کتاب نقش ائمه در احیاء دین جلد 16 – معرفی کتاب محرم

کتاب نقش ائمه در احیاء دین جلد 16 ( نهضت کربلا و نقش امام حسین علیه السلام )

کتاب نقش ائمه در احیاء دین جلد 16 به بررسی نهضت کربلا و نقش امام حسین علیه السلام در احیای اسلام اختصاص دارد نگارنده ضمن نگرش به اوضاع زمان و مکان، و ارکان اجتماعی پیش از آن، ابعاد نهضت و انگیزه‌های قیام امام حسین علیه السلام را بررسی و ارزیابی می‌کند.

مشخصات کتاب

نام کتاب: کتاب نقش ائمه در احیاء دین جلد 16

پدیدآوردنده: علامه سید مرتضی عسکری

ناشر: انتشاراتی منیر


کتاب نقش ائمه در احیاء دین
کتاب نقش ائمه در احیاء دین جلد 16 - معرفی کتاب محرم 1

بخشی از کتاب نقش ائمه در احیاء دین جلد 16

اوضاع اجتماعی عرب پیش از اسلام مردم جزیره العرب پیش از اسلام نظامی ویژه خود داشتند نظامی قبیلگی و طبقاتی که بر مبنای حمله و غارت و چپاول در بیابانها و تجارت و زراعت محدود در برخی از شهرها استوار بود هیچگونه حکومتی نداشتند از مدنیت و فرهنگ به دور بودند در حمله و قبائل و کاروان ها یکدیگر را اسیر می‌کردند و در بازار های اطراف مکه مثل بازار اعکاظ و غیر آن می فروختند.

و از این راه امرار معاش می کردند. یکبار که با برخی ملی‌گرا های عرب سخن می‌گفتیم آنها بعثت پیامبر اکرم در مکه را از افتخارات عربی خود می‌پنداشتند به ایشان گفتم خردمندان طبیب را به جای می فرستند که بیمار هست خداوند سبحان نیز پیامبر را از آن رو در مکه مبعوث کرد که در دنیا آن روز بیمار در از عهدم که وجود نداشت نمونه روشن آن داستان زید بن حارثه است.

زید بن حارثه در کودکی به همراه مادرش به دیدار اقوام خود در قبیله دیگر رفته بود که غارتگران به آنها حمله کردند و او که نتوانست فرار کند اسیر شد و در بازار عکاظ به فروش رفت کارگزار خدیجه سلام الله علیها او را خرید و خدیجه سلام الله علیها وی را به پیامبر بخشید آن حضرت نیز آزاد شد و پس از آن که حاضر نشد پیامبر صلی الله علیه و آله را رها کرده و با پدر و عمویش به بیلی خود بازگردد رسول خدا صلی الله علیه و آله در کنار کعبه و در حضور مردم اعلام داشت که زید پسرخوانده….برای مشاهده و خرید کتاب های در مورد محرم و امام حسین علیه السلام از سایت فروشگاه خدمتگزاران کلیک نمایید.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا