آثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرفایل صوتیمتن سخنرانی و مقاله غدیرمخاطبیننوجواننوع محتوا

فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر

فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر (همراه با فایل صوتی شرح فضیلت)

مقاله فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر، فضلیت های حضرت را همراه با شرح آن بیان کرده است. که شما بزرگواران می توانید برای تبلیغ نام و یاد امیرالمومنین علیه السلام در فضای مجازی از آنها استفاده نمایید.

فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت اول – آیه تبلیغ در شأن علی بن ابی طالب علیه السلام

 

 

متن فایل صوتی فضائل امیرالمومنین علیه السلام – فضیلت اول

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و احترام خدمت محبین امیرالمومنین صلوات الله علیه اجمعین ان شاءالله که در هر کجای این عالم زندگی می کنید و نفس می‌ کشید در پرتو پرچم ولایت امیرالمومنین باشید و از تمام بلاها و مریضی ها در امان باشید.

با نزدیک شدن عید سعید  غدیر خم تصمیم گرفتیم فضایل امیرالمومنین علیه السلام از لسان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم که در خطبه‌ی غدیر در این خطابه‌ ی شریف بیان فرمرده‌ اند را استفاده کنیم. بالغ بر ۸۰ فضیلت بدون تکرار؛ گاهی اوقات بعضی از فضایل تکرار دارد.

مثلاً لفظ امام وصی خلیفه و اخی چندین مرتبه در خطبه غدیر تکرار شده اند ما بدون تکرار می گوییم بالغ بر ۸۰ تا است حداقل ۸۰ فضیلت در این خطبه شریف بیان شده است حالا به اندازه ای که وقت است ان شاءالله به مدت ۵۰ روز تا عید سعید غدیر خم فضایلی که رسول الله در این خطبه بیان فرموده اند را اشاره داریم.

بعد از اینکه رسول الله بحث توحید و خداشناسی را بیان می‌فرمایند به مردم این چنین می فرمایند که خداوند تبارک و تعالی مطالبی را بر من نازل کرده که باید آن را اعلام کنم که به من فرموده اگر آن را به شما اعلام نکم و به شما آن کاری را که خداوند فرموده‌اند انجام ندهم اصلاً رسالتم را انجام نداده‌ام بعد این آیه را خواندند

یا أَیهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیكَ مِنْ رَبِّكَ ۖ (فی علی یعنی فی خلافة علی بن ابی طالب) وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یهْدِی الْقَوْمَ الْكَافِرِینَ خطبه غدیر

بعد رسول الله فرمودند که این آیه در مورد علی بن ابی طالب است که اگر من پیغمبر این وظیفه مهم را انجام ندهم تمام رسالت من از بین میرود.

و من انا مبین سبب هذه آیه حالا بعد رسول الله می فرمایند علت نازل شدن آیه را برایتان بیان میکنم. پس این اولین فضیلت است که این آیه تاویل حقیقتش و شان نزولش در مورد علی بن ابی طالب است.

 یا علی


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت دوم – اخ الرسول به چه معناست؟

 

متن فایل صوتی فضائل امیرالمومنین علیه السلام – فضیلت دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

فضیلت دیگری که در خطبه غدیر رسول الله صلی الله علیه و آله در مورد امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند بحث اخوت امیرالمومنین علی علیه السلام است.

فَأُعْلِمَ کُلَّ أَبْیضَ وَأَسْوَدَ: أَنَّ عَلِی بْنَ أَبیطالِبٍ أَخی خطبه غدیر

وجود نازنین رسول الله این اخی و این لفظ را در چند جای دیگر خطبه غدیر بیان می فرمایند تا جایی که می فرماید در جای که می‌فرمایند

مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِی مَوْلَاهُ و هو علی بن ابیطالب اخی و وصی خطبه غدیر

در قسمت دیگر می‌فرمایند

معاشر الناس! هذا علی اخی، و وصیی در قسمت دیگر می فرمایند:

وَأَنَا قُلْتُ عَنِ اللّه‏ِ عَزَّ وَجَلَّ. أَلا اءنَّهُ لا «أَمیرَالْمُؤْمِنینَ» غَیرَ أَخی هذا خطبه غدیر

روایات بسیار فراوانی از رسول الله داریم در یک موردش این چنین می فرمایند که رسول الله نگاهی به علی بن ابیطالب کردند و فرمودند انک اخی فی الدنیا و الآخره خود امیرالمومنین علیه السلام به این لفظ و فضیلت احتجاج کردند.

با خلفا و بزرگان سقیفه موقعی که امیرالمومنین علیه السلام را با سر و پای برهنه به سمت مسجد بردن اونجا گفتن یا علی اگر بیعت نکنی گردن تو را خواهیم زد امیرالمومنین فرمود و الله اگر این کار را کردید در این صورت عبدالله و اخی رسول الله بنده خدا و برادر رسول الله را خواهید کشت.

که آنها چون می دانستند که اخی رسول الله چه مقامی هست گفتند عبدالله مقتل نعم اینکه گفتی عبدالله قبول داریم اما اینکه گفتی اخی رسول‌ الله قبول نداریم.

خوب اخ به چه معنا است؟ که این اینقدر اهمیت دارد اخ به معنای مشارکت است شریک بودن است چرا به برادر می‌گوییم اخ چون در والدین با هم مشترک هستنیم گاهی اشتراک در امر مادی هست و گاهی اشتراک در امر معنوی است.

 اگر در امر معنوی برای امیرالمومنین وصی رسول الله ثابت شود که رابطه خونی است. یعنی هر آنچه که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از علم  از عصمت دارد یعنی همه‌ی اینها در وجود نازنین امیر المومنین علیهم السلام هم آن فضائل را دارا هست.

یا علی


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت سوم – وصیّ بودن امیر المومنین برای رسول الله صلّی اللّه علیه و آله به چه معناست؟

 

 

متن فایل صوتی فضائل امیرالمومنین علیه السلام – فضیلت سوم

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی دیگر از فضایل حضرت علی علیه السلام در خطابه غدیر بحث وصی هست که چندین مورد وجود نازنین و مقدس رسول الله صلی الله و علیه و آله و سلم از این لفظ برای امیرالمومنین به کار برده‌ اند فرمودند

فَعُلم کُل اَبیضَ و اَسودَ ان علی بن ابی الطالب اخی و وصیی

و در جای دیگر فرمودند

علی بن ابی طالب اخی و وصیی معاشرالناس هذه علی اخی و وصیی معاشرالناس انی نبی ٌ و علیٌ وصیی خطبه غدیر

بارها و جایگاه رسالت رسول الله صلی الله علیه و آله مولای ما امیرالمومنین علیه السلام را به عنوان وسیع انتخاب کرده‌ اند شاید بتوان گفت اولین مرتبه در همان روزی بود که دعوت از اقوام خود داشتند و آنجا فرمودند که هر کس رسالت من را قبول کند او وصی و جانشین من است.

و جاهای دیگر مختلف در طول رسالت‌شان این عنوان را مختلف در مورد امیرالمومنین استفاده کرده اند حالا وصی به چه معنا است وصی دو نکته در موردش قابل اهمیت است.

یکی تعهد است و یکی اتصال در مورد تعهد مانند کسی که می‌خواهد از دنیا برود و وصی برای خودش انتخاب می‌کند که این وصی کاری که در موردش انجام می‌شود وصیت گفته می‌شود یعنی سفارش می کند که شما به عنوان وصی من باید تعهد بدهید کارهایی را که من قبل از مرگ من نتوانستم انجام بدهند تو انجام بدهی.

و دوم اتصال یعنی اینکه نگذاری این کارهایی که انجام خواستم انجام بدهم و نتوانستم بگذاری برای سالهای سال  مگر اینکه اتفاقی بیفتد مثلاً اینکه طرف حج انجام نداده خوب باید زمانش برسد.

اما اگر می توانستی همان‌جا انجام بدهی باید سریع انجام بدهی یعنی اتصال یعنی متصل یعنی کارهای قبل از مرگ به کارهای بعد از مرگ متصل پیدا می کند پس این دو مطلب خیلی مهم است که سفارش می کند انسان میت که می‌خواهد از دنیا برود به شخص وصی.

یک مسئله دیگر هم اینجا مهم هست که این آقای وصی می تواند حق دخل و تصرف در اموال میت را داشته باشد پس وصی باید شرایطی داشته باشد بالغ باشد یعنی فرزند کوچک یا کسی که متوجه نمی شود وصیت کرد.

امین باشد و شرایط دیگری هم دارد اینجا هم که مورد شامل هست که امیرالمومنین علیه السلام وصی پیامبر است یعنی سفارش کرده است همه مردم را که از او تبعیت کنید او می‌تواند وصی من باشد و او می‌تواند هر آن چه کارهایی که من می توانستم انجام بدهم چه ولایت تشریحی و چه ولایت تکوینی در وجود امیرالمومنین هستش.

 یا علی


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت چهارم – امیرالمومنین، خلیفه رسول الله صلّی اللّه علیه و آله

 


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت پنجم – امیرالمومنین، امام است، امامت بالاترین مقام است

 


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت ششم – نسبت امیر المومنین به رسول الله، نسبت هارون به حضرت موسی است

 


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت هفتم – ولیّ بودن امیرالمومنین علیه السلام به چه معناست ؟

 


فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر فضیلت هشتم – امیرالمومنین، لحظه ای از یاد خداوند غافل نبوده است.

 


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا