نوع محتواآثار صوتی نیمه شعبانادعیه و زیارات نیمه شعبانبزرگسالصوت تذکری نیمه شعبانفایل صوتیمتنیمخاطبیننوجواننیمه شعبان

آیات مهدویت – برخی از آيات قرآن پیرامون امام عصر علیه‌ السلام

آیات مهدویت ( آیات قرآن و روایات درباره حضرت مهدی علیه السلام )

مقاله آیات مهدویت شامل آیاتی پیرامون امام عصر علیه السلام است که هر آیه با ترجمه و شرح آن آورده شده است و شما بزرگواران می توانید از آنها در مکان های مختلف استفاده نمایید.


غیبت، نام امام عصر علیه‌السلام (بقره 1 تا 4)

الم ذلِكَ الْكِتابُ لا رَیبَ فیه هُدی لِلْمُتَّقینَ الَّذینَ یؤْمِنُونَ  بِالْغَیبِ َو یقیمُونَ الصَّلاهِ وَ مِمَّا رَزَقْنا هُمْ ینْفِقُونَ

الم، این كتاب كه تردیدی در آن نیست، روشنگر راه پرهیزگاران است، آنانكه به غیب ایمان آورده‌اند؟

به سند معتبر از حضرت ابی‌ عبدالله امام صادق علیه‌ السلام حدیث نقل كرده‌اند: هر كس ایمان آورد و اقرار كند كه قیام مهدی حق است.

 غیبت امام مهدی علیه‌السلام (نساء/59)

یا اَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اَطِیعُوا اللهَ وَ اَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ اُولِی الْاَمْرِ مِنْكُمْ

ای كسانی كه ایمان آورده‌اید اطاعت كنید  خدا را و اطاعت كنید پیغمبر و اولی الامر از خودتان را.

جابر بن عبدالله انصاری می‌گفت: هنگامیكه خداوند عزو جل بر پیامبرش حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم این آیه را نازل كرد:‍‍ «ای كسانی كه ایمان آورده‌اید اطاعت كنید خدا و اطاعت كنید پیغمبر و اولی‌ الامر از خودتان را» عرض كردم: یا رسول‌ الله، خدا و رسولش را شناختیم، اولی‌ الامر كه خداوند طاعتشان را به طاعت تو مقرون ساخته كیانند؟

آن حضرت علیه‌ الصلاه و السلام فرمود: آنان خلفای من هستند ای جابر، و امامان مسلمین پس از من می‌باشند، اولشان علی‌ بن ابی‌طالب، سپس حسن، سپس حسین، سپس علی‌ بن‌ الحسین، سپس محمد‌ بن علی كه در تورات به باقر معروف است و تو ای جابر او را درك خواهی  كرد، پس هر گاه او را ملاقات كردی سلام مرا به او برسان، سپس صادق جعفر بن محمد، سپس موسی بن جعفر، سپس علی بن موسی، سپس محمد بن علی.

سپس علی بن محمد،  سپس حسن‌بن علی، سپس محمدبن حسن عسكری آنكه خدای تعالی ذكره به او مشارق و مغارب زمین را بر  دستهای او فتح خواهد كرد، آنكه از شیعیان و دوستانش غیبتی خواهد داشت كه در زمان  غیبتش بر اعتقاد به امامتش ثابت نمی‌ماند مگر كسی كه خداوند دلش را برای ایمان آزمایش كرده باشد.

جابر گوید: به آن حضرت عرضه داشتم: یا رسول الله آیا برای شیعیانش  نفعی از او در زمان غیبت هست؟ فرمود: آری سوگند به آنكه مرا به پیغمبری مبعوث ساخت، آنها در عصر غیبت به نور او روشنائی می‌گیرند و به ولایت اونفع می‌برند، همچنانكه مردم از نور خورشید سود‌ می‌برند هر چند كه ابری  آن را بپوشاند. ای جابر این از مكنون سر الهی و مخزون علم او است. آن را جز از اهلش مخفی بدار.

فایل صوتی آیات

 


یاران امام عصر علیه‌السلام (بقره /148)

فاَسْتَبِقُوا الْخَیراتِ أینَ مَا تَكوُنُوا یاْتِ بِكُمُ اللهُ جَمیعاً

پس به كارهای نیك سبقت و پیشی گیرید، هر كجا باشید خداوند همه شما را خواهد آورد.

امام صادق علیه‌السلام درباره آیه “فَاسْتَبِقُوا الْخَیرَاتِ” فرمودند: خیرات، ولایت است و منظور از “أَینَ ما تَكُونُوا یأتِ بِكُمُ اللهُ جَمِیعاً”، اصحاب قائم علیه‌ السلام اند كه سیصد و سیزده نفرند؛ به خدا سوگند امت معدوده ایشانند به خدا سوگند همچون ابرهای پائیزی پی در پی در یك ساعت جمع خواهند شد.

یاران امام زمان علیه‌السلام (مائده / 54 )

یا اَیهَاالَّذِینَ آمَنُوا مَنْ یرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِینِهِ فَسَوْفَ یاْتِی اللهُ بِقَوْمٍ یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَی الْكَافِرِینَ.

ای كسانیكه ایمان آورده‌اید هر كدام از شماها از دین خود مرتد شود پس به زودی خداوند قومی را كه بسیار دوست می‌دارد و آنها نیز خداوند را دوست می‌دارند و نسبت به مؤمنان فروتن و بر كافران سرفراز و مقتدرند به نصرت اسلام خواهد بر‌انگیخت.

امام صادق علیه‌ السلام فرموده‌اند: همانا اصحاب و یاران صاحب این امر برایش محفوظند، و اگر همه مردم از بین بروند خداوند یارانش را خواهد آورد، و ایشانند كه خداوند  عز و جل فرموده: «پس اگر این قوم به آن كفر ورزند همانا ما قومی را كه هرگز به آن كافر نشوند بر آن برگماریم» و ایشانند كه خدای عز و جل  درباره‌شان فرموده:

«پس بزودی خداوند قومی را كه بسیار دوست می‌دارد و آنها نیز خداوند را دوست می‌دارند و نسبت به مؤمنان فروتن و بر كافران سرفراز و مقتدرند به نصرت اسلام خواهد بر‌انگیخت».

یاران امام زمان علیه‌السلام (هود/80)

قالَ لَوْ اَنَّ لی بِكُم قُوَّهً اَوْ آوی اِلی رُكنٍ شَدیدٍ

(لوط) گفت: ای كاش در برابر شما قدرتی داشتم یا تكیه‌گاه و پشتیبان محكمی در اختیارم بود.

حضرت ابو‌ عبد‌الله امام صادق علیه‌ السلام فرمودند: اینكه لوط به قومش گفت: «ای كاش در برابر شما قدرتی داشتم یا تكیه‌گاه و پشتیبان محكمی در اختیارم بود» مقصودش جز این نبود كه نیروی قائم علیه السلام را تمنا كند، و «ركن شدید» یاران آن حضرت هستند كه یك مرد از آنها قوت چهل مرد را دارد و دلش از كوه آهنین محكمتر است و اگر به كوههای آهن بگذرند آنها را از بین می‌برند، و شمشیرهایشان را كنار نگذارند مگر وقتیكه خداوند عز و جل راضی شده باشد.

وارثان زمین، یاران امام مهدی علیه السلام (انبیاء/105)

وَ لَقَد كَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنََّ‌الْاَرْضَ یرِثُهَا عِبَادِی الصَّالِحُونَ

و به راستی كه ما پس از نوشتن ذكر، در زبور نیز نگاشتیم كه البته بندگان صالح من زمین را به ارث خواهند برد. آیا به راستی این وارثان كیانند؟

حضرت باقر علیه‌السلام می‌فرمایند كه: آنان اصحاب امام مهدی علیه‌السلام در آخر الزمان هستند.

یاران امام مهدی علیه‌السلام، هنگام ظهور امام مهدی علیه‌السلام (حج/41)

الَّذِینَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلاهَ وَ آتوُا الزَّكاهَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَ لِلّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ

كسانی كه اگر در زمین به آنان  توانائی دهیم،  نماز را بپا داشته و زكات به مستحق بخشیده  وبه معروف امر نموده  و از منكر نهی كنند و عاقبت كار‌ها به دست خداوند است.

امام محمد باقر علیه‌السلام درباره فرموده خدای عزوجل: «كسانی كه اگر در زمین به آنان توانائی دهیم، نماز را به‌ پا داشته و زكات به مستحق بخشیده و به معروف امر نموده و از منكر نهی می‌كند و عاقبت  كار‌ها به دست خداوند است» فرمودند:

این برای آل محمد است؛ مهدی علیه‌ السلام و اصحاب او؛ خداوند متعال مشارق و مغارب زمین را به تصرف آنها درآورده و دین را آشكار سازد و خداوند متعال به وسیله او و یارانش بدعتها و باطل را از بین می‌برد، همچنانكه سفیهان، حق را میرانده باشند، تا جائی كه اثری از ظلم دیده نشود و امر به معروف  و نهی از منكر خواهند نمود و {آخر كارها به دست خدا است}.

فایل صوتی آیات

 


ارتباط با امام زمان علیه‌السلام (آل عمران /200)

یا اَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُو وَ صابِرُوا وَ رَابِطُوا وَ اتَّقُواللهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

ای كسانی كه ایمان آورده‌اید صبر كنید و یكدیگر را به صبر وا دارید و مرابطه نمائید و تقوی و خدا‌ترسی را پیشه سازید باشد كه رستگار شوید.

امام صادق علیه‌السلام درباره  این آیه فرمودند: صبر كنید بر ادای فرایض و با دشمنتان پایداری كنید و با امامتان كه انتظارش را می‌كشید مرابطه نمایید.

انتظار امام زمان علیه‌السلام (انعام /158)

هَلْ ینْظُرُونَ اِلّا اَنْ تَأْتِیهُمُ الْمَلائِكَهُ اَوْیاْتِی بَعْضُ آیاتِ ربِّكَ یوْمَ یأْتِی بَعْضُ آیاتِ رَبِّكَ لا ینْفَعُ نَفساً ایمَانُهَا لَمْ تَكُنْ آمَنَتْ مِنْ قَبْلُ اَوْ كَسَبَتْ فِی ایمَانِهَا خَیراً قُلِ انْتَظُِرُوا اِنَّا مُنْتَظِرُونَ

آیا {منكران} جز این انتظار كشند كه فرشتگان بر آنان در‌آیند یا امر و قضای پروردگارت فرا رسد یا برخی از دلایل و آیات پروردگار تو آشكار گردد، روزی كه بعضی از آیات پروردگارت فرا رسد هیچكس را ایمان نفع نبخشد در صورتیكه از پیش ایمان نیاورده و یا در ایمان خود كسب خیر و سعادت نكرده باشد، بگو‌ شما منتظر{ نیتجه كارهای  ناپسند} خود باشید ما نیز منتظر { نتایج اعمال نیك} خویش هستیم.

امام صادق علیه‌السلام درباره آیه «روزی كه بعضی از آیات پروردگارت فرا رسد هیچكس را ایمان نفع نبخشد در صورتیكه از پیش ایمان نیاورده باشد» فرمودند:

(آیات) همان امامان هستند، و آیه‌ای كه مو رد انتظار است، قائم علیه السلام می‌باشد، پس در آن روز كسانی كه پیش از قیام او به وسیله‌ی شمشیر ایمان نداشته‌اند را سودی بیخشد، هر چند به امامان دیگر از پدران او علیهم السلام ایمان داشته‌باشد.

از بین رفتن  شرك و فساد و ظلم و تباهی در زمان ظهور (توبه /33)

هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَی وَ دِینِ الْحَقِّ لِیظْهِرَهُ عَلَی الّدِینِ كُلِّهِ وَ لَوْكَرِهَ الْمُشْرِكُونَ

اوست خدائی كه رسولش را با هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر همه دین و {تمامی كیشها} آشكار سازد، هر چند كه مشركان این امر را اكراه دارند.

امام صادق علیه‌السلام درباره آیه «اوست خدائی كه رسولش را با هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر همه دین و تمامی كیشها آشكار سازد،  هر چند كه مشركان این امررا ا كراه كرده‌اند» فرمودند:

به خدا سوگند تأویل آن هنوز نازل نشده، و تأویل آن نازل نخواهد شد تا اینكه قائم علیه السلام خروج نماید، پس چون قائم علیه‌ السلام خروج كند هیچ كافر به خدای عظیم، و هیچ مشرك به امامت باقی نماند مگر اینكه خروج او را اكراه دارد، تا اینكه اگر كافر یا مشكری در دل سنگی مخفی باشد، آن سنگ به زبان‌ آمده و خواهد گفت: ای مؤمن در شكم من كافری هست، مرا بشكن و او را به قتل رسان.

 فایل صوتی آیات


حاكمیت اسلام و تشیع در زمان ظهور (آل عمران/83)

وَ لَهُ اَسْلَمَ مَنْ فِی السَّموَاتِ وَ الْاَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاً وَ اِلَیهِ یرْجَعُونَ

و هر كه در آسمانها و زمین است خواه و ناخواه مطیع خداست و همه به سوی او رجوع خواهند كرد امام صادق علیه‌السلام درباره این آیه فرمود: هر گاه قائم علیه‌ السلام بپا خیزد هیچ سرزمینی باقی نماند مگر اینكه گواهی به لا اله الا الله و  محمد رسول‌‌ الله صلی‌ الله علیه و‌ آله در آن ندا گردد.

بشارت به امام مهدی علیه‌السلام، حاكمیت اسلام و تشیع در زمان ظهور (نور/55)

وَ عَدَ اللهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیمَكِّنَنَّ لَهُمْ دینَهُمُ الَّذی ارْتَضی لَهُمْ وَ لَیبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ  بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یعْبُدُونَنِی لا یشرِكُونَ بِی شَیئاً وَ مَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ.

خداوند به كسانی از شما كه ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند وعده فرمود كه {در ظهور امام قائم علیه‌السلام} در زمین خلافت دهد؛ چنانكه امم صالح پیامبران گذشته را جانشین پیشینیان خود ساخت و دین  پسندیده آنان را بر همه جا مسلط و  نافذ گرداند، و بر همه مؤمنان پس از ترس و هراس، از دشمنان، ایمنی كامل عطا فرماید كه مرا عبادت كرده و هیچ به من شرك نورزند و هر كه بعد از آن وعده كافر شود پس آن گروه همان فاسقان تبه‌ كارند.

امام سجاد علیه‌السلام پس از تلاوت این آیه فرمودند:

آنان كه ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند و خداوند وعده فرموده كه خلافت زمین را به آنان دهد، به خدا سوگند كه آنها ما اهل‌بیت هستیم، و خداوند ایمنی كامل را در آن زمان به دست مردی از ما انجام خواهد داد، و او مهدی این امت است.

فایل صوتی آیات


حاكمیت اسلام و تشیع در زمان ظهور (آل عمران/83)

وَ لَهُ اَسْلَمَ مَنْ فِی السَّموَاتِ وَ الْاَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاً وَ اِلَیهِ یرْجَعُونَ

و هر كه در آسمانها و زمین است خواه و ناخواه مطیع خداست و همه به سوی او رجوع خواهند كرد امام صادق علیه‌ السلام درباره این آیه فرمود: هر گاه قائم علیه‌ السلام بپا خیزد هیچ سرزمینی باقی نماند مگر اینكه گواهی به لا اله الا الله و  محمد رسول‌‌الله صلی‌الله علیه و‌آله در آن ندا گردد.

بشارت به امام مهدی علیه‌السلام، حاكمیت اسلام و تشیع در زمان ظهور(نور/55)

وَعَدَ اللهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیمَكِّنَنَّ لَهُمْ دینَهُمُ الَّذی ارْتَضی لَهُمْ وَ لَیبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ  بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یعْبُدُونَنِی لا یشرِكُونَ بِی شَیئاً وَ مَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ.

خداوند به كسانی از شما كه ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند وعده فرمود كه {در ظهور امام قائم علیه‌السلام} در زمین خلافت دهد؛ چنانكه امم صالح پیامبران گذشته را جانشین پیشینیان خود ساخت و دین پسندیده آنان را بر همه جا مسلط و نافذ گرداند، و بر همه مؤمنان پس از ترس و هراس، از دشمنان، ایمنی كامل عطا فرماید كه مرا عبادت كرده و هیچ به من شرك نورزند و هر كه بعد از آن وعده كافر شود پس آن گروه همان فاسقان تبه‌ كارند.

امام سجاد علیه‌السلام پس از تلاوت این آیه فرمودند:

آنان كه ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند و خداوند وعده فرموده كه خلافت زمین را به آنان دهد، به خدا سوگند كه آنها ما اهل‌بیت هستیم، و خداوند ایمنی كامل را در آن زمان به دست مردی از ما انجام خواهد داد، و او مهدی این امت است.

 فایل صوتی آیات


هنگام ظهور امام مهدی علیه‌السلام (نحل/1)

اَتی اَمْرُاللهِ فَلَا تَسْتَعْجِلُوهُ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَی عَمَّا یشْرِكُونَ.

امر الهی آمد پس آن را زودمشمارید، خداوند، منزه و متعالی از شرك مشركان است.

امام صادق علیه السلام فرمودند: نخستین كسی كه با قائم علیه السلام بیعت می‌‌كند جبرئیل است كه به صورت پرنده سفیدی نازل می‌شود و با آن حضرت بیعت می‌نماید، سپس یك پای بر بیت‌ الله الحرام و پای دیگر بر بیت المقدس می‌گذارد، آنگاه با صدای فصیح بلیغی كه خلایق می‌شنوند فریاد خواهد زد: «امر الهی آمد پس آن را زود مشمارید».

یاران امام مهدی علیه‌السلام، هنگام ظهور امام مهدی علیه‌السلام (حج/41)

الَّذِینَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلاهَ وَ آتوُا الزَّكاهَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَ لِلّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ

كسانی كه اگر در زمین به آنان  توانائی دهیم، نماز را بپا داشته و زكات به مستحق بخشیده  وبه معروف امر نموده  و از منكر نهی كنند و عاقبت كار‌ها به دست خداوند است.

امام محمد باقر علیه‌السلام درباره فرموده خدای عز و جل: «كسانی كه اگر در زمین به آنان توانائی دهیم، نماز را به‌ پا داشته و زكات به مستحق بخشیده و به معروف امر نموده و از منكر نهی می‌كند و عاقبت  كار‌ها به دست خداوند است»  فرمودند:

این برای آل محمد است؛ مهدی علیه‌ السلام و اصحاب او؛ خداوند متعال مشارق و مغارب زمین را به تصرف آنها درآورده  و دین را آشكار سازد و خداوند متعال به وسیله او و یارانش بدعتها و باطل را از بین می‌برد، همچنانكه سفیهان، حق را میرانده باشند، تا جائی كه اثری از ظلم دیده نشود و امر به معروف  و نهی از منكر خواهند نمود و {آخر كارها به دست خدا است}.

اسامی، هنگام ظهور امام مهدی علیه‌السلام (نمل/62)

اَمَّنْ یجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعاَهُ وَ یكْشِفُ السُّوءَ وَ یجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللّهِ قَلِیلاً مَا تَذَكَّرُونَ

آیا كیست آنكه دعای بیچاره مضطر را به اجابت می‌رساند و رنج و غم را برطرف می‌سازد.

 به فرموده امام صادق علیه‌ السلام: او مهدی‌ آل محمد است. اوست به خدا سوگند آن مضطری كه در مقام ابراهیم دو ركعت نماز كند و به سوی خدا دعا نماید، پس خداوند عزوجل دعای او را اجابت نماید و ناراحتی‌ اش را برطرف سازد و او را خلیفه در زمین قرار دهد.

هنگام ظهور امام مهدی علیه‌السلام (حدید/17)

إِعْلَمُوا أَنَّ اللّهَ یحْی الْأرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَینَّا لَكُمُ اْلآیاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ

بدانید كه البته خداوند زمین را پس از مردن آن زنده خواهد كرد.

روایت است كه خداوند متعال زمین را بوسیله حضرت مهدی علیه السلام اصلاح و زنده می‌كند پس از جور و ستم اهل مملكت آن كه  این جورو ستم باعث  مردن زمین است، اما با ظهور حضرت حجت و از بین رفتن جور و ستم، زمین زنده و اصلاح می‌گردد.

فایل صوتی آیات


وارثان، انتقام (قصص/5)

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثینَ

و ما اراده كردیم بر آنانكه در زمین مستضعف شده اند، منّت گذاریم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم.

سلمان فارسی از حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم پرسید:آیا این جریان در زمان شما خواهد بود؟

پیامبر فرمودند: آری، سوگند به خداوندی كه مرا به حق فرستاد، من و علی و فاطمه و حسن و حسین و آن نه معصوم دیگر و هر كسی كه از ماست و در راه ما ستم دیده، شاهد این جریان است.

این امر به دست حضرت مهدی اجرا می‌شود؛ به خدا سوگند كه ابلیس برای مقابله با او، لشكریانش را جمع می‌كند و تمامی آنانكه ایمانشان خالص بوده و نیز همه‌ی كافران حقیقی آورده می‌شوند تا از یكدیگر قصاص كشند و پروردگار بر احدی ظلم نمی‌كند و تأویل این آیه محقق می‌شود.

فایل صوتی آیات


دشمنان و منكران امام زمان علیه السلام، بشارت به امام مهدی علیه السلام 

وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی‌ خُسْرٍ إِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

سوگند به عصر كه همانا انسان در زیانكاری و خسران است مگر آنانكه ایمان آورده‌اند و كار‌های نیك انجام داده و یكدیگر را به حق سفارش نموده و به صبر و پایداری توصیه كرده‌اند.

از حضرت صادق علیه‌السلام راجع به این قول خدای عزوجل پرسیده‌اند حضرت فرمودند:

“سوگند به عصر”، یعنی عصر خروج امام مهدی علیه‌ السلام

“همانا انسان در زیانكاری و خسران است”، یعنی دشمنان ما در زیانند.

“مگر آنانكه ایمان آورده‌اند”، یعنی: آنانكه به آیات ما ایمان آورده‌اند.

“و كار‌های  نیك انجام دادند”، یعنی با مساوات برادران دینی.

“و یكدیگر را به حق سفارش كردند” یعنی درامامت یكدیگر را به صبر و پایداری توصیه كردند. یعنی: در دوران غیبت كه عقاید سست می‌شود یكدیگر را به صبر و پایدای تشویق می‌كنند.

 فایل صوتی آیات

 


 

 

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا