پس نگرفتن فدک – پرسش و پاسخ فاطمیه

پرسش و پاسخ فاطمیه شماره 12

پس نگرفتن فدک (عدم اقدام حضرت علی علیه السلام برای گرفتن فدک در ایام خلافت)

حضرت علی علیه السلام به خاطر جو ناسالمی که توسط خلفای پیشین فراهم شده بود و مردم خیلی سخت هر حکمی را قبول می کردند و اگر می خواستند که فدک را پس بگیرند به دنیا طلبی و پول پرستی هم محکوم می شدند. و برای پس نگرفتن فدک هیچ اقدامی انجام ندادند. و بهترین عمل ها همانی بود که امیرالمومنین علیه السلام انجام دادند.

پرسش – پس نگرفتن فدک

چرا حضرت علی علیه السلام بعد از به دست گرفتن حکومت فدک را بر نگرداند؟

پاسخ – پس نگرفتن فدک

حضرت علی علیه السلام به خاطر جو ناسالمی که توسط خلفای پیشین فراهم شده بود و در جامعه بسیاری از بدعت ها جای سنت ها را گرفته بود و بسیاری از حقایق اسلامی دستخوش تغییر شده بود به طوری که امام شافعی در “کتاب الامّ” از وهب بن کیسان نقل می کند:

«کلّ سنن رسول اللّه قد غیرت حتى الصلاه.» کتاب الام:1/208.

« تمام سنت و شریعت پیامبر گرامی حتی نماز هم تغییر یافته است»

امام مالک از جدش مالک نقل می کند که گفته:

“ما أعرف شیئاً مما أدرکت الناس إلا النداء بالصلاه.” الموطّأ: 1/93 وشرحه: 1/122

از مردم جز دعوت به نماز، چیزی را نمی بینم.

از همین رو است طبق روایت بخاری در صحیح خود از عمران بن حصین صحابی پیامبرکه در بصره وقتی پشت سر علی بن ابی طالب علیه السلام نماز می خواند،می گوید: نماز علی یاد آور نمازی است که با پیامبر گرامی به جای می آوردیم.

(صحیح البخاری: (161 ح784) ، 1/200ط. دار الفکر ـ بیروت الاوفست عن طبعه دار الطباعه باستانبول. باب إتمام التکبیر فی الرکوع من کتاب الأذان.)

باتوجه به نکات یاد شده معلوم می شود که در اثر انحراف جامعه اسلامی از مسیر خود و کنار گذاشتن خلیفه و جانشین بحق پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) و روی کار آمدن کسانی که صلاحیت نداشتند، چه مشکلاتی بر سر شریعت اسلام آمده است و علی (علیه السلام) احساس نمود که اگر چنان که بخواهد ناهمواری های گذشته اصلاح نماید و بدعت ها را برگرداند جامعه آن روز تاب تحمل آن را ندارند.

به عنوان نمونه: نماز تراویح که توسط خلیفه دوم تاسیس شد و بنا به نقل بخاری، او به صراحت گفت:

“نعم البدعه” صحیح بخاری ج 1 ص 342

چه بدعت خوبی است.
حضرت علی علیه السلام در زمان حکومت خویش به امام حسن دستور داد که مردم را از خواندن این نماز مستحبی به جماعت، جلوگیری کند ولی مردم همه فریاد در آوردند: “وا عمراه، وا عمراه ” و حضرت نیز که دیدند به دلیل کوته فکری آنها این سخن در آنها بی تأثیر است لذا آنها را به در این مورد به حال خود رها فرمود.

حال اگر امیرالمؤمنین که در اجرای احکام صریح اسلام با چنین مقاومتی روبرو می شوند مبادرت به برگرداندن فدک می نمودند قاعدتاً به پول پرستی و دنیا طلبی محکوم می گردیدند. لذا بهترین عمل همان بود که حضرتش انجام دادند.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا