متن سخنرانی و مقاله فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

حضرت فاطمه از منظر پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله

حضرت فاطمه از منظر پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله (معرفی بانو از زبان پیامبر اکرم بانضمام اسناد از کتب اهل سنت)

حضرت زهرا سلام الله علیها در نظر پیامبر اسلام جایگاه بلندى داشت و نمی‌توان براى چنین منزلتى حدّى تعیین کرد. مقاله حضرت فاطمه از منظر پیامبر صلی الله علیه و آله، توصیف جایگاه والای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از لسان مبارك پیامبر بزرگوارمان است.

متن مقاله حضرت فاطمه از منظر پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله

اینها می تواند از زبان یک راوی بصورت نمایشنامه تک نفره یا دو نفره که یکی برای دیگری نقل می کند باشد. داستان را نوشته همراه اسناد به مدعوین بدهید

از جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم منقول است که:

مردی از اعراب مهاجر که فردی فقیر مستمند بود، پس از نماز عصر از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم طلب کمک و مساعدت نمود. حضرت فرمود که من چیزی ندارم. سپس او را به خانه فاطمه سلام الله علیها که در کنار مسجد و در نزدیکی خانه رسول خدا قرار داشت، راهنمایی نمودند.

آن شخص به همراه بلال صحابی و مؤذن رسول خدا به در خانه حضرت فاطمه علیها السلام  آمد و بر اهل بیت رسول خدا سلام گفت و سپس عرض حال نمود. حضرت فاطمه  علیها السلام با وجود اینکه سه روز بود خود و پدر و همسرش در نهایت گرسنگی به سر می بردند.

چون از حال فقیر آگاه شد، گردن بندی را که فرزند حمزه، دختر عموی حضرت به ایشان هدیه داده بود و در نزد آن بزرگوار یادگاری ارزشمند محسوب می شد، از گردن باز نمود و به اعرابی فرمود: این را بگیر و بفروش؛ امید است که خداوند بهتر از آن را نصیب تو نماید.

اعرابی گردن بند را گرفت و به نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بازگشت و شرح حال را گفت. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از شنیدن ماجرا، متأثر گشت و اشک از چشمان مبارکش فرو ریخت و به حال اعرابی دعا فرمود. عمار یاسر از اصحاب پیامبر برخاست و اجازه گرفت و در برابر اعطای غذا، لباس، مرکب و هزینه سفر به اعرابی، آن گردن بند را از او خریداری نمود.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از اعرابی پرسید: آیا راضی شدی؟ او در مقابل، اظهار شرمندگی و تشکر نمود. عمار گردن بند را در پارچه ای یمانی پیچیده و آنرا معطر نمود و به همراه غلامش به پیامبر هدیه داد.

غلام به نزد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آمد و جریان را باز گفت. حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم غلام و گردن بند را به فاطمه علیها السلام بخشید. غلام به خانه ی صدیقه اطهر آمد. زهرا علیها السلام، گردن بند را گرفت و غلام را در راه خدا آزاد نمود.

گویند غلام در این هنگام تبسم نمود. هنگامی که علت را جویا شدند، گفت: چه گردن بند با برکتی بود، گرسنه ای را سیر کرد و برهنه ای را پوشانید، پیاده ای را صاحب مرکب و فقیری را بی نیاز کرد و غلامی را آزاد نمود و سرانجام به نزد صاحب خویش بازگشت.

عامه محدثین و مسلمانان از هر مذهب و با هر عقیده ای، این کلام را نقل نموده اند که رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، بارها و – بارها فاطمه علیها السلام را ستود و از او تجلیل نمود.

جمیع بن عمیر تیمی میگوید که نزد عایشه رفتم و از او پرسیدم: پیامبر ص چه کسی را بیش از همه دوست میدارد، گفت فاطمه. سؤال شد ازمردان چه کسی را؟ گفت: همسرش را ابناثیر جزری، ۴۱۴۱ ق: ج ۷،ص ۹۴۲

در مواقع بسیاری می فرمود: “پدرش به فدایش باد” و گاه خم می شد و دست او را می بوسید. به هنگام سفر از آخرین کسی که خداحافظی می نمود، فاطمه علیها السلام بود و به هنگام بازگشت به اولین محلی که وارد می شد، خانه او بود.

حضرت رسول می فرمود: “فاطمه پاره تن من است هر کس او را بیازارد مرا آزرده است.” از طرفی دیگر، قرآن کریم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را از هر سخنی که منشأ آن هوای نفسانی باشد، بدور دانسته و صراحتاً بیان می دارد که هر چه پیامبر می فرماید، سخن وحی است. پس می توان دریافت که این همه تجلیل و ستایش از فاطمه علیها السلام، علتی ماورای روابط عاطفی مابین پدر و فرزند دارد.

خداوند با، انّ الله یغضب لغضبک و یرضی لرضاک : طبرانی و ابناثیر به سند خود از امیرالمؤمنین علیه السلام روایت می کنند که فرمود: رسول خدا ص به فاطمه فرمود. خشم تو خشمناک و از رضایت تو خشنود می گردد طبرانی، ۴۱۴۱ ق: ج ۹۹ ، ص ۱۴۹ ؛ ابناثیری جزری، ۴۱۴۱ ق: ج ۷، ص ۹۴۲ ؛ عسقلانی، ۴۱۴۱ ق: ج ۸، ص ۹۲۲

– پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نیز خود به این مطلب اشاره می فرمود. گاه در جواب خرده گیران، لب به سخن می گشود که خداوند مرا به این کار امر نموده و یا می فرمود: “من بوی بهشت را از او استشمام می کنم.”

احادیثی که محبت حضرت را در دلها زنده کرده و متوجه مقام حضرت شوند: 

امام صادق علیه السلام می فرمایند: فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرک لیلة القدر; 1 هر کس به شناخت حقیقی فاطمه علیها السلام دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است …

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: من احب فاطمة ابنتی فهو فی الجنة معی ومن ابغضها فهو فی النار; 2 هر کس فاطمه علیها السلام دخترم را دوست بدارد، در بهشت با من است، و هر کس با او دشمنی ورزد، در آتش دوزخ  است.

امام باقر علیه السلام می فرمایند:ولقد کانت علیها السلام مفروضة الطاعة علی جمیع من خلق الله من الجن والانس والطیر والوحش والانبیاء والملائکة … ; 3 اطاعت از فاطمه علیها السلام بر تمامی آفریدگان خدا از جن و آدمیان و پرندگان و وحوش و پیامبران و فرشتگان واجب است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: یا علی انفذ لما امرتک به فاطمة فقد امرتها باشیاء امر بها جبرئیل علیه السلام … ; 4 ای علی! آنچه را فاطمه علیها السلام بدان امر می کند، انجام ده; زیرا من چیزهایی را به او امر کرده ام که جبرئیل … علیه السلام به آنها امر کرده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: ان فاطمة خلقت حوریة فی صورة انسیة … ; 5 بی شک فاطمه علیها السلام حوریه ای است که به صورت انسان آفریده شده است.

امام کاظم علیه السلام می فرمایند: لایدخل الفقر بیتا فیه اسم محمد او احمد او علی او الحسن او الحسین او جعفر او طالب او عبدالله او فاطمة من النساء; 7 در خانه ای که نام محمد یا احمد یا علی یا حسن یا حسین یا جعفر یا طالب یا عبدالله و از میان زنان، فاطمه باشد، فقر و تنگدستی وارد نمی شود.

امام زمان علیه السلام در یکی از نامه هایشان می فرمایند: وفی ابنة رسول صلی الله علیه و آله لی اسوة حسنة … ; 9 در دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای من الگوی نیکویی است.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: فاطمة سیدة نساء العالمین من الاولین والاخرین; 11 فاطمه علیها السلام سرور زنان جهانیان از اولین تا آخرین است …

استفاده از عنوان – ” جایگاه حضرت فاطمه زهرا در منابع اهل تسنن” برای سخنرانی

https://vista.ir/article/370952/

– منابع حدیثی اهل تسنن شامل کتابهای تاریخی، سیره، شرح حال، جوامع حدیثی، معجمهای احادیث و … از قرن دوم هجری تاکنون دارای احادیث و گزارش هایی درباره رسول الله، اهلبیت، همسران، منسوبان و اصحاب آن حضرت هستند.

ابن ابی الحدید می نویسد: ازدواج علی با فاطمه زمانی رخ داد که خداوند به شهادت ملائکه آنها را به عقد یکدیگر درآورد ابن ابی الحدید، ۴۱۸۱ ق: ج ۲، ص ۴۱۲

ثمره این پیوند حسن، حسین، ام کلثوم و زینب علیهم السلام بودند کاتب واقدی، بیتا: ج ۸، ص ۹۲ ؛ ابن عبدالبر، ۴۱۴۱ ق: ج ۱، ص ۱۱۸ و علی علیه السلام هرگز در حیات فاطمه سلام الله علیها ازدواج دیگری نکرد ابن عبدالبر، همان . نسل رسول خدا صلی الله علیه و آله فقط از طریق فاطمه سلام الله علیها است عسقلانی، ۴۱۴۱ ق: ج ۸، ص ۹۲۱

استفاده از بسترهای تاریخی ثبت شده و لا یتغیر مثل مباهله تبیین آیه و شرح نسائنا که تنها زن همراه پیامبر بودند و دیگر هیج زنی مصداق نسائنا نیست.

شرح و تبیین حدیث کساء که در منابع اهیل سنت و ما مشترک است.

آیه 33 احزاب شرح مودت و شرح اهل البیت و داستان پیامبر؛ انس بن مالک می گوید:
رسول خدا صلی الله علیه و آله مدت شش ماه برای رفتن به نماز صبح از کنار خانه فاطمه عبور می کرد و می فرمود:

الصلاة یا أهل بیت محمد، انّما یرید الله لیُذهب عنکم الرجس أهل البیت و یطهرّکم تطهیرا – سوره احزاب،33

به درستی که خداوند می خواهد تا پلیدی را از شما اهل بیت بزداید و شما را پاک پاکیزه نماید.

این مورد هم نمایشنامه و هم موضوع سخنرانی است و هم موضوع میز گرد

این آیه و احادیث ذیل آن در سایت زیر

https://hawzah.net/fa/Magazine/View/3992/4167/26178/

و إذْ قالتِ الْملائکةُ یا مریمُ إنّ اللهّ اصطفیکِ و طَهَّرکِ و اصْطفیکِ علی نساء العالمین؛

به یاد آر زمانی را که ملائکه گفتند: ای مریم، بدان خدا تو را برای اهدافی که دارد انتخاب کرد و پاکیزه گرداند و از میان همه زنان عالم برگزید. دانشمندان اهل سنت در ذیل این آیه روایات زیادی در باره برتری و فضل چهار زن آورده اند.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا