متن سخنرانی و مقاله فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهفایل اجرایی ( پاورپوینت ، فلش و ... )متنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

آتش زدن خانه وحی – سخنرانی فاطمیه

آتش زدن خانه وحی از زبان یک شاعر سنی

سخنرانی تهدید به آتش زدن خانه وحی، واقعه هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها و تهدید به آتش زدن خانه این بانوی بزرگوار است. این واقعه  آنچنان در نزد بربرخی از مخالفان شیعه واضح و مقبول است تا جایی که در مورد آن شعر گفته و مدح حمله کننده را در شعر بیان می نمایند. بدون هیچ مقدمه ای برویم سراغ این شاعر، حافظ ابراهیم مشهور به حافظ نیل در یکی مدیحه سرایی ها در مورد عمر بن خطاب این چنین می گوید:

وَقـولَه لِعَلـى ٍّ قالهــا عُمَـرُ اَکـرِمْ بِسامِعِها اَعْظِمْ بِمُلْقِیهـا حَـرَّقْتُ دارَک ال اَبقى عَلیک بِها اِنْ لَمْ تُبایعْ وَ بِنتُ المُصطَفى فیها ما کانَ غیرُ اَبى حَفْصٍّ یفُوهُ بِها اَمامَ فـارِسِ عَدنانٍّ وَ حامیهـا

چه نیکو سخنی عمر به علی (علیه السلام) گفت – چه بزرگوار است شنونده و چه با عظمت است گوینده آن – در صورتي كه بیعت نكني خانه ات را به آتش مي كشم و نمي گذارم در آن بماني اگر چه دختر محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در آن خانه ات باشد . هیچکس غیر از ابی حفص کسی نمی توانست به علی (علیه السلام) که یکه سوار قبیله عدنان بود و به حمایت کنندگان او این چنین بگوید.

برای مطالعه متن آتش زدن خانه وحی کلیک نمایید


اعتراف ۲ مورخ اهل تسنن به تهدید به آتش زدن خانه وحی توسط عمر بن خطاب

یکی از کسانی که واقعه حمله به خانه وحی به نیت آتش زدن آن را بیان نموده است مورخ اهل تسنن ابوالفداء می باشد.

وی در کتابش چنین می گوید: إن أبا بکر بعث عمر بن الخطاب إِلى علی ومن معه لیخرجهم من بیت فاطمة رضی اهلل عنها، وقال: إِن أبوا علیك فقاتلهم. فأقبل عمر بشیء من نار على أن یضرم الدار، فلقیته فاطمة رضی اهل عنها وقالت: إِلى أین یا ابن الخطاب؟ أجئت لتحرق دارنا؟ قال: نعم، أو تدخلوا فیما دخل فیه األمة

ابی بکر ، عمر بن خطاب را به سوی علی علیه السلام و همراهان وی فرستاد تا آنها از خانه فاطمه زهرا سلام الله علیها خارج نماید و گفت : اگر – از آمدن برای بیعت – ممانعت کردند با ایشان مقاتله و جنگ کن.

پس عمر با شعله ای از آتش به سمت آنها رفت تا خانه را به آتش بکشد . فاطمه علیها السلام او را دید و فرمود: به کجا می روی پسر خطاب ؟ آیا آمده ای تا خانه ما را بسوزانی؟

عمر پاسخ داد: آری! مگر اینکه شما هم وارد در آن امری شوید که امت اسلامی در آن وارد شدند. المختصر فی أخبار البشر ج1 ص156، المؤلف: أبو الفداء عماد الدین إسماعیل بن علی بن محمود بن محمد ابن عمر بن شاهنشاه بن أیوب، الملك المؤید، صاحب حماة (المتوفى: 732هـ) ، الناشر: المطبعة الحسینیة المصریة، الطبعة: األولى

یکی دیگر از مورخین اهل تسنن که صراحت بر هجوم عمر بن خطاب برای آتش زدن خانه حضرت زهرا سلام الله علیها دارد، ابوالولید ابن شحنه حنفی می باشد.

وی در کتاب ” روض المناظر فی علم االوائل و االوآخر ” چنین می گوید : و انهال الناس علیه فبایعوه خال جماعه من بنی هاشم و الزبیر و عتبه بن ابی لهب و خالد بن سعید بن العاص و المقداد بن عمرو، و سلمان الفارسی و ابی ذر و عمار بن یاسر، والبراء بن عازب، و ابی بن کعب، و مالوا مع علی بن ابی طالب، و کذلك تخلف عن بیعه ابی بکر ابوسفیان بن حرب. ثم ان عمر جاء بیت علی لیحرقه علی من فیه، فلقیته فاطمه – رضی الله عنها – فقال: ادخلوا فیما دخلت فیه االمه.

مردم با ابی بکر بیعت کردند مگر گروهی از بنی هاشم و زبیر و عتبه بن ابی لهب و خالد بن سعید و مقداد بن عمرو و سلمان فارسی و ابی ذر و عمار یاسر و براء بن عازب و ابی بن کعب که به سمت علی علیه السلام تمایل داشتند و همچنین ابوسفیان نیز از بیعت با ابی بکر تخلف ورزید. سپس عمر به طرف خانه علی علیه السلام رفت تا هر آنکس در خانه است را به آتش بکشد. پس فاطمه سلام الله علیها او را دید و عمر گفت : در آنچه که امت بر آن داخل شده ، وارد شوید.

روض المناظر غی علم االوائل و االوآخر ، حوادث سنة احدی عشر من الهجرة – ص 100 -101 ، اسم المؤلف: محب الدین ابو الولید محمد بن محمد بن الشحنه الحلبی الحنفی الوفاة: 815 هـ ، دار النشر : دار الکتب العلمیه –بیروت – لبنان – 1417 هـ – 1997 م، الطبعه : االولی، تحقیق: سیّد محمّد محنّی

برای مطالعه متن اعتراف ۲ مورخ اهل تسنن به تهدید به آتش زدن خانه وحی توسط عمر بن خطاب کلیک نمایید.   برای مشاهده فایل پاورپوینت کلیک نمایید.


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا