کارگاه آموزشی شماره ۷۰ – اهمیت خدمتگزاری در غدیر


رَبِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزاتِ الشَّیاطِینِ وَ أَعُوذُ بِکَ رَبِّ أَنْ یَحْضُرُونِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

الحمدلله و صلاه علی رسول لله و علی آله و امناءلله و اوصیائه و حججه و خلفائه و عیبۀ عِلمه علی سیّما بقیه الله الّذی یملأ الأرض قسطاً و عدلاً کما ملأت ظلماً و جوراً
فکن الله له ولیّاً و حافظاً و قاعداً و ناصراً و دلیلاً و عیناً حتی تسکنه أرضک طوعاً و تمتعه فیها طویلاً

 

درود و سلام میفرستم بر همه ی شما دوستان و عزیزانی که صدا و آوای بنده را در هر نقطه ای از زمین که هستید میشنوید و دلتان به محبت امیر غدیر سلام الله علیه می تپد و دغدغه ی این را دارید که تا امروز برای غدیر چه کرده ایم.

و سر سویدای اینکه همتی کنیم و عزمی جزم، طرحی نو در اندازیم و برای غدیر امسال نیز، به مانند سالیان پیشین بتوانیم انجام وظیفه ای کرده باشیم و خدمتی به غدیر مظلوم و این بزرگترین روزی که فرمود :
و لم أری مثل ذلک الیوم یوماً و لم أری مثله حقاً اٌضیعاً

کرده باشیم. روزی را به مانند غدیر عظیم نیافتم، و حقی را به بزرگی حق روز غدیر ندیدم که چنین ضایع شود و مورد غفلت قرار گرفته باشد.
بی گمان میدانیم که برخی روزها هستند که در تاریخ اسلام نقش بسیار پر اهمیت و تاثیرگذاری دارند و نقاط عطف در تاریخ اسلام محسوب میشوند. نظیر هجرت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)، بعثت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)، لیله المبیت؛
وقایع مهمی مانند غزوه ی احزاب، احد و فتح خیبر و… که هرکدام از اینها میتواند نقطه ای در تاریخ اسلام محسوب بشود که توانسته سرنوشت اسلام و مسلمین را رقم بزند. به مانند نبرد امیرالمومنین علیه السلام با عمرو بن عبدود در غزوه ی خندق. روزی که پیامبر اکرم فرمود :
الیوم بَرزَ الأیمان کلّه ألی الکفرِ کلّه.

امروز تمامت ایمان در مقابل تمامت کفر ایستاده است و به مبارزت آماده است. یعنی هرکدام از اسلام یا کفر که در آن صحنه که پیروز میشدند، تا نهایت تاریخ پیروز می بودند و پیروزی امیرالمومنین بر عمرو بن عبدود در حقیقت پیروزی اسلام و قرآن و انسانیت بود بر کفر و شرک و ضلالت.

در بین تمامی روزهای موثر در تاریخ اسلام، البته اهم غدیر است. نه از آن جهت که شیعه ایم و دلمان به هوای امیرالمومنین پر میکشد، بلکه نصّ صریح قرآن کریم همین است که به پیامبر مکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود:
یا أیّها الرّسولُ بلّغ ما اُنزلَ إلیکَ من ربّکَ
و بعد فرمود اگر چنین نکنی
و ما بلّغتَ رسالتَه

وظیفه ی رسالت خویش را تماماً به انجام نرسانده ای. وقتی که ابلاغ پیام غدیر به قدری مهم است که حسن خاتمه امر رسالت وابسته و منوط و مشروط به آن است، پس در خانه اگر کس است یک حرف بس است که پیام غدیر چقدر مهم است. البته همه ی ما میدانیم و شما هم بعنوان مبلغان غدیر بسی برای مردم گفته و سروده اید که پیامبر فرمود : “أعظم أعیاد اُمتی” عید غدیر خم است که برترین عید امت من است.

پس ما باید عزمی جزم کنیم و به مردمان این مطلب را بفهمانیم و برسانیم که بزرگترین عید هر مسلمان و هرکسی که از امت حضرت محمد صلی الله علیه و آله محسوب میشود باید و میشاید که عید غدیر باشد. باید عید غدیر بین تمامی اعیاد اسلامی و ملی و تمامی شادمانیها و هرچه که میخواهید تصور کنید در رتبه ی مهتری و سروری بنشیند. هیچ روزی نباید به مانند غدیر بوده باشد. نه اینکه عیدها را فروبکشیم؛ بلکه غدیر را باید در فراز و تراز خود معرفی کرده و بر مسند صدارتی که پیامبر اکرم و خدای ایشان میخواسته است بنشانیم. اما وقتی که نگاه میکنیم به عظمت عید غدیر، خود را و همگان را (مقصود شیعیان است، مسلمانان که دیگر بماند…) یا قاصر میبینیم و یا مقصر. ما یا کوتاهی کرده ایم و یا دستمان کوتاه بوده است و بهتر است اعتراف کنیم عموما و اکثرا (اگر نگوییم همه و همه)،کوتاهی کرده ایم. یعنی آنچه که از دستمان بر می‌آمده و می شده است که انجام دهیم، به تمامی انجام نداده ایم و به گونه ای کسالت ورزیده ایم. البته علت آن هم گاهی واقف نبودن به واقعیت غدیر است و می بینیم عمده ی شیعیان در غفلت نسبت به این مسئله به سر می برند و برخی از این جرم هم بر گردن ما مبلغین است که با اینکه پیامبر فرمود : “معاشر الناس، فلیُبلّغ الحاضرُ الغایبَ و الوالدُ ولدَه إلی یوم القیامۀ“، به این ابلاغ وظیفه ی عمومی و همگانی عمل نکردیم.

– حال سوال اینست که چه باید بکنیم؟
– جواب : هر چه از دست برآید!

آدمیان نشان داده اند که وقتی هدفی را برمی گزینند و می خواهند به آن برسند، راههای مختلفی را اکتشاف و اختراع و طراحی می کنند.
اگر کسی واقعا از درون بسوزد که غدیر مظلوم است و باید کاری برای تعظیم و تفهیم غدیر انجام داد، لابد راههای مختلفی نیز امتحان می کند.
به هر طریق ممکن باید کاری کرد.

در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد
البته باید مراقب بود که گنهی از ما سر نزند و تبلیغ غدیر به آلودگیها و اموری که مورد پسند امیر غدیر نیست، از لهو و لغوها آلوده نشود و اگر جایی آلوده شد، باید به پیرایش آن اقدام کنیم. تبلیغ غدیر ، تبلیغ امیر آیه ی تطهیر است و بنابراین باید در عین پاکیزگی و نزاهت بوده باشد.

و اما وظایف ما:
۱ جایگاه عید غدیر را تفهیم کنیم.
۲ پیام خطابه ی بزرگ غدیر را که از “لسان الله و ماینطق عن الهوی” سروده و فرموده شده است برای مردمان تبیین کنیم.
۳ حتی به جنبه ی شعائری عید بپردازیم.
آذین بستن سطح شهر و منازل و خیابانها و پرچم علی ولی الله را به اهتزاز در آوردن، همگی جزو شعائر محسوب میشود.

گفت استاد درس من مبر از یاد
قریب سی سال پیش، بنده و دوستانم قدمهای کوچکی برای غدیر برمی داشتیم و جشنهای فاخری در مشهد میگرفتیم. مرحوم استاد ما بنده را احضار کردند و فرمودند جشن هایی که میگیرید ، به تعبیر ایشان بسیار فاخر و شاهانه و خوب و بایسته است، اما باید کاری کنید در تمامی کوی و برزن و سطح شهر” مردم” شادمانی و شکوه جشن غدیر را ببینند. پس باید جشنها همگامی و عمومی باشد. آن وقت فضای مجازی وجود نداشت به مانند الان. امروز فضای مجازی ما تبدیل به فضای حقیقی شده و پررنگ تر و گاهی تاثیرگذار از فضای حقیقی خارج است. بنابراین پرشوری و شادی و سرور این عید مومنان را باید به فضای مجازی کشاند.

گل واژه های خطابه ی غدیر را باید تشریح کرد و باید دقت کرد که عنوان بندی بشود و به مفاهیم عظیمی که در این خطابه اشارت شده از جمله مسئله ی امامت، تداوم امامت از نسل امام حسین (علیه السلام) و بحث مهدویت و اینکه امام عصر ختام حسن امامت خواهد بود و زمین را از عدل پر خواهد کرد، همگی باید مکمل و متمم بحث غدیر بوده باشد.
از جمله مطالبی که باید گفت، اینست که اهمیت غدیر در چیست و پیامبر اکرم در غدیر چه کرده است؟

باید این اشتباه را از ذهنها زدود که روز غدیر روز اعلان امامت امیرالمومنین است! (به این معنا که تنها روز اعلان ولایت بوده است!). بلکه باید گفت که اعلام ولایت و خلافت سالها قبل به گونه های مختلف و در مناسبتها و موقعیتهای مختلف صورت گرفته بوده و اهمیت غدیر در آن است که پیامبر علاوه بر آن اعلامها و تکرارها اینبار در شرایطی گسترده تر و همگانی تر که تا به آن تاریخ مسلمانان به آن جمعیت دور هم گرد نیامده بودند، پیام وصایت را اعلام فرموده است. نکته ی اهم درمورد غدیر اینست که پیامبر اکرم در عید غدیر از مردمان بیعت گرفته است. غدیر روز میثاق مأخوذ و عهد معهود است.روزی که از مردمان برای تولی و وصایت علی بن ابیطالب میثاق و بیعت گرفته شد.

اینها نکات مختلفی است که البته باید هرساله تکرار و یادآوری کنیم تا نسل به نسل و سینه به سینه انتقال پیدا کند و همچنان که تا به کنون بوده، در بنیان عقاید شیعه نهادینه شده و محکم و استوار باقی بماند.

این تا به اینجاست…
اما برای اینکه ما انگیزه و شور و نشاطی پیدا بکنیم باید شوق داشته باشیم! در حدیث آمده است که :
من إشتاقَ إلی الجنّه سارَ إلی أعمال الخیر
کسیکه اشتیاقی به بهشت داشته باشد به سوی اعمال خیر شتاب میگیرد. شناخت ما هم از روحیات آدمیان همین گونه است که اگر به چیزی اشتیاق پیدا کنند، به سمت آن شتاب می گیرند و حتما در جهت آن فعالیت می کنند. هرچه شوق بیشتر شود شتاب هم بیشتر است. ما برای اینکه بتوانیم شوق را در درون خود بیشتر کرده و تلاش بیشتری داشته باشیم، باید این نوید را به خودمان تلقین کنیم. ببینید؛ هر یک از ما به دنبال این هستیم که دعایی از ما مستجاب شود. کدام مومن و کدام خداباور و قیامت باور است که این آرزو را نداشته باشد که مستجاب الدعوه باشد؟ حال اگر مستجاب الدعوه باشیم و بخواهیم دعایی بکنیم، نهایت مطلوب و آرزویمان چیست؟

اینست که دعا کنیم خداوند دعایمان را مستجاب کند و اگر دعای کسی را مستجاب کرد، نهایتش اینست که او را مورد رحمت خودش قرار بدهد و یاور او باشد. دیده اید در عرف مردم گاهی کسی به کسی می گوید دست خدا به همراه تو، یا خدا یاورت باشد. اینها دعاهای خیریست که مردمان برای هم میکنند. اما به دعای ما که کار پیش نمیرود!

 دعای ما چه اثر و تاثیری دارد با اینهمه حجابها و آلودگیهایی که مانع از اجابت دعاست؟
ولیکن اگر بخواهیم واقعا در زندگی به گونه ای باشیم که دست خدا همیشه همراهمان و لطف خدا مددکارمان باشد و مورد رحمت و مغفرت حضرت حق قرار گیریم، به همین نوید دلمان را خوشنود کنیم که پیامبر اکرم در بیابان جحفه بعد از اعلان ولایت مولا فرمود : “اللّهم انصُر مَن نصرَه واخذُل مَن خذلَه و والِ مَن والاه و عادِ مَن عاداه”.

سالیان قبل بنده در مشهد به تماشای نمایشگاهی رفتم که عده ای از نوجوانان این نمایشگاه را برای غدیر به پا کرده بودند. بعد از اینکه غرفه های مختلف این نمایشگاه و امور زیبایی را که این جوانان طراحی کرده بودند و بسیار دلربا و فریبا هم بود دیدم، یکی از آن نوجوانها با آن ساده دلی و صفا و صمیمیتی که داشت به من گفت شما که برای بازدید آمده اید یک دعایی بکنید. من به ایشان و دوستانشون عرض کردم که شما نیاز به دعای ناقابلی مثل من ندارید! شما نبودید و تقاضاتان نبود! هنوز در این دنیا نبودید و شیئاً مذکورا نبودید که سید الأنبیا و مهتر مرسلین، خاتم النّبیین (صلی الله علیه و آله) در حق شما دعا کرده است و دعای او هم یقینا مستجاب است.
پیامبر فرمود : اللّهم انصُر من نصرَه ….
خدایا یاری کند هرکه علی را یاری میکند و وا بنه و به خود وابگذار و مخذول بدار هرکه او را وامیگذارد ….

بنابراین شما که برای غدیر کوشیده اید و رنجی را تحمل کرده اید و در حد توانتان کاری کرده اید، این نوید را به شما میدهم که دعای پیامبر در حق شما مستجاب است و خدا در گوشه های مختلف زندگی یار و یاور شما خواهد بود.

گاهی برخی از مردم می پرسند چه کنیم حاجت روا شویم، مشکلمان حل شود یا به موفقیتی دست یابیم؟ کتابهای زردی را می بینید که در فروشگاهها و فرودگاهها و ایستگاههای راه آهن و … می فروشند با عناوینی مثل “اسرار موفقیت” و “کلیدهای موفقیت” ، که نوشته های برخی افراد غربیست که در تجارت یا اقتصاد و سیاست موفق بوده اند یا به نقطه ی مطلوبی به زعم خود رسیده اند و از آنها سوال میشود که راز موفقیتتان در چیست؟

موفقیت حقیقی اما موفقیت آخرت است! موفقیت و خیر دنیا و آخرت هم در تولی به ولای امیرالمومنین(علیهم السلام) و دم زدن از غدیر و در اینست که انسان بتواند این مدال افتخار عظیم را داشته باشد که مبلغ غدیر باشد. چه افتخاری بزرگتر از این که اول و اکمل و افضل مبلغ غدیر خود رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم هستند؟ و دوم مبلغه ی غدیر، فاطمه ی زهرا سلام الله علیها و امام رضا علیه السلام و ائمه ی ما. پس انسان اگر در این راستا قرار گرفت که من مثلا صد و چند میلیاردمینم در این مسیری که علامه امینی ها و علامه حلی ها و سید مرتضی ها بوده اند، میرحامد حسین ها و شرف الدین ها بوده اند، من هم سیاهی لشکر مبلغان غدیرم!
پس اندر این ره می تراش و می خراش

با تمام توان، افتان و لنگان و خیزان باید این راه را رفت!
کوشش بیهوده به از خفتگی….
اینکه انسان سعی و تلاشی کند ولو به نتیجه ی صدردصدی و مطلوبش نرسد بهتر از خفتگیست!
و حتما کسانیکه برای غدیر میکوشند و میسوزند و میخروشند، در پیشگاه فاطمه ی زهرا(ع) که غضب او غضب خدا و رضای او رضای خداست، حتما جایگاه ویژه ای دارند و حتما نظر لطف خاص اعلی حضرت ولی عصر که تنها وارث غدیر است به آنها و زندگیشان و عزت این دنیا و سعادت آخرتشان خواهند بود.

برای تمام دوستان توفیق کامل و وافر از خداوند متعال می طلبم.
البته، البته باید این را بدانیم که برخی معاصی و نیتهای بد و افکار شوم، همه و همه میتواند سلب توفیق کند و کسیکه بتواند توفیق یابد که از نفسش، قدمش، قلمش، پول و امکانات و هرچه که از جان و مال دارد مایه بگذارد، او بسی نیک بخت و فائز و برنده است!

فزتم والله یعنی برنده شُدید
فوز یعنی برندگی و با فلاح متفاوت است.

قد افلح المومنون بولایتک یا علی
کسیکه سینه چاک غدیر است البته مفلح و به یک معنای دیگر فائز هم هست

انَّ علیاً و شیعته هم الفائزون یوم القیامه“:
برنده اند در روز قیامت و این بهترین برندگیست و در مسابقه ی بندگی برندگی را بدست آوردن بسیار ارزشمند است…
پس خستگی و کسالت را به خود راه ندهیم.
نگذاریم وسواس‌ها و خناسها ما را به سستی و فرتوتی مبتلا کنند.
زیر شمشیر غمش رقص کنان باید رفت

گرم و پرشور و شلعه ور برای غدیر بکوشیم و بدانیم دعای پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و نگاه فاطمه ی زهرا(سلام الله علیها) بدرقه و پشتیبان ماست. و در این راه بدانیم که تبلیغ غدیر در حقیقت بیان مظلومیت امیر غدیر و بیان مظلومیت عظمی یعنی مظلومیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) است. غدیر همان مظلوم پایمال شده در سقیفه است و سیدالشهدا و بدن نازنین بی سر و چاک چاک او در حقیقت همان کشته ی غدیر است و آنچه که در مسلخ قتلگاه سر بریده شده است همان حقیقت غدیر بوده است. پس دفاع از غدیر، بیان و تبلیغ غدیر، در حقیقت دفاع از فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و سیدالشهدا(علیهم السلام) و نصرت دین و رسول الله و همه ی ائمه ی هدی(علیهم السلام) و امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) است.
فاش بگوییم و تاکید کنیم که نصرت غدیر و تبلیغ و حفظ خطابه ی آن و مانند آن و هر آنچه از دست برآید، در حقیقت تمرینی برای یاری امام عصر(علیهم السلام) در زمان ظهور است.

باش تا صبح دولتش بدمد کین هنوز از نتایج سحر است
نویدها و بشارتهایی را که ائمه ی هدی صلوات الله علیهم به ما داده اند با خودمان زمزمه و یاداوری کنیم که حضرت رضا سلام الله علیه فرمودند: اگر مردمان چنان که باید و شاید قدر غدیر را می دانستند، فرشتگان آسمان روزی چند بار با آنان دست می دادند و مصافحت می کردند و عید غدیر در آسمانها مشهورتر است از آن در زمین!

به یاد بیاوریم شیوه ائمه ی ما در تعظیم و احیا میکردند عید غدیر را…
حضرت رضا (علیهم السلام) مومنان را در روز غدیر دعوت کرده، اطعام میفرمودند و حتی انگشتری بعنوان عیدی به مومنان مرحمت می فرمودند. حضرت تمام تلاشهایی که می شده در برگزاری عید و عیدانه دادن، آنهم با وجود شرایط تقیه و اختناقی که از سوی مکتب خلفا حاکم بوده است، به تمامت انجام داده اند.

ما که امروز الحمدلله در شرایط بسیار خوبی هستیم به این معنا که فضای رسانه ای آزاد در اختیار ماست تا پیام غدیر را نه فقط به کوی و برزن و اهل و عیال خود برسانیم، بلکه می توانیم پیام غدیر را جهانی کنیم. یک زمانی میگفتیم “یک دهان خواهم به پهنای فلک تا بگویم شرح ان رشک ملک“. دهانی مجازی به پهنای فلک امروز خداوند به ما داده، همت کنیم و از شرح فضیلت و مرتبت آن رشک ملک یعنی امیرالمومنین سخن بگوییم!
ای دل غلام شاه جهان باش و شاه باش
پیوسته در عنایت و لطف اله باش

غلام امیرالمومنین بودن موجب این میشود که پیوسته در حمایت و لطف اله بوده باشیم.
امروز زنده ایم به لطف تو یا علی
فردا به روح پاک امامان گواه باش
شاید سالی دیگر نبودیم که زنده باشیم به ولای علی و دم از اهمیت ولایت و عید ارزشمند آن بزنیم.

” چون احمدم شفیع بود روز رستخیز
گو این تن بلاکش من پرگناه باش ”

ان شاءالله که این مبلغ غدیر بودن و دغدغه داشتن باعث بهترین بهانه برای شفاعت ختم الانبیا نسبت به ما بوده باشد.

وز خارجی هزار به یک جو نمیخرم
گو کوه تا به کوه منافق سپاه باش
آن را که دوستی علی نیست کافر است
گو زاهد زمانه و گو شیخ راه باش
قبر امام هشتم و سلطان دین، رضا
از جان ببوس بر در این بارگاه باش

ان شاءالله در این راهِ توفیق یافتن برای تبلیغ غدیر توسل بجویید به علی بن موسی الرضا (ع) که به عنایت ایشان خداوند توفیقات ما را هر سال افزون بکند تا هرسال بیشتر و برتر از سال قبل توفیق تبلیغ غدیر داشته باشیم.

از جان ببوس بر در این بارگاه باش
حافظ طریق بندگیِ شاه پیشه کن
وانگاه در طریق چو مردانِ راه باش

بدانید البته این راه تبلیغ غدیر صراط مستقیم است و البته شیطان سوگند خورده که :
لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَکَ الْمُسْتَقِیمَ ثُمَّ لآتِیَنَّهُم مِّن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَیْمَانِهِمْ وَعَن شَمَآئِلِهِمْ وَلاَ تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شَاکِرِینَ “

شیطان رهزن و مانع این راه است و مزاحمتها فراهم خواهد کرد.
شیاطین جنی و انسی آزارها خواهند رساند، چوب لای چرخ تبلیغ غدیر خواهند گذاشت. قهرا متوجه باشند یا نباشند… .چه شیاطینی که به شکل آدمیانند و چه در شیاطینی که از جمله ی پریانند تفاوت نمیکند . اما دسیسه ها و موانع خواهد بود…

اما باید مردانه پیش رفت!
نهراسید و نلرزید و محکم قدم بردارید!

تَزُولُ الْجِبَالُ وَ لَا تَزُلْ عَضَّ عَلَى نَاجِذِکَ أَعِرِ اللَّهَ جُمْجُمَتَکَ تِدْ فِی الْأَرْضِ قَدَمَکَ ارْمِ بِبَصَرِکَ أَقْصَى الْقَوْمِ وَ غُضَّ بَصَرَکَ وَ اعْلَمْ أَنَّ النَّصْرَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ سُبْحَانَهُ
زهره ی شیر شود آب، ز پاداری دل
اسدلله گر آید به هواداری دل
درود خدا و سلامی از سوی ذات حضرت رحمان بر شما غدیریان

والسلام علیکم.


این مقاله برای شما مفید بود؟

مطالب مشابه