برگزاری عزاداری محرمآثار نوشتاری و اجرایی محرمبزرگسالفایل تصویریمتنیمحرممخاطبیننوجواننوع محتوا

مراسم بزرگداشت عاشورا در کشورهای جهان

مراسم بزرگداشت عاشورا در کشورهای جهان – مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام

مراسم بزرگداشت عاشورا در کشورهای جهان بی‌تردید، یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است. عاشورا پس از گذشت بیش از یک هزار و ۴۰۰ سال هنوز به عنوان اثری جاوید مطرح است و در تاریخ بشر به فراموشی سپرده نشده و نوشتن و سخن گفتن درباره این واقعه عظیم همچنان برای نویسندگان، سخنرانان و رهبران نهضت‌های اسلامی در چگونگی واقعه عاشورا تجلی یافته است.

برای مشاهده تصاویر مراسم بزرگداشت عاشورا در کشورهای جهان روی هر تصویر کلیک کنید.

who is hussain


محرم در رومانی

رومانی یکی از کشورهای اروپایی است که مدتی تحت سلطه پادشاه عثمانی قرار داشت و از آن زمان جمعیتی از مسلمانان در این کشور زندگی می‌کنند و در میان آنان شیعیان ایرانی، لبنانی، پاکستانی و عراقی هستند که از ششم محرم هر سال مراسم سخنرانی و مداحی را در مدرسه‌ای برگزار می‌کنند و از مبلغان و مداحان ایرانی جهت انجام برنامه‌های مذهبی دعوت به عمل ‌می‌آورند.


عاشورا در آلمان

با پایان یافتن جنگ جهانی اول، گروهی از سربازان و افسران مسلمان ارتش‌ های درگیر در آلمان باقی ماندند، همچنین پس از جنگ دوم جهانی نیز حدود 5 هزار مسلمان از مناطق مسلمان‌نشین روسیه به این کشور مهاجرت کردند و بنابر منابع آماری کشور آلمان، در حال حاضر بیشتر مسلمانان در شهرهای فرانکفورت، مونیخ، آخن، هانوفر و هامبورگ زندگی می‌کنند.

در شهر هامبورگ حدود 15 هزار ایرانی زندگی می‌کنند و محل عبادت آنها مسجدی در کنار دریاچه «استر» است. ساخت این مسجد در سال 1332 شمسی بنا به تقاضای جمعی از شیعیان ایرانی مقیم هامبورگ به دستور آیت‌الله بروجردی آغاز شد و در سال 1338 به پایان رسید و بعدها این مسجد به مرکز اسلامی هامبورگ معروف شد.

برنامه‌ های عزاداری در مسجدهای هامبورگ در ایام و لیالی محرم به ویژه تاسوعا و عاشورا با تلاوت قرآن و سپس سخنرانی آغاز و با سینه‌ زنی به پایان می‌رسد. شیعیان ایرانی، پاکستانی و افغانی بیشترین عزاداران را تشکیل می‌ دهند.

برخی از آنان از شهرهای اطراف آلمان، که تا 400 کیلومتر با مرکز اسلامی هامبورگ فاصله دارد در مراسم شرکت می‌کنند و تا صبح در آنجا به عزاداری می‌پردازند. در این مرکز، روز عاشورا بعد از قرائت زیارت عاشورا و عزاداری، از جمعیتی قریب به 2 هزار نفر پذیرایی می‌ شود.


عزاداری در کلمبیا

در کشور کلمبیا، شیعیان نسبت به جامعه اهل سنت در اقلیت هستند، اما فعالیت‌ های مذهبی غالبا به ابتکار آنها و با شرکت موثر آنان در مراسم‌ های مذهبی صورت می‌ گیرد. مراسم عزاداری ماه محرم به صورت سنتی اجرا می‌ شود. از طرفی شیعیان در این کشور فاقد حسینیه و یا فاطمیه هستند، ولی با امکانات محدود، عزاداری باشکوهی برگزار می‌ کنند، البته تنها مکان تجمع مسلمانان، مسجد شهر مایکائو است.


محرم در بلژیک

در کشور اروپایی بلژیک، مراسم عاشورا به صورت کاملاً طبیعی و بدون خرافه اجرا می‌ شود. برخی از شیعیان بلژیک در «مسجد الرضا» و برخی دیگر با «اجاره مکان‌ های مختلف تحت عنوان حسینیه» گردهم می‌ آیند و به سینه‌ زنی و نوحه‌ خوانی می‌ پردازند.به طور کلی فرهنگ عاشورا و گرامیداشت آن در بین شیعیان بلژیک، روح تازه‌ ای دمیده و خصوصاً در سال‌ های اخیر عزاداری آنها به سبک عزاداری و نوحه‌ سرایی اعراب ایرانی‌ الاصل است.


عزاداری در کانادا

مسلمانان مقیم کشور کانادا قریب به 300 هزار نفر هستند که حدود یک سوم آنها را شیعیان تشکیل می‌ دهند. برگزاری مراسم دهه محرم و عاشورا از جمله نمودهای فرهنگی شیعه است. شاخص‌ ترین ویژگی مراسم عزاداری در بین جامعه شیعیان مقیم کانادا، تشکیل مجالس سخنرانی است.

آنها با دعوت از روحانیون از کشورهای عراق، لبنان، هند، پاکستان و ایران از آنها استفاده می‌کنند. سخنرانان این محافل، از کشورهای عراق، لبنان، هند، پاکستان و ایران بیشتر به وجهه تاریخی و علمی عاشورا و محرم و نهضت کربلا می‌پردازند. اجرای مراسم عزاداری شیعیان در مکان‌های استیجاری سر پوشیده که به عنوان حسینیه است، توأم با سینه‌زنی و زنجیرزنی است.

در سال 93 میلادی برخی از شیعیان در شهر «تورنتو» برای مطرح کردن شیعه به عنوان یک جمعیت قابل توجه در آن کشور، اقدام به برگزاری راهپیمایی به صورت دسته‌ های عزاداری کردند که این موضوع در مطبوعات کانادا نیز منعکس شد. این گروه از شیعیان به صورت کاملاً سنتی به عزاداری ماه محرم می‌ پردازند و در پایان مراسم نیز، پرچمی را به یاد امام حسین (علیه السلام) در برابر شهرداری تورنتو به اهتزاز درمی‌ آورند.

از دیگر اقدامات شیعیان کانادا، تهیه و نصب پوستر هایی در معرفی امام حسین (علیه السلام) و قیام عاشورا در وسایل نقلیه عمومی است. همچنین شیعیان پاکستانی در «اتاوا» در مسجد اهل تسنن این شهر مراسمی به نام «Hissain Day» برگزار می‌کنند و از استادان دانشگاه کانادا و آمریکا دعوت به عمل می‌آورند تا به بررسی قیام عاشورا بپردازند.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا