درباره مباهله چه می دانید؟

درباره مباهله چه می دانید؟ با ما در این پست واقعه عظیم و باشکوه «مباهله» با ویژگى ‌های خاص و منحصر به فردش را دنبال نمایید.

درباره_مباهله  شماره۱
✅درمیان حوادث و رخدادهای گوناگون تاریخ اسلام واقعه عظیم و باشکوه «مباهله» بى شک ویژگى ‌های خاص و منحصر به فردى دارد.

✅مباهله تجلی حقانیت اسلام و نمایان گر عظمت و برتری پیامبراکرم (صلى الله علیه وآله ) است. مباهله روز فرو ریختن صلیب‌هاى طلایی و روز پیروزی علم و فرهنگ بر شمشیر وجنگ می ‌باشد.

❗و پر واضح است که در این وا نفسای غربت اسلام رجوع به این گنجینه پر افتخار چقدر مى تواند به حال پیروان راستین نبوی و شیعیان غیور علوی مفید فایده باشد و چهره ی زیبا و پرمهر و متقن اسلام را بر همگان هویدا سازد.

با ترویج و تبلیغ داستان مباهله می‌توان از مظلومیت پیامبراسلام(صلی الله علیه و آله) دفاع کرد…
مى ‌توان این سند محکم و برترین فضیلت قرآنى امیرالمؤمنین(صلوات الله علیه) را در برابر مخالفین تشیع علم کرد…
داستان مباهله چیست؟


⁣#درباره_مباهله  شماره۲

معنای لغوی و اصطلاحی مباهله:

مباهله آن است که دو نفر یا دو گروه پس از مناظره و استدلال در برابر یکدیگر، چنانچه به نتیجه ای که مقبول طرفین باشد، نرسند، و هریک ادعای کتمان عمدی حق از سوی دیگری را داشته باشد، در این مرحله دو طرف برای اثبات ادعای خود مسئله را به خدا واگذار می کنند و هریک از خدا می خواهد که اگر دیگری در ادعای خود عمداً دروغ می گوید و حق را دانسته، کتمان می کند، فوراً عذاب را بر او نازل کند تا حق روشن شود و چنان چه اشاره شد، این آیین در پیش از اسلام نیز در میان اعراب و سایر اقوام رایج و شایع بوده است.

در چنین برنامه ای که یک دستورالهی است خداوند فوراً پاسخ می دهد تا حجّت را بر مردم تمام نماید. چنان که در روزگار پیامبران پیشین نیز این مسئله بارها اتفاق افتاده بود. امّا در تاریخ ۲۳ ساله رسالت پیامبرخاتم (صلی الله علیه و آله) تنها یک باراتفاق افتاد و آن با مسیحیان نجران و درسال دهم هجری بود.


#درباره_مباهله  شماره۳

آیه مباهله

آیه مباهله آیه ۶۱ سوره آل عمران است که اشاره به واقعه مباهله دارد:

فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَکُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْکَاذِبِینَ ﴿۶۱﴾

بنابراین، پس از فرارسیدن علم [وحی] به تو، هر کس درباره او [حضرت عیسی(علیه السلام)]، با تو به چالش برخیزد، به او بگو: بیایید تا فرزندانمان و فرزندانتان، و زنانمان و زنانتان، و جان‌هایمان و جان‌هایتان را فراخوانیم، آنگاه (به درگاه خداوند) زاری [تضرّع] کنیم تا لعنت خداوند را بر دروغگویان نهیم.

شرح واقعه

واقعه مباهله با نامه پیامبر(صلی الله علیه وآله) به مسیحیان نجران و دعوت آنان به اسلام شروع شد و در نهایت با عقب‌نشستن نجرانیان و ایمان‌آوردن عده‌ای از آنان پایان یافت.

نامه پیامبر(صلی الله علیه و آله) و دعوت به اسلام

پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) هم‎زمان با مکاتبه با سران حکومت‌های جهان و مراکز مذهبی، نامه‌ای به اسقف نجران نوشت و در آن نامه از ساکنان نجران خواست که اسلام را بپذیرند. مسیحیان تصمیم گرفتند که گروهی را به نمایندگی از خود به مدینه بفرستند تا با پیامبر سخن بگویند و سخنان او را بررسی کنند.

هیئت نجران که شامل بیش از ده نفر از بزرگان آنان بود، به ریاست و سرپرستی سه نفر به نام‌های عاقب، سید و ابوحارثه به مدینه آمدند. هیأت نمایندگان در مسجد مدینه با پیامبر اسلام گفتگو کردند. پس از اصرار دو طرف بر حقانیت عقاید خود، تصمیم بر این شد که مسئله از راه مباهله خاتمه یابد، از این رو قرار شد که فردای آن روز، همگی خارج از شهر مدینه، در دامنۀ صحرا برای مباهله آماده شوند.


⁣#درباره_مباهله شماره ۴

حاضرشدن افراد و گفتگوها

بامداد روز مباهله، حضرت رسول(صلی الله علیه وآله) به خانه حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) آمد. دست امام حسن(علیه السلام) را گرفته و امام حسین(علیه السلام)را در آغوش گرفت، و به همراه حضرت علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) برای مباهله، از مدینه بیرون آمد. چون نصارا آنان را دیدند، ابوحارثه پرسید که این‌ها کیستند که با او همراهند؟ پاسخ شنید:

آن که پیش روی اوست، پسر عموی او و شوهر دخترش و محبوب‌ترین خلق نزد اوست؛ آن دو طفل، فرزندان اویند از دخترش؛ و آن زن، فاطمه دختر اوست که عزیزترین خلق، نزد اوست.

پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای مباهله، به دو زانو نشست. سید و عاقب، پسران خود را برای مباهله برداشتند. ابوحارثه گفت: به خدا سوگند چنان نشسته است که پیغمبران برای مباهله می‌نشستند، و سپس برگشت. سید گفت: کجا می‌روی؟ گفت: اگر محمد بر حق نبود چنین بر مباهله جرأت نمی‌کرد و اگر با ما مباهله کند پیش از آنکه سال بر ما بگذرد، یک نصرانی بر روی زمین نخواهد ماند.

در روایتی دیگر آمده است که وی گفت: من صورت‌هایی را می‌بینم که اگر از خدا درخواست کنند کوهی را از جای خود برکَنَد، هر آینه کنده خواهد شد. پس مباهله مکنید که هلاک می‌شوید و یک نصرانی بر روی زمین نخواهد ماند.


⁣#درباره_مباهله  شماره ۵

عقب ‌نشستن نجرانیان

سپس ابو حارثه نزد پیامبر آمد و گفت: ای ابوالقاسم! از مباهله با ما درگذر و با ما مصالحه کن بر چیزی که قدرت ادای آن را داشته باشیم. پس، حضرت با ایشان مصالحه نمود که هر سال، دو هزار حلّه بدهند که قیمت هر حلّه چهل درهم باشد، و نیز اگر جنگی با یمن روی دهد، سی زره، سی نیزه و سی اسب را به مسلمانان، عاریه دهند، و پیامبر صلی الله علیه و آله ضامن برگرداندن این ابزار خواهد بود. پس از نوشته ‌شدن صلح ‎نامه آنان برگشتند.

پیامبر صلی الله علیه و آله بعدها فرمود: سوگند به آن خداوندی که جانم در قبضه قدرت اوست،که هلاکت اهل نجران نزدیک شده بود و اگر با من مباهله می‌کردند هر آینه همگی به میمون و خوک مسخ می‌شدند و هر آینه تمام این وادی برایشان آتش می‌شد و می‌سوختند و حق تعالی جمیع اهل نجران را نابود می‌کرد و حتی پرنده بر سر درختان ایشان نمی‌ماند و همه نصاری پیش از سال می‌مردند.۱

پس از برگشتن نصارا به نجران طولی نکشید که سید و عاقب، با آوردن هدایایی، نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمده، مسلمان شدند.۲

۱) قمی، منتهی الآمال، ۱۳۷۴ش، ج۱، ص۱۸۲-۱۸۴؛ مفید، الارشاد، ۱۴۱۳ق، ج۱، ص۱۶۶-۱۷۱

۲) الطبرسی، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ۱۴۱۵، ج۲، ص۳۱۰


#درباره_مباهله  شماره ۶

️ مباهله؛ جلوه ای از حضور حضرت زهرا سلام الله علیها

⚫️ عربستان پیش از اسلام، زن جایگاهی نداشت. او در مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و غیره حق دخالت و اظهارنظر نداشت. در چنین شرایطی بود که اسلام ظهور نمود، دیگر به جنس انسان اهمیتی نمی داد بلکه انسانیت وی حائز اهمیت بود.

زنان صاحب حق و حقوقی شدند و دیگر کمتر مورد ظلم قرار می گرفتند. در چنین شرایطی که دختران زنده به گور می شدند و برای زنان در جامعه هیچ شخصیتی قائل نبودند، حضرت زهرا علیهاالسلام پا به عرصه هستی نهادند و همگان از کارهای پیامبر صلی الله علیه وآله نسبت به ایشان تعجب می نمودند.

با بررسی تاریخ روز مباهله پی می بریم که حضرت زهرا سلام الله علیها از مقام والای معنوی برخوردار بودند که به همراه پیامبر صلی الله علیه وآله به مباهله می روند. چرا که در درگاه الهی قرب داشته و دعا یا نفرین ایشان به استجابت می رسید.


⁣#درباره_مباهله  شماره ۷

سپاهی بی سلاح!

رسول الله به راه افتاد، در حالیکه حسین علیه السلام را در آغوش گرفته و دست کوچک حسن علیه السلام را در میان دست مهربانش می‌فشرد یعنی تنها اینانند« ابناءنا».

فاطمه سلام الله علیها در سمت چپ او حرکت می کرد یعنی مصداق تام و تمام «نساءنا» و علی صلوات الله علیه در جانب راست راه می رفت‌، یعنی فقط علی است نفس پیغمبر صلی الله علیه و آله

پیامبر صلی الله علیه و آله با آن ظاهر ساده می ‌آمد‌!

اما به راستی این جمع کم شماره یعنی همه هستی‌…

یعنی عصاره خلقت‌…

یعنی دنیایی از قدرت یعنی هیمنه و هیبت…

پیامبر خدا به جنگی تمام عیار اما بی سپاه می آمد.

در این جنگ سپاه و سلاح مرسوم به کار نمی رود.

⁣پایی در رکاب نمی آید‌.

کسی نیزه ای نمی اندازد و تیری نمی افکند‌ و جنگجویی شمشیری از نیام نمی کشد.

خونی به زمین ریخته نخواهد شد، کسی هم کشته نمی شود.

این حماسه ی جدید جنگ اندیشه است پیکار آبروست، نبرد حیثیت و شرافت است.

در این جنگ سردار سپاه خود اوست‌، جانب راست سپاه را علی صلوات الله علیه دارد در سمت چپ سپاه زهرا سلام الله علیهاست فرمانده حسن علیه السلام است و قلب سپاه را حسین  علیه السلام می پاید…


#درباره_مباهله  شماره ۸

روز عید بزرگ مباهله

️ سالروز بخشش انگشتر در رکوع و نزول آیه ولایت (آیه ۵۵ سوره مائده):

«إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَ هُمْ رَاکِعُونَ »

«سرپرست و ولیّ شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده‌اند؛ همانها که نماز را برپا می ‌دارند، و در حال رکوع، زکات می ‌دهند.»

️ سالروز نزول آیه تطهیر و صدور حدیث شریف کساء

️ سالروز نزول سوره مبارکه انسان (هل اتی) در شأن پنج تن آل عبا علیهم ‌السلام می‌باشد.


#درباره_مباهله  شماره ۹

نماز برآورده شدن حاجات در روز مباهله

️ از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است که:

هرکس در روز بیست و چهارم ذی الحجّه، به جهت شکر خداوند از نعمتی که به امیرالمؤمنین علیه السلام ارزانی داشته و به او اختصاص داده است، نیم ساعت قبل از ظهر، ۲ رکعت نماز بخواند؛ در هر رکعت یک بار سوره حمد، ۱۰ بار سوره توحید، ۱۰ بار آیه الکرسی تا «هُمْ فِیها خالِدُونَ»، و ۱۰ بار سوره قدر؛ عمل او نزد خداوند معادل صد هزار حجّ و صد هزار عمره می باشد. چنین فردی حاجتی از حوائج دنیا و آخرت را از خداوند درخواست نمی کند، هر حاجتی که باشد، مگر آن که خداوند، اگر بخواهد، آن را برآورده می سازد.

مفاتیح الجنان/اعمال ماه ذی الحجه/فضیلت و اعمال روز مباهله


امتیاز ۵ستاره
رده سنی
  • نوجوان
  • جوان
  • بزرگسال
مناسبت ها
  • غدیر

دیدگاه خود را بیان کنید

6 + 20 =