متن سخنرانی و مقاله فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوع محتوا

بی مهری به فاطمه علیها السلام – مجموعه مقالات فاطمیه

بی مهری به فاطمه علیها السلام، بانویی که قرآن کریم سوره کوثر را به نام او اختصاص داده است.

آن سو تر از بی مهری به فاطمه (سلام الله علیها) بیانگر موضوعاتی است که می خواهد نشان دهد با اینکه همگان می دانستند فاطمه سلام الله علیها کیست، دختر رسول خدا، دردانه خلقت، نور چشم و پاره تن پیغمبر، ولی افسوس که قدر او را نشناختند. هتک حرمت خانه او، بی احترامی به شوهر او، تازیانه به پیکر او که منجر به از دست دادن فرزندش شد. برای آشنایی بیشتر با فضایل و شأن ایشان متن زیر را مطالعه نمایید.

متن بی مهری به فاطمه علیها السلام

دین اسلام به وسیله ­ی ویژگی­ های متعددی از دیگر ادیان متمایز می­ گردد. از آن جمله، اسلام به واسطه­ ی شخصیت بانویی یگانه چون فاطمه­ زهرا (علیها السلام) ویژگی خاصی می­ یابد؛ بانویی که قرآن کریم سوره­ ی کوثر را به نام او اختصاص داده است…

خداوند اراده کرده است تا به وسیله­ ی خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، هم بُعد انسانی و هم بعد رسالتی وی را استمرار بخشد و برخلاف برخی انبیای گذشته چون نوح، موسی و عیسی (علیهم السلام) رشته­ ی بقای رسالت را از خاندانش گسسته ننماید. لذا خداوند این­گونه مقدر نمود تا نسل پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به وسیله ­ی “دخترش” امتداد یابد و او فاطمه (علیها السلام) است و بس.

این در حالی است که خداوند می­ توانست مانند ابراهیم (علیه السلام)، نسل پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را نیز از طریق پسرانش امتداد دهد. فاطمه زهرا (علیها السلام)، فضیلت و قداست خاصی در نزد خداوند دارد و البته رابطه­ ی او با پروردگارش نیز، ارتباطی ویژه است که در مقابل باعث گردیده تا تمجید و ستایش الهی شامل حال فاطمه (علیها السلام) گردد.

برای همین، هیچ بانویی همتای فاطمه (علیها السلام) نیست. این مطلب از موضوعاتی است که می ­توان از متون روایی و تاریخی به صورت قطعی و یقینی آن را اثبات کرد؛ تا جایی که حتی عموم علمای اهل سنت نیز در قالب­ های مختلف و با نصوص گوناگون، آن را نقل نموده ­اند. این نصوص همگی بر یک نکته اتفاق نظر دارند و آن “قداست فاطمه (علیها السلام)” می ­باشد.

بی مهری به فاطمه علیها السلام حال اگر این چنین بانویی مورد بی ­مهری قرار گیرد، بدون شک دامنه­ ی این بی­ مهری بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می­ کنیم. به راستی که دشمنان زهرا (علیها السلام)، تشکیل دهنده­ ی جبهه ­ی دشمنی با مهم ­ترین مقدسات اسلامی، یعنی قرآن کریم هستند؛ چرا که به اعتقاد مسلمانان بسیاری از آیات قرآن کریم در شأن اهل بیت (علیهم السلام) نازل گردیده است: همانند “آیه تطهیر”، ” آیه مودت”  و ” آیه مباهله

آری؛ شاید مسلمانان در مورد مصادیق اهل بیت و تعداد آن ها اختلاف نظر داشته باشند، اما در این که زهرا (علیها السلام) یکی از مصادیق اهل بیت در  آیه­ ی تطهیر است، هیچ شک و اختلافی میان مسلمین وجود ندارد. لذا دشمنی و بی مهری به فاطمه (علیها السلام)، دشمنی با قرآن کریم است.

بی مهری به فاطمه علیها السلام – مقدس ترین چهره­ ی بشریت

از سوی دیگر بدون شک دشمنی با زهرا (علیها السلام)، دشمنی با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) است؛ پیامبری که مقدس ترین چهره­ ی بشریت در طول تاریخ است. به بیان دیگر: ظلم به زهرا (علیها السلام)، ظلم به تمام مقدسات اسلامی است که بارزترین و واضح­ ترین آن پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می­ باشد.

چرا که رضای فاطمه (علیها السلام)، رضای او و غضب فاطمه (علیها السلام)، غضب او و آزار فاطمه (علیها السلام)، آزار اوست. لذا دشمنی و بی مهری به فاطمه (علیها السلام)، دشمنی و بی مهری به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) است.

هم­چنین این دشمنی در حقیقت دشمنی با شخصیت مومن است. در بسیاری از روایات از حرمت و عظمت مومن در نزد خداوند سبحان یاد شده است؛ به گونه­ ای که حرمت او از حرمت کعبه که در میان مسلمانان از جایگاه رفیعی برخوردار است، بیشتر و والاتر برشمرده شده است؛ همان کعبه ای که بنابر برخی روایات، اگر احترام آن خدشه ­دار گردد، عرش خدا به لرزه درمی ­آید. اما علی رغم این، باز هم “حرمت مومن عادی” از کعبه بالاتر است.

حال به راستی جایگاه بانوی مومنی چون زهرا (علیها السلام) که بی­ شک به دلیل انتسابش به پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) از یک سو و به اعتبار شخصیت و صفات متعالی و مقام بالا و رفیعش از سوی دیگر حرمتی بسیار خاص دارد، چگونه می ­شود؟ در بیان جایگاه چنین بانویی همین بس که آیه ­ی تطهیر در شأن او نازل گردیده است.

با این وجود اگر به چنین وجود مقدسی، که میان مسلمانان به پاکی و طهارت شهره است، ظلمی روا گردد، این دشمنی عادی نیست بلکه این، بالاترین نوع دشمنی با کرامت و انسانیت خواهد بود.

از بعد دیگر دشمنی با این بانو، دشمنی با جایگاه زن است. در اسلام، زن از جایگاه ویژه و احترام خاص و والایی برخوردار است. حتی اگر به این موضوع از ناحیه ­ی متعارف اجتماعی نیز بنگریم، متوجه خواهیم شد که در جوامع بشری هم برای زن احترام خاصی وجود دارد. لذا یکی از دردناک­ ترین ظلم ­هایی که برای یک مرد روی می­ دهد، آن است که به همسرش در مقابل چشمانش ستم روا شود.

برای همین، مصائبی که بر بانوان اهل بیت امام حسین (علیه السلام) در کربلا وارد گردید، به موازات ظلم و مصائبی است که بر خود سیدالشهداء (علیه السلام) روا گشت؛ این در حالی بود که آن­چه بر اهل بیت ایشان واقع شد، نه قتل و نه ضربه ­ی سنگ و شمشیر بود؛ بلکه “هتک حرمت” آنان به وسیله ­ی اسارت و موضوعاتی از این قبیل بود که خود مصیبتی بزرگ است…

هنگامی که کمی بیشتر در زوایای زندگانی فاطمه (علیها السلام) می اندیشیم، می یابیم که او نمونه ­ی کامل یک بانو و مثال بارز قداست در جامعه­ ی اسلامی است. لذا بی مهری به فاطمه (علیها السلام) و دشمنی با این بانو که در اوج قداست مقام زن قرار دارد، دشمنی با جایگاه زن است.

اما آیا فاطمه ­ای که این چنین جایگاه رفیعی دارد، پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) مورد بی­ مهری قرار نگرفت؟ به راستی هم اکنون مزار بانوی اسلام کجاست؟ واقعا سرنوشت سومین سبط پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) که رسول خدا او را محسن نامید و علمای اسلامی در آثار خویش نام او را به عنوان فرزند فاطمه (علیها السلام) برشمرده اند، چه شد؟ چرا از سرنوشت او کمتر سخن به میان آمده؟ صفحات تاریخ، حرف ­های بسیاری برایمان دارند…

«برگرفته از کتاب “زهرا (علیها السلام)”، نوشته ­ی آیت الله سید محمدباقر حکیم (با تلخیص و اضافات)»


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا