تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت)

تزیین هیئت، جهت زیباسازی و انتقال دهنده حس معنوی و ماتم نقش بسزایی دارد. از دیرباز ماه محرم و سوگواری سالار شهیدان، برای شیعیان حال و هوای خاصی داشت. گذشتگان نیز همواره سعی می‌کردند با نصب پرچم‌های مشکی بر سردر منازل و پوشیدن لباس مشکی، در غم شهادت مظلومانه امام حسین علیه السلام و اهل بیت ایشان به سوگ بنشینند. امروزه نیز برگزاری مراسمات مذهبی ماه محرم، به یک آیین اسلامی تبدیل شده است. پیر و جوان، مرد و زن تلاش می‌کنند تا گامی در جهت برپایی و برگزاری هیئت‌ها و حسینیه‌ها برداشته باشند. یکی از مواردی که برای برپایی هیئت عزاداری شهدای کربلا انجام می‌گیرد، تزیین هیئت است. در ادامه این مقاله از خدمتگزاران، به آموزش ساخت دکور هیئت می‌پردازیم.

آموزش ساخت دکور

جهت ساخت دکور و تزیین هیئت، نیاز به لوازم و وسایلی است. البته ممکن است برای ساخت دکور هیئت، شما به تمام این وسایل نیاز نداشته باشید اما ما متداول‌ترین آنها را نام می‌بریم.

1- چوب

یکی از وسایل مورد نیاز برای دکور هیئت چوب است. از چوب برای ساخت دسته پرچم‌ها، دسته بیرق‌ها، طاقچه و پیشخوان بخش آبدارخانه استفاده می‌شود.

تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) - muharram jpg dekor heyat muharram 1
تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) 1

2- پارچه

از پارچه‌های مشکی مختلفی از جمله مخمل، ساتن و حریر به عنوان روکش صندلی‌ها و میزها و پرده‌های آویز تزیینی در پشت منبر استفاده می‌گردد.

تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) - muharram jpg dekor heyat muharram 2
تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) 2

3- مصنوعات چوبی

مصنوعات چوبی اغلب وسایلی هستند که جنبه دکوراتیو دارند. از جمله این مصنوعات می‌توان به فانوس‌های چوبی، اسماء متبرکه امام حسین و یارانش با چوب اشاره کرد.

تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) - muharram jpg dekor heyat muharram 3
تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) 3

4- فلزات

رایج‌ترین فلزاتی که در ساخت دکور هیئت مورد استفاده قرار می‌گیرد، آهن، برنج و مس است. از این فلزات، برای ساخت پایه‌های بخش‌های مختلف دکوراسیون بهره گرفته می‌شود.

5- آینه

آینه از جمله ابزارهای کارآمد جهت زیباسازی و تزیین هیئت است. آینه خصوصاً در شب شام غریبان، انعکاس نورهای فانوس و شمع را منعکس می‌کند و جلوه زیبایی خواهد داشت.

6- کاغذ

از کاغذهای مشکی و سبز جهت تزیین دکور هیئت و ساخت پرچم‌ها استفاده می‌شود. معمولاً این پرچم‌ها و بیرق‌های کاغذی را یا کودکان در دسته‌های عزاداری حمل می‌کنند یا اینکه روی باندها نصب می‌شوند.

تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) - muharram jpg dekor heyat muharram 4
تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) 4

7-ابزارها

برای ساخت دکور و تزیین هیئت، جهت اتصالات و ثابت کردن اشیا به ابزارهایی از جمله پیچ گوشتی، مته، چسب، آهنربا، پنس و منگنه احتیاج دارید. بهتر است، بکارگیری برخی از این ابزارها مثل مته را به افرادی بسپارید که مهارت کافی دارند.

8-رنگ و رنگ آمیزی

بعضی از بخش‌های دکوراسیون هیئت از جمله مصنوعات چوبی یا فلزی برای زیباتر شدن نیاز به رنگ آمیزی دارند. بسته به سطح مورد نظر، می‌توانید از انواع رنگ‌های اکرولیک، رنگ‌ روغن یا رنگ‌های مخصوص چوب استفاده کنید.

9-کتیبه و پرچم پشت منبر

شما ابتدا اسکلت دکور و هیئت را اجرا می‌کنید. سپس پارچه و پوشش روی کار را قرار می‌دهید. در انتها باید تزیینات روی کار و پشت منبر را پیاده کنید. کتیبه پشت منبری در سایزهای مختلف از پارچه‌های گوناگون، به صورت‌های چاپی و گلدوزی شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد.‌ برای نصب انواع کتیبه‌ و پرچم پشت منبری از روش‌های مختلف زیر استفاده می‌شود. توجه کنید که عدم نصب اصولی کتیبه‌های پشت منبری، می‌تواند کل زحمات شما را بر باد دهد و به زیبایی دکور صدمه وارد کند.

تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) - muharram jpg dekor heyat muharram 5
تزئین کامل و زیبا هیئت برای ماه محرم‌‌ (آموزش ساخت دکور هیئت) 5

نصب پرچم پشت منبری با قلاب

در هنگام نصب پرچم پشت منبری با استفاده از قلاب، باید حلقه‌های قلاب شکل پارچه‌ای را در قسمت بالا و گوشه‌های دکور خود دوخت کنید. سپس از سیم بکسل برای بالا کشیدن کتیبه استفاده کرده و آن را در مکانی که مد نظرتان است نصب نمایید. این روش، برای انواع کتیبه‌های پشت منبری سنگین کاربرد دارد.

نصب کتیبه پشت منبری با چسب

گاه برای نصب کتیبه‌های پشت منبری، می‌توانید از چسب حرارتی و چسب‌های دو طرفه استفاده کنید. البته این روش در تزیین هیئت، برای کتیبه‌های سبک که معمولاً از جنس ساتن هستند، کاربردی خواهد بود.

نصب پشت منبری با میخ

در برخی از شرایط، خصوصاً زمانی که زیر کار و اسکلت دکور هیئت از چوب باشد، برای نصب کتیبه پشت منبری می‌توانید از میخ استفاده کنید. این نکته را بدانید که میخ باعث پاره شدن پارچه کتیبه می‌شود.

نصب پشت منبری توسط لیفه

در نصب پشت منبری توسط لیفه از لوله‌های داربست استفاده می‌شود. برای این منظور، ابتدا کتیبه‌های پشت منبری را به لیفه وصل کنید. بعد لیفه را روی دیوار یا دکور پشت منبر سخنرانی و مداحی آویزان نمایید.

نصب پشت منبری با پانچ

برای تزیین هیئت و نصب پشت منبری با پانچ، شما ابتدا روی کتیبه پشت منبری، باید حلقه‌های فلزی را پانچ کنید. سپس برای آویزان کردن کتیبه‌ها، در پشت منبر از میخ استفاده کرده تا حلقه‌های پانچ را روی میخ قرار دهید. مزیت این روش این است که به بافت پارچه کتیبه، آسیب وارد نمی‌شود.

نکات مهم برای ساخت دکور هیئت

برای ساخت دکور و تزیین هیئت، شما علاوه بر اینکه به یک سری وسایل نیازمند هستید، بهتر است تا نکاتی را برای هرچه بهتر اجرا شدن دکور هیئت، رعایت کنید.

  1. دکورها را به گونه‌ای نصب کنید که در معرض دید عزاداران بوده و جلوه خوبی داشته باشد.
  2. برای نصب کتیبه پشت منبری، روشی را انتخاب کنید که تحمل وزن کتیبه را داشته باشد.
  3. چنانچه کتیبه‌ها و پرچم‌های ساخت دکور هیئت در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، پس پارچه‌های با کیفیت را برای این منظور انتخاب نمایید.
  4. پیش از خرید کتیبه، حتماً مساحت و فضای هیئت را مورد ارزیابی قرار دهید تا سایز مناسب کتیبه‌ها را خریداری کنید.

لوازم مورد نیاز هیئت برای ساخت دکوراسیون

وقتی طرح کلی هیئت را پیاده سازی کردید، برای ساخت دکوراسیون نیاز به مجموعه ای از وسایل دارید. البته شیوه کنار هم قرار دادن لوازم مورد نیاز هیئت برای ساخت دکوراسیون نیز حائز اهمیت است. پس بهتر است از افرادی که در زمینه دکوراسیون، تبحر دارند، کمک بگیرید.

پرچم و کتیبه

کتیبه و پرچم پای ثابت وسایل تزیین هیئت است. آذین‌بندی هیئت‌ها با انواع پرچم‌ها و کتیبه‌ها حال و هوای هیئت را متحول می‌کند و آن فضای معنوی که مد نظر است، حاصل می‌شود. کتیبه‌ها پارچه‌هایی هستند به صورت افقی و نوار مانند که روی آنها احادیث، اشعاری در مورد واقعه کربلا و نام مبارک شهدای کربلا نوشته شده است.

کتیبه اشک

کتیبه اشک به دلیل طرح خاص و زیبایی که دارد در کنار سایر اِلمان‌های تزیینی هیئت، می‌تواند تأثیر فوق العاده زیبایی روی دکوراسیون هیئت داشته باشد.

کتیبه و پرچم عمودی

از آنجایی که کتیبه‌های پشت منبری اصولاً افقی و مستطیلی هستند، بهتر است در کنار آنها از انواع کتیبه و پرچم‌های عمودی نیز استفاده کنید. این تناسب در استفاده از اشکال مختلف کتیبه و پرچم باعث می‌شود تا کلیه دیوارها و فضاهای خالی هیئت از کتیبه پر شود.

ریسه

ریسه پارچه ای یکی دیگر از وسایلی است که برای تزیین هیئت گزینه بسیار کاربرد دارد. قیمت مناسب ریسه و استفاده از آن در کل فضای هیئت، آن را به یک گزینه مناسب جهت آذین بندی مراسم سوگواری محرم تبدیل کرده است. ریسه‌ها در دو مدل مشکی و چاپ‌دار وجود دارند که انتخاب آنها کاملاً به سلیقه شخصی خادمین هیئت بستگی دارد.

شمعدان

از شمعدان‌ های هیئتی خصوصاً شمعدان‌هایی با رنگ قرمز و سبز جهت تزیین دکوراسیون هیئت می‌توانید استفاده کنید.

کتیبه زیارت عاشورا

قطعاً روز عاشورا غم انگیزترین روز در دهه محرم است و خواندن زیارت عاشورا یکی از مستحبات بوده که ثواب بسیاری دارد. بنابراین با نصب کتیبه زیارت عاشورا در هیئت‌ها، افراد این ادعیه را قرائت کرده و بی‌شک شما نیز در ثواب قرائت آن، شریک خواهید بود.

علم

عَلَم نیز از دیرباز در مراسم سوگواری محرم مورد استفاده قرار می‌گرفت. علم‌های عزاداری از فلز، آهن و در برخی مواقع از چوب تشکیل شده‌اند. برای تزیین علم به طور معمول از انواع پارچه‌های رنگی، خصوصاً سبز، پرهای بلند رنگارنگ و فانوس استفاده می‌شود. البته استفاده از آیین علم، در شهرهای مختلف متفاوت است.

  • در دسته‌های زنجیرزنی و سینه زنی علم، معمولاً توسط علمدار، در جلوی هیئت حرکت داده می‌شود.
  • گاه علم به عنوان یک وسیله دکوراتیو، در گوشه هیئت قرار می‌گیرد.
  • در برخی از مواقع علم را در زمین فرو می‌کنند و در اطراف آن میله‌ای قرار می‌گیرند تا علم به حالت ایستاده بماند.

پارچه ها و فانوس ها

پارچه‌هایی که در تزئین هیئت عزاداری محرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، عموماً رنگ‌های مشکی، سبز و قرمز دارند. روی آنها با خط زیبا نوشته‌های قرآنی و اشعار مرتبط با محرم درج می‌شود. از فانوس‌ها نیز با چراغ‌های رنگی علاوه بر ایجاد نور، جهت زیبایی دکوراسیون استفاده می‌گردد.

نتیجه‌گیری

برای ساخت دکور محرم شما نیاز به ابزار و وسایلی از جمله میخ، چسب، کاغذ، پارچه، آینه، فلزات، رنگ، چوب و مصنوعات چوبی دارید. همچنین می‌توانید از فانوس‌، کتیبه و بیرق، علم، ریسه و شمعدان برای تزیین هیئت بهره بگیرید. جهت خرید برخی از وسایل مورد نیاز برای تزیین نمودن هیئت‌ها، می‌توانید به فروشگاه مذهبی خدمتگزاران مراجعه کنید و از محصولات متنوع این مجموعه دیدن فرمایید.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران
انواع کتیبه غدیر
انواع استیکر پشت شیشه خودرو
اسپند دودکن
انواع جادستمال کاغذی
انواع مگنت یخچالی مذهبی
انواع استکان مذهبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

برای ارسال دیدگاه خود، در قسمت زیر دیدگاه و در خط بعدی نام و نام‌خانوادگی خود را بنویسی و بر روی فرستادن دیدگاه بزنید. *

دکمه بازگشت به بالا