بزرگسالآثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبرگزاری جشن نیمه شعبانمتنیمخاطبیننمایشگاه نیمه شعباننوجواننوع محتوانیمه شعبان

جشن غرفه ای نیمه شعبان – جشن غرفه ای حضور

جشن غرفه ای حضور

در نمايشگاه جشن غرفه ای حضور شما با چند مكان كه انتساب به امام زمان عليه‌السّلام دارند آشنا خواهيد شد و درخواهيد يافت كه اين اماكن پيوندي ويژه و استثنايي با ایشان دارند و شايد بدين سبب است كه خداوند براي عبادتش در اين اماكن اجر و ثوابي ویژه قرار داده است.

جشن غرفه ای حضور – غرفه خیر مقدم :

در پي ديدن رخت همچو صبا فتاده‌ام  خانه به خانه در به در، شهر به شهر كو به كو

خانم‌ها و آقايان! ضمن خوش‌آمدگويي به شما بزرگواران، مقدمتان را به نمايشگاه حضور گرامي مي‌داريم. بین همه فرهنگ­ها رسم است که هر کلامی را با سلام شروع می­کنند، پس ما هم به رسم ادب به حضور امام زمان سلام می­کنیم و باهم می­گوییم:

السلام عليك يا صاحب الزمان

السلام عليك يا خليفه الرحمن

السلام عليك  يا شريك القرآن

 بياييد با هم، از شهر و ديار خودمان فاصله بگيريم. هياهويش را کنار بگذاریم و به شهر­های از جنس آسمان پرواز كنيم. شهرهايي با كشش و جاذبه‌هايي وصف‌ناشدني!

آيا تا به حال اتفاق افتاده است كه در جايي قرار بگيريد كه در خودتان احساسي متفاوت كنيد؟احساس يك تغيير؟ احساس يك جاذبه و كشش؟ احساس پرواز؟ احساس اوج گرفتن و بالا رفتن؟

بي‌شك احساس شما در كنار يك درياچه آرام و طبيعت روح‌ بخش بسيار متفاوت است با احساس شما در هنگام حضور در يك كارخانه شلوغ و پرسر و صدا! و يا احساس شما در هنگام حضور در مكه، مدينه و يا در حرم روحاني ائمه و يا در يك مسجد حتماً با احساستان در هنگام حضور در اماكن ديگر متفاوت خواهد بود.

واقعيت اين است كه همه ­ی اماكن در روي كره زمين يكسان نيستند. برخي بسيار رازآلودند و پرجذبه، در برخي نيز اشتياق به معنويت و عرفان در آدمي بيشتر مي‌شود، در برخي ديگر آسمان رنگي متفاوت دارد و زمين روحي ديگر. چه كسي را سراغ داريد كه اين احساس را تجربه نكرده باشد؟

هر آن كسي كه در اين حلقه نيست زنده به عشق  بر او نمرده، به فتواي من نماز كنيد

 در بخش اول نمايشگاه با هم از پله‌هاي سرداب سامرا پايين خواهيم رفت تا با حكايت تولد امام زمان عليه‌السّلام و چگونگي غيبت آن بزرگوار و ارزش‌هاي اين مكان شريف آشنا شويم.

در بخش دوم به زيارت مسجد سهله مي‌رويم. مسجدي كه از با اعتبارترين مساجد تاريخ است و بسياري از علما و بزرگان در اين مكان توفيق زيارت حضرت ولي عصر عليه‌السّلام را داشته‌اند. اين مكان بنا به روايات شيعه در زمان ظهور، خانه امام زمان عليه‌السّلام خواهد بود.

پس از آن در غرفه سوم به يكي ديگر از مكان‌هاي منتسب به حضرت مهدي عليه‌السّلام يعني خانه­ی خدا قدم خواهيم گذاشت. آن جا نيز بوي امام زمان عليه‌السّلام را دارد زيرا همه ساله و در موسم حج شاهد حضور اوست و در زمان ظهور، ایشان از اين مکان مقدس پيام دوستي و ظهورش را به همه عالم خبر خواهد داد.

در پايان و در بخش چهارم با يكي ديگر از مكان‌هايي كه در آن مي‌توان با امام زمان عليه‌السّلام پيوند برقرار نمود آشنا خواهيم شد. شايد در حال حاضر و در موقعيت كنوني ما، اين مكان نزديك‌ترين جاي منتسب به امام عصرعليه‌السّلام باشد. اجازه بدهيد تا معرفي اين غرفه را بگذاريم براي وقتي كه سه غرفه اول را بازديد كرديم و به این غرفه رسیدیم.

اميدواريم كه اين سفر روحاني به چهار شهر و ديار منتسب به امام زمان عليه‌السّلام، ما را به ايشان نزديك‌تر سازد و رشته­های پیوندمان را پیش از پیش با او محکم­تر و استوارتر گرداند. امين يا رب العالمين

لینک دانلود فایل word جشن غرفه ای حضور – غرفه خیر مقدم

 غرفه شماره یک :

متوكل عباسي نسبت به شيعيان و دوستداران اهل بيت عليهم‌السّلام بسيار سخت‌گيري مي‌كرد. تاريخ‌نگاران نقل مي‌كنند كه هيچ يك از خلفاي عباسي مانند متوكل در جمع‌آوري اخبار خاندان پيامبر صلي‌الله عليه و آله و گماردن جاسوس براي ايشان اهتمام نداشت.

وقتي جاسوسان فرماندار مدينه، از ورود امام هادي عليه‌السّلام و نفوذ معنوي او در بين مردم به ويژه شيعيان، گزارش‌هايي به متوكل دادند، او بسيار نگران شد زيرا شرايط به گونه‌اي نبود كه بتواند امام هادي عليه‌السّلام را به زندان بفرستد. از اين رو به حيله و نيرنگ متوسل شد و بدون درنگ يكي از فرماندهانش را با سيصد سرباز مأمور كرد تا ایشان را به همراه خانواده‌اشان به سامرا- مركز خلافت عباسي- منتقل نمايد. بدين وسيله خليفه از هر جهت مي‌توانست امام هادي عليه‌السّلام را زير نظر داشته باشد و به همین دلیل حضرت هادي عليه‌السّلام به سامرا تبعيد شد. ايشان بيش از 20 سال در بدترين شرايط، زیر نظر دژخيمان عباسي در آن شهر زندگي كردند و در نهايت با توطئه‌ي متوكل در سال 254 هجری قمري به شهادت رسيدند و پيكر پاك آن حضرت در خانه‌ي مسكوني‌شان به خاك سپرده شد.

پس از شهادت ايشان حضرت امام حسن عسكري عليه‌السّلام در همان خانه سكونت گزيدند. در آن خانه مانند ساير خانه‌هاي سامرا سردابي وجود داشت كه در ايام گرم تابستان مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

طبق برخي روايات، ديدار حضرت مهدي عليه‌السّلام – امام دوازدهم- با شخصيت‌هاي بزرگ و قابل اطمينان شيعه در زمان حيات پدر بزرگوارش در اين خانه و در اين سرداب صورت پذيرفته است. يكي از مهم‌ترين دلایل اين ديدارها اين بوده است كه شيعيان و دوست داران مورد اعتماد امام حسن عسكري عليه‌السّلام از تولد حضرت مهدي عليه‌السّلام مطلع شوند تا پس از آن، شهادت دهند كه مهدي آل محمد صلي‌الله عليه و آله به دنيا آمده است و آنان از نزديك او را زيارت كرده‌اند.

خلفاي عباسي از طريق ده ها روايت نقل شده از پيامبر صلي‌الله عليه و آله خبر داشتند كه فرزند امام حسن عسكري عليه‌السّلام بساط حكومت‌هاي ظالم و ستمكار را در هم خواهد پيچيد و به حكومت‌هاي ظلم و جور پایان خواهد داد. به اين لحاظ از زمان امام هادي عليه‌السّلام سخت گيري و مراقبت از خاندان عترت بيشتر شد و خلفاي عباسي هميشه در كمين بودند تا پس از تولد حضرت مهدي عليه‌السّلام او را به شهادت برسانند. آنان گمان مي‌كردند كه با سپاه و لشکر و سرباز و شمشير مي‌توانند نور خدا را خاموش كنند اما مشيت الهي بر اين بودكه تولد حضرت مهدي عليه‌السّلام همانند تولد حضرت موسي عليه‌السّلام به صورت پنهاني باشد، در چنين محيط وحشت و اضطرابي و در كنار شمشيرهاي آخته‌ي دشمنان، آخرين حجت خدا به دنيا بيايد و او به دنيا آمد.

اين، وعده‌ي خداي بزرگ بود. خدايي كه هيچ گاه در وعده‌ي خود تخلف نمي‌كند، اين بار نيز به وعده‌اش عمل نمود و در ميان آتش كينه و امواج دشمني شيطان صفتان او را به دنيا آورد. با اين وجود دشمنان همچنان در تلاش براي دست‌يابي به حضرت مهدي عليه‌السّلام بودند. حتي سال‌ها پس از شهادت امام حسن عسكري عليه‌السّلام خلفاي عباسي منزل امام زمان عليه‌السّلام را زير نظر داشتند و هر از چندگاهي به طور ناگهاني به آنجا حمله می کردند تا بتوانند حضرت مهدي عليه‌السّلام را دستگير كنند.

وقتي در جريان شهادت امام حسن عسكري عليه‌السّلام، امام زمان عليه‌السّلام كه كودكي پنج ساله بودند بر پيكر پدر نماز خواندند، تقريباً بر همگان- چه دوست و چه دشمن- آشكار شد كه حضرت مهدي عليه‌السّلام با وجود مراقبت‌هاي دژخيمان عباسي به دنيا آمده و جانشين امام حسن عسكري عليه‌السّلام مشخص شده است. شهادت امام يازدهم نه تنها از شدت فشارهای حکومت عباسی کم نکرد بلكه بر جست و جوی آنان براي يافتن امام زمان عليه‌السّلام نيز افزود.

روزي معتمد- شانزدهمين خليفه‌ي عباسي- سربازانش را به سامرا فرستاد تا به صورت ناگهاني به خانه امام زمان عليه‌السّلام يورش برند و در صورت يافتن وي، ايشان را دستگير كنند. جهل و ناداني خليفه باعث شده بود كه او نيز مانند پدرانش كوردل باشد و لشکري فراوان را عازم خانه‌ي امام حسن عسكري عليه‌السّلام نمايد. يكي از سربازان واقعه را چنين شرح مي‌دهد:

« وقتي وارد حياط خانه شديم و بخش‌هاي مختلف را بازرسي كرديم و به در سرداب رسيديم از درون سرداب صداي تلاوت قرآن مي‌آمد. سربازان متوجه شدند كه امام زمان عليه‌السّلام در سرداب است و به دستور فرمانده سرداب را به محاصره كامل درآورديم و در پشت در منتظر خروج امام زمان عليه‌السّلام شديم. پس از مدتي حضرت مهدي عليه‌السّلام از سرداب بيرون آمد و از مقابل همه ما عبور كرد و در كوچه‌هاي سامرا ناپديد شد. حتي يك نفر از سربازان جرأت نكرد كه به ایشان تعرض كند. وقتي امام زمان عليه‌السّلام كاملاً از چشم همه ی ما دور شد فرمانده به افرادش دستور داد تا وارد سرداب شوند و كار را يكسره كنند. يكي از سربازها گفت: قربان مگر نديديد كه او از سرداب خارج شد؟ فرمانده‌ي دژخيمان به محض شنيدن اين سخن و با آشفتگي و نگراني گفت: من كسي را نديدم ولي اگر شما او را ديديد چرا دستگيرش نكرديد؟ ديگر سربازان گفتند: ما گمان كرديم كه شما لزومي در دستگيري او نمي‌بينيد. زيرا او از جلوي چشمان خود شما رد شد ؟! »

آري چشمي كه بر حقايق بسته شود او را نمي‌بيند و قلبي كه ياد خدا در آن نباشد او را باور نمي‌كند. قرآن كريم مي‌فرمايد:

« وَالّذين كَذَّبُوا بِآياتِنا صُمٌّ و بُكمٌ في الظُّلمات… »
و كساني كه نشانه‌هاي ما را تكذيب كردند، در تاريكي‌هاي كفر، كر و لال‌اند. (انعام/ 39)

از اين تاريخ به بعد اين سرداب در ميان مردم به سرداب غيبت مشهور شد. اين در حالي بود كه سال ها پيش يعني در سال 260 هجری قمري و به دنبال شهادت امام حسن عسكري عليه‌السّلام دوران غيبت صغراي امام زمان عليه‌السّلام آغاز شده بود.

سرداب مطهر، از آن جهت كه محل سكونت و عبادت سه امام معصوم يعني حضرت هادي، امام حسن عسكري و امام زمان عليهم‌السّلام بوده، همواره در طول تاريخ مورد توجه و احترام دوست داران اهل بيت بوده است. علاوه بر اين، بزرگواراني همچون نرجس خاتون مادر امام زمان عليه‌السّلام و حكيمه خاتون عمه‌ي امام حسن عسكري عليه‌السّلام نيز سال ها در اين مكان زندگي و عبادت كرده‌اند. گفتني است در اين مكان شريف آرامگاه عده­ای از نزديكان اهل بيت رسالت قرار دارد كه بر اهميت و ارج سرداب مطهر بيش از پيش مي‌افزايد.

بر اين اساس همه‌ي شيعيان پس از زيارت مرقد نوراني آن دو امام هدايت گر، در اين سرداب به نيايش و عبادت مي‌پردازند و در اين مكان با امام زمان عليه‌السّلام احساس قرب و نزديكي بيشتري مي‌كنند زيرا اين جا از بهترين مکان ها براي توسل و ابراز ارادت به آن بزرگوار مي‌باشد. اين سرداب مانند ساير مكان هاي مقدس داراي آداب ويژه‌اي است. مرحوم محدث قمي صاحب كتاب مفاتيح الجنان در بخش آداب سرداب مطهر مي‌فرمايد:

« در هنگام ورود به اين سرداب مقدس همانند ورود به قبور شريف ائمه عليهم‌السّلام بايد اذن دخول خواند و با زيارت: «السلام عليك يا خليفه الله» دعا را آغاز نمود. »

گفتنی است كه اكثر آداب زيارت سرداب مقدس به امام زمان عليه‌السّلام اختصاص دارد. به اين جهت احترام به سرداب مطهر راهي است براي اظهار دوستي و محبت به امام عصر عليه‌السّلام. زيرا او فريادرس درماندگان و گم‌گشتگان و دورافتادگان از حقيقت است.

تشنگان به شوق ديدار حضرتش در دوران غيبت از دور و از نزديك، ردّپاي ایشان را در سرداب مطهر می جویند تا با لطف خدا، چهره ی مهربان حضرت را زيارت كنند و از الطاف ایشان بیشتر بهره ببرند. البته اين اتفاق بارها و بارها در سامرا و در سرداب مطهر به وقوع پيوسته تا اين نيك­بختان و سعادت­مندان، که ایشان را زیارت کرده ‌اند سفيراني باشند كه به ديگران خبر یاری و دستگيري ایشان از شيعيانشان را برسانند. آري ! آفتاب گهگاه، از پس ابرهاي تيره سر بر مي‌آورد و برآناني مي‌تابد كه عمر خويش را بر دوستي امام زمان عليه‌السّلام سپري كرده‌اند و چه مكاني بهتر از سرداب مطهر، اما افسوس و صد افسوس كه اينك خانه‌ي امام زمان عليه‌السّلام زير تلّي از خاك مدفون شده است و دشمنانش، خانه پدري او را با خاك يكسان نموده‌اند.

در گذشته‌اي نه چندان دور، آن بارگاه ملکوتی از هر نقطه‌ي سامرا به راحتي به چشم می آمد امّا با تأسف، اكنون از آن گنبد زیبا، ديگر خبري نيست و نمي‌توان به عبادتگاه امام زمان و خانه‌ي امام حسن عسكري و امام هادي عليهم‌السّلام وارد شد و دست بر سينه گذاشت و آداب ورود خواند. گرگان روزگار، براي تسكين روح پليدشان خانه‌ي امام زمان عليه‌السّلام را هدف گرفته و تخريب كرده‌اند تا اگر به او دست نيافتند، لااقل دل هزاران شيعه را به درد آورده باشند.

كوچه‌هاي شهرها ويران نمي‌ماند عزيز! كار و بارعشق، بي‌سـامان نمي‌ماندعزيز!
حسرت سر شاخه‌ها  بار دگر سرمي‌زند آفتاب اين گونه  سرگردان نمي‌ماند عزيز!

بياييم چشم بر هم نهيم، به نشانه ی ارادت دست بر سينه بگذاريم و كمي زمانه را عقب زنيم و خودمان را در سرداب مطهر احساس كنيم. چشم هایمان را بر چارچوب چوبين در ورودي بنهيم. ديوار سرداب را با دست هایمان به آرامي لمس كنيم و به نشانه تبرك بر سرورويمان بكشيم و ديوارهاي غبارگرفته و چلچراغ آويخته را كه بارها و بارها او را زيارت كرده‌اند به شهادت بگيريم و بگوييم:

« مولاي من ! اگر روزگار ظهور تو را دريابم و در آن حال تو را درك كنم، مثل همیشه دوستدارت خواهم بود و تا پاي جان تو را ياري خواهم كرد. » اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه

لینک دانلود فایل word  جشن غرفه ای حضور – متن اصلی غرفه شماره یک

غرفه شماره یک – نمایشنامه  سامرا :

دكور:

صندلي‌ها دور غرفه چيده شده است و بين صندلي‌ها جايي است براي رفت و آمد. فضا حالت سرداب دارد با سكوهايي و چند كاسه و كوزه و چند پشتي روي سكوها و قالي كه روي سكوها پهن است. نور كم است. وقتي مدعوين نشستند، نواي اضطراب پخش مي‌شود. فردي خميده با سر و صورت بسته با لباس عربي وارد مي‌شود.

1- شب تاریکیست … امشب از آن شب هاست که آدم خودش را در این تاریکی گم می کند . هوم … آن طوری که شنیده ام هنوز خبري نشده … امشب چند نفر به دستگیری او فکر می کنند ؟ … من با بقیه فرق می کنم … خودم به چنگش مي‌آورم … آری … خودم … نمي‌دانم جناب خليفه، متوكل عباسي، براي پيدا كردن و تحویل دادنش چه ميزان جايزه مشخص كرده است. اما اين طور كه سربازان مي‌گفتند جایزه اش خيلي خوب است. بايد در همين سرداب مخفي شده باشد. وجب به وجب این سرداب را خواهم گشت … تا به حال سابقه نداشته خليفه‌اي براي پيدا كردن یک كودك 5 ساله اين کارها را بکند. بچه 5 ساله‌اي كه همه سربازان و حكومت به دنبالش مي‌گردند. آخر از دست این بچه چه کاری بر می آید که خلیفه از نامش اینچنین مضطرب گشته ؟ مگر او چه دارد ؟ … چه می دانم ؟ اما … وقتي خودم پيدايش كردم، دست‌هايش را مي‌بندم و … به نزد خليفه مي‌برمش … بچه 5 ساله که زور زیادی ندارد . بر دوشم می اندازم و تا خود دارالخلافه می دوم … نمي‌گذارم بقيه جاسوسان پيدايش كنند … چقدر خوشبخت خواهم شد … با پولش چه کارها که انجام خواهم داد … اما … بعضي از سربازان چيزهاي عجيبي مي‌گفتند … نه … آنها ترسوياني دروغگويند … مگر مي‌شود بچه 5 ساله از دست آن همه سرباز در برود؟ مگر مي‌شود يك دفعه در اين سرداب كوچك آنقدر آب جمع شود كه هر سربازي بوده بميرد و آن پسر با پدرش مشغول عبادت خود باشند؟ مگر می شود آن پسر و پدرش از جلوی یک گروهان سرباز رد شوند و فرمانده آنها را نبیند ؟ نه … من كه باور نمي‌كنم … این ها را یاوه سرایان بر زبان ها انداخته اند … صدا … صدا آمد … درست شنيدم؟ مثل اين كه … مثل اين كه از آن طرف صدايي آمد … بروم … ها ها ها … پيدايت كردم … از دست من نمي‌تواني فرار كني … (1 از صحنه بيرون مي‌رود. صداي اضطراب قطع شده. آرام آرام نواي قرآن و نيايش پخش مي‌شود. فردي مسن با لباس عربي روشن وارد مي‌شود)

2- عجب … چه روزگار غريبيست … چقدر عمر زود می گذرد . به نظرم همين ديروز بود كه مولايم به دنیا آمد. یادش به خیر … چه روز فرخنده ای بود … زمانی که چشمان ما به فروغ روی او روشنی یافت . چه ایامی داشتیم … وقتی انسان امامش را می شناسد و می فهمد امام و جانشینش کیست آن چنان سکینه و آرامشی در خود احساس می کند که هیچ کلمه ای یارای بیان آن را ندارد … اما … چه زود 5 سال تمام شد … در اين سرداب خود من شاهد چه ماجراها بودم. سردابي كه براي استراحت كردن و در امان ماندن از گرماي طاقت‌فرساي سامرا ساخته شده بود، به يكي از مكان‌هاي معروف عالم شيعه مبدل شده. اي خدا … عاقبت آن سالي كه ما و همه شيعيان از آن مي‌ترسيديم و از آن بيم داشتيم فرا رسيد. سال شروع غيبت … خدایا عاقبت ما را ختم به خير بفرما. نمي‌دانم … هيچ نمي‌دانم … مني كه مستخدم و خدمت‌كار اين خانه بودم، نه تنها با اهل اين خانه كه با گوشه گوشه اين خانه انس گرفته‌ام. بر سر اين خانه- كه ملك شخصي امام زمان است- چه خواهد آمد؟ اين جايگاه مقدس- كه شاهد عبادات شبانه‌روزي 3 امامم بوده- آيا پاس داده خواهد شد؟ … آيا افرادي مثل من، خادم و خاكسار خواهند بود كه اين مكان را چونان جايگاه عبادت فرشتگان تقديس كنند و گرامي بدارند؟ … نمي‌دانم … اما … دلم گواهي نمي‌دهد … شيعه و امامانش در اين دنيا تا زمان آن روز … زمان ظهور … باید این محنت و آشفتگی را تاب بیاورند … چه مي‌دانم … تنها كاري كه از دست من … از دست ما … بر مي‌آيد دعاست … دعا … دعا پرنده عشق است بال و پر دارد دعا بنما چون دعا اثر دارد … به دلم برآت شده كه من نيز زود زماني بايد با اين محل خداحافظي كنم … به درود خاطرات … به درود نيايش‌هاي عاشقانه … به درود ميلادگاه شبانه … به درود جايگاه امامان شيعه … به درود … (فرد دستي به ديوارهاي غرفه مي‌كشد و بيرون مي‌رود. با رفتن او نور كم شده و افكت اضطرات مجدد پخش مي‌شود. فرد 1 وارد مي‌شود)

1- اينجا كه نبود … پس صدا از كجا مي‌آمد؟ به گمانش مي‌تواند از دست من در برود. گيرش خواهم آورد… فكر كرده … بروم …

لینک دانلود فایل word  جشن غرفه ای حضور – نمایشنامه سامرا

غرفه شماره دو مسجد سهله :

دکور :

صندلی مدعوین روبه روی دکور چیده شده است. اتاق پسری جوان است نقطه به پشت میز نشسته است نقطه روی میز عکس های مختلفی با چراغ روی میزی که پسر مشغول دیدن آنهاست. در کنار جالباسی وجود دارد که چند لباس به آن آویزان است. در اطراف نیز چند تا از امام حسین و امیرالمومنین علیه السلام به چشم می‌خورد. روی میز عسلی کنار میز تحریر است.  در گوشه‌ای از اتاق کتابخانه با کتب مختلف دانشگاهی و داستانی و مذهبی به چشم می خورد. پشت میز ، پرده ویدئو پروژکتور است. پسر عکس ها را از آلبومی می بیند که آن عکس ها روی پرده می‌افتد.

جهت مطالعه تمام متن فایل pdf زیر را دانلود کنید

غرفه شماره سه  بیت الله :

دکور :

صندلی ها روی خط وتر مستطیل غرفه چیده شده اند. روبه روی صندلی ها حالت پله است که مسجدالحرام و روبه روی خانه خدا را تداعی می‌کند. دور تا دور غرفه از تصاویر اطراف خانه خدا پوشیده است  و این حس را به بیننده القا می کند که در حیاط مسجدالحرام نشسته است. افکت لبیک اللهم لبیک و همهمه پخش می‌شود. نور آرام آرام زیاد می‌شود. فردی در لباس احرام وارد غرفه شده ، روی پله می‌نشیند و خانه خدای فرضی را می نگرد.

1- آخیش.. خوب اینم از این سفر…هنوز باورم نمیشه…خداروشکر یه بار دیگه چشمم به این خونه افتاد… چقدر بهم التماس دعا گفتن…

جهت مطالعه تمام متن فایل pdf زیر را دانلود کنید

فایل های زیپ  جشن غرفه ای حضور شامل دکلمه صوتی و جملات خاص برای استفاده در غرفه می باشند

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا