فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالمتن سخنرانی و مقاله فاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها – مجموعه زندگانی فاطمی

جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها و منزلت ایشان در پیشگاه خدا و پیامبر

در این مقاله از نگاه اهل سنت به بررسی جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها و منزلت ایشان در پیشگاه خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله، پرداخته شده است. پیامبر فرمودند: هرکس فاطمه سلام الله علیها را بیازارد مرا آزرده و هرکه او را خشمگین کند مرا خشمگین کرده است. جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها در پیشگاه خدا از رتبه ی بالایی برخوردار است. منزلت ایشان را نمی توان درک کرد. ولی بعد رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها را به فراموشی سپرده و تا جایی که می توانستند ایشان را آزردند.

بدیهی است که احادیث فراوانی در شناسایی شخصیت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و منزلت و شئونات آن حضرت در پیشگاه خدا و رسولش وجود دارد تا جایی که بزرگانی از شیعه و سنی به منظور جمع آوری آنها کتاب های جداگانه ای را سامان داده اند:

نگاهی گذرا به مقام و جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها

1- فاطمة سيدة نساء اهل الجنة

 فاطمه (سلام الله علیها) سرور بانوان جهانیان است .

2- پاره تن رسول خدا : فاطمة بضعة منّي من أغضبها أغضبني (2)

فاطمه ، پاره تن من است . هرکس اورا به خشم آورد مرا به خشم آورده است .

3- خشم و خشنودی خدا : إنّ الله يغضب لغضب فاطمة ويرضى لرضاها (3)

خداوند به خشم فاطمه خشمگین و به خشنودی او خشنود می گردد .

4- محبوب ترین :  پیامبر خدا به حضرت علی فرمودند : فاطمه نزد من محبوب تر از توست و تو نزد من از او عزیز تری

5- اولین ملحق شونده به رسول خدا (هنگام وفات پیامبر خدا ) حضرتش در آن لحظات حساس، دخترش فاطمه علیها السلام را خواند و آهسته به او چیزی گفت. حضرت فاطمه (سلام الله علیها) گریست و دیگر بار او را خواند و آهسته به او چیزی گفت. فاطمه علیها سلام خندیدند .

هنگامی که پیامبر دار فانی را وداع گفت. عایشه فاطمه علیها السلام را سوگند داد این راز را باز گوید. فاطمه علیها السلام فرمود : پیامبر خدا به من گفت که من در این بیماری دار فانی را وداع خواهم گفت و من گریستم. آن گاه دیگر بار آهسته به من خبر داد که نخستین فرد از اهل بیتش هستم که در پی او خواهم رفت پس خندیدم.

 گفتارهای علمای اهل سنت درباره منزلت حضرت زهرا

1- آن چه گذشت گوشه ای از احادیثی بود که اهل جماعت از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره ی حضرت فاطمه نقل کرده اند. این احادیث از مصادر مهم اهل سنت و با اسنادی که نزد آنها صحیح است گزینش شده بود.

2- یکی از دلالت های این احادیث اثبات (عصمت کبرای) حضرت فاطمه (سلام الله علیها) است. چرا که اینکه کسی خشمش نشانگر خشم خداست بلکه درجه ای بالاتر از این، خود بزرگترین برهان برای مصون بودن از هر لغزش و اشتباهی است.

به جاست یادآوری گردد که خدا در قرآن کریم نسبت به آنانی که خداوند متعال و پیامبر اکرم بیازارند می فرماید: بی گمان کسانی که خدا و پیامبر او را آزار می دهند خدا آنها را در دنیا و آخرت لعنت کرده و برایشان عذابی خوارکننده آماده کرده است (5)

3- جا دارد که عبارت مَناوی را که مشتمل بر گفتار برخی از علمای بزرگ اهل سنت است ذکر کنیم : او در کتاب فیض القدیر(6) در شرح حدیث (فاطمه بضعه منی ) مطلبی را از سهیلی – از بزرگان اهل سنت که سیره ابن هشام و کتاب های دیگری را شرح کرده است، می آورد و می گوید :

سهیلی طبق این روایت بر کفر کسی که به فاطمه دشنام دهد استدلال میکند و می گوید. هرکس او را دشنام دهد رسول خدا را به خشم آورده است و فاطمه علیها السلام برتر از ابوبکر و عمر است .

غضب خدا و شأن حضرت زهرا سلام الله علیها

4- بین ما و اهل سنت در این که حضرت صدیقه سلام الله از ابوبکر و عمر برتر هستند و آزار ایشان موجب دخول در آتش است هیچ اختلافی مشاهده نمیشود . این احادیث به طور کامل مطلق هستند و هیچ گونه قیدی در آنها به چشم نمیخورد. وقتی پیامبر خدا میفرماید خداوند به غضب فاطمه غضب میکند . نمی فرماید اگر چنین و چنان بود یا به فلان شرط، یا اگر غضبش به فلان علت بود.

5- اینکه بدون هیچ قید و شرطی می فرماید : خداوند به غضب فاطمه غضب میکند . این غضب به چه سببی باشد ؟نسبت به چه کسی باشد ؟در چه زمانی باشد ؟ هیچ اشاره ای ندارد و به طور کامل مطلق است

آن گاه که حضرتش میفرماید : آن چه او را اذیت میکند مرا اذیت میکند دیگر نمی فرماید (اگر چنین بود یا اگر اذیت کننده فلانی بود یا اگر در فلان وقت بود) بلکه همیشه به طور کامل مطلق است و هیچ قید و شرطی ندارد .

از طرفی این احادیث بیانگر آن است که پذیرش سخن فاطمه علیها السلام هرچه باشد – ضروری است و تکذیب او در ادعایی که بنماید حرام است.

منابع مقاله جایگاه حضرت زهرا سلام الله علیها :

1)الخصائص: 34 ، الطبقات: 2 / ، مسند احمد: 6 / 282 ، حلیة الأولیاء: 2 / 39 ، المستدرك: 3 / 151. بحارالأنوار ج : 8 ص : 2 2) صحیح بُخارى / كتاب بدء الخلق، باب مناقب قرابة الرسول و منقبة فاطمه علیها السلام 3) صحیح مُسلم، باب مناقب فاطمه علیها السلام  4) المستدرك 3 / 158   ، مسند احمد 4 / 323 5) سوره احزاب / آیه 57 6 ) فیض القدير فى شرح الجامع الصغیر 4 / 421

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دکمه بازگشت به بالا