آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالفایل تصویریمتنیمخاطبینمعرفی کتاب نیمه شعباننوع محتوانیمه شعبان

کتاب معرفت امام عصر (علیه السلام) – معرفی کتاب نیمه شعبان

کتاب معرفت امام عصر (علیه السلام) به بررسی سیره امام زمان علیه السلام پرداخته است.

این کتاب پس از ذکر احادیثی درباره لزوم شناخت امام(علیه السلام)، در معرفی مجموعه مطالب کتاب می‏نویسد: … چطور معرفت امام(علیه السلام) این قدر اهمیت پیدا می‏کند؟ مگر شناخت امام(علیه السلام) چیست که این همه برکات دارد؟ درک زمان ظهور حضرت مهدی(علیه السلام) و… معرفت امام چیست که اثرش چنین فضیلتی است و چگونه به دست می‏آید؟ کتاب معرفت امام عصر (علیه السلام) تلاش شده تا پاسخ روشن و ساده‏ای به این پرسش‏ها داده شود. به گونه‌ای که خواننده با خواندن آن بتواند تا اندازه‌ای در ابعاد گوناگون مطلب را بشناسد و وظیفه خود را در مورد آن بفهمد.


 مشخصات کتاب:

  • نام کتاب: معرفت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
  • مولف: محمد بنی هاشمی
  • انتشارات: نيك معارف

کتاب معرفت امام عصر


بخشی از کتاب:

همه ما حدیث معروف «مَن ماتَ وَ لَم یَعرِف اِمامَ زَمانِهِ ماتَ میتَهً جاهِلیَّهً» را که شیعه و سنّی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده اند کمابیش شنیده ایم و هر یک با توجّه به تلقّی خود از شناخت امام زمان علیه السّلام از آن معنایی می فهمیم.

همه ما می دانیم که این شناخت به صرف دانستن نام و نَسَب ایشان تحقّق پیدا نمی کند. چرا که منکرینِ آن حضرت و غیر مسلمانان هم چنین اطّلاعی از ایشان می توانند داشته باشند. پس تعبیر «معرفت» در این حدیثِ شریف معنایی بالاتر از این حد را می رساند و هر کس متناسب با فهم و معرفتِ خود، این معنای بالاتر را ممکن است توضیح بدهد. تا اینجا هنوز اهمیّت مسأله به قدر کافی برای ما روشن نیست. این اهمیّت وقتی کاملاً روشن می گردد که به احادیثی برخورد کنیم که در آنها هم نتیجه نشناختنِ امام بیان شده و هم اثر شناخت ایشان؛ مانندِ این حدیث شریف از امام باقر علیه السّلام:

مَن ماتَ وَ لَیسَ لَه اِمامٌ، فَمیتَتُهُ میتَهٌ جاهِلیَّهٌ. وَ مَن ماتَ وَ هُوَ عارِفٌ لِاِمامِه، لَم یَضُرَّهُ تَقَدَّمَ هذَا الاَمرُ اَو تَاَخَّرَ. وَ مَن ماتَ وَ هُوَ عارِفٌ لِاِمامِه، کانَ کَمَن هُوَ مَعَ القائِمِ علیه السّلام فی فُسطاطِهِ. کسی که بدون (معرفت) امام بمیرد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته. و کسی که با معرفت امامش بمیرد، درک نکردن زمان ظهور به او ضرری نمی زند. و کسی که با معرفت امامش بمیرد، مانند کسی است که همراه حضرت قائم علیه السّلام در خیمه ایشان بوده باشد.برای مطالعه بیشتر در مورد امام عصر علیه السلام و همچنین کتب مذهبی دیگر به لینک های زیر مراجعه نمایید.
فهرست نیمه شعبان کتابخانه خدمتگزاران
image_pdfدانلود PDF این صفحه
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن