کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات – معرفی کتاب محرم

کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات (برپایی شعائر دینی)

کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات می کوشد با نگاهی به واقعه عاشورا و آشکار ساختن برخی از مسایل و رخدادهای آن دوره، شبهاتی را که در این زمینه عنوان شده اند پاسخ گوید. در عناوین این کتاب می خوانید: «پیشگفتار»، «امامت امام حسین علیه السلام در قرآن»، «مرجعیت دینی امام حسین علیه السلام در قرآن»، «فضایل امام حسین علیه السلام در قرآن»، «مرجعیت دینی امام حسین علیه السلام در روایات»، «امامت امام حسین علیه السلام در احادث»، « فضایل امام حسین علیه السلام در احادیث»، «اخلاق امام حسین علیه السلام»، «فلسفه عزاداری»، «برپایی شعائر دینی»، «عزاداری»، «مرثیه»، «گریستن»، «یزید و خاندان او»، «دیدگاه ها درباره قاتلان امام حسین علیه السلام»، «پاسخ به شبهات».

مشخصات کتاب

نام کتاب: کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات
پدیدآوردنده: علی اصغر رضوانی
ناشر: مسجد مقدس جمکران


کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات

بخشی از کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات

گریستن از دیدگاه قرآن و روایات

با مطالعه آیات قرآن کریم و روایات، حقایق آشکار و نهان فراوانی برای ما درباره گریه و اشک ریختن روشن می شود، اینک به برخی از آیات و روایات در این زمینه اشاره می کنیم:

الف – آیات قرآن

الف – آیات قرآن

1 – گریه نشانه درک حقایق

خداوند متعال می فرماید: { وَ إِذا سَمِعُوا ما أُنْزِلَ إِلَی الرَّسُولِ تَری أَعْیُنَهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدِّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ یَقُولُونَ رَبَّنَا آمَنَّا فَاکْتُبْنَا مَعَ الشَّهِدِینَ ؛ «و هر گاه آیاتی را که بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شده بشنوند، می بینی که اشک از چشمان آنان جاری می شود، به خاطر حقیقتی که دریافته اند. آنان می گویند: پروردگارا! ایمان آوردیم، پس نام ما را با گواهان بنویس.»

این آیه مربوط به نجاشی زمامدار حبشه است که در آغاز بعثت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله و مهاجرت مسلمین از مکه به سوی حبشه پذیرای مسلمانان مهاجر شد.

2 – گریه مجازات

خداوند متعال می فرماید: { فَلْیَضْحَکُوا قَلِیلاً وَلْیَبْکُوا کَثِیراً جَزَاءً بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ ؛ «پس آنان باید کمتر بخندند و بسیار بگریند، این جزای کارهایی است که انجام می دادند.»

این آیه مربوط به منافقین عصر پیامبرصلی الله علیه وآله است که به بهانه گرما یا سرمای هوا از شرکت در جهاد خودداری می کردند و مردم را نیز از شرکت در جهاد بازمی داشتند.

3 – اشک برای خدا، نشانه خردمندی

خداوند می فرماید: { وَ یَقُولُونَ سُبْحَانَ رَبِّنَا إِنْ کَانَ وَعْدُ رَبِّنَا لَمَفْعُولاً * وَ یَخِرّوُنَ لِلْأَذْقَانِ یَبْکُونَ وَ یَزِیدُهُمْ خُشُوعاً}؛ «می گویند: منزه است پروردگار ما که وعده هایش یقیناً انجام شدنی است. آنان به زمین می افتند و گریه می کنند و [تلاوت آیات الهی همواره] بر خشوع آنان می افزاید.»

4 – اشک برای خدا، سیره انبیای الهی

خداوند می فرماید: { … إِذَا تُتْلَی عَلَیْهِمْ آیَاتُ الرَّحْمنِ خَرُّوا سُجَّداً وَ بُکِیّاً}؛«آنان [پیامبران الهی و هدایت یافتگان کسانی بودند که وقتی آیات خداوند رحمان بر آنان خوانده می شد به خاک می افتادند در حالی که سجده می کردند و گریان بودند.»

5 – اشک ندامت، راه چاره گمراهان

خداوند می فرماید: { أَزِفَتِ الْازِفَهُ * لَیْسَ لَها مِنْ دُونِ اللَّهِ کاشِفَهٌ * أَفَمِنْ هذَا الْحَدیثِ تَعْجَبُونَ * وَ تَضْحَکُونَ وَ لاتَبْکُونَ ؛ «آنچه باید نزدیک شود [قیامت]، نزدیک شده است و هیچ کس جز خدا نمی تواند سختی های آن را بر طرف سازد. آیا از این سخن تعجب می کنید و می خندید و گریان نمی شوید.» 1 – اشک، نشانه لطف خداوند

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «بکاء العیون و خشیه القلوب من رحمه اللَّه» اشک چشم ها و ترس دل ها [از خدا] از رحمت خداوند به شمار می رود.»

2 – اشک، اوّلین هدیه خدا به انسان

رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: «انّما هی رحمه یجعلها فی قلوب عباده«همانا اشک رحمتی است که خداوند آن را در وجود بندگانش قرار می دهد.»

3 – اشک، عامل نورانیّت دل

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود: «البکاء من خشیه اللَّه ینیر القلب و یعصم من معاوده الذنب»؛ «گریه کردن از خوف خدا، قلب را نورانی و از بازگشت به ارتکاب گناه بازمی دارد.»

4 – نرم شدن دل به واسطه اشک

پیامبرصلی الله علیه وآله در وصیت خود به امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «یا علیّ! اربع خصال من الشقاء: جمود العین و قساوه القلب و بُعد الامل و حبّ البقاء) «ای علی! چهار ویژگی از بدبختی و شقاوت است: خشکی چشم، سختی دل، آرزوی دراز، دوست داشتن بقا.»

برای مطالعه و دانلود کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات به PDF زیر مراجعه کنید.
 
 
 

 

 

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا