کتاب غدیر در پرتو کتاب و سنت – معرفی کتاب غدیر

کتاب غدیر در پرتو کتاب و سنت (بررسی واقعه غدیرخم)

کتاب غدیر در پرتو کتاب و سنت با تکیه بر شواهد قرآنی و روایی به بررسی واقعه غدیرخم پرداخته و امامت علی علیه السلام را از این منظر مبرهن ساخته است. این اثر نخستین بار با عنوان «غدیر در آینه قرآن و روایات» به وسیله انتشارات نبأ چاپ شده است.

مشخصات کتاب

نام کتاب: ⁣کتاب غدیر در پرتو کتاب و سنت
مولف: مجید معارف
ناشر: نشر مشعر


غدیر در پرتو کتاب و سنت

بخشی از کتاب غدیر در پرتو کتاب و سنت

پس از برخورد رسول خدا صلی الله علیه و آله با مسیحیان نجران و جریان مباهله، حجه الوداع به وقوع پیوست. اندکی قبل از این پیشامد، پیامبر صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را به یمن فرستاد تا خمس گنجینه ها و معادن را از اهالی آنجا بگیرد و آنچه را که مسیحیان نجران از حلّه و پول متعهد شده بودند، دریافت کند.

حضرت علی علیه السلام به محل مأموریت خود عزیمت کرد. رسول خدا صلی الله علیه و آله به کس دیگری غیر از علی علیه السلام در این کار اعتماد نکرد و در میان مردم هیچ کس را شایسته این کار ندید. حضرتش علی علیه السلام را به عنوان نایب خود به این سفر گسیل داشت، زیرا درباره انجام مأموریتی که بر عهده اش گذاشته بود

در همین ایام رسول خدا صلی الله علیه و آله آهنگ حج نمود و پس از آن که جمعیت زیادی از مدینه و اطراف آن با پیامبر صلی الله علیه و آله همراه شدند، آن حضرت در بیست و پنجم ذی القعده از مدینه خارج گردید.

…رسول خدا صلی الله علیه و آله ضمن اظهار خرسندی از دیدار علی علیه السلام از او سؤال کرد که: ای علی، به چه نیتی احرام بستی؟ علی علیه السلام عرض کرد: ای رسول خدا صلی الله علیه و آله شما برای من ننوشته بودید که خود به چه نیتی احرام خواهید بست.

من به نیت شما آگاه نبودم، از این رو به هنگام احرام و تلبیه نیتم را به نیّت شما پیوند زدم و عرضه داشتم: بار خدایا، من به همان نیّتی احرام می بندم که رسول تو بسته است 2 و سی و چهار شتر نیز برای قربانی با خود آورده ام.

غدیر در پرتو کتاب و سنت

رسول خدا صلی الله علیه و آله جهت انجام مناسک حج چند روزی در مکه به سر برد. آن حضرت در روز عرفه و به روایتی در روز عید خطبه ای در جمع مسلمانان ایراد فرمود که در آن همگان را به رعایت تقوای الهی، تعهد به ارزش های اخلاقی و مراعات حقوق یکدیگر سفارش نمود.

فرمان حرکت صادر گردید و بار دیگر خیل عظیم مردم به همراهی پیامبر خود مکه را به قصد مدینه پشت سر گذاشتند. هنگامی که این کاروان عظیم به نزدیک جُحفه رسید، امین وحی الهی در نقطه ای به نام غدیرخم فرود آمد.

«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَ اللَّهَ لَایَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ». سوره مائده

ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت نازل شده است، به مردم برسان. و اگر چنین نکنی، رسالت او را انجام نداده ای. و خداوند تو را از (خطرهای احتمالی) مردم حفظ می کند. خداوند جمعیت کافران را هدایت نخواهد کرد.برای خرید کتاب هایی با موضوع غدیر از سایت فروشگاه خدمتگزاران کلیک نمایید.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا