یاقوت نیمه شعبانبزرگسالمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبانویژه نیمه شعبان خدمتگزاران

یاقوت40

تذكر دهنده ی خدمتگزاران به امام عصر (علیه السلام)

یاقوت40

 یاقوت40

روزی حضرت داوود  علیه السلام در خانه ‎اش نشسته بود، جوانی پریشان حال و فقیر نیز در نزد او نشسته بود، این جوان بسیار به محضر داوود علیه السلام می ‎آمد و سكوت طولانی داشت، روزی عزرائیل به حضور داوود علیه السلام آمد و با نگاه عمیق به آن جوان نگریست، داوود  علیه السلام  به عزرائیل گفت: به این جوان می‎ نگری؟ عزرائیل: آری، من مأمور شده ‎ام تا سرِ هفته روح این جوان را قبض كنم.

دل حضرت داوود علیه السلام به حال آن جوان سوخت و به او مرحمت نمود و به او گفت: «ای جوان آیا همسر داری؟» جوان گفت: نه، هنوز ازدواج نكرده ‎ام. داوود  علیه السلام به او فرمود: نزد فلان شخصیت (كه از رجال معروف و بزرگ بنی اسرائیل بود) برو، و به او بگو داوود  علیه السلام به تو امر می ‎كند كه دخترت را همسر من گردانی، سپس شب با او ازدواج كن و كنار همسرت باش، و هر چه هزینه زندگی لازم است از این جا بردار و ببر، و پس از هفت روز به این جا نزد من بیا.

پیام داوود موجب شد كه آن شخصیت دخترش را همسر آن جوان نماید، و آن جوان به دستور حضرت داوود علیه السلام  عمل كرد، و پس از هفت روز نزد داوود علیه السلام  آمد. داوود  علیه السلام  از او پرسید: «ای جوان! این ایام چگونه بر تو گذشت؟»

جوان: بسیار به من خوش گذشت كه سابقه نداشت. داوود علیه السلام: بنشین. او نشست و مجلس طول كشید ولی عزرائیل به سراغ آن جوان نیامد، ‌داوود علیه السلام  به او گفت: برخیز نزد همسرت برو و بعد از هفت روز به این جا بیا. جوان رفت و پس از هفت روز نزد داوود  علیه السلام آمد و در محضرش نشست.

باز برای بار سوم به دستور داوود علیه السلام  هفت روز نزد همسرش رفت و سپس نزد داوود  علیه السلام  آمد و در محضرش نشست. در این هنگام عزرائیل آمد، داوود  علیه السلام  به عزرائیل فرمود: تو بنا بود پس از یك هفته برای قبض روح این جوان به این جا بیایی، چرا نیامدی و پس از سه هفته آمدی؟

عزرائیل گفت: «یا داوُدُ! اِنَّ اللهَ تَعالی رَحِمَهُ بِرَحْمَتِكَ لَهُ فَاَخَّرَ فِی اَجَلِهِ ثَلاثین سَنَة؛ ای داوود! همانا خداوند متعال به خاطر مرحمت تو به این جوان،‌ به او لطف كرد، و مرگش را سی سال به تأخیر انداخت.» (بحارالانوار، ج١٤، ص ٣٨)

به نگاه دلسوزانه ی پیغمبر خدا سی سال به عمر جوان اضافه شد. پدر مهربان! جز به نگاه دلسوزانه ی شما روزگار ما سر و سامان نمی یابد…


نکته

  مقالات یاقوت پیرامون روایت های کوتاه در رابطه با یاران و دلدادگان اهل بیت علیهم السلام است که نتیجه ی هر بخش به امام عصر علیه السلام مربوط می شود.
منتظر شماره های بعدی باشید…


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا