آثار صوتی نیمه شعبانآثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانادعیه و زیارات نیمه شعبانبرگزاری جشن نیمه شعبانبزرگسالمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

احیای شب نیمه شعبان

احیای شب نیمه شعبان ( اعمال و زیارات شب نیمه شعبان )

در این متن توضیح مختصری در مورد فضیلت سحر نیمه شعبان و همچنین اعمال و زیاراتی که در این شب مهم تاکید شده، به صورت خلاصه جمع آوری شده است. که شما بزرگواران می توانید از این مطالب در احیای شب نیمه شعبان استفاده نمایید.

بخش یک احیای شب نیمه شعبان – مقدمه 

من نمی­گویم سَمندر باش یا پروانه بــــاش
چون به فکر سوختــن افتاده ای مردانه باش
من نمی گویم که عاشق باش یا دیوانه بـاش
چون به جانان آشنایــی با جهان بیگانه باش
گــر شبی در خــانه جانانه میهمـانت کنند
گول نعمت را مخور مشغول صاحبخانه باش

نه فقط کوچه ­های مدینه بلکه، کوفه، بغداد، سامرا، طوس و …
همه و همه شاهد تنهایی و غربت پدرانش بوده ­اند و من و تو هنگامی که می­ شنویم از ایشان و اهل زمانشان، غصه می­ خوریم و گاه آرزو می ­کنیم ای کاش بودیم و کاری می­ کردیم و از این همه غربت می­ کاستیم.

اما گویی جایگاه خویش را در میان تاریخ گم کرده ­ایم… مگر ما امروز در عصر امام حیّ و مظلوممان نیستیم؟! مگر همچون اهل کوفه و سامرای آن روز، ما امروز شیعه زمان او خوانده نمی ­شویم؟ و آیا فردا آیندگان نخواهند گفت: عجب غریب بود و تنها و کجا بودند یاری کنندگانش؟

این روزهـا را جد مظلومش امیرالمؤمنیـن علیه السلام دیـده بود که او را “طَـرید” و “شَـرید” و “وحیـد”  رانده شده و آواره و تنها) می­ خواند. باز خدا را شکر که به بهانه میلادش گرد هم می­ آئیم و یادی از غربت هزارساله­ اش می ­کنیم. اما بیا امسال “ سحر نیمه شعبان ” غیرت به خرج دهیم و به مادرش (علیها السلام) بگوئیم: می­ خواهیم برای فرزندتان سنگ تمام بگذاریم تا غم های بی ­پایان شما را مرهمی باشد هر چند ناچیز.

تا به امام زمانمان گفته باشیم که حس کردیم قطره­ای از دریای اندوه غیبتش را و باورمان آمد که ما باید در صفحه­ ی تاریخ، نه پیش چشم آدمیان بلکه در برابر دیدگان بینای خالق هستی حرکتی انجام دهیم تا برای او قدمی برداشته باشیم. مگر نخواندیم که در بَدو تولد، اولین دعایش دعای فرج بود؟ مگر ندانستیم که پرده­ ی خانه خدا را گرفته و فرجش را از خدا می­خواهد؟

مگر به ما سفارش نکرد که بسیار دعا کنید؟ نکند فردا ما را از بنی اسرائل کمتر بخوانند؟! مگر ما کمتر از بنی اسرائیل هستیم که آن­ها برای آمدن حضرت موسی علیه السلام که منجی آن­ها بود، خالصانه دعا کردند و خداوند 170 سال باقی مانده از غیبت حضرت موسی علیه السلام را به ایشان بخشید.

پس دست در دست هم کمر همت بندیم و از درگاه لایزال احدیت  مدد می­ طلبیم؛ باشد که امسال یکان یکانمان، “سحر نیمه شعبان” در جشن میلادش – که امید داریم هنگامه ­ی ظهورش باشد – با تمام توان چهل مرتبه خدا را التماس کنیم، تا هر چه مقدور است در ظهور امام تنها و مهربان تر از پدرمان؛ تعجیل نماید.

می­میـرم از غم که نمردم برای تـو  ای خاک بر سرم که نشد خاک پای تو


بخش دو احیای شب نیمه شعبان – توضیح مختصری در مورد سحر نیمه شعبان

از دیر باز در میان دلسوختگان و محبین امام عصـر عجل الله تعالی فرجه الشریف رسم نیکویی بود.

در ایام میلاد با سعادت آن امام حی بر گِرد هم جمع می ­شدند و از سویدای دل نجوای فراغ می ­سرودند؛ و بر فراق و غیبت آن امام هُمام اشک میریختند.

و چه رسم نیکویی بود …

چه زیباست که ما نیز به عنوان میراث­داران انتظار این رسم نیکو را ارج نهیم و در سحرگاه نیمه شعبان آن زمان که خدا آن را لیله القدر خوانده است؛ برگرد هم جمع شویم و با برپایی مجلسی ضمن گرامی ­داشت میلاد اربابمان و عرض تبریک و تهنیت به ساحت مقدس حضرت زهرا (سلام الله علیها)، برای فرج و ظهور آن عزیز دعا نماییم.

امید که ما نیز همپای سایر شیعیان و محبین آن حضرت، در سرتاسر جهان در سحرگاه نیمه ­ی شعبان ، آن لحظات مقدس که خدا وعده فرموده است هیچ درخواست کننده ­ای را دست خالی بر نگرداند، مجلسی بیاراییم و  با توجه دادن قلب های شیعیانشان به آن حضرت؛ بر ظهور آن مولای غریب از صمیم دل دعا نماییم. باشد که بدین وسیه به دعوت امام زمانمان عجل الله تعالی فرجه لبیک گفته باشیم؛ چرا که امر فرمودند:

وَ اکثــروا الدُعــا بتعجیـل الفـرج، فإن ذلک فرجکـم


بخش سه احیای شب نیمه شعبان : در بیان اعمال و فضیلت نیمه شعبان از کتاب شریف مفاتیح الجنان

شب نيمه شعبان شب بسيار مباركيست:

از حضرت امام جعفر صادق ( عليه السلام) روايت ­است كه از حضرت امام محمّد باقر (عليه السلام) سؤال شد، از فضل شب نيمه شعبان فرمود: آن شب افضل شب ها است بعد از ليلة القدر در آن شب عطا مى فرمايد خداوند به بندگان فضل خود را و مى آمرزد ايشان را به مَنّ و كَرَم خويش پس سعى و كوشش كنيد در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب پس بدرستى كه آن شبى است كه خدا قسم ياد فرموده به ذات مقدّس خود كه دست خالى برنگرداند. سائلى را از درگاه خود مادامى كه سؤال نكند معصيت را.

و آن شب شبى ­­است كه قرار داده حَقّ تعالى آن را از براى ما به مقابل آنكه قرار داده شب قدر را براى پيغمبر ما صلى الله عليه و آله پس كوشش كنيد در دُعا و ثنا بر خداى تعالى «الخبر» و از جمله بركات اين شب مبارك آنست كه ولادت با سعادت حضرت سلطان عصر امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر اين شب سنه دويست و پنجاه و پنج در سُرَّ مَنْ رَاى‏ واقع شده و باعث مزيد شرافت اين لَيْله مباركه شده است.

و از براى احیای شب نیمه شعبان چند عمل است:

اول: غسل ‏است كه باعث تخفيف گناهان مى‏ شود.

دوم: احياء اين‏شب است به نماز و دعاء و استغفار چنانچه امام زين‏ العابدين (عليه السلام) مى‏ كردند و در روايت است كه هر كه احيا دارد اين شب را نميرد دل او در روزى ‏كه دلها بميرند.

سوم: زيارت حضرت امام حسين‏ عليه السلام است كه افضل اعمال اين شب و باعث آمرزش گناهان است و هر كه خواهد با او مصافحه كند روح صد و بيست و چهار هزار پيغمبر زيارت كند آن جناب را در اين شب و اَقَلِ‏ّ زيارت آن حضرت آن است كه به بامى برآيد و به جانب راست و چپ نظر كند پس سر به جانب آسمان كند پس زيارت كند آن حضرت را به اين كلمات:

«اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَبا عَبْدِاللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ وَ رَحْمَةُاللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ » و هركس در هر كجا باشد در هر وقت كه آن حضرت را به اين كيفيّت زيارت كند اميد است كه ثواب حجّ و عُمره براى او نوشته شود.

چهارم: خواندن اين دعا كه شيخ و سيّد نقل كرده ‏اند و به منزله زيارت امام زمان صلوات الله و سلامُه عَلَيْهِ است؛ و خواندن این دعا: اَللّهُمَّ بِحَقِّ لَيْلَتِنا [هذِهِ‏] وَمَوْلُودِها، وَحُجَّتِكَ وَمَوْعُودِهَا الَّتى‏ قَرَنْتَ اِلى‏ …

پنجم: شيخ روايت ‏كرده از اسماعيل بن فضل هاشمى كه گفت تعليم كرد مرا حضرت صادق ( ‏عليه السلام ) اين دعا را كه بخوانم آنرا در شب نيمه شعبان: اَللّهُمَّ اَنْتَ الْحَىُ‏الْقَيُّومُ الْعَلِىُّ الْعَظيمُ، الْخالِقُ الرَّازِقُ، الْمُحْيِى‏ الْمُميتُ…

ششم: در اين شب مى‏ خواندند: اَللَّهُمَّ اقْسِمْ لَنا مِنْ خَشْيَتِكَ ما يَحُولُ بَيْنَنا وَبَيْنَ مَعْصِيَتِكَ…و اين دعاى جامع كاملى است و خواندن آن در اوقات ديگر نيز غنيمت است و از عوالى اللئالى نقل شده كه حضرت رسول‏ صلى الله عليه و آله هميشه اين دعا را مى‏ خواندند.

هفتم: بخواند صلوات هر روز را كه در وقت زوال مى‏خواند.

هشتم: بخواند دعاى كميل را كه ورودش در اين شبست و در باب اوّل گذشت.

نهم: آنكه هر يك از سُبْحانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُللَّهِ‏ِ وَاللَّهُ اَكْبَرُ وَلا اِلهَ اِلَّااللَّهُ  را صد مرتبه بگويد تا خداوند تعالى گناهان گذشته او را بيامرزد و برآورد حاجتهاى دنيا و آخرت او را.

دهم: شيخ در مصباح روايت كرده از ابويحيى در ضمن خبرى در فضيلت شب نيمه شعبان كه گفت گفتم به مولاى خودم حضرت صادق‏ عليه السلام كه بهترين دعاها در اين شب كدام است فرمود هر گاه به جا آوردى نماز عشا را پس دو ركعت نمازگذار بخوان در ركعت اوّل حمد و سُوره جحد كه قُلْ يا اَيُّهَا الْكافِروُنَ باشد و بخوان در ركعت دويّم حمد و سوره توحيد كه قُلْ هُوَاللَّهُ اَحَدٌ است؛ پس چون سلام دادى بگو سى و سه مرتبه و اَلْحَمْدُلِلَّهِ سى و سه مرتبه واللَّهُ اَكْبَرُ سى و چهار مرتبه پس بگو: يا مَنْ اِلَيْهِ مَلْجَأُ الْعِبادِ فِى الْمُهِمَّاتِ، وَاِلَيْهِ يَفْزَعُ الْخَلْقُ فىِ الْمُلِمَّاتِ…

لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ هفت مرتبه ماشآءَ اللَّهُ ده مرتبه لا قُوّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ ده مرتبه پس صلوات مى‏ فرستى بر پيغمبر و آل او عليهم السلام و مى‏ خواهى از خدا حاجت خود را پس قسم به خدا كه اگر حاجت بخواهى بسبب اين عمل به عدد قطرات باران هر آينه برساند به تو خداوند عزوجل آن حاجتها را بكَرَم عَميم وفَضْل جَسيمِ خود …

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا