سلسله مطالب “چرا غدیر”

سلسله مطالب “چرا غدیر”به جهات اهمیت «واقعه و خطبه‏ ى غدیر» خواهد پرداخت.

در تاریخ بعثت پیامبر صلى الله علیه و آله فقط یک حکم است که با مقدمات مفصل و در مکانى خاص و در اجتماعى عظیم به صورت خطابه‏اى طولانى بیان شده است.

سایر احکام الهى در مسجد پیامبر صلى الله علیه و آله و یا خانه‏ ى آن حضرت براى عده‏ اى بیان مى‏ شد و بعد خبر آن به همه مى‏ رسید.

همین مسئله کافى است که هر شنونده‏ اى تمایز این حکم اسلام را با سایر احکام الهى و اهمیت آن را نسبت به همه‏ ى آنها تشخیص دهد.

چنان که امام  باقر علیه‏ السلام فرمودند:

«لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‏ءٍ مَا نُودِیَ بِالْوَلَایَهِ یَوْمَ الْغَدِیرِ»

«هیچ حکمى مثل ولایت در روز غدیر اعلام نشده است»

اصول کافى: ج ۲، ص ۲۱.


#چرا_غدیر شماره ۲

۱️⃣ اولین جهت اهمیت واقعه و خطابه غدیر:

شرایط جغرافیایى غدیر که قبل از تقاطع جاده‏ها در جحفه و پیش از تفرق قبایل بوده است. همچنین توقف سه روزه در بیابانى داغ و شرایط زمانى حجه  الوداع که پس از ایام حج و عظیم‏ترین اجتماع مسلمانان تا آن روز بود.

۲️⃣ دربررسی جهات اهمیت واقعه غدیر می بینیم که مقام مخاطب خطابه می تواند در دومین درجه اهمیت قرار بگیرد.

مقام مخاطب خطبه، و نیز حالت خاص مخاطبین یعنى حاجیان، آن هم پس از اتمام حج و به هنگام بازگشت، و نیز اعلام نزدیکى وفات پیامبر صلى الله علیه و آله براى مخاطبین، چه آنکه حضرت ۷۰ روز پس از این سخنرانى از دنیا رحلت نمودند.


#چرا_غدیر شماره ۳

۳️⃣ خطاب خداوند است که: «اى پیامبر ابلاغ کن آنچه از طرف خداوند بر تو نازل شده که  اگر ابلاغ نکنى رسالت خود را نرسانده‏اى»، که در هیچ یک از فرامین الهى چنین مطلبى گفته نشد.

۴️⃣ بیم پیامبر صلى الله علیه و آله، و دستور قاطع الهى بر لزوم اجراى حکم  ولایت و امامت براى آینده‏ى مسلمین، از خصوصیات ابلاغ این حکم الهى است که در هیچ حکمى چنین نگرانى از پیامبر صلى الله علیه و آله دیده نشده بود.

۵️⃣ ضمانت الهى بر حفظ پیامبر صلى الله علیه و آله از شر دشمنان در خصوص  این ابلاغ و رسالت که در هیچ یک از احکام الهى چنین ضمانتى نبود.


⁣#چرا_غدیر شماره ۴

۶⃣ اقرار گرفتن ‏هاى حضرت از مردم در غدیر:

شرایطى که براى بیان این یک دستور الهى بر پا شد و آن اجتماع بزرگ و شیوه ‏ى خاص بیان و منبر که فقط در این ماجرا بوده است. به خصوص وداع پیامبر صلى اللّه علیه و آله با مردم در حالى که اسلام از نظر دشمنان خارجى نفوذ ناپذیر شده بود.

۷⃣ مسئله ‏ى امامت فقط به صورت یک خبر و پیام و خطابه ابلاغ نشد، بلکه به عنوان حکم و فرمان الهى و بیعت عموم مسلمانان و تعهد آنان اجرا شد. مفاهیم بلند و حساسى که در مقام تبیین ولایت در متن خطبه آمده است.

۸⃣ مراسم خاصى که قبل و بعد از خطبه واقع شد، که بیعت و عمامه‏ ى «سحاب» و تهنیت از نمونه‏ هاى آن است و دلالت بر اهمیت ویژه ‏ى این ماجرا مى‏ نماید.


⁣#چرا_غدیر شماره ۵

۹⃣ خطاب خداوند که: «امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم»، که تا آن روز مشابه آن را هم در هیچ موردى نفرموده بود.

توجه خاص ائمه علیهم‏السلام به سخنان پیامبر صلى الله علیه و آله در غدیر، و به خصوص کلام امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام که فرمودند:

«روز غدیر خم براى کسى عذرى باقى نگذاشت»

بحارالانوار: ج ۲۸ ص ۱۸۶

نیز اهتمام علما به تفصیل مباحث مربوط به غدیر به تبعیت از ائمه هدى علیهم‏ السلام به عنوان ریشه‏ ى اصیل ولایت و امامت.

۱⃣۱⃣ سند و شیوه‏ ى نقل این حدیث از نظر حدیثى، تاریخى، کلامى و ادبى، و همچنین فراگیرى و راهیابى آن به قلوب مردم، در میان روایات ولایت بى‏ مانند است. محققان، تواتر این حدیث را به اثبات رسانده و همه‏ ى مسلمانان با هر فرقه و مسلکى که دارند به درستى این حدیث اعتراف کرده‏ اند.


⁣#چرا_غدیر شماره ۶

از مهم ترین جهات اهمیت واقعه و خطابه غدیر مقاصد والاى حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از این واقعه است که به اختصار عنوان می شود:

۱⃣ نتیجه‏ گیرى از زحمات ۲۳ ساله با تعیین جانشینى که ادامه دهنده‏ ى این  راه باشد.

۲⃣ حفظ دائمى اسلام از کفار و منافقین با تعیین جانشینانى که از عهده‏ ى این  مهم برآیند.

۳⃣ اقدام رسمى براى تعیین خلیفه که از نظر قوانین ملل در همیشه‏ ى تاریخ سندیت دارد.

۴⃣ بیان یک دور جامع از برنامه‏ ى ۲۳ ساله و گذشته و حال مسلمین.

۵⃣ ترسیم خط مشى آینده‏ ى مسلمین تا آخر دنیا.

۶⃣ اتمام حجت بر مردم که از مقاصد اصلى در ارسال پیامبران است.

نتیجه‏ ى عملى این اقدام پیامبر صلى الله علیه و آله، که کثرت معترفین به حق اهل بیت ‏علیهم‏ السلام است، و عدد میلیاردى شیعیان در طول تاریخ بخصوص در جهان امروز بهترین شاهد اهمیّت آن است.


 


رده سنی
  • نوجوان
  • جوان
  • بزرگسال

دیدگاه خود را بیان کنید

1 + پانزده =