ولادت حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها – مجموعه مقالات فاطمیه

ولادت حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها – جزئیات ولادت بانوی دو عالم

حضرت فاطمه همان بانویی است که پیامبر اسلام به ایشان لقب ام ابیها داده اند و ولادتشان به عنوان روز مادر نام گرفته است. در مقاله ولادت حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها به بررسی جزئیات ولادت ایشان می پردازیم.

ولادت حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها – بانوی دو سرا 

جهان با نور یگانه دخت نبی اکرم صلی الله علیه و آله روشن شد. زمین خاکی از ظلمت برون آمد و نور آسمانی را در خود دید. بانوی دو سرا نور چشم پدر در 20 جمادی الثانی هشت سال قبل هجرت در مکه منوره دیده به جهان گشودند. چون به دنیا پا نهادند به قدرت الهی لب به سخن گشودند و فرمودند: شهادت میدهم که پدرم فرستاده خداوند و آقای انبیاست، و شهادت می دهم که همسرم آقای اوصیاست و فرزندانم آقای نوه های پیامبران هستند.

شیخ صدوق در امالی، به سند خود از مفضّل‌ بن‌ عمر روایت می‌ کند: چگونگی ولادت حضرت فاطمه (سلام‌ الله‌ علیها) را از حضرت‌صادق‌ (علیه‌ السلام) سؤال کردم. فرمودند: «آنگاه که خدیجه (سلام‌ الله‌ علیها) به همسری رسول خدا در آمد، زنان مکه از او دوری جستند و به دیدارش نمی‌ رفتند و سلامش نمی‌ دادند و حتی از دیدار زنان دیگر هم با او مانع می‌ شدند.

خدیجه (سلام‌ الله‌ علیها) از این وضع نگران و بر جان پیامبر (صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله‌ و‌ سلم) بیمناک و ترسان شد. هنگامی که باردار شد فرزندش از درون شکم با او سخن می‌‌ گفت و او را دلداری می‌ داد ولی خدیجه‌ (سلا‌م‌ الله‌ علیها) این مطلب را از رسول مکرّم پنهان می‌ داشت.

روزی حضرتش وارد خانه شدند و گفتگوی خدیجه (سلام‌ الله‌ علیها) را شنیدند. فرمودند: خدیجه! با که سخن می‌ گویی؟ پاسخ داد: جنینی که در شکم دارم با من صحبت می‌ کند و مونس من است. فرمودند: خدیجه! هم اکنون جبرئیل مرا از دختر بودن او خبر می‌ دهد و این که دودمانی مطهّر و پر میمنت دارد. خداوند دودمان مرا از او قرار می‌ دهد و امامان که با سر آمدن وحی، آنان را جانشینان بر روی زمین قرار خواهد داد از نسل او هستند.

خدیجه (‌سلام‌ الله‌ علیها) در همین حال بود تا هنگام زادن فرا رسید. به سراغ زنان قریش و بنی‌ هاشم فرستاد تا به کمک و یاری او بیایند. پیغام دادند که تو از سخن ما سر تافتی و همسری محمّد‌ (صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله)، آن یتیم تهی دست ابوطالب را پذیرفتی. اینک هیچ کدام نزد تو نمی‌ آییم و یاریت هم نمی‌ دهیم!

ولادت حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها – چهار بانوی بهشتی

خدیجه (سلام‌ الله‌ علیها) از این پاسخ و رفتار غمگین شد. ناگاه چهار بانوی بلند بالا و گندمگون، مانند زنان بنی‌ هاشم را دید که بر او وارد شدند. از حضور آنان هراسناک شد. یکی از آنان گفت: ای خدیجه! غمگین مباش. ما خواهران تو و فرستادگان خدا نزد تو هستیم. من ساره هستم و این آسیه دختر مزاحم است که در بهشت همنشین تو خواهد بود.

آن یک مریم دختر عمران و دیگری کلثوم خواهر موسی است. خداوند ما را برای یاری تو در زایمان فرستاده است. آنگاه یکی در سمت راست، دیگری در سمت چپ، سومی در مقابل و آخرین نفر پشت سر خدیجه (سلام‌ الله‌ علیها) نشستند و بدین‌ ترتیب حضرت‌ فاطمه‌ (سلام‌ الله‌ علیها) با پاکی و طهارت زاده شد.

 هنگامیکه دیده به این جهان گشود، نوری از او درخشید که به درون تمام خانه‌های مکّه و هم چنین بر سرتاسر کره زمین تابید. آنگاه ده حوریّه بهشتی وارد شدند که هر کدام جامی و آبریزی پر از آب کوثر در دست داشتند. بانویی که روبه روی حضرت‌ خدیجه (سلام‌ الله‌ علیها) نشسته بود، نوزاد را گرفت و با آب کوثر شستشو داد.

سپس دو پارچه سپید که از شیر سپیدتر و از مشک و عنبر خوشبوتر بود بیرون آورد؛ یکی را بر تن و دیگری را بر سر نوزاد پوشانید. در این هنگام نوزاد به سخن آمد که:

أشهَدُ أن لا إلهَ إلّا الله و أنَّ أبی رسولُ اللهِ سَیِّدُ الأنبیاءِ و أنَّ بَعلی سَیِّدُ الأوصیاءِ و وُلدی ساده الأسباط.

گواهی می‌ دهم که جز خدای یگانه، خدایی نیست و پدرم، پیامبر‌خدا و سرور پیامبران و شوهرم، سرور جانشینان است و فرزندانم سروان نوادگان دختری (پیامبران)‌ اند.

سپس بر آن چهار بانو سلام کرد و هر یک را به نام خواند. آنان با لبخند به او روی آوردند. حوریان بهشتی و آسمانیان نیز به یکدیگر تبریک و تهنیت گفته، میلاد حضرت فاطمه‌ زهرا (سلام‌ الله‌ علیها) را بشارت می‌ دادند. در آسمان هم نوری تابناک، پرتو افکند که فرشتگان مانند آن را هرگز ندیده بودند.

بانوان بهشتی گفتند: خدیجه! این فرخنده نوزادِ پاک، مطهّر، تزکیه شده و پر میمنت را بگیر که برکت در او و نسل او قرار داده شده است. حضرت‌ خدیجه‌ (سلام‌ الله‌ علیها) با شادمانی نوزاد را در آغوش گرفت؛ سینه در دهانش گذاشت. بلافاصله شیر فراوانی از آن تراوید.

رشد حضرت‌ فاطمه‌ (سلام‌ الله‌ علیها) در یک روز همچون رشد در یک ماه و رشد ماهیانه او به اندازه رشد یک ساله دیگر کودکان بود.

از کتاب کلبه‌ احزان/ شیخ‌ عباس‌ قمی


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران
انواع کتیبه غدیر
انواع استیکر پشت شیشه خودرو
اسپند دودکن
انواع جادستمال کاغذی
انواع مگنت یخچالی مذهبی
انواع استکان مذهبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا