آثار نوشتاری و اجرایی غدیرغدیرکودکمتنیمخاطبیننمایشگاه غدیرنوجواننوع محتوا

نمایشگاه غدیر کودکان – نمایشگاه غرفه ای غدیر

نمایشگاه غدیر کودکان (محبین امیرالمؤمنین علیه السلام)

نمایشگاه غدیر کودکان شامل بخش هایی مانند: ماجرای ولادت، حدیث كساء، خاتم بخشی، یتیم نوازی، و غدیر است. روش عالی برای رساندن مفهوم غدیر به کودک به صورت غیر مستقیم است.

یادآوری چند نكته در نمایشگاه غدیر کودکان

بدیهی است انتقال مفاهیم به كودكان به طریق غیر مستقیم اثر بخشی بیشتری دارد این امر خصوصا زمانی دقیق‌ تر خواهد بود كه بخواهیم مفاهیم دینی را به كودكان منتقل كنیم. هیچ معلم دبستانی را ندیده‌اید كه در اولین جلسة كلاس درس سعی نماید تمامی حروف الفبا را به دانش آموزان یاد دهد حتی اگر دانش آموزان بسیار مستعد و تیزهوش باشند.

همواره در یاد دادن مطالب به كودكان باید ظرفیت ذهنی آنان، روان بودن گفتار و ساده‌گویی را مد نظر قرار داد. هیچگاه نباید سعی نمود تمامی معلومات مذهبی خود را یكباره به كودك انتقال دهیم. تجربه نشان داده است. تأثیر مطالب آنگاه كه با یك عنوان ساده اما قابل فهم و گویا به كودك ارائه می‌شود بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

ذكر برخی جزئیات نیز معمولا موجب تشتت افكار كودك می‌گردد و هدف اصلی را تحت الشعاع قرار می‌دهد بعنوان نمونه در ماجرای ولادت امیرالمؤمنین در كعبه نیازی نیست به این مطلب اشاره شود كه فردی كه زایمان می‌كند نیاز به پرستاری و مراقبت و غذای مقوی دارد و سه روز ماندن حضرت نمایشگاه غدیر کودک فاطمه بنت اسد در كعبه شبیه معجزه می‌باشد.

همین قدر كه به ولادت امیرالمؤمنین در كعبه و عدم توانایی مردم به ورود به كعبه اشاره شود برای كودك كافی است. او با مراجعه به دنیایی كه در بیرون با آن مواجه است مثلا مادرش كه فرزندی به دنیا آورده) مقایسه انجام می‌دهد و خود به میزان درك و فهمش به نتیجه می‌ رسد. در یادگیری بهینه هم همواره موضوعات به كودك ارائه می‌شود او خود تأثیرات متفاوت را مقایسه و به میزان درك خود به نتیجه ‌می‌ رسد.

با توجه به موارد فوق از راویان محترم تقاضا داریم از ذكر جزئیات و معلومات جانبی خود برای كودكان بپرهیزند البته به جهت روان گویی می‌توانند متن را بصورت گفتاری بیان نمایند.  مثال: آن ß اون ـ می‌خواهم ß می‌خوام)

در قسمت‌هایی از متن می‌توان با توجه به استعداد خاص گروه از مشاركت كودكان استفاده نمود و با پرسش ذهن آنان را پویاتر نمود.

با آرزوی توفیق برای تمامی محبین امیرالمؤمنین ـ ذیحجه 1428

نمایشگاه غدیر کودکان – ماجرای ولادت

امروز می‌خواهم خاطره‌ای را برایتان تعریف كنم كه سالها پیش و فقط برای یك بار اتفاق افتاده و آن تولد نوزادی است كه در روز سیزدهم ماه رجب بدنیا آمد. سالها پیش خانم فاطمه بنت اسد (اشاره به فاطمه بنت اسد سلام الله علیها) در حالیكه باردار بود از درد بی‌تاب شده بود به طرف كعبه آمد كه دعا بخواند تا خداوند درد زایمان را بر او آسان كند در كنار كعبه ایستاده بود كه ناگهان یك اتفاق عجیب افتاد می‌دانید چه اتفاقی؟

(مشاركت كودكان در پاسخ) بله دیوار كعبه شكافته شد و فاطمه بنت اسد وارد خانه خدا شد و شكاف بسته شد مردم مكه كه این منظره را دیدند خیلی نگران شدند اما هر چه تلاش كردند نتوانستند داخل كعبه بروند و بعد از سه روز فاطمه بنت اسد بیرون آمد در حالیكه كودكی بسیار زیبا در بقل داشت در این هنگام یك فرشتة آسمانی به او گفت نام فرزندت را علی بگذار.

بعد از به دنیا آمدن حضرت علی پیامبر قنداقه او را گرفته و برای ایشان دعا خواندند.

نمایشگاه غدیر کودکان – حدیث كساء

فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌فرمایند روزی پدرم پیامبرخدا  به خانة ما آمد و فرمود سلام بر تو فاطمه جان و من جواب دادم. او فرمود دخترم! من احساس ضعف می‌كنم گفتم خدا شما را از ضعف حفظ كند. آنگاه به من فرمود همان عباء یمنی من را بیاور و روی من بینداز.

عبا را آوردم و بر روی پدرم انداختم پس از مدتی پسرم حسن وارد شد وگفت در خانه بوی خوشی مانند بوی جدم رسول خدا می‌آید گفتم آری فرزندم ایشان در زیر عبا هستند حسن نزد پیامبر رفت و پس از اجازه گرفتن از ایشان به زیر عبا رفت.

مدتی بعد حسین وارد شد او نیز گفت در خانه بوی خوشی مانند بوی جدم رسول خدا می‌آید گفتم آری جدت و برادرت در زیر عبا هستند. او نیز به نزد آنان رفت و پس از اجازه زیر عبا رفت.

در این لحظه ابوالحسن علی ابن ابیطالب وارد شدند و فرمودند سلام فاطمه جان در خانه بوی خوشی مانند بوی پسر عمویم رسول خدا می‌آید گفتم آری پدرم و دوفرزند شما زیر عبا هستند علی علیه السلام نیز نزد آنان رفتند و پس از اجازه زیر عبا رفتند. سپس من نیز با اجازة پدرم زیر عبا رفتم.

پس از آن پیامبر صلی الله علیه و آله دو طرف عبا را گرفتند و به آسمان بلند كرده و فرمودند خدایا اینها خانوادة من و نزدیكان منند هر كه آنان را ناراحت كند مرا ناراحت كرده و هر كه با آنان دشمنی كند با من دشمنی كرده است و هر كه با آنان خوبی كند با من خوبی كرده خدایا بدی را از آنان دور كن.

لحظاتی بعد فرشته خدا جبرئیل آمد و به پدرم فرمود خداوند به تو سلام رسانده و فرموده است من تمام آسمان و زمین و ماه و خورشید را بخاطر شما آفریدم. سپس جبرئیل نیز اجازه گرفت و به زیر عبا آمد.

نمایشگاه غدیر کودکان – خاتم بخشی

روزی نیازمندی به مسجد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و از مردم كمك خواست ولی هیچ كس به او توجهی نكرد. مرد نیازمند با ناامیدی دست خود را به آسمان بلند كرد و گفت: خدایا تو شاهد باش كه من در مسجد پیامبرت تقاضای كمك كردم اما كسی من را  یاری نكرد.

در این لحظه امیرالمومنین علی علیه السلام كه در حال ركوع نماز بودند انگشتر دست خود را به او نشان داده و به او فهماندند كه انگشتر را از دست ایشان بیرون بیاورد. این كار خوب این قدر اهمیت داشت كه فرشته خدا جبرئیل آیه‌ای از قرآن بر پیامبر نازل كرد.

 نوای آیه 55 سوره مائده بوسیله ضبط پخش می‌شود.

نمایشگاه غدیر کودکان – یتیم نوازی

آن شب بچه‌ های یتیم از خانه بیرون آمده بودند تا ببینند چرا آن مرد مهربانی كه هر شب غذا برایشان می‌آورد و با آنها بازی می‌كرد دیر كرده است؟! مادران به بچه‌ های كوچك خود دلداری می دادند كه مرد مهربان با ظرف های شیر به زودی خواهد آمد. كم كم زمزمه‌ ای میان مردم پیچید. خبر آوردند كه علی را در محراب نماز شهید كرده‌ اند.

نیمه شبها توی كوچه
می‌برد مردی به دوشش
با محبت نان و حلوا
تا نمیرد توی كوفه
می‌ برد او غصه‌ ها را
با یتیمان هم‌ غذا شد
با تبسم می‌ دهد او
یا علی هستی همیشه
می‌رود آرام و تنها
كیسه‌ای از نان و خرما
می‌دهد مردی خدایی
كودكی از بی‌ غذایی
می‌ دهد او مهربانی
مرد پاك و آسمانی
دسته دسته نان و گندم
توی دلها، پیش مردم

شعر از مهدی وحیدی صدر

نمایشگاه غدیر کودکان – برکه غدیر خم

آخرین سال عمر پیامبر فرا رسید و ایشان در آن سال برای حج آماده شدند. در آن سال حدود صد هزار نفر با پیامبر حج بجا آوردند بعد از تمام شدن حج همه با عجله به سوی شهرهایشان می‌رفتند تا استراحت كنند.

اما در وسط راه در آن بیابان گرم و سوزان ناگهان مردی صدا زد: صبر كنید! صبر كنید! پیامبر كار مهمی دارند. صبر كنید پیامبر كار مهمی دارند. خلاصه قرار شد كسانیكه جلوتر رفته بودند برگردند عده‌ای هم كه هنوز نیامده بودند عجله كنند.

بعضی‌ ها می‌ پرسیدند: مگر پیامبر چه كار مهمی دارند كه ما را در غدیر نگه داشته‌ اند؟ عده‌ای هم می‌گفتند: حتما مطلب مهمی را پیامبر می‌ خواهند گوشزد كنند.

پس از اینكه همه مردم جمع شدند پیامبر دستور دادند یك بلندی از زین‌ های شترها ایجاد كنند سپس بالای آن رفته و رو به مردم گفتند: ای مردم آیا من صاحب اختیار شما نیستم؟

همه پاسخ دادند: آری. آنگاه پیامبر مولا امیرالمومنین را كنار خود بردند و دست ایشان را گرفته و بلند كردند و فرمودند: همه بدانند كه هر كس من مولا و رهبر او هستم این علی مولا و رهبر اوست.

آنگاه برای دوستان حضرت علی دعا كردند و به این ترتیب پیامبر جانشین بعد از خودشان و دوازده امام را به مردم معرفی كردند. بعد از صحبت پیامبر مردم یكی یكی آمدند و به حضرت علی تبریك گفتند و قول دادند به ایشان كمك كنند.

پس از این كار عده ای مثل سلمان و ابوذر و مقداد خیلی خوشحال شدند اما بعضی‌ ها هم ناراحت شدند اما مجبور بودند حرفی نزنند. توقف مردم و بیعت با امیرالمؤمنین در غدیر سه روز طول كشید و پس از آن هر كس به سوی شهر خود روانه شد.

راستی چرا پیامبر این قدر به امامت حضرت علی تأكید كردند؟ چرا پیامبر تمامی امامان ما را در آن زمان معرفی كردند؟ حتما پیامبر می‌ دانستند كه صحبت‌ هایشان به گوش ما هم خواهد رسید و ما هم باید امامت امام علی را قبول كنیم و دعا كنیم امام زمانمان كه آخرین فرزند امیرالمؤمنین هستند بیایند و دنیا را گلستان كنند.

بیایید ما هم مثل این كودك درون خیمه دست بر دعا برداریم و همه با هم زمزمه كنیم: خدایا امام مهربان ما را برسان.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا