آثار نوشتاری و اجرایی غدیربرگزاری جشن غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

چگونه مبلغ غدیر باشیم ؟ – ابلاغ و تبلیغ غدیر

چگونه مبلغ غدیر باشیم ؟ ( تبلیغ و احیای غدیر در مشاغل مختلف )

غدیر شروع راهی است که به حکومت جهانی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ختم می شود. همه باید مبلغ غدیر و تعالیم اهل بیت علیه السلام باشیم. در مقاله چگونه مبلغ غدیر باشیم راهکار هایی برای تبلیغ و احیای غدیر در مشاغل مختلف برای شما بزرگواران جمع بندی کرده ایم.

بخش اول چگونه مبلغ غدیر باشیم ؟ – یک راننده تاکسی چگونه می تواند مبلغ غدیر باشد؟ 

در وهله اول براى آگاهى بيشتر، سعى كنند در پيرامون واقعه غدير مطالعه كنند.

با پخش آواهاى مربوط به غدير يا مولودى در مورد اميرالمؤمنين عليه السلام، يك فضاى معنوى در وسيله نقليه خود ايجاد كنند.

سعى كنند با خوشرويى و شعف، روحيه خوب و مثبت براى مسافران ايجاد كنند.

اگر موقعيت پيش آمد، براى مسافر يا مسافران مثال شغل خودشان را بزنند. با طرح اين سؤال:
«اگر شما حدس مى زديد كه من نقشه شهر را بلد نباشم و يا ممكن باشد شما را به آدرس اشتباه ببرم، آيا باز هم سوار تاكسى من مى شديد؟»
در پاسخ «خير»، بگويند: آفرين، مسئله هدايت هم همين طور است. هدايتگر الهى هم بايد به تمام علوم آشنا باشد تا بتواند بشريت را به سرمنزل مقصود برساند. پس هركسى نمى تواند هدايت همه انسان ها را به عهده بگيرد. لذا خداوند عليم و حكيم بهترين بندگان خودش را براى هدايت مخلوقاتش برگزيده است.

سی دی هاى مربوط به غدير يا اميرالمؤمنين عليه السلام را تهيه كنند تا اگر لازم شد، به مسافران علاقمند هديه بدهند.

در روز غدير در ظرف مناسبى نقل گذاشته و به مسافران تعارف كنند و تبريك به مناسبت اين عيد بزرگ بگويند.

اگر در توانشان مى باشد، درصدى از كرايه را به مسافران تخفيف بدهند، و حتما دليلش را ذكر كنند.

از مسافران بخواهند كه براى ظهور هدايتگر زمان، موعود عدالت گستر و امام مهربان حضرت مهدى صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه دعا كنند.

یک راننده تاکسی می تواند با نصب یک بنر در مورد غدیر، مبلغ غدیر شود.

تهیه خوراکی برای کودکان مسافران.

راننده تاکسی می تونه از گرمای فصل تابستون پلی بزنه برای تبلیغ غدیر.

در صورت امکان سرویس دهی رایگان در روز عید.

گذاشتن پیام هایی چون «فقط حیدر علیه السلام امیرالمؤمنین است» جلوی داشبورد.

یک راننده تاکسی می تواند با تهیه بسته خوراکی مثل میوه یا شکلات و با رعایت مسائل بهداشتی آنها را به مسافران هدیه دهد.

یا برگه ای که روی آن تخفیف برای کرایه به عشق غدیر یا لبخند به عشق غدیر، صلوات به عشق غدیر و … نوشته شده در تاکسی را استفاده کند.

نصب پرچم کوچک سبز به آنتن ماشین.

نقاشی رنگ کردنی برای کودکان.

بادکنک برای بچه ها.

یک متن خوب در مورد ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام رو تمرین کنن و بتونن با مسافرها در اون باره صحبت کنن.

تهیه ساندویچ کوچک نان و پنیر و سبزی، و توزیع بین مسافران به همراه یادداشت هایی در مورد غدیر.

دادن جملات مهم خطابه همراه پک نقل و شکلات.

نوشتن اشعار غدیری پشت شیشه ماشین.

صوت های کوتاه پیرامون مظلومیت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در ماشین پخش کنند.

هدیه دادن محصولات فرهنگی مثل کتاب های مرتبط و محصولات بهداشتی مثل ماسک و … به همراه پیام تبریک ایام.

دادن عیدی به دختر بچه های با حجاب با ذکر دلیل هدیه.

تهیه بروشور حاوی نکات مهم غدیری با ذکر اهداء رایگان، پشت صندلی راننده.

نصب بعضی از پیام های مهم خطابه پشت صندلی راننده و شاگرد.

نصب بنر کوچک داستان غدیر با زبان کوکانه همراه با تصویر رنگی پشت صندلی راننده.

اهدای یک شاخه گل به هر مسافر.

تبلیغ غدیر بین همکاران در مواقع استراحت و تشویق آنان به تبلیغ غدیر. مثلا بنری یا پرچمی بدهیم تا درون ماشین هایشان نصب کنند و …


بخش دوم چگونه مبلغ غدیر باشیم ؟ – یک پزشک چگونه می تواند مبلغ غدیر باشد؟ 

شاید یکی از کارهایی که یک پزشک می تونه انجام بده، تهیه یک سری کتاب قابل فهم برای عموم مردم در رابطه با غدیر باشه که از چند ماه قبل عید غدیر به مراجعینش هدیه کنه.

روز عید کیک و آب میوه بسته بندی (به خاطر کرونا) بین مراجعین پخش کنه.

یا حتی بسته های فرهنگی شامل کتاب، دی وی دی و … (درباره غدیر) به اضافه پک خوراکی برای بچه های کوچکی که همراه پدر و مادرشون مراجعه می کنن، هدیه بده.

یک دکتر می تونه مجلات و کتاب های مرتبط با غدیر رو تو مطب داشته باشه تا مراجعین در زمان انتظار از اونها استفاده کنند. البته با شرایط کرونا می تونه یک مطلب لمینت شده روی دیوار باشه. یا برگه های لمینت شده باشه و مردم بتونن ضد عفونی کنند.

اگر مطب داره، با نصب کتیبه های مختلف عید غدیر رو یادآوری کنه.

یا حتی رایگان کردن ویزیت هاش به مدت یک هفته قبل و بعد عید به این بهانه تا همه بفهمن چه عید بزرگی هستش. و یا رایگان کردن جراحی هاش توی اون روز یا مثلا یک هفته یا … (بستگی به میزان تمایلش داره)

برای هر شغلی آدم باید اطلاعاتش رو بالا ببره تا بتونه در مورد غدیر صحبت بکنه. این به نظرم خیلی نیاز هست، مخصوصا تو ایام غدیر.

با مطالعه خودش، اطلاعات جامعی در رابطه با عید غدیر به دست بیاره تا حداقل به هر مراجعه کننده ای برای تلنگر هم که شده، یک یادآوری از این ایام داشته باشه. تا اگر اون فرد مراجعه کننده سؤالی براش پیش اومد، بتونه براش بیشتر توضیح بده.

متخصصان کودک یا دندانپزشکان کودک، می توانند هدیه هایی که برای تشویق به کودکان می دهند، شامل لوازم التحریر یا بادکنک یا دفتر نقاشی مربوط به غدیر باشد تا از کودکی بچه ها با غدیر آشنا شوند.

اگر پزشکی هست که خیلی وقتش پره، می تونه از کسانی که مطالعه کافی درباره این ایام داشتن کمک بگیره تا زمانی که مراجعین توی اتاق انتظار نشستن، اون فرد کاملا وقت داره تبلیغ کنه.

یا اگر مطبش مانیتوری داره، به خاطر شرایط کرونا از قبل خودش فیلم تهیه کنه. یا از کسانی که مطالعه کافی دارن فیلم بگیره و برای مراجعین پخش کنه.

کاملا می شه فضای مطب رو جوری تغییر داد که همه بفهمند تو این روزها انگار خبر مهمیه. چه از تزئیناتی که می تونه انجام بده، و چه از همه کارهایی که دوستان هم مثال زدند …

یک پزشک می تونه جملات مختلف و خطبه غدیر رو به در و دیوار اتاق یا مطبش نصب کنه.

بعضی از پزشکان و مردم اطلاعی از هدایای تبلیغی ندارند و متاسفانه دغدغه ای برای تبلیغ ندارند. اینجا وظیفه برای تبلیغ این است که نمونه کارهای تبلیغی فرهنگی را به مطب دکترهایی که همکاری می کنند، ببریم و آنها را مطلع نماییم.

یک پزشک می تونه در ایام عید غدیر به عیادت بیمارانی در بیمارستان بره که به مدت طولانی بستری هستند و معمولا کسی رو ندارند، یا افراد کمی بهشون سر می زنند و حتما به همراه یک عیدی دلیل این عیادتش رو ذکر کنه.

یک پزشک می تونه جملاتی از امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام که مربوط به اخلاق و زندگی و مسائلی از این قبیل هست رو داخل پاکت هایی زیبا داشته باشه و زمانیکه بیماران مطب رو ترک می کنند، به انتخاب خودشون به صورت رندوم یکی از پاکت ها رو به اونها بده. در صورت تمایل می تونه در کنارش یک هدیه هم به عنوان عیدی بده.

میتونه حتی رو همکارانش هم تأثیر بذاره. از قبل مقدمه چینی کنه و اطلاعات درست درباره این ایام بهشون بده و اونا رو هم تشویق به تبلیغ کنه.

می تونه متفاوت تر از همه ایام سال رفتار کنه. جوری که حتی کسانی که اعتقادات متفاوتی دارند، بفهمند که ایام غدیر در راهه.

یک پزشک می تونه در ایام عید غدیر در مناطق محروم ویزیت رایگان انجام بده.

زیارت غدیریه رو تهیه کنه و در دسترس مراجعین بگذاره. (همه این کارها رو مرتبط با ایام و اعیاد دیگه هم می تونه انجام بده.)

یک پزشک می تونه فضائل حضرت علی علیه السلام در مورد زنده کردن مردگان و شفای بیماران و امور مقتضی دیگه رو در بروشوری جمع آوری کنه و به مراجعین بده تا ذره ای با علم و قدرت امیرالمؤمنین علیه السلام آشنا بشند.

حتی می تونه به صورت چند تا جمله قشنگ، این رو به کسانی بگه که خیلی نا امیدند. مثلا ما می تونیم رجوع کنیم به پناهگاه هایی امن که همیشه ایمن اند و …

یا حتی می تونه به جای فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام، خطابه غدیر رو به صورت کارت مزین شده در بیاره و روی میزش بگذاره و موقع خروج بیماران به اونها بده.

یک پزشک می تونه به مناسبت عید به همکارانش هدیه ای بده که توی اون قسمتی از خطابه باشه که نوشته بزرگترین امر به معروف، دعوت به امر ولایت هست. و در نهایت چند روش تبلیغی رو بهشون پیشنهاد بده برای برگزاری عید غدیر.

کتاب کسوف یک حقیقت نوشته آقای طاسین حجازی کتاب خیلی جالبی است. به شکل داستان حدیث حذیفه (در بحارالانوار) رو نقل کردند. کتاب روان و پر از اطلاعات مفید هست.

یک پزشک می تونه به خاطر این ایام، ساعت کاریش رو بیشتر کنه و اطلاع رسانی کنه که به خاطر این ایام، به تعداد بیشتری از مراجعین رسیدگی می کنه.

یک پزشک می تونه داخل مطب (بستگی به تخصص پزشک داره که مریض ها عصبی نشن.) سرودهای شاد پخش کنه و فضا طوری باشه که بیمار که وارد مطب می شه، ناخودآگاه شاد بشه.

می شه به بچه ها بادکنک های هلیومی با چاپ پیام غدیر داده بشه.

پزشک و منشی ها می تونن از پیکسل پیام غدیر استفاده کنن، و در صورت تمایل به بیماران هم پیکسل هدیه داده بشه.


بخش سوم چگونه مبلغ غدیر باشیم ؟ – یک مغازه دار چگونه می تواند مبلغ غدیر باشد؟ 

کنار خریدها، یک دستمال مرطوب بدن به مشتری یا اشانتیون اسپری ضدعفونی کننده هدیه کند.

تغییر در دکور مغازه و نحوه‌ پوشش فروشنده ها به نحوی که توجه مشتری رو جلب کنه که چه خبره!

کیسه پارچه ای با نوشته مرتبط با غدیر… و تخفیف در ازای خرید کیسه پارچه ای.

صوت زیبا پخش کنن. شکلات برای مشتری داشته باشن یا آب معدنی. آب میوه هم عالیه.

توزیع آب معدنی و خوراکی های بسته بندی شده‌ بهداشتی با بیان جمله‌ «عیدتون مبارک» یا «خدا رو شکر شیعه‌ مولا علی علیه السلام هستیم».

اگه شکلات یا وسایلی می خرند که برای مراسم غدیر هست، یک تخفیف یا کار فوق العاده برای مشتری در نظر بگیرن.

از چند روز قبل، یک میز یا صندلی جلوی مغازه بذاره و روش شیرینی و آب میوه بذاره (یک جور اعلام و یادآوری به مردم برای اومدن این عید بزرگ هستش. در روز عید هم که اطعام خیلی ثواب داره.)

بسته هایی آماده کنه که توشون کتاب یا سی دی یا زیارت نامه غدیریه یا خطبه غدیر و … بذاره، و یک یادبود کوچک. مثلا یک پیکسل درباره عید غدیر و به کسانی که ازش خرید دارن هدیه بده. (اگر مغازه ای هست که مراجعه کننده زیادی نداره، می تونه با شیرینی و آب میوه دم در از رهگذران پذیرایی کنه)

برای بچه ها به صورت جداگانه بسته بندی در نظر بگیره و کتاب و دی وی دی و … براشون بذاره.

از یک هفته قبل مغازش رو تزیین کنه. می تونه بنر مرتبط با غدیر و فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام یا در رابطه با وظیفه ما نسبت به امام زمان عجل الله فرجه الشریف دعای فرج (الهی عظم البلاء …) رو جلوی مغازش نصب کنه.

به مناسبت این عید روی اجناسش تخفیف بذاره و به مراجعین اعلام کنه که به یمن این عید بزرگ این کار رو کرده. (حتی اگر شرایط خودش سخته، به عشق مولا این کار رو بکنه.)

می تونه با مغازه دارهای همسایه صحبت کنه تا بتونن اون محل رو یک دست و زیبا چراغانی و تزئین کنن.

به مغازه های دیگه هم پیشنهاد تزئین و تخفیف اجناس رو بده. (شاید بعضی ها نیاز به یادآوری داشته باشند.)

اگر مغازه های کناریش همفکر و عقیده اون نیستن، می تونه به صورت داوطلب از چند روز قبل عید جلوی مغازه ها رو آب و جارو کنه تا محل تمیزتر از حالت همیشه باشه. (شاید تلنگری باشه برای بقیه که چه خبر شده که این مغازه دار بهشون بی منت محبت می کنه.)

سعی کنه در این چند روز مهربان تر و با حوصله تر نسبت به بقیه ایام سال با مراجعینش برخورد کنه. (غم خودش رو فراموش کنه و به عشق مولا سعی کنه چند روز به مردم هم محبت کنه.)

توی بسته هایی که شامل کتاب و … می ‌خواد هدیه بده، سعی کنه حتما کتاب یا متنی در رابطه با غربت امام زمان عجل الله تعالی فرجه بذاره. همه ما می دونیم که صاحب غدیر الان امام زمانمون هستن و منتظر بیعت ما، پس این جوری یادشون رو تو دل ها زنده کنه.

توی این چند روزی که به استقبال عید می ره، آراسته تر و مرتب تر از همیشه لباس بپوشه و به ظاهرش رسیدگی کنه.

توی مغازه یک نوشته نصب کنن با این مضمون ها:
خدا را شکر مولایم علی علیه السلام شد
شادمانه ولایت امیر دلها
یک دل دارم یک امیر
شادباش ولایت مولایمان علی علیه السلام

روز یا شب عید مقداری تخفیف ویژه در نظر بگیرن و ذکر کنن که این رو مهمان امیرالمؤمنین علیه السلام هستین.

پوستر یا بنر استند با تصویر ایموجی لبخند و نوشته‌ «امروز فقط با لبخند وارد شوید … شادترین روز تاریخ است!»

اگر آقا یا خانم جوان برای خرید به فروشگاه اومد، فروشنده بعد از پرسش در مورد متأهل بودن طرف، یک هدیه‌ شیک کوچولو مخصوص همسرش به اون بده.

عطرهای کوچک هدیه بدن به مشتری ها.

ماسک های پارچه ای جذاب و زیبا عیدی بدن.

یک باکس ویژه‌ بچه ها با طرح و شکل جذاب قرار بدن و بعد از پرسیدن یک سؤال ساده، به بچه ها جایزه بدن. (حتی در حد یک مداد یا بادکنک هم خوشحالشون می کنه.)

شب عید غدیر اگر شد، یک شب قبل و بعدش فروشگاه رو تا دیر وقت باز نذاره. علتش توجه دادن افراد به ویژه بودن این عید و این شب هاست.

فروشگاه هایی که به خاطر حفظ فاصله تعداد محدودی مشتری راه می دن، برای افرادی که بیرون ایستادن و تو نوبت هستن، پرزنت تابلو مصور انجام بدن.

می شه هدایای کوچکی برای بچه ها در نظر گرفت. حتی بچه هایی که شاید فقط عابر باشن و اینطوری یادآور عید غدیر برای بچه ها و البته ترغیب بزرگترها برای خرید می شه.

یک آقای مغازه دار در پیج اینستاگرامشون گفتن که از دو روز قبل عید تخفیف می گذارن و اینکه به عنوان شیرینی عید، بستنی پخش می کنن. چون شرایط این طوریه، شاید پذیرایی با شیرینی کمی سخت و غیربهداشتی باشه.

به نظرم می شه در این ایام عزیز برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه هم تبلیغ کنیم. چون همه حرف غدیر به انتظار امام زمان بودن هست و یاری کردن ایشون و می شه در کنار اسم امیرالمؤمنین علیه السلام اسم فرزندشون حضرت مهدی ارواحنافداه رو هم آورد و در کنار همه تبلیغات برای غدیر مبلغ امام زمان خودمون هم باشیم و کمی از غربت و تنهاییشون رو کم کنیم ان شاءالله.

اللهم عجل لولیک الفرج

در پناه اهل بیت علیهم السلام باشید. 

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا