نمایشگاه فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

مراسم غرفه ای دوست – برنامه پیشنهادی ویژه فاطمیه

مراسم غرفه ای دوست با موضوع تولد انسان و ورودش به جهان هستی و نیازهای آن

مراسم غرفه ای دوست شامل پنج غرفه می باشد که موضوعات آن در مورد تولد انسان، و ورودش به جهان هستی و نیازهای آن، و در مورد انتخاب دوست و شرایط دوستی کردن و شناخت دوست خوب و در غرفه آخر در مورد شفاعت حضرت زهرا سلام الله علیها صحبت کرده است.

برای مطالعه کامل مقاله به لینک پایین صفحه مراجعه فرمایید.

مراسم غرفه ای دوست – غرفه اول

(در این غرفه می توانید از فیلم های مستندی که درباره نیاز کودک به شیر مادر هست نیز استفاده کنید).

انسان از بدو ورودش به این عالم، نیازهای گوناگونی دارد: نیاز به غذا، آب، پوشاک و…. جالب است که خدای متعال در این عالم، پاسخ هریک از این نیازها را هم برای انسان قرار داده است و آن را بی پاسخ نگذاشته است.

به عنوان مثال: شما جنینی را که در رحم مادر است، در نظر بگیرید؛ فکر می کنید او چگونه می تواند نیاز به غذای خود را بر طرف کند؟! روشن است که این توان را ندارد تا به دنبال غذا رفته و گرسنگی اش را برطرف کند؛ اصلا او که در حال حاضر نمی تواند منفعتی را برای خودش جلب کند…

آری ! خدای متعال، آن مقداری که غذای اوست را از طریق بند نافش به او می رساند تا این کودک، نیازش به غذا برطرف شود. حال وقتی که این کودک، پا به این عالم می گذارد، بالطبع، به نوع دیگری از غذا نیاز پیدا می کند.

پس خدای متعال، بدون آنکه ذره ای، این نیاز او را به تعویق بیاندازد، غذای مناسب با بدن او که شیر است را در پستان مادر قرار می دهد تا هرگاه که کودک گرسنه شود فقط گریه می کند و مادر با کمال محبت این نیازش را برطرف می کند.

اما باید گفت که نیاز انسان، فقط به همین جسم ما خلاصه نمی شود بلکه انسان علاوه بر جسم، یک بُعد نادیدنی نیز دارد که آن روح می باشد. روح هم به مانند جسم، نیازهایی را دارد که باید به آنها پاسخ داده شود. یکی از این نیاز های عاطفی، نیاز به محبت ورزیدن و مورد محبت قرار گرفتن است.

همانطور که می دانیم شاید از بالاترین شکنجه ها برای یک انسان، این باشد که او را به زندانی انفرادی بیاندازند، این شخص بعد از مدتی قطعا کلافه میشود زیرا خدای متعال، او را به گونه ای آفریده است که نمی تواند به تنهایی و بدون ارتباط با دیگران زندگی کند.

اما باید گفت که این نیاز، در طی مراحل مختلف رشد انسان و مراحل گوناگون زندگی، شکل های مختلفی پیدا می کند، مثلا در دوره نوزادی، از طریق والدین، به خصوص مادر با بوسیدن نوزاد و در آغوش گرفتن او و نگاه های محبت آمیز مادر به او و چسباندن او به خود، این نیاز کودک ارضا میشود.

در این دوره، تامین نیاز عاطفی کودک، به اندازه نیازه های فیزیولوژیکی مانند آب و غذا و پوشاک، برای رشد نوزاد ضرورت دارد. اما در دوره نوجوانی این نیاز ممکن است از طریق دوستان و گروه هم سالان برطرف شود و در دوره جوانی، از طریق دوستان، خویشاوندان و همسر به این نیاز پاسخ داده می شود.

برای مطالعه ادامه متن مراسم غرفه ای دوست کلیک نمایید.


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا