است…»

الأمالی الصدوق، ص 562


۵۷ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَٰئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 57 کلیک نمایید

ابن عبّاس می گوید: روزى نبى صلى اللَّه عليه و آله دست من و على عليه السّلام را گرفته، به ثبير برد. ابتدا دو ركعت نماز گزارد، سپس دستش را به سوى آسمان بلند كرد و فرمود: خدايا! موسى بن عمران از تو خواهشى كرد و من محمّد كه برگزيده توأم، از تو میخواهم به من شرح صدر عنايت فرمايى و كارهايم را آسان گردانى و زبانى گويا و ناطق به من مرحمت فرمايى تا…

بعد فرمود: خدايا! وزير و معاونى مثل على بن ابى طالب عليه السّلام كه از اهل بيت و برادر من است برايم قرار ده، تا پشتوانه من در غم‏ها و گرفتارى‏ ها و شريك در كارهايم باشد.

ابن عباس ادامه میدهد: در پايان سخنان مصطفى صلى اللَّه عليه و آله شنيدم كه منادى ندا داد: يا محمد! آنچه خواستى به تو عطا كردم. آن گاه پیامبر صلى اللَّه عليه و آله به على عليه السّلام فرمود: يا اباالحسن! دستت را به آسمان بلند كن و از خدايت درخواست كن تا آنچه را خواستی به تو عنايت فرمايد.

على عليه السّلام دست را به سوى آسمان بلند كرد و گفت: اللّهم اجعل لى عندك عهداً و اجعل لى عندك ودّاً و خداى سبحان آيه ۹۶ سوره مریم را نازل كرد.

شواهد التنزيل


۵۶ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – الَّذِینَ ینفِقُونَ أَمْوَالَهم بِاللَّیلِ وَالنَّهارِ… 

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 56 کلیک نمایید

شیخ مفید در کتاب اختصاص از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل می کند که رسول‌ خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «ای علی! در شب گذشته چه کردی»؟ فرمود: «ای رسول‌خدا صلی الله علیه و آله چرا می‌ پرسید»؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «چون چهار جایگاه رفیع درباره‌ ی تو نازل شد».

علی علیه السلام گفت: «پدر و مادرم فدایت! چهاردرهم با خود داشتم که یکی را در شب و یکی را در روز و یکی را مخفیانه و یکی را آشکارا بخشیدم. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند درباره‌ی تو نازل فرمود: الَّذِینَ ینفِقُونَ أَمْوَالَهم بِاللَّیلِ وَالنَّهارِ سِرًّا وَعَلاَنِیةً فَلَهمْ أَجْرُهمْ عِندَ رَبِّهمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیهمْ وَلاَ همْ یحْزَنُونَ».

كسانى كه اموال خود را در شب وروز، پنهان و آشكارا انفاق مى‌كنند، اجر و پاداش آنان نزد پروردگارشان است و نه ترسى براى آنهاست و نه غمگين مى‌شوند.

بحارالأنوار، ج۴۰، ص۱۰۴/ الاختصاص، ص۱۵۰


۵۵ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – أَوَ مَنْ كانَ مَيْتاً فَأَحْيَيْناهُ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 55 کلیک نمایید

برَید عِجلی از امام باقر علیه السلام روایت می کند که ایشان در تفسیر این آیه «آيا كسى كه مُرده بود و ما او را زنده كرديم، و براى وى نورى قرار داديم تا به وسیله‌ی آن در ميان مردم حركت كند، مانند كسى است كه در تاريكى ‏هاست و از آن بيرون شدنى نيست؟- انعام 122» فرمودند: مرُده کسی است که این امر [ولایت] را نمی‌شناسد. می‌دانی منظور از مُرده چیست؟

عرض کردم: نمی‌دانم، فدایت گردم. فرمود: مُرده کسی است که معرفتی ندارد، سپس او را با امر [ولایت] زنده کردیم و براى وى نورى قرار داديم تا به وسیله‌ی آن در ميان مردم حركت كند»، [منظور از نور] امامی است که از او پیروی می‌کند. و «مانند كسى است كه در تاريكى‏ هاست و از آن بيرون شدنى نيست» [یعنی] مانند این مردمی که امام را نمی‌شناسند.

أَ وَ مَنْ كانَ مَيْتاً فَأَحْيَيْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً يَمْشِي بِهِ فِي النَّاسِ كَمَنْ مَثَلُهُ فِي الظُّلُماتِ لَيْسَ بِخارِجٍ مِنْها كَذلِكَ زُيِّنَ لِلْكافِرِينَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ «122»

و آيا آنكه (به واسطه‌ى جهل و شرك) مرده بود، پس او را (با هدايت خويش) حيات بخشيديم و براى او نورى (از ايمان) قرار داديم كه با آن در ميان مردم راه خود را بيابد، مَثَل او مَثَل كسى است كه در ظلمت‌هاى (جهل و شرك) قرار دارد و از آن بيرون آمدنى نيست؟ اين گونه براى كافران، كارهايى كه مى‌كردند جلوه داده شده بود.

تفسير العياشی، ج‏1، ص376/بحار الأنوار (ط – بيروت)، ج‏23، ص310


۵۴ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – واتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً …

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 54 کلیک نمایید

  واتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ ﴿انفال:۲۵﴾

و از فتنه‏ اى كه تنها به ستمكاران شما نمى ‏رسد بترسيد و بدانيد كه خدا سخت‏ كيفر است. ابن عباس می گويد: وقتى آيه‏ “وَ اتَّقُوا فِتْنَةً …” نازل شد، پیامبر صلى اللَّه عليه و آله فرمود: «هر كسى در حقّ على عليه السّلام، كه وصى و جانشين من است، بعد از وفاتم ظلم كند، مثل اين است كه نبوّت من و جميع انبياى قبلى را منكر شده باشد»

 امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه فرمودند: «پس از شهادت پیامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله، مردم گرفتار فتنه شدند تا جایی که علی عليه السّلام را ترک کردند و با غیر او بیعت کردند. این همان فتنه ای بود که به آن دچار شدند …»

شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ج‏1، ص271/تفسير العياشی، ج‏2، ص53


۵۳ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشى‏ وَ النَّهارِ إِذا تَجَلَّى

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 53 کلیک نمایید

  وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشى‏ وَ النَّهارِ إِذا تَجَلَّى‏¹

قسم به شب هنگامى كه پوشیده دارد. قسم به روز هنگامى كه بدرخشد»محمد بن مسلم از حضرت امام محمد باقر علیه السّلام روایت نموده كه فرمودند: «مقصود از “وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشى” امیرالمؤمنین علیه السّلام است كه در دولت باطل مستور گشت و ناگزیر به صبر گردید. “وَ النَّهارِ إِذا تَجَلَّى” این روز روشن قائم ما اهل بیت است كه چون قیام كند بر دولت باطل پیروز گردد. خداوند در قرآن براى مردم مثل ها زده و پیغمبرش و ما ائمه را مخاطب به آن ساخته و جز ما كسى عالم به تأویل آن نیست»²

سوره لیل، آیات 1-2/تفسير كنز الدقائق و بحر الغرائب، ج‏14، ص304


۵۲ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ألْقِيَا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ عَنِيدٍ

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 52 کلیک نمایید

  ألْقِيَا فِي جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ عَنِيدٍ {ق:۲۴﴾ هر كافر سرسختى را در جهنم فروافكنيد

امیرالمومنین عليه السّلام (در تفسیر این آیه) فرمود: رسول اللَّه صلى اللَّه عليه وآله و سلم برايم بيان فرمودند: «آن هنگامى كه مردم در روز قيامت اجتماع كنند، من و تو در سمت راست عرش ساكن مى‏ شويم، آن گاه به من و تو گفته مى ‏شود: “قوما فالقيا من ابغضكما و خالفكما و كذّبكما في النّار؛ يا محمد! تو و على برخيزيد و دشمنان و مخالفان و تكذيب‏ كنندگان خود را به جهنم اندازيد.”»

شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏2، ص 265


۵۱ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – وإِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ إِلَّا لَيُؤْمِنَنَّ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 51 کلیک نمایید

وإِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ إِلَّا لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا {نساء:۱۵۹﴾

و هیچ یك از اهل كتاب نيست مگر آنكه پيش از مرگ خود حتما به او ايمان مى ‏آورد و روز قيامت او بر آنان شاهد خواهد بود.

جابر به نقل از امام باقر علیه السلام درباره معنای این آیه می گوید که فرمود: «احدی از اهالی هیچ دینی از دنیا نمی رود مگر اینکه رسول خدا صلی الله علیه وآله و امیرالمومنین علیه السلام را می بیند وحقانیت آنها را می یابد؛ اولین تا آخرین بشر همه اینگونه خواهند بود.»¹

وجود مقدس امیرالمومنین علیه السلام در قالب شعری که به حارث همدانی فرمودند، به این مهم اشاره نمودند: يَا حَارِ هَمْدَانَ مَنْ يَمُتْ يَرَنِي * مِنْ مُؤْمِنٍ أَوْ مُنَافِقٍ قُبُلا.

تفسير العياشی، ج‏1، ص284/تفسير القمی، ج‏2، ص266


۵۰ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – الَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا إِيمَانَهُمْ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 50 کلیک نمایید

الَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا إِيمَانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولَئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَ ﴿انعام:۸۲﴾

عبداللَّه بن عباس مفسّر قرآن درباره اين آيه شريفه چنين بيان كرده است: ﴿الَّذِينَ آمَنُوا﴾ يعنى كسانى كه تصديق به توحيد كردند و مقصود على بن ابى طالب عليه السّلام است‏ که ﴿وَ لَمْ يَلْبِسُوا إِيمانَهُمْ بظلم﴾ يعنى ايمان خود را با باطل، يعنى به شرك، مخلوط و ممزوج نكرد به خدا سوگند هيچ كس ايمان نياورد مگر اينكه قبلا آلوده ی شرك بود جز علىّ بن ابى طالب عليه السّلام كه ايمان آورد در حالى كه به اندازه چشم به هم زدن هم شرك نورزيده بود.

﴿أُولئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَ هُمْ مُهْتَدُونَ﴾ اينان از آتش جهنّم و عذاب آن ايمن هستند، و بدون حساب به بهشت راه مى ‏يابند…

شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏1، ص262


۴۹روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – فلَعَلَّكَ تَارِكٌ بَعْضَ مَا يُوحَى إِلَيْكَ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 49 کلیک نمایید

فلَعَلَّكَ تَارِكٌ بَعْضَ مَا يُوحَى إِلَيْكَ وَضَائِقٌ بِهِ صَدْرُكَ أَنْ يَقُولُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَيْهِ كَنْزٌ أَوْ جَاءَ مَعَهُ مَلَكٌ إِنَّمَا أَنْتَ نَذِيرٌ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ{هود:۱۲}

امام صادق علیه السلام فرمود: هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه وآله در وادى قدید (جایى میان مكه و مدینه) فرود آمد، به على علیه السّلام فرمود: یاعلى! من از خداوند خواستم كه میان من و تو دوستى ومحبت قرار دهد و او اجابت فرمود، و از خداوند خواستم كه میان من و تو عقد اخوت و برادرى برقرار سازد و اجابت فرمود، و از خداوند خواستم كه تو را وصى من گرداند و این كار را نیز انجام داد

پس دو نفر از قریش گفتند: به خدا یك صاع (سه كیلو) خرما در یك انبان پوسیده پیش ما محبوب تر است از آنچه محمد از پروردگارش خواسته است؛ چرا از پروردگارش فرشته‏ اى نخواست كه او را بر دشمنش كمك كند؟ یا گنجى نخواست كه او را از تنگدستى بی نیاز كند؟ درحالیکه هر چه از خدا، چه حق و چه باطل، بخواهد اجابت می کند پس خداى تعالى آیه فوق را نازل فرمود.”

الكافی (طبعه الإسلامیة)،


۴۸روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ويَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى يَدَيْهِ يَقُولُ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 48 کلیک نمایید

ويَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلًا﴿۲۷﴾ يَا وَيْلَتَى لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِيلًا ﴿فرقان:۲۸﴾

و روزی که ستمکار، دو دست خود را [از شدت اندوه و حسرت به دندان] می گزد [و] می گوید: ای کاش همراه این پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم راهی به سوی حق برمی گرفتم، (۲۷) ای وای، کاش من فلانی را [که سبب بدبختی من شد] به دوستی نمی گرفتم، (۲۸)

از امام باقر و امام صادق علیهماالسلام نقل است: «این آیات در شأن دو نفر از مشایخ قریش نازل شده است؛ به زبان اسلام آوردند ولی با رسول خدا منافقانه رفتار می کردند. بین این دو نفر برادری و رفاقت وجود داشت و یکی باعث انحراف دیگری از راه حق شد و هردو هلاک شدند.

خداوند داستان آنان را در آخرت حکایت می کند که در هنگام نزول عذاب به یکدیگر چه می گویند. در آن هنگام ناراحت و محزون و از رفتار خود پشیمان می شوند، اما پشیمانی دیگر سودی ندارد»²

البرهان فی تفسیر القرآن، ج‏4، ص132


۴۷روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – دفی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ …

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 47 کلیک نمایید

في بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ ﴿نور:۳۶﴾

در خانه‌ هایی (قرار دارد مانند معابد و مساجد و منازل انبیاء و اولیاء) که خدا رخصت داده که (قدر و منزلت) آنجا رفعت یابد و در آنها ذکر او شود و صبح و شام تسبیح و تنزیه ذات پاک او کنند.

انس بن مالك و بریدة نقل كردند: رسول خدا صلى اللَّه علیه وآله وسلم در ميان جماعتى از روات آیه ﴿فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ‏ …﴾ را قرائت كرد. مردى از آن میان برخاست گفت: “بیوتى كه این چنین با ارزش هستند بیوت چه كسانى است؟” مصطفى صلى اللَّه علیه و آله فرمود: «بیوت انبیاست».

ابو بكر پرسید: “یا رسول اللَّه! آیا بیت فاطمه علیها السّلام و على علیهما السّلام هم از جمله آن بیوت هستند؟” پیامبر صلى اللَّه علیه و آله وسلم  فرمود: «بلى؛ بلكه از افضل آن بیوت، بیت فاطمه علیها السّلام و على علیه السّلام است»

شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ج‏1، ص534


۴۶روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – وقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 46 کلیک نمایید

وقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا ﴿اسراء:۸۱﴾

جابر بن عبدالله انصاری نقل می کند: “همراه رسول اللَّه صلى اللَّه عليه و آله در فتح مكه حضور داشتم. به اتفاق آن حضرت وارد بيت اللَّه الحرام شديم. 360 بت در داخل و بيرون خانه كعبه آويزان بود. به دستور نبى اللَّه صلى اللَّه عليه و آله همه آن بت ها را با صورت روى زمين انداختيم.

در داخل بيت، بتى بزرگ و طويل به نام هبل وجود داشت؛ نبىّ صلى اللَّه عليه و آله به على عليه السّلام نگاهى كرد و سپس فرمود: ياعلى! يا بردوش من بايست يا من بر دوش تو مى ‏ايستم تا آن بت را سرنگون كنيم.

على عليه السّلام فرمود: چون بر دوش آن حضرت ايستادم چنان جايگاه رفيعى يافتم، به آن خدايى كه دانه را شكافت و انسان را خلق كرد، اگر اراده میكردم كه آسمان را لمس كنم، میتوانستم با دستم آن را لمس كنم. آن گاه بت هبل را سرنگون كردم و بر پشت كعبه انداختم» بلافاصله خداى با عظمت آيه‏ وَ قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقا را نازل فرمود.”

شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏1، ص453


۴۵روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ولَمَّا ضُرِبَ ابْنُ مَرْیَمَ مَثَلًا ….

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 45 کلیک نمایید

ولَمَّا ضُرِبَ ابْنُ مَرْيَمَ مَثَلًا إِذَا قَوْمُكَ مِنْهُ يَصِدُّونَ ﴿۵۷﴾ وَقَالُوا أَآلِهَتُنَا خَيْرٌ أَمْ هُوَ مَا ضَرَبُوهُ لَكَ إِلَّا جَدَلًا بَلْ هُمْ قَوْمٌ خَصِمُونَ﴿۵۸﴾ إِنْ هُوَ إِلَّا عَبْدٌ أَنْعَمْنَا عَلَيْهِ وَجَعَلْنَاهُ مَثَلًا لِبَنِي إِسْرَائِيلَ ﴿۵۹﴾ وَلَوْ نَشَاءُ لَجَعَلْنَا مِنْكُمْ مَلَائِكَةً فِي الْأَرْضِ يَخْلُفُونَ ﴿۶۰﴾

یك روز كه نبی اکرم صلّى اللَّه علیه وآله نشسته بود؛ ناگاه امیرالمؤمنین علیه السّلام آمد و نبی اكرم صلّى اللَّه علیه و آله به او فرمود: تو به عیسى بن مریم میمانى! و اگر نبود ترس از اینكه گروه هایى از امّتم درباره تو همان گویند كه مسیحیان درباره عیسى میگفتند، درباره تو چیزهایى میگفتم كه از میان مردم گذر نكنى مگر آنكه خاك پایت را براى تبرّك می بردند»

آن دو تن اعرابى خشمگین شدند و با مغیرة بن شعبه و گروهى از قریشیان كه همراه آنها بودند، گفتند: «براى عموزاده ‏اش به نمونه ‏اى پایین ‏تر از عیسى راضى نیست»اینجا بود که آیات 57 تا 60 سوره زخرف بر پیامبر نازل شد.

الكافی (طبعه الإسلامیة)، ج8، ص57


۴۴ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار تصویری غدیر – فاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّى لَآ أُضِیعُ عَمَلَ عَمِلٍ ….

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 44 کلیک نمایید

فاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّى لَآ أُضِیعُ عَمَلَ عَمِلٍ مِّنْکُم مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى‏ بَعْضُکُمْ مِن بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَأُخْرِجُواْ مِنْ دِیَرِهِمْ وَ أُوذُواْ فِى سَبِیلىِ وَقَتَلُواْ وَقُتِلُواْ لَأُکَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَ لَأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّتٍ تَجْرِى مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَرُ ثَوَاباً مِّنْ عِنْدِ اللَّهِ و اللَّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ‏ {آل عمران- ۱۹۵}

پس خدا دعاهای ایشان را اجابت کرد که البته من (که پروردگارم) عمل هیچ کس از مرد و زن را بی‌مزد نگذارم، زیرا شما از یکدیگرید (و همه در نظر من یکسانید)، پس آنان که از وطن خود هجرت نمودند و از دیار خویش بیرون رانده شدند و در راه من رنج کشیدند و جهاد کرده و کشته شدند همانا بدی های آنان را بپوشانم و آنها را به بهشت هایی درآورم که زیر درختانش نهرها جاری است. این پاداشی است از جانب خدا، و نزد خدا است پاداش نیکو.

در روایات آمده است که این آیه در باره حضرت علی علیه السلام نازل شده که فواطم- یعنی فاطمه بنت اسد: مادر خود، فاطمه: دختر رسول خدا که بعداً همسر ایشان شدند و فاطمه دختر زیبر- را با خود حرکت داد و به سوی مدینه هجرت کرد و در مکانی به نام ضجان، ام ایمن و چند نفر از مومنان ناتوان به آن جناب ملحق شدند و به اتفاق حرکت کردند، درحالی که درهمه حالات، ذکر خدا میگفتند تا به رسول خدا صلی الله و علیه و آله ملحق شدند.(۲)

(۲)تفسیر صافی- جلد ۱- صفحه ۳۲۲


۴۳ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ ادْخُلُواْ فِي السِّلْمِ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 43 کلیک نمایید

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ ادْخُلُواْ فِي السِّلْمِ كَآفَّةً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ{ سوره بقره- ۲۰۸}

ای کسانی که ایمان آورده اید، به تمامی به اسلام درآیید و از نقشه های شیطان پیروی نکنید که او به یقین برایتان دشمنی آشکار است از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمودند: منظور از این آیه، ورود در ولایت علی علیه السلام است. و از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نیز نقل شده که خداوند (در این آیه) اطاعت و شناخت ما را فرمان می دهد.

و نیز در تفسیر عیاشی از امام صادق علیه السلام نقل می کند که : منظور از “ادْخُلُواْ فِي السِّلْمِ كَآفَّةً.” ولایت علی و ائمه و جانشینان بعد از امیرالمومنین علیهم السلام است و منظور از “خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ “ ولایت فلان و فلان می باشد.

تفسیر الصافی ص۶۲/تفسير اثنا عشرى، ج۱، ص: ۳۷۲-۳۷۳


۴۲ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و إِنْ يُريدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ…

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 42 کلیک نمایید

و إِنْ يُريدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللهُ هُوَ الَّذي أَيَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنينَ

و اگر بخواهند تو را فريب دهند، خدا براى [حمايت] تو كافى است؛ او همان كسى است كه تو را، با يارى خود و مؤمنان، تأييد كرد. {سوره انفال- آیه ۶۲}

پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم می فرمایند (روی عرش چنین نوشته شده است: «همانا من خدا هستم و خدایی جز من نیست، یگانه‌ام و شریکی برای من نیست و محمّد (صلی الله و علیه و آله و سلم) (بنده و پیامبر من است. او را به‌وسیله‌ی علی (علیه السلام) (تأیید کردم. سپس خدای عزّوجلّ این آیه را نازل فرمود: هُوَ الَّذِیَ أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمؤْمِنِینَ؛ منظور از نصر، علی (علیه السلام) (بود و در مفهوم، مؤمنان نیز وارد شده است. پس در هر دو وجه وارد شده است».

بحار الأنوار، ج۲۷، ص۲/ الأمالی للصدوق، ص۲۱۵


۴۱ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و یَقُولُ الْکَافِرُ یَــلَیْتَنِى کُنتُ تُرَابَا

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 41 کلیک نمایید

و یَقُولُ الْکَافِرُ یَــلَیْتَنِى کُنتُ تُرَابَا و کافر مى گوید: اى کاش من خاک بودم! { سوره نبا- آیه ۴۰}

عبایة بن ربعی مى گوید به عبدالله بن عباس گفتم: چرا پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم کنیه علی علیه السلام را ابوتراب نهاد؟ عبدالله گفت: براى این که علی علیه السلام بعد از رسول، صاحب زمین و حجت خداوند بر اهل زمین است و بقا و آرامش زمین به خاطر وجود اوست.

و من از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم شنیدم که مى فرمود: زمانى که قیامت شود و کافر، ثواب و سعادت و کرامتى را که خداوند براى شیعه علی علیه السلام مهیا کرده ببیند، مى گوید: اى کاش از شیعیان علی مى بودم (۱)

در روایت دیگرى از امام صادق علیه السلام نقل شده است که در تفسیر این آیه مى فرماید: کافر در روز قیامت مى گوید: اى کاش علوى بودم واباتراب را دوست داشتم. (۲)

۱ معانى الاخبار، شیخ صدوق، ص 120
۲ تأویل الایات الظاهرة، سید شرف الدین حسینى استرآبادى، ص 736


۴۰ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – أوْفُوا بِعَهْدي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ وَ إِيَّايَ فَارْهَبُون

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 40 کلیک نمایید

أوْفُوا بِعَهْدي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ وَ إِيَّايَ فَارْهَبُون به پیمان من وفا کنید تا به پیمان شما وفا کنم و از من بیم کنید. {سوره بقره- آیه ۴۰}

از امام صادق علیه السلام درباره این آیه سوال شد، فرمود: به ولایت علی علیه السلام که از جانب خداوند واجب شده، وفا کنید تا خداوند به بهشتی که وعده تان داده، وفا نماید.

تفسیر الصافی صفحه 30


۳۹ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و قُولُوا حِطَّةٌ نَغْفِرْ لَکُمْ خَطایاکُمْ …

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 39 کلیک نمایید

و قُولُوا حِطَّةٌ نَغْفِرْ لَکُمْ خَطایاکُمْ وَ سَنَزیدُ الْمُحْسِنین‌ و (ای بنی اسرائیل) بگویید: گناهان ما فروریز! تا گناهان شما را بیامرزیم و نیکوکاران را فزونی دهیم {سوره بقره- آیه ۵۸}

امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: برای مردم بنی اسرائیل (پس از گناهانشان) درِ رحمت و آمرزش نصب شد و شما ای امت محمد صلی الله علیه و آله نیز برایتان درب آمرزش و رحمت الهی نصب شده و آن اهل بیت محمد صلوات الله علیهم اجمعین هستند، شما را امر به پیروی از راهنمایی های آنها می کنم، به راه آنها بروید تا بدین سبب گناهان و لغزش هایتان بخشیده شود و نیکوکارانتان افزون گردند و بدانید باب آمرزش شما از بنی اسرائیل ارزشمندتر است.

بحارالانوار -ج 23- ص 122


۳۸ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – بلی مَنْ کَسَبَ سَیِّئَةً …

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 38 کلیک نمایید

بلی مَنْ کَسَبَ سَیِّئَةً وَ أَحاطَتْ بِهِ خَطِیئَتُهُ فَأُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فِیها خالِدُونَ

آری، (آنهایی) که کار ناشایست و سوءی کنند و گناهانشان بر آنها احاطه و چیرگی پیدا کنند، آنها جهنمیانند و در دوزخ جاودانه خواهند بود. {سوره بقره- آیه ۸۱}

از امام باقر یا فرزند بزرگوارش امام صادق علیهما السلام نقل شده که در مورد این آیه فرمودند : هنگامی که (آنها) ولایت امیرالمومنین علیه السلام  را انکار کنند، اهل آتش و مخلد در جهنم خواهند بود.

الکافی، ج۱، ص۴۲۹/ بحارالأنوار، ج۸، ص۳۵۸/ تأویل الآیات الظاهرهًْ، ص۸۰/ البرهان/ نورالثقلین


37 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً

روزشمار غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 37 کلیک نمایید

لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً. جز خدای یگانه را نپرستید و با پدر و مادر نیکی کنید. {سوره بقره – آیه ۸۳}

حضرت امام امیرالمومنین علی بن ابی طالب فرمودند که از رسول خدا شنیدم که می فرمود “من و علی دو پدر این امت هستیم، حقوق ما بر گردن امت بیشتر از حقوقی ست که پدر و مادرشان بر گردنشان دارند. اگر امت از من و علی اطاعت کنند از آتش جهنم نجاتشان می دهیم و ایشان را به جمع بندگان آزاده و خوب خدا ملحق خواهیم کرد.

تفسیر صافی – ص ۳۷


۳۶ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – قولُواْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَا أُنزِلَ إِلَيْنَا…

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 36 کلیک نمایید

قولُواْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَا أُنزِلَ إِلَيْنَا… بگویید بخدای یکتا و آنچه بما فرو فرستاده شده ایمان آورده ایم! {سوره بقره- آیه ۱۳۶}

حضرت امام محمد بن علی الباقر علیه السلام در تفسیر این آیه فرمودند: منظور (از آنچه نازل شده است) علی و فاطمه و حسن و حسین است و بعد از ایشان درباره ی سایر ائمه جاری می شود.

تفسیر عیاشی – ج 1 صفحه 62


35 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – فمَن يَكفُر بِالطّاغوتِ وَيُؤمِن بِاللَّهِ …

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 35 کلیک نمایید

فمَن يَكفُر بِالطّاغوتِ وَيُؤمِن بِاللَّهِ فَقَدِ استَمسَكَ بِالعُروَةِ الوُثقىٰ لَا انفِصامَ لَها ۗ وَاللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ {سوره بقره- آیه ۲۵۶}

هر کس به طاغوت کافر شود (و او را انکار کند) و به خدا ایمان آورد، به دستاویز محکمی چنگ زده که گسستنی نیست، و خدا شنوا و داناست ابن عباس از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل می کند که آن حضرت فرمود: هرکس دوست دارد به ریسمانی ناگسستنی چنگ بزند، پس ولایت برادرم و وصیم علی بن ابی طالب را دستاویز و محل پناه خود قرار دهد، زیرا که دوست و علاقه مند به او هلاک نخواهد شد و دشمن او و کسی که بغض او را در دل دارد نجات نخواهد یافت.

معانی الاخبار- ص368


۳۴ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ولَيْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوا الْبُيُوتَ….

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 34 کلیک نمایید

ولَيْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ ظُهُورِهَا وَلَٰكِنَّ الْبِرَّ مَنِ اتَّقَىٰ ۗ وَأْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا ۚ

نیکی آن نیست که به خانه ها از پشت آنها وارد شوید، بلکه نیک آنست که پرهیزگاری کنید و به خانه ها از درهای آن درآیید! { سوره بقره- آیه ۱۸۹}

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند که خداوند برای علم حاملانی قرار داده و اطاعت آنها را بر مردم واجب کرده. سپس به کلام خداوند اشاره فرمودند که “واتوا البیوت من ابوابها” بیوت در این آیه همان خانه های علم است که خداوند به امانت در اختیار پیامبران قرار داده است و درب های آن خانه ها، اوصیا و جانشینان ایشانند.

و نیز فرمود: ماییم آن خانه هایی که خداوند امر میکند که از دربهای آنها وارد شوید. ماییم باب الله و خانه ای که باید به آن داخل شوید. پس هرکس از ما پیروی کند و اقرار به ولایت ما نماید به تحقیق داخل در خانه ها از درب های آنها شده (راه درست را درپیش گرفته) و هرکس با ما مخالفت کند و غیر مارا بر ما برتری دهد، از پشت و دزدانه وارد شده است.

تفسیر صافی ص 59


۳٢ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – آیه إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي ظِلالٍ وَ عُيُونٍ

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 32 کلیک نمایید

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي ظِلالٍ وَ عُيُونٍ [در آن روز] پرهیزگاران در سایه‎های [درختان بهشتی] و در میان چشمه ‎ها قرار دارند. { سوره مرسلات- آیه ۴۱}

ابن ‎عبّاس (رحمة الله علیه)- إِنَّ الْمُتَّقِینَ {قَالَ: یَعْنِی} الَّذِینَ اتَّقَوُا الشِّرْکَ وَ الذُّنُوبَ {وَ} الْکَبَائِرَ، {وَ هُمْ} عَلِیٌّ وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ فِی ظِلالٍ یَعْنِی ظِلَالَ الشَّجَرِ وَ الْخِیَامِ مِنَ اللُّؤْلُؤِ وَ عُیُونٍ یَعْنِی مَاءً طَاهِراً یَجْرِی.

ابن‎ عبّاس می گوید: الْمُتَّقِینَ یعنی کسانی ‎که از شرک و گناهان کبیره پرهیز می‌کنند و صاحب تقوا و دارای پروا می‌باشند. و آنها علی، حسن و حسین علیهم السلام هستند. ظلال یعنی سایه‎ی درختان و خیمه‌های ساخته شده از لؤلؤ. و عیون یعنی چشمه‌های زلال جاری از آب پاک.

شواهدالتنزیل، ج۲، ص۴۱۶


۳۱ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – والْعَصْرِ؛ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ …

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 31 کلیک نمایید

والْعَصْرِ؛ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ؛ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

سوگند به عصر ؛ که واقعا انسان دستخوش زیان آشکار است؛ مگر کسانى که ایمان آورده اند و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده ‏اند. { سوره مبارکه العصر}

پیامبر صلی الله علیه و آله در خطابه غدیر فرمودند: آگاه باشید! به علی علیه السلام جز بدبخت خشم نمی‌ ورزد، و از علی علیه السلام جز پرهیزگار پیروی نمی‌کند، به او جز مؤمنی که ایمانش به خدا خالص است، ایمان نمی‌آورد، سوره «عصر» در شأن علی علیه السلام نازل شده است، ای مردم! من خدا را گواه می‌گیرم که رسالتم را ابلاغ نمودم، و بر پیامبر چیزی جز رساندن آشکار نیست.

بحارالأنوار، ج۳۷، ص۲۱۰/ الاحتجاج، ج۱، ص۶۱


۳۰ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ولَقَدْ صَرَّ‌فْنَا فِى هَـٰذَا ٱلْقُرْ‌ءَانِ لِيَذَّكَّرُ‌وا۟ وَمَا يَزِيدُهُمْ إِلَّا نُفُورً‌ۭا

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 30 کلیک نمایید

ولَقَدْ صَرَّ‌فْنَا فِى هَـٰذَا ٱلْقُرْ‌ءَانِ لِيَذَّكَّرُ‌وا۟ وَمَا يَزِيدُهُمْ إِلَّا نُفُورً‌ۭا ما در این قرآن، انواع بیانات مؤثر را آوردیم تا متذکر شوند! ولی (گروهی از کوردلان،) جز بر نفرتشان نمی ‌افزاید.{ سوره اسرا- آیه ۴۱}

امام باقر سلام الله علیه در تفسیر این آیه فرمود: مقصود این است که ما علی علیه السلام را در همه جای قرآن یاد کردیم و او نزد ما ذکر است با وجود این، مردم از او فاصله گرفتند.

تفسیر فرات کوفی،ص 241/شواهد التنزیل ،ج1،ص 456


۲۹ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و مَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمٰانِ فَقَدْ…

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 29 کلیک نمایید

و مَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمٰانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخٰاسِرِينَ.هرکس به ایمان کفر بورزد، اعمال خویش را، باطل نموده و در قیامت از زیانکاران خواهد بود { سوره مائده- آیه ۵}

امام حسن عسکری علیه السلام به نقل از امام باقر علیه السلام در تفسیر این آیه فرمودند: تَفْسِيرُهَا فِي بَطْنِ اَلْقُرْآن:ِ وَ مَنْ يَكْفُرْ بِوَلاَيَةِ عَلِيٍّ عَلَیْهِ السَّلَامُ. وَ عَلِيٌّ عَلَیْهِ السَّلَامُ هُوَ الْإِيمَانُ.

تفسیر این آیه در بطن قرآن عبارت است از؛ ولایت علی علیه السلام، چرا که [ولایت] اميرالمومنين علی علیه السلام، تمام ایمان است.

بحار الانوار، ج ۳۵، ص ۳٦٩


۲۸ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و إِذْ قالَ إِبْراهيمُ رَبِّ اجْعَلْ…

روزشمار تصویری غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 28 کلیک نمایید

و إِذْ قالَ إِبْراهيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِناً وَ اجْنُبْني وَ بَنِيَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنامَ.

[به یاد آورید] زمانى را که ابراهیم گفت: «پروردگارا! این شهر [مکّه] را شهر امنى قرار ده و من و فرزندانم را از پرستش بتها دور نگاه دار».{سوره ابراهیم- آیه ۳۵}

امام صادق علیه السلام – ابراهیم خلیل الله علیه السلام به درگاه پروردگارش دعا کرد و گفت: رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِناً وَ اجْنُبْنِی وَ بَنِیَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنامَ؛ دعایش پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله را شامل شد و خداوند او را با نبوّت گرامی داشت و دعایش امیرالمؤمنین علیّ‎ بن ‎ابی‌طالب علیه السلام را شامل شد، و خداوند او را به امامت و جانشینی اختصاص داد.

بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۴۱/ فرات الکوفی، ص۲۲۱


۲۷ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – فمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَبَ عَلَى….

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 27 کلیک نمایید

فمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَبَ عَلَى اللهِ وَ كَذَّبَ بِالصِّدْقِ إِذْ جاءَهُ أَ لَيْسَ في جَهَنَّمَ مَثْوىً لِلْكافِرينَ

چه كسى ستمكارتر است از آن كسى كه بر خدا دروغ ببندد و سخن راست [و وحى الهى] را هنگامى‌كه به‌سراغ او آمده تكذيب كند؟! آيا در جهنّم جايگاهى براى كافران نيست؟!{سوره زمر- آیه ۳۲}

الصّادق علیه السلام- فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ کَذَبَ عَلَی اللهِ وَ کَذَّبَ بِالصِّدْقِ إِذْ جاءَهُ عَنْ مُوسَی‌بْنِ‌جَعْفَرٍ علیه السلام عَنْ أَبِیهِ علیه السلام قَالَ هُوَ مَنْ رَدَّ قَوْلَ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه و آله فِی عَلِی علیه السلام.

امام صادق علیه السلام، امام کاظم علیه السلام از پدرش روایت کرد که در مورد آیه: فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ کَذَبَ عَلَی اللهِ وَ کَذَّبَ بِالصِّدْقِ إِذْ جاءَهُ فرمود: «آن ستمکار کسی است که دستور رسول خدا صلی الله علیه و آله را در مورد پذیرش ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام ردّ کرده است».

بحارالأنوار، ج۳۵، ص۴۱۴/ کشف الغمهًْ، ج۱، ص۳۱۷/ کشف الیقین، ص۳۷۵


۲۶ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – إنَّا لَمَّا طَغَى الْماءُ حَمَلْناكُمْ فِي الْجارِيَةِ

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 26 کلیک نمایید

إنَّا لَمَّا طَغَى الْماءُ حَمَلْناكُمْ فِي الْجارِيَةِ. و هنگامى كه آب طغيان كرد، شما را سوار بر كشتى كرديم.{ سوره حاقه-آیه ۱۱}

علیّ‌بن‌ابراهیم رحمة الله علیه- إِنَّا لَمَّا طَغَی الْماءُ حَمَلْناکُمْ فِی الْجارِیَةِ یَعْنِی أَمِیرَالْمُؤْمِنِینَ علیه السلام وَ أَصْحَابَه. علیّ‌ بن‌ ابراهیم: منظور از “کسانی که سوار کشتی کردیم”، امیرالمؤمنین علیه السلام و اصحاب او هستند.

بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۷۱/ القمی، ج۲، ص۳۸۳


۲۵ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يعْرِفُونَ نِعْمَتَ اللهِ ثُمَّ يُنْكِرُونَها وَ أَكْثَرُهُمُ الْكافِرُونَ

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 25 کلیک نمایید

يعْرِفُونَ نِعْمَتَ اللهِ ثُمَّ يُنْكِرُونَها وَ أَكْثَرُهُمُ الْكافِرُونَ آنها نعمت خدا را می شناسند؛ سپس آن را انکار می کنند و اکثرشان کافرند.{سوره نحل-آیه ۸۳}

قال الامام الباقر علیه السلام: قَدْ عَرَّفَهُمْ وَلَایَهًْ عَلِیٍّ علیه السلام وَ أَمَرَهُمْ بِوَلَایَتِهِ ثُمَّ أَنْکَرُوا بَعْدَ وَفَاتِهِ. امام باقر علیه السلام فرمودند: پیامبر صلی الله علیه و آله ولایت علی علیه السلام را به آنها شناساند و آن‌ها را به پذیرفتن آن امر کرد، امّا بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه و آله آن را انکار کردند.

بحارالأنوار، ج۳۵، ص۴۲۴/ المناقب، ج۳، ص۹۹


۲۴ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللهُ‌ عَمَلَكُمْ…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 24 کلیک نمایید

و قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللهُ‌ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

بگو: «عمل كنيد! خداوند و فرستاده‌ ی او و مؤمنان، اعمال شما را مى‌بينند! و به‌زودى، به‌ سوى داناى نهان و آشكار، بازگردانده مى‌شويد و شما را به آنچه عمل مى‌كرديد، خبر مى‌دهد»! {سوره توبه- آیه ۱۰۵}

امام صادق علیه السلام می فرمایند: هر مؤمن یا کافری که بمیرد و او را در قبر بگذارند عملش را به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علیه السلام عرضه می‌دارند همین‌طور تا یکایک از امامان (که اطاعت آنها از جانب خدا واجب شده است. این است تفسیر آی ه‌ی شریفه: وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَی اللهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمؤْمِنُونَ.

بحار الأنوار، ج۱۷، ص۱۴۹/ القمی، ج۱، ص۳۰۴/ العیاشی، ج۲، ص۱۰۹


۲۳ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ …

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 23 کلیک نمایید

و مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللهِ وَ أللهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ. از مردم کسی ست که جان خویش را به طلب خوشنودی خدا می فروشد و خدا نسبت به بندگان مهربان است. {سوره بقره- آیه ۲۰۷}

 امام عسکری علیه السلام می فرمایند که پدرشان، امام هادی علیه السلام، در روز غدیر امیرالمؤمنین را این‌گونه زیارت می‌نمود: سلام بر تو ای امیرمؤمنین! و ای سرور اوصیاء!

آنگاه که پیامبر صلی الله علیه و آله تو را امر فرمود که شب در بسترش دراز بکشی و جانت را برای محافظت از ایشان سپرگردانی، تو خواسته‌ی ایشان را به سرعت اجابت نمودی و خودت را برای کشته‌شدن آماده کردی. پس خداوند متعال، با بیان این آیه وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللهِ فرمانبری تو را قدر نهاد و زیبایی کارت را واضح و آشکار نمود.

بحارالأنوار، ج۹۷، ص۳۶۷


۲۲ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – إنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ…

۲۲ روز تا عید غدیرخم

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 22 کلیک نمایید

إنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةكسانی كه ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، تنها آنان بهترین خلق [خدا] هستند. {سوره بینه- آیه ۷}

ابن‌ عبّاس می گوید وقتی این آیه نازل شد، پیامبر صلی الله علیه و آله به علی علیه السلام فرمود: آن تو و شیعیان تو هستند، تو و شیعیانت در روز قیامت راضی و خوشحال می‌آیید و دشمن تو خشمناک و سرافکنده می‌آید. علی علیه السلام گفت: «ای رسول خدا صلی الله علیه و آله! دشمن من کیست»؟

فرمود: «کسی که از تو بیزاری می‌کند و تو را لعنت می‌کند». سپس پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «هرکس بگوید که خدا علی علیه السلام را رحمت کند، خدا او را رحمت می‌کند».

بحارالأنوار، ج۳۵، ص۳۴۶ تفسیر فرات الکوفی، ص۵۸۳


۲۱ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – أمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلى ما آتاهُمُ اللهُ‌ …

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 21 کلیک نمایید

أمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلى ما آتاهُمُ اللهُ‌ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَيْنا آلَ إِبْراهيمَ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ آتَيْناهُمْ مُلْكاً عَظيماً

يا اينكه نسبت به مردم، بر آنچه خدا از فضلش به آنان بخشيده، حسد مى‌ورزند؟! ما به خاندان ابراهيم كتاب و حكمت داديم و حكومت عظيمى در اختيار آن‌ها قرار داديم. { سوره نساﺀ- آیه ۵۴}

امام باقر علیه السلام فرمودند: ما آن مردمی هستیم که به آنها حسادت شده است، این حسادت به سبب امامتی است که خداوند اختصاصا به ما عنایت فرموده.

کافی، ج 1 ، ص 159


۲۰ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 20 کلیک نمایید

و أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ و [نخست] خويشاوندان نزديكت را انذار كن. {سوره شعرا – آیه ۲۱۴}

امام علی (عبّاد بن‌ عبدالله اسدی نقل می‌کند: امام علی فرمود: هنگامی‌ که آیه: وَ أَنذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ نازل ‎شد، پیامبر تمامی افراد خاندانش را جمع کرد و سی‌ نفر نزد آن حضرت آمدند و آن حضرت سه بار از آنان پذیرایی نمود.

سپس به آنها گفت: «چه کسی به جای من دین و وعده‌ هایم را ضامن می‌گردد و همراه من در بهشت قرار می‌گیرد و جانشینم در بین اهلم می‌گردد»؟ سپس فردی که شریک نامی از او نبرده به پا خاست و گفت: «ای رسول‌ خدا! تو فردی را که می‎خواستی پیدا کردی». و دیگری گفت: «این امر را بر اهل بیتش عرضه کرده است». و سپس علی فرمود: «ای رسول‌ خدا! من قبول می‌کنم».

بحارالأنوار، ج۳۸، ص۱۴۶/ بحارالأنوار، ج۳۸، ص۲۵۲/ العمدهًْ، ص۸۶


۱۹روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – عمَّ يَتَساءَلُونَ(1) عنِ النَّبَإِ الْعَظيمِ(2)

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 19 کلیک نمایید

عمَّ يَتَساءَلُونَ عنِ النَّبَإِ الْعَظيمِ آنها از چه‌ چیز از یكدیگر سؤال می كنند؟! از خبر بزرگ و پراهميّت {سوره نباﺀ- آیات ۱و ۲}

ابوحمزه ثمالی گوید: از امام باقر علیه السلام درباره‌ ی تفسیر عَمَّ یَتَساءَلُونَ* عَنِ النَّبَإِ الْعَظِیمِ، سؤال کردم. فرمود: «علیّ‌ بن‌ ابی‌ طالب علیه السلام به اصحاب خود می‌گفت: به خدا سوگند! من نباء عظیم هستم که تمامی امّت درباره‌ی من اختلاف کردند. به خدا سوگند! خدای سبحان را نبئی عظیم‌تر و بزرگتر از من نیست و هیچ آیه‌ای از من بزرگتر برای پروردگار جهانیان نیست».

بحارالأنوار، ج۳۶، ص۳


۱۸روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ يَخافُونَ يَوْماً كانَ شَرُّهُ مُسْتَطيراً

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 18 کلیک نمایید

يوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ يَخافُونَ يَوْماً كانَ شَرُّهُ مُسْتَطيراً آن‌ها به نذر خود وفا می كنند، و از روزی كه شرّ و عذابش گسترده است می ترسند.{ سوره انسان- آیه ۷}

الکاظم علیه السلام عَنْ مُحَمَّدِ‌بْنِ‌الْفُضَیْل عَنْ أَبِی‌الْحَسَنِ علیه السلام فِی قَوْلِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ یُوفُونَ بِالنَّذْرِ الَّذِی أَخَذَ عَلَیْهِمْ مِنْ وَلَایَتِنَا. امام کاظم علیه السلام محمّد بن‌ فضیل از امام موسی‌ بن‌ جعفر علیه السلام درباره‌ ی این آیه: یُوفُونَ بِالنَّذْرِ، نقل می‌کند که فرمود: «به آن عهد و پیمانی که درخصوص ولایت از آنها گرفته شده، برای خدا وفا می‌کنند (پایبند هستند)».

الکافی، ج۱، ص۴۱۳/ بحارالأنوار، ج۲۴، ص۳۳۱/


۱۷روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْكيناً وَ يَتيماً وَ أَسيراً

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 17 کلیک نمایید

و يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْكيناً وَ يَتيماً وَ أَسيراً و غذای [خود] را با اینكه به آن علاقه [و نیاز] دارند، به «مستمند»و «یتیم» و «اسیر» اطعام می كنند. { سوره انسان- آیه ۸}

ابن‌عبّاس می گوید: وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلی حُبِّهِ درباره‌ی علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها نازل شده است آنان سه عدد نان داشتند و آن را به مسکین و یتیم و اسیر دادند و خود گرسنه خوابیدند، پس این آیه نازل شد.

بحارالأنوار، ج۳۵، ص۲۵۴/ فرات الکوفی، ص۵۲۸/


۱۶روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – إنْ تَتُوبا إِلَى اللهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 16 کلیک نمایید

إنْ تَتُوبا إِلَى اللهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِيلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذالِكَ ظَهِيرٌ

اگر شما [دو همسر پيامبر] از كار خود توبه كنيد [به نفع شماست، زيرا] دل‌هايتان [از حق] منحرف گشته؛ و اگر برضدّ او دست به دست هم دهيد، [كارى از پيش نخواهيد برد] زيرا خداوند ياور اوست و همچنين جبرئيل و مؤمنان صالح، و فرشتگان بعد از آنان پشتيبان اويند.{ سوره تحریم- آیه ۴}

امام باقر علیه السلام پیامبر خدا صلی الله علیه و آله علیّ‌ بن‌ ابی‌طالب علیه السلام را دوبار به اصحاب خود معرّفی کرد، یکبار هنگامی‌که گفت: «هرکس که من مولای او هستم علی علیه السلام مولای اوست.

و بار دیگر هنگامی بود که این آیه نازل شد: فَإِنَّ اللهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِیلُ وَ صالِحُ المُؤْمِنِینَ پیامبر صلی الله علیه و آله دست علی علیه السلام را گرفت. و فرمود: «ای مردم! شایسته‌ ترین مؤمنان این شخص است».

بحارالأنوار، ج۲۲، ص۲۳۲/ بحارالأنوار، ج۳۶، ص۲۹ و بحارالأنوار، ج۳۷، ص۳۱۷


۱۵ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ‌ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقينَ

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 15 کلیک نمایید

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ‌ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقينَ
اى كسانى ‌كه ايمان آورده‌ايد! از [مخالفت فرمان] خدا بپرهيزيد و باصادقان و راستگويان باشيد.{ سوره توبه- آیه ۱۱۹}

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  – حسین سعید با سندی از ابوسعید روایت کرده که گفت: هنگامی‌ که آیه اتَّقُوا اللهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ، نازل شد، رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم رو به صحابه کرده و فرمود: «آیا میدانید این آیه درباره‌ی چه کسی نازل شد»؟

عرض کردند: «خیر! نمی دانیم ای رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم )». ابودجانه گفت: «ای رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ما همه از صادقین هستیم، به تو ایمان آورده و تصدیقتان کردیم».

فرمود: «ای ابودجانه! چنین نیست؛ این آیه اختصاصاً در شأن پسر عموی من علیّ‌ بن‌ ابی‌ طالب علیه السلام نازل شده است، و او از راستگویان است».

بحار الأنوار، ج۳۵، ص۴۱۱/ فرات الکوفی، ص۱۷۴


۱۴ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – آیه وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 14 کلیک نمایید

آیه وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ إِلاَّ رِجالاً نُوحي إِلَيْهِمْ فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ. و پیش از تو، جز مردانى که به آنها وحى مى کردیم، نفرستادیم. اگر نمی دانید، از آگاهان بپرسید.{سوره نحل- آیه ۴۳}

ابن‌ عباس می گوید: اهل ذکر محمّد صلی الله علیه و آله، علی علیه السلام، فاطمه سلام الله علیها، حسن علیه السلام و حسین علیه السلام هستند که اینها اهل ذکر، علم، عقل و بیان‌ اند. آنها، اهل بیت نبوّت، پایگاه رسالت و محل آمد و شد ملائکه‌ اند. به خدا قسم! مؤمن را مؤمن نام نداده‌ اند مگر به‌ سبب احترام امیرالمؤمنین علیه السلام.

بحارالأنوار، ج۲۳، ص۱۸۵/ بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۶۷؛ «و الله ما سمی المؤمن … المؤمنین» محذوف/ الطرایف، ج۱، ص۹۳/ نهج الحق، ص۲۱۰


۱۳روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – إهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 13 کلیک نمایید

إهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ ما را به راه راست هدایت کن.{ آیه ۶- سوره فاتحه)

حمّاد از امام صادق (علیه السلام نقل می‌کند که ایشان در مورد قول خدای عزّوجلّ: الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ، فرمود: «آن امیرمؤمنان علی علیه السلام و شناخت اوست و دلیل آن، این کلام خداوند متعال می‌باشد: “وَ إِنَّهُ فِيٓ أُمِّ الْكِتَابِ لَدَيْنَا لَعَلِيٌّ حَكِيمٌ” (زخرف/۴) و آن در امّ الکتاب و در کلام خداوند متعال صراط مستقیم، امیرمؤمنان علی علیه السلام است.

بحارالأنوار، ج۸۹، ص۲۲۹/ معانی الأخبار، ص۳۲/ تفسیر قمی، ج۱، ص۲۸


12 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – واعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَميعاً 

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 12 کلیک نمایید

واعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً وَ كُنْتُمْ عَلى شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْها كَذالِكَ يُبَيِّنُ اللهُ لَكُمْ آياتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

و همگى به ريسمان خدا، چنگ زنيد، و پراكنده نشويد؛ ونعمتِ خدا را بر خود، به ياد آريد كه چگونه دشمن يكديگر بوديد، و او ميان دل‌هاى شما، الفت برقرار ساخت، و به بركتِ نعمتِ او، برادر شديد! و شما بر لبِ حفره‌اى از آتش بوديد، خدا شما را از آن نجات داد؛ اين چنين، خداوند آيات خود را براى شما آشكار مى‌سازد؛ شايد هدايت شويد.{ سوره آل عمران- آیه ۱۰۳}

امام صادق علیه السلام از رسول‌خدا صلی الله علیه و آله روایت می کنند که فرمودند: «ای گروه! مهاجر و انصار و هر انس و جنی که در این روز و لحظه حاضر اید! باید حاضران شما به غایبانتان این پیام را برسانند.

آگاه باشید که من کتاب خدا را در میان شما به‌ جا گذاشتم که در آن نور و هدایت و بیان هر چیزی است که خداوند واجب نموده است؛ حجّتِ خدا بر شما و حجّت من و حجّتِ ولی من است و علم بزرگ‌تر، علم دین و هدایت و روشنایی آن را در میان شما به‌جا گذاشتم و او علیّ‌ بن‌ ابی‌طالب علیه السلام است و او ریسمان خداست: وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا … لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ.

بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۹


۱۱ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و یَقُولُ الَّذِینَ کَفَرُوا …

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 11 کلیک نمایید

و یَقُولُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْلا أُنزِلَ عَلَیْهِ آیَةٌ مِنْ رَبِّهِ إِنَّمَا أَنْتَ مُنذِرٌ وَ لِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ

کسانى‌ که کافر شدند مى‌گویند: «چرا آیه ای از پروردگارش بر او نازل نشده»؟! تو فقط بیم‌ دهنده‌ اى؛ و براى هرگروهى هدایت‌ کننده‌ اى است. { سوره رعد- آیه ۷}

از امام باقر علیه السلام روایت است که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم درباره‌ی آیه «إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِکُلِّ قَوْمٍ هادٍ» فرمود: «من آن بیم‌ دهنده‌ام و در هر دورانی امامی از ما در بین مردم حضور دارد که آنان را به‌سوی آنچه که پیامبر خدا آورده، راهنمایی می‌کند و هادیان بعد از او اوّلاً علی علیه السلام است و سپس جانشینان او یکی پس از دیگری خواهند بود.

قسم به خداوند که امر هدایت از میان ما بیرون‌ نرفته و تا روز قیامت در میان ما خواهد بود. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم  همان بیم‌ دهنده و علی علیه السلام کسی است که اهل هدایت به وی اقتدا می‌کنند».

بحارالأنوار؛ ج۳۵، ص۴۰۴


۱۰ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ذلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللهُ عِبادَهُ

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 10 کلیک نمایید

ذلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللهُ عِبادَهُ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى وَ مَنْ يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَزِدْ لَهُ فيها حُسْناً إِنَّ اللهَ غَفُورٌ شَكُورٌ

اين همان چيزى است كه خداوند بندگانش را كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‌اند به آن نويد مى‌دهد. بگو: «من هيچ‌ گونه اجر و پاداشى از شما بر اين دعوت درخواست نمى‌كنم جز دوست‌ داشتن نزديكانم (اهل بيتم) و هركس كار نيكى انجام دهد، بر نيكى‌ اش مى‌ افزاييم؛ چرا كه خداوند آمرزنده و قدردان است». { سوره شوری- آیه ۲۳}

اسماعیل‌ بن‌ عبدالخالق گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: «اهل بصره درباره‌ی آیه: قُل لا أَسْأَلکُمْ عَلیهِ أَجْرًا إِلا المَودَّةَ فِی القُرْبَی، چه می‌گویند»؟ گفتم: «فدایت شوم! آن‌ها می‌گویند: این آیه درباره‌ی خویشاوندان پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شده است».

امام صادق علیه السلام فرمود: «دروغ می‌گویند. این آیه فقط درباره‌ی اهل بیت یعنی اصحاب کساء – امام علی علیه السلام، حضرت فاطمه سلام الله علیها، امام حسن و امام حسین علیها السلام نازل شده است».

الکافی، ج۸، ص۹۳/ بحارالأنوار، ج۲۳، ص۲۳۷/


9 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ …

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 9 کلیک نمایید

يوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ فَمَنْ أُوتِيَ كِتابَهُ بِيَمِينِهِ فَأُولئِكَ يَقْرَؤُنَ كِتابَهُمْ وَ لايُظْلَمُونَ فَتِيلاً

[به‌يادآور] روزى را كه هرگروهى را با پيشوايشان مى‌خوانيم. كسانى ‌كه نامه‌ی عملشان به دست راستشان داده‌ شود، آن را [با شادى و سرور] مى‌خوانند و كمترين ستمى به آنها نخواهد شد.{ سوره اسراﺀ- آیه ۷۱}

از امام رضا علیه السلام روایت است: پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: هر قومی را به‌ وسیله‌ی امام زمانش می‌خوانند و از کتاب خداوند و سنّت پیغمبرش سؤال می‌کنند. فرمود: «ای علی (علیه السلام)! تو آقای مسلمانان و امام متّقیان و پیشوای روسفیدان و بزرگ پرهیزگاران هستی».

بحارالأنوار، ج۸، ص۱۰/ بحارالأنوار، ج۳۸، ص۱۲۶


8 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ….

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 8 کلیک نمایید

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في سَبيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

اى كسانى‌ كه ايمان آورده‌ايد! از [مخالفت فرمان] خدا بپرهيزيد؛ و وسيله‌اى براى تقرّب به او بجوييد؛ و در راه او جهاد‌ كنيد، باشد كه رستگار شويد.{ سوره مائده- آیه ۳۵}

سلمان (رحمة الله علیه) نقل می‌کند: امیرالمؤمنین علیه السلام درباره‌ ی آیه: بگو: خدا و هر کس که از کتاب آگاهی داشته باشد، به شهادت میان من و شما کافی است. (رعد/۴۳)؛

فرمود: «منم آن که ام الکتاب نزد اوست. و خداوند او را تصدیق نمود و او را در وصیّت وسیله‌ ی بخشش نمود و هیچ امّتی را از دستاویزی به وی و خداوند، بی‌نیازی نیست که خداوند می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ الله وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ.

بحارالأنوار، ج۳۵، ص۴۳۲/ بصایرالدرجات، ص۲۱۶/ المناقب، ج۳، ص۷۵


7 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – ذلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللهُ عِبادَهُ الَّذينَ آمَنُوا…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 7 کلیک نمایید

ذلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللهُ عِبادَهُ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى وَ مَنْ يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَزِدْ لَهُ فيها حُسْناً إِنَّ اللهَ غَفُورٌ شَكُورٌ

اين همان چيزى است كه خداوند بندگانش را كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‌اند به آن نويد می دهد. بگو: من هيچگونه اجر و پاداشى از شما بر اين دعوت درخواست نمی كنم جز دوست‌داشتن نزديكانم (اهل بيتم) و هركس كار نيكى انجام دهد، بر نيكى‌اش مى‌ افزاييم؛ چرا كه خداوند آمرزنده و قدردان است. {سوره شوری – آیه ۲۳}

اسماعیل‌ بن‌ عبد الخالق گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: اهل بصره درباره‌ آیه: قُل لا أَسْأَلکُمْ عَلیهِ أَجْرًا إِلا المَودَّةَ فِی القُرْبَی، چه می گویند؟ گفتم: فدایت شوم! آنها میگویند: این آیه درباره‌ خویشاوندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است.

حضرت فرمودند: دروغ میگویند. این آیه فقط درباره‌ ی اهل بیت یعنی اصحاب کساء- امام علی علیه السلام، حضرت فاطمه سلام الله علیها، امام حسن و امام حسین علیها السلام نازل شده است.

الکافی – جلد ۸- ص۹۳


6 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – فتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِماتٍ…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 6 کلیک نمایید

فتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِماتٍ فَتابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحیمُ سپس آدم از پروردگارش كلماتى دریافت داشت؛ [و با آنها توبه كرد.] و خداوند توبه‌ی او را پذیرفت؛ زیرا او توبه‌ پذیر و مهربان است. {سوره بقره – آیه ۳۷}

امام عسکری علیه السلام در ذیل این آیه می فرمایند: خداوند متعال فرمود: «ای آدم علیه السلام! آیا به یاد نداری که تو را فرمان دادم هرگاه دشواری و ناگواری بر تو روی آورده و به تنگنایت افکند، مرا به محمّد و خاندان پاکش علیهم السلام فراخوانی»؟

آدم علیه السلام گفت: «بله پروردگارم»! خداوند عزّوجلّ فرمود: «پس، به‌ واسطه‌ی آنان به خصوص محمّد، علی، فاطمه، حسن و حسین (علیهم السلام) مرا فراخوان تا خواسته ات را برآورم و به تو بیش از آنچه خواسته‌ ای عطاکنم»…

بحارالأنوار، ج۱۱، ص۱۹۱


5 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللهَ‌…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 5 کلیک نمایید

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللهَ‌ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ في شَيْ‌ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللهِ‌ وَ الرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللهِ‌ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ ذلِكَ خَيْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْويلاً

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم [خدا] و پيشوايان [معصوم] خود را. و هرگاه در امرى نزاع داشتيد، آن را به خدا و پيامبر باز گردانيد [و از آن‌ها داورى بطلبيد] اگر به خدا و روز رستاخيز ايمان داريد. اين [كار براى شما] بهتر، و عاقبت و پايانش نيكوتر است. { سوره نساﺀ- آیه ۵۹}

امام عسکری علیه السلام از پدرانش روایت می‌کند: امام باقر علیه السلام فرمود: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به علی و حسن و حسین وصیّت کرد سپس درباره‌ ی این آیه: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعواْ اللهَ وَأَطِیعواْ الرَّسُولَ وَ أُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ. فرمود: مراد از اولی الأمر، امامان از نسل علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها تا قیامت هستند.

بحارالأنوار، ج۲۳، ص۲۸۶/عیون أخبارالرضا، ج۲، ص۱۳۱


4 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – إنَّما يُريدُ اللهُ لِيُذْهِبَ …

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 4 کلیک نمایید

إنَّما يُريدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ و يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً. قطعا خداوند اراده دارد که پليدى را فقط از شما اهل بيت دور كند و كاملاً شما را پاك سازد. {سوره احزاب- آیه ۳۳}

پیامبر صلی الله و علیه و آله می فرمایند: ای علی!این آیه در شأن تو و دو فرزندت حسن و حسین و امامانی که از نسل تو هستند، نازل شده است. علی علیه السلام می‌فرماید: عرض کردم ای رسول خدا! چند امام پس از شما می‌آیند؟ رسول خدا پاسخ داد: اوّل آنها تو هستی، سپس دو پسرت حسن و حسین و پس از حسین، پسرش علی و پس از علی، پسرش محمّد و پس از محمّد، پسرش جعفر و پس از جعفر، پسرش موسی و پس از موسی، پسرش علی و پس از علی، پسرش محمّد و پس از محمّد،پسرش علی و پس از علی، پسرش حسن و پس از حسن پسرش حجّت است

بحار الأنوار،ج۳۶،ص۳۳۶


3 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – و إِذِ ابْتَلى إِبْراهيمَ رَبُّهُ…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 3 کلیک نمایید

و إِذِ ابْتَلى إِبْراهيمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي قالَ لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمينَ

و هنگامى كه پروردگار ابراهيم، او را با کلماتی آزمود؛ و او به طور كامل از عهده آنها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پيشواى مردم قراردادم». ابراهيم گفت: «از دودمان من [نيز امامانى قرار بده]» خداوند فرمود: «پيمان من، به ستمكاران نمى‌رسد».{ سوره بقره- آیه ۱۲۴}

مفضّل می گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم: «این کلمات چیست»؟ فرمود: «همان کلماتی است که آدم از پروردگارش یاد گرفت؛ به‌ واسطه‌ی آنان توبه کرد و توبه‌ اش پذیرفته‌ شد و آن این است که گفت: «پروردگارا از تو می‌خواهم به حقّ محمّد، علی علیه السلام، فاطمه سلام الله علیها، حسن علیه السلام و حسین علیه السلام، توبه مرا بپذیری»! خدا نیز توبه‌اش را قبول کرد؛ که او توبه‌ پذیر و مهربان است».

بحارالأنوار، ج۱۱، ص۱۷۷/ وسایل الشیعه، ج۷، ص۹۹


2 روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – یاأیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ …

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 2 کلیک نمایید

یاأیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ماأُنْزِلَ إلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ و إنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ و اللهُ یَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إنَّ اللهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْكافِرین

اى پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت برتو نازل‌ شده ‌است،به‌طور كامل ابلاغ‌ كن؛ که اگر چنین نكنى، رسالت او را انجام نداده‌اى. خداوند تو را از مردم، حفظ مى‌كند؛و خداوند، گروه كافران را هدایت نمى‌كند.{ سوره مائده- آیه ۶۷}

پیامبر صلی الله علیه و آله: ای علی پروردگار تبارک‌ و تعالی به من دستور داده، آنچه که در حقّ خودم واجب می‌دانم، در حقّ تو نیز واجب بدانم. حقّ تو برگردن هر کسی که به من ایمان بیاورد، واجب است.

اگر تو نبودی، دشمن خدا شناخته نمی‌شد و اگر کسی با ولایت تو، خدا را ملاقات نکند، چیزی برای دیدار با خداوند ندارد. خداوند متعال بر من این‌ آیه را نازل کرده است: یعنی اگر این ولایت تو را به مردم ابلاغ نکرده بودم، عمل من، همه از بین رفته بود. هرکه خدا را ملاقات کند در حالی‌ که به ولایت تو سرنسپرد، عمل وی بیهوده است و عملش موجب دوری او از خدا می‌ شود.

بحارالأنوار، ج۲۴، ص۶۴


۱ روز تا عید غدیرخم از مجموعه روزشمار عید غدیر – الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ…

روزشمار عید غدیر

جهت مشاهده تصویر در اندازه کامل روی تصویر کلیک نمایید.
برای دانلود تصویر روزشمار عید غدیر 1 کلیک نمایید

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ ديناً. امروز، دين شما را برايتان كامل‌كردم؛ و نعمت خود را بر شما تمام نمودم؛ و اسلام را به‌عنوان آيين [جاودان] شما پذيرفتم{ سوره مائده- آیه ۳}

امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند: خداوند با ولایت من دین این امّت را کامل‌کرد و نعمت‌ها را بر آنان تمام نمود و به اسلام آنان راضی شد، و این هنگامی بود که در روز ولایت (روز غدیر خم) به پیامبر خویش صلی الله علیه و آله فرمود: «یا محمّد! از سوی من به آنان خبر بده که امروز دینشان را کامل کردم و به اسلام به‌عنوان دین آنان راضی شدم و نعمت خود را بر آنان تمام کردم».

الخصال، ج۲، ص۴۱۴7


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام
  خیلی ممنون از سایت خوبتون ببخشید تصویر بک گراند روز شمار هارو از کجا باید پیدا کرد.

  1. سلام علیکم
   سپاسگزاریم
   داخل خود مقاله موجود است. شما با جستجوی عبارت”روزشمار غدیر” در سایت می توانید تمامی روزشمارهای غدیر رامشاهده نمایید.
   در پناه اهل بیت علیهم السلام باشید

   1. سلام خداقوت
    خیلی از منابع مطالب توی عکسها بحارالانوار هست، به نظرم بهتر بود از منابع محکمتر برای تفاسیر و احادیث استفاده میشد. به خصوص از منابع اهل تسنن. انقدر موجود هست که جای شک و شبهه و سوالی باقی نمیمونه و خودمون هم با اطمینان بیشتری استفاده میکنیم.

    1. سلام علیکم
     بزرگوار این چه حرفی است
     کتاب بحارالانوار یکی از معتبرترین منابع شیعه است
     درباره منابع اهل تسنن هم تلاش می کنیم اضافه کنیم
     در پناه اهل بیت علیهم السلام باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا