یاقوت نیمه شعبانآثار نوشتاری و اجرایی دیگر مناسبت هابزرگسالدیگر مناسبت هامتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبانویژه نیمه شعبان خدمتگزاران

داستان اخلاص در انفاق امام صادق علیه السلام ( یاقوت 36 )

تذكر دهنده ی خدمتگزاران به امام عصر (علیه السلام)

داستان اخلاص در انفاق امام صادق علیه السلام از زبان ابوجعفر خثعمى

امام صادق علیه السلام کامل ترین فرد در اخلاق بود. مهترین نمونه سیره اخلاقی آن حضرت: احسان و نیکوکاری، انفاق و بخشندگی، عبادت خدای متعال، رسیدگی به نیازمندان، اخلاص در عمل و میانه روی می باشد. داستانی که امروز به شرح آن می‌پردازیم، مربوط به داستان اخلاص در انفاق امام صادق علیه السلام است.

داستان اخلاص در انفاق امام صادق علیه السلام 

ابوجعفر خثعمى – كه يكى از اصحاب امام جعفر صادق عليه السلام است – حكايت كند: روزى حضرت صادق عليه السلام كيسه اى كه مقدار پنجاه دينار پول در آن بود، تحويل من داد و فرمود: اين ها را تحويل فلان سيّد بنى هاشم بده ؛ و به او نگو توسّط چه كسى ارسال شده است.خثعمى گويد: هنگامى كه نزد آن شخص تهى دست رسيدم و كيسه پول را تحويل او دادم.

پرسيد: اين پول از طرف چه كسى براى من فرستاده شده است؟! و سپس گفت: خداوند جزاى خيرش دهد. صاحب اين كيسه، هر چند وقت يك بار، مقدار پولى را براى ما مى فرستد و ما زندگى خود را با آن تامين و سپرى مى كنيم؛ وليكن جعفر صادق با آن همه ثروتى كه دارد، توجّهى به ما ندارد و چيزى براى ما نمى فرستد، و هرگز به ياد ما فقراء نيست.

امالى شيخ طوسى، ج 2، ص 290

یا صاحب الزمان! تنها شما پشت و پناه ما هستید و ما را یاری می کنید، اما بارها می شود که ما دیگری را دعا می کنیم…!


نکته

  مقالات یاقوت پیرامون روایت های کوتاه در رابطه با یاران و دلدادگان اهل بیت علیهم السلام است که نتیجه ی هر بخش به امام عصر علیه السلام مربوط می شود.
منتظر شماره های بعدی باشید…


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا