آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتن مجری نیمه شعبانمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

متن مجری بخشایش خدا – متن مجری نیمه شعبان

متن مجری بخشایش خدا (مهربان ترین پدر)

متن مجری بخشایش خدا را  میتوان برای میان برنامه ها استفاده کرد. در ابتدا دکلمه ای درباره عهد با مولایمان و در ادامه بخشایش خدا به مانند یک پدر در بخشیدن فرزندش است که این بخشندگی را به برادران حضرت یوسف و پدرش تشبیه کرده است را برای شما بزرگواران آماده کرده ایم.

خدای مهربان، تو را شکر می گويیم، که ما را، از محبان و دوستدارانِ

مهربان ترین پدر عالم، حضرت مهدی (علیه السّلام) قرار دادی.

و ای صاحب الزّمان، ای آفتاب هدایت، ای جلوه رحمت الهی،

ای راهنمای گمگشتگان، ای کشتی نجات، و ای مهربان ترین شخص نسبت به ما.

در این مکان و در این زمان، با تو عهد می بندیم، که در هر لحظه، و به هر بهانه ای،

و در هر کاری به شما مراجعه نموده، و شما را حاضر و ناظر بر اعمال خود ببینیم،

و برای سلامتی و تعجیل در فرج شما دعا کنیم، و دیگران را با شما آشنا کنیم. 

متن مجری بخشایش خدا

﴿ قَالُوا یَا أَبَانَا اِسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا كُنَّا خَاطِئِینَ ﴾

و آن هنگام كه برادران یوسف از كرده­ ی خویش پشیمان شدند، به نزد پدر آمده، طلب بخشش كردند كه پدرجان! برای ما استغفار نما؛ ما خطا كاریم؛[1]اما من پدری را سراغ دارم كه پیش از خواست ما برایمان استغفار می­ كند.

پدر جان! می­ دانم كه چه ­قدر دلت را شكستم؛ چه ­قدر تنهایت گذاشتم؛ چه ­قدر از یادت بردم و چه بی وفا فرزندی بودم برایت. به هركسی فكر كردم جز به تو؛

به یاد هر كسی بودم جز تو و فراموش كردم كه: «اَلقَلْبُ حَرَمُ اللهِ فَلا تُسْكِنْ حَرَمَ اللهِ غَیْرَ اللهِ»[2]: «قلب حرم خداست و نباید كسی را جز او در آن راه داد.»و فراموش كردم كه: ﴿ ما جَعَلَ اللهُ لِرَجُلٍ مِن قَلْبَینِ فی جَوفِهِ…﴾ [3]

و شنیدم كه برای شیعیانت استغفار می­ كردی كه خداوندا! از تقصیر شیعیان ما بگذر كه آنان به اتكاء محبّت و ولایت ما گناه می­ كنند. خدایا! اگر گناهانشان در رابطه با توست، تو از آنان چشم پوشی كن كه ما (از آن­ها) راضی شدیم … .[4] و من باز حرمت­ات نگاه نداشت؛ اما پدرم! تنها یاورم! تو خود خوب می­دانی كه من جز تو كسی را ندارم؛ اگر هر خطا و اشتباهی نمایم، باز هم فرزند تو ام!

فرزندی كه به جرم و خطایش از خانه­ بیرون كرده باشند، شب هنگام راهی جز بازگشت به منزل پدر ندارد.[5]من هم جز خانه­ ی تو پناهگاهی ندارم و با هر خطا و اشتباهی دوباره باید به سوی تو بازآیم؛ اما…

خدایا! از تو می­ خواهم كه یاری­ ام كنی تا قدرش بشناسم و حرمت­ اش نگه­دارم و با نیّتی صادقانه به سویش گام بردارم و خود را در آغوش پر مهر و پدرانه اش بیافكنم … آمین!

  1. [1]. یوسف(12): 97.
  2. [2]. بحارالانوار 67: 25.
  3. [3 ]. احزاب(33): 4: ﴿ خدا درون كسی دو قلب قرار نداده! ﴾
  4. [4]. سید بن طاووس فرموده كه سحرگاهی در سرداب مقدس سامرا صدای حضرت صاحب الامر علیه السلام را شنیدم كه آن جناب می فرمود: … (عبارات متن نقل به مضمون است)؛ نقل از كتاب شریف نجم الثاقب، باب هفتم، حكایت نوزدهم.
  5. [5]. گاهی انسان به واسطه ­ی كثرت گناهان، قصور می­ كند كه من روسیاه اگر رو به امام عصر علیه السلام كنم و توبه نمایم، آن حضرت هیچ به من نظر نكند؛ حال آن كه این مطلب خود از حیله ­های شیطان است. انسان در هر حالی كه باشد، خوبست به خانه­ ی پدرش باز گردد و از او عذر خواهی بكند، و هیچ پدر مهربانی نیست كه فرزند پشیمانش را به خانه راه ندهد!

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا