روزشمار محرمبزرگسالفایل صوتیمتنیمحرممخاطبیننوجواننوع محتواویژه محرم خدمتگزاران

روزشمار اربعین – 20 روز همراه باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان [رحیل اربعین]

با روزشمار اربعین ، 20 روز همراه شما تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان ، اربعین حسینی…

باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان در اربعین حسینی در بهترین مکان تاریخ تشکیل شده است، هر انسانی از هر نژادی قدم در سرزمین نور میگذارد و هم نوا با کاروان حسینی پیش می رود تا به جهانیان ثابت کند خونهایی در این سرزمین به ناحق ریخته و روزی انتقام گیرنده ی آنها خواهد آمد و انتقام خواهد گرفت.


1 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند: اذا كانَ يَومَ القِيامَةِ نادى مُنادٍ لِزُوّارِ الحُسَينِ‏ عليه السلام: هذا مُحَمَّدٌ وَ عَلِىٌّ وَ فاطِمَةُ وَ الحَسَنُ وَ الحُسَينُ، فَأَلحِقوا بِهِم فَأَنتُم مَعَهُم فى دَرَجَتِهِم.
روز قيامت كه می شود منادى به زائرين امام حسين‏ عليه السلام چنين خطاب می كند: اين محمد و على و فاطمه و حسن و حسين هستند. به آنان ملحق شويد كه شما با آنان در درجه آنان خواهيد بود. (بحار الانوار: ج 98 ص21)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:

ورود به هر بزرگی را با یک هدیه همراه می کنند که او نیز هدایای بیشتری به میهمانان خواهد داد و برای امام حسین علیه السلام چه هدیه ای بهتر از دعای فرج برای منتقم خونشان…

لذا در حرم امام حسین علیه السلام پس از خواندن اذن دخول، دستها را به سوی آسمان گرفته دسته جمعی اللهم عجل لولیک الفرج… را گفته بعد از آن به زیر قبه انتهای دست چپ کنار ضریح که خلوت تر است رفته، آن قدر ادامه می دهیم تا کل جماعت حاضر آن را تکرار کنند.


2 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: تنافَسوا فى زيارَتِهِ وَ لاتَدَعوا ذلِكَ، فَاِنَّ الحُسَينَ بنَ عَلِىّ‏ عليه السلام شاهِدٌ لَكُم عِندَ اللَّهِ وَ عِندَ رَسولِهِ وَ عِندَ عَلِىٍّ وَ فاطِمَةَ عليهما السلام. در زيارت امام حسين‏ عليه السلام از يكديگر سبقت بگيريد و آن را رها نكنيد، چرا كه آن حضرت براى شما نزد خدا و رسول و على و فاطمه‏ عليهما السلام شاهد خواهد بود. ( بحار الانوار: ج 98 ص 47)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
همه با هم…زائرین و جاماندگان…هم دل شویم و در واپسین لحظات عصر جمعه، هم نوا با ندای حزن انگیز مولای غریب مان…
صلوات منسوب به جناب ابوالحسن ضراب اصفهانی را به نیت فرج در امر ظهور مولایمان زمزمه کنیم.

فایل صوتی صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی

برای دانلود صلوات ضراب اصفهانی کلیک کنید.


3 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند: اللَّهُمَّ اغْفِر لِزُوّارِ قَبرِ اَبِىَ الحُسَينِ ‏عليه السلام، اِجابَةً مِنهُم ِلاَمرِنا وَ غَيظاً اَدخَلوهُ عَلى عَدُوِّنا.
خدايا، زائرين قبر پدرم امام حسين‏ عليه السلام را بيامرز، كه به خاطر پذيرفتن امر ما و به غيظ واداشتن دشمن ما به زيارت می آيند. ( بحار الانوار: ج 98 ص8 )

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
جاماندگان پیاده روی اربعین! تا بازگشت زائرین اربعین حسینی، هر روز در دو نوبت صبح و شام با دو نیّت صدقه دهیم: به نیابت از همه زائرین اربعین حسینی علیه‌السلام، برای سلامتی مولایمان حضرت صاحب‌الزّمان علیه‌السلام صدقه دهیم. به نیابت از مولایمان، حضرت صاحب‌الزّمان علیه‌السلام، برای سلامتی همه زائرین اربعین حسینی علیه‌السلام صدقه دهیم.


4 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند: من زارَ الحُسَينَ‏ عليه السلام اِن كانَ شَقِيّاً كُتِبَ سَعيداً.
هر كس امام حسين‏ عليه السلام را زيارت كند، اگر شقاوتمند هم باشد سعادتمند نوشته می شود. ( بحار الانوار: ج 98 ص20 )

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
به همراه داشتن هدایای ساده و کوچک مانند (سربند، دستبند، بادکنک و …) برای کودکان عراقی و خدمتگزار زائرین امام حسین علیه السلام. به آنها هدیه بدهید و وجود امام عصر علیه السلام را یادآوری کنید. و بخواهید برای حضرت دعا کنند تا ان شاءالله فرجشان حاصل شود.

امام عصر صلوات الله علیه و آله می فرمایند: براي زود فرارسيدن فرج (و ظهور ما) زياد دعا کنيد، که آن همان فرج و گشايش شماست. (کمال‌الدين للصدوق، ج 2، ص 485)


5 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند: اذا وَقَعَتِ الشَّمسُ عَلى زائِرِ الحُسَينِ‏ عليه السلام اَكَلَت ذُنوبَهُ كَما تَأكُلُ النّارُ الحَطَبَ.
آنگاه كه آفتاب بر زائر امام حسين‏ عليه السلام می افتد گناهانش را می خورد همان گونه كه آتش هيزم را می خورد. ( بحار الانوار: ج 98 ص 15)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
برگزاری روزانه ختم قرآن از طریق تقسیم قرآن بین زائران (120 نفر که سهم هر یک، 1 حزب باشد) به نیت سلامتی صاحب الزمان علیه السلام و تعجیل در فرج ایشان.

امام حسن مجتبى (علیه السلام) فرمود: «هر كس قرآن بخواند بلافاصله يا با كمى تأخير دعايش مستجاب خواهد‌شد» (بحارالانوار، ج‌89، ص‌204.)

حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) فرمودند: إِنَّا غَیْرُ مُهْمِلِینَ‏ لِمُرَاعَاتِکُمْ‏ وَ لَا نَاسِینَ لِذِکْرِکُمْ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَنَزَلَ بِکُمُ اللَّأْوَاءُ وَ اصْطَلَمَکُمُ الْأَعْدَاء. ما در رعایت حال شما کوتاهی نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ایم، که اگر جز این بود گرفتاریها به شما روی می آورد و دشمنان شما را ریشه کن می کردند.(بحار، ج ٥٣، ص 175)


6 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: اللَّهُمَّ اِنّى اَستَودِعُكَ تِلكَ الاَنفُسَ وَ تِلكَ الاَبدانَ لِزائِرِى الحُسَينِ‏ عليه السلام حَتّى تُرَوّيهِم مِنَ الحَوضِ يَومَ العَطَشِ.
خدايا، جان و بدن‏ هاى زائرين امام حسين‏ عليه السلام را به تو می سپارم تا از حوض كوثر عطش آنان را سيراب كنى. ( بحار الانوار: ج 98 ص 8)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
در این سفر بر خواندن نماز جناب جعفر طیار علیه السلام اهتمام داشته باشیم (نماز مستحبی را در حال حرکت هم می توان به جا آورد) به امید آنکه با آمرزش گناهان، موانع استجابت دعا از بین رفته و دعای برای ظهور مولایمان به استجابت برسد.

کیفیت نماز جناب جعفر طیار علیه السلام: این نماز که از چهار رکعت تشکیل شده‌است. دو نماز دو رکعتی، بدین صورت می‌باشد که: پس از نیت کردن برای نماز جعفر طیار و گفتن تکبیرالاحرام، در هر رکعت از آن، بعد از خواندن حمد و سوره پانزده مرتبه این ذکر گفته می‌شود: «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الّا الله و الله اکبر».

در رکوع و بعد از رکوع و در اولین سجده و بعد از انجام سجده اول و همچنین در دومین سجده و بعد از انجام سجده دوم، در هر کدام از آنها همان ذکر مذکور را ده مرتبه می‌خواند. همچنین، این نماز دارای آداب دیگری نیز می‌باشد.

پیرامون خواندن سوره (پس از حمد)، می‌توان در هر یک از رکعت‌ها سوره توحید را خواند. البته روش دیگری نیز برای خواندن سوره‌های دیگر اشاره شده‌ است.

به این طریق که: در رکعت اول بعد از حمد، سوره زلزال و در رکعت دوم بعد از حمد سورهٔ عادیات خوانده می‌شود؛ و در دو رکعت بعد از آن، پس از حمد سورهٔ نصر و در دومین رکعت پس از حمد سورهٔ توحید خوانده می‌شود.


7 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: انَّ الرَّجُلَ يَخرُجُ اِلى قَبرِ الحُسَينِ‏ عليه السلام فَاِذا اَتاهُ ناجاهُ اللَّهُ : «عَبدى سَلنى اُعطِكَ».
وقتى كسى به زيارت امام حسين‏ عليه السلام مى آید خداوند با او مناجات می كند و می فرمايد: «بنده من، از من درخواست كن تا به تو عطا كنم». (بحار الانوار: ج 98 ص 24)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:

در تمام لحظات سفر پر خیر و برکت اربعین، تنها درخواست خود را «اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج» قرار دهیم و به همه شیعیان این نوید را بدهیم که رفع تمام گرفتاری های جهانیان (شیعه و غیر شیعه) در گرو “فرج برای امام زمانمان” می باشد.

صاحب کتاب مکیال المکارم به نقل از آقا میرزا محمد باقر اصفهانی نقل کرده است که شبی از شب ها در خواب یا بین خواب و بیداری مولایم امام حسن مجتبی (علیه السلام) را دیدم که نزدیک به این تغبیر فرمودند: “بر منبرها به مردم بگویید و به آنها امر کنید که توبه کنند و برای فرج و تعجیل ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه) دعا نمایند و این دعا مثل نماز میت نیست که واجب کفائی باشد و به انجام دادن آن از سوی بعضی از مکلفین از سایرین ساقط گردد بلکه مانند نمازهای یومیه است که برتمام مکلفین واجب است آن را انجام دهند!


8 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: اللَّهُمَّ اغْفِر لِزُوّارِ قَبرِ اَبِىَ الحُسَينِ‏ عليه السلام ، وَ اَعطِهِم اَفضَلَ ما اَمَّلوا مِنكَ فى غُربَتِهِم عَن اَوطانِهِم وَ ما آثَرونا عَلى اَبنائِهِم وَ اَهاليهِم وَ قَراباتِهِم.
خدايا، زائرين قبر پدرم امام حسين‏ عليه السلام را بيامرز، و بالاترين آرزوهايشان را به آنان عطا كن، در اين سفرى كه از وطن خود دور شده‏ اند و ما اهل بيت را بر فرزندان و خانواده‏ ها و فاميل خود مقدم داشته‏ اند. (بحار الانوار: ج 98 ص 6)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
از فرصت حضور در بین زائرین اربعین برای رساندن پیام خطبه غدیر و معرفی وارث غدیر به عاشقان امام حسین علیه السلام استفاده کنیم و با ارائه بخش بیعت خطبه غدیر، آنها را به بیعت با تنها وارث غدیر دعوت کنیم.


9 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: انَّ الرَّجُلَ مِنكُم لَيَغتَسِلُ عَلى شاطِئِ الفُراتِ ثُمَّ يَأتى قَبرَ الحُسَينِ ‏عليه السلام عارِفاً بِحَقِّهِ فَيُعطيهِ اللَّهُ بِكُلِّ قَدَمٍ يَرفَعُها اَو يَضَعُها مَائَةَ حِجَّةٍ مَقبولَةٍ وَ مِائَةَ عُمرَةٍ مَبرورَةٍ وَ مِائَةَ غَزوَةٍ مَعَ نَبِىٍّ مُرسَلٍ.
هر كس از شيعيان كه كنار فرات غسل می كند و با معرفت به حق امام حسين‏ عليه السلام به زيارت قبر آن حضرت می ‏رود، خداوند به هر قدمى كه برمی دارد و هر قدمى كه بر زمين می گذارد ثواب صد حج و صد عمره قبول شده و صد جهاد با پيامبر مرسل به او می دهد.(بحار الانوار: ج 98 ص 87)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
تلاوت روزانه سوره یس به نیابت از صاحب الزمان علیه السلام تقدیم به مادر سادات حضرت زهرا سلام الله علیها شود.


10 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: من تَرَكَ زيارَةَ الحُسَينِ‏ عليه السلام لِخَوفٍ، رَآى مِنَ الحَسرَةِ ما يَتَمَنّى اَنَّ قَبرَهُ كانَ عِندَهُ.
هر كس زيارت امام حسين ‏عليه السلام را به خاطر ترس ترك كند چنان حسرتى خواهد خورد كه آرزو كند اى كاش قبرش كنار حرم آن حضرت بود. (بحار الانوار: ج 98 ص 53)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
اگر به هر دلیلی موفق به حضور در پیاده روی اربعین نیستیم، با قرض دادن ملزومات سفر (کالسکه کودک، کوله پشتی، کیسه خواب، کتب ادعیه و…) به زائرین با آنان در این مسیر همراه شویم و به زائرین متذکر شویم که سفر زیارتی خود را به نیابت صاحب الزمان علیه السلام به جا بیاورند.


11 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام حسین علیه السلام فرمود: أنَا قَتيلُ العَبرَةِ، قُتِلتُ مَكروباً! وَ حَقيقٌ عَلَى اللَّهِ اَن لايَأتِيَنى مَكروبٌ اِلاّ رَدَّهُ وَ قَلَّبَهُ اِلى اَهلِهِ مَسروراً.
من كشته اشكم، با مصيبت كشته شدم! بر خدا سزاوار است كه هيچ مصيبت زده‏ اى نزد من نيايد مگر آنكه او را مسرور به خانواده‏ اش بازگرداند. (بحار الانوار: ج 98 ص 48)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
دقت داشته باشیم که در سفر معنوی اربعین، خستگی، ازدحام جمعیت و بُعد مسافت پیاده روی و پرداختن به مستحبات خللی در انجام واجبات ما ایجاد نکند.

قـالَ النّبِيّ صلي الله عليه و آله: اِعْمَلْ بِفَرائِضِ اللّه ِ، تَكُنْ مِنْ اَتْقَى النّاسِ، وَ ارْضَ بِقِسْمِ اللّه ِ، تَكُنْ مِنْ اَغْنَى النّاسِ، وَ كُفَّ عَنْ مَحارِمِ اللّه ِ، تَكُنْ اَوْرَعَ النّاسِ، وَاَحْسِنْ مُجاوَرَةَ مَنْ جاوَرَكَ تَكُنْ مؤمِنا. [امالى مفيد، ص 350]

پيامبر خدا صلی الله عليه و آله فرمود: به واجبات خــدا عمل كن، تا با تقـواترين مردم باشى، به تقسيم خــدايى راضى باش، تا بى نيـازترين مردم شوى، از حرام هاى خــدا پرهيزكن، تا پرهيزكارترين مردم باشى، با كسى كه همسـايه توست، خوشرفتارى كن، تــا مـؤمـن بـاشى.


12 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: من زارَ الحُسَينَ‏ عليه السلام مِن شيعَتِنا يُكتَب لَهُ بِكُلِّ خُطوَةٍ خَطاها اَلفُ حَسَنَةٍ وَ مُحِىَ عَنهُ اَلفُ سَيِّئَةٍ وَ يُرفَع لَهُ اَلفُ دَرَجَةٍ.
هر كس از شيعيان ما امام حسين‏ عليه السلام را زيارت كند، به هر قدمى كه بر می دارد هزار حسنه برايش نوشته می شود و هزار گناه از او پاك می گردد و هزار درجه برايش بالا برده می شود. (بحار الانوار: ج 98 ص 25)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
دقت داشته باشیم که در سفر معنوی اربعین، خستگی، ازدحام جمعیت و بُعد مسافت پیاده روی سفران با گوش دادن به فایلهای صوتی تذکری در طول مسیر پیاده روی اربعین.

در حدیث ابوخالد از حضرت سیدالساجدين ‏علیه السلام آمده که فرمود: «ای ابوخالد به درستی که اهل زمان غيبت او که معتقد به امامتش و منتظر ظهورش باشند برتر از اهل هر زمانند، زيرا که خداوند تعالی ذکره به آنان از عقل‏ ها و فهم‏ ها و معرفت آن‏قدر عطا فرموده که غیبت نزد ایشان همچون مشاهده گرديده، و آنان را در آن زمان در منزلت و مرتبه مجاهدان شمشير زده در پیش روی رسول خدا صلی الله علیه و آله قرار داده است، آنان به حق مخلصانند و شیعیان راستین ما، دعوت کنندگان به دين خداوند مخفیانه و آشکارا می ‏باشند» (کمال الدین، ۳۲۰:۱.)


13 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام باقر علیه السلام فرمود: من خافَ فى زيارَةِ الحُسَينِ‏ عليه السلام آمَنَ اللَّهُ رَوعَتَهُ يَومَ يَقومُ النّاسُ لِرَبِّ العالَمينَ.
هر كس در راه زيارت امام حسين‏ عليه السلام دچار ترس شود خداوند وحشت او را مبدل به امن مى كند، در روزى كه مردم در پيشگاه پروردگار جهان می ايستند. (بحار الانوار: ج 98 ص 11)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی روزشمار اربعین:
برگزاری ختم قرآن به نیابت صاحب الزمان علیه السلام و هدیه به شهدای کربلا در موکب ها و استراحتگاه های مسیر پیاده روی نجف تا کربلا.

 پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: دعایِ ختم‌ کننده قرآن، اجابت می‌ شود. همچنین بنابر روایتی دیگر از امام صادق (علیه السلام): ختم‌ کننده قرآن دعایش مستجاب می‌ شود. (علاّمه مجلسی، مرآة العقول، ج۱۲، ص۴۹۷.)


14 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام باقر علیه السلام فرمود: انَّ زيارَةَ الحُسَينِ‏ عليه السلام مُفتَرَضَةٌ عَلى مَن اَقَرَّ لِلحُسَينِ‏ عليه السلام بِالاِمامَةِ مِنَ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ.
زيارت امام حسين‏ عليه السلام فريضه است بر كسى كه به امامت آن حضرت از سوى خداوند عزوجل اقرار دارد. (بحار الانوار: ج 98 ص 1)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
برگزاری جلسات تبلیغی و تذکر به وجود امام زمان علیه السلام در حین پیاده روی توسط مبلغین صورت پذیرد.

سلیمان از امام صادق (علیه السلام) و آن حضرت از پدر بزرگوارش امام باقر (علیه السلام) و آن حضرت از امام زین العابدین نقل می کند که حضرتش فرمودند: «ما (اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم) پیشوایان امت اسلام، حجت های خدا بر جهانیان، آقای اهل ایمان، پیشتوای روسفیدان و سرپرست مؤمنانیم. ما امان برای اهل زمین هستیم، همچنان که ستارگان امان برای اهل آسمانند.

ما کسانی هستیم که خدا به واسطه ما آسمان را بر فراز زمین نگه داشت و اهل زمین را از هلاکت نجات بخشیده است. به واسطه ما باران می بارد و رحمت خدا منتشر می شود و زمین برکاتش را بیرون می آورد و اگر نبود در هر عصر و زمانی امامی از ما اهل بیت در زمین، زمین اهلش را فرو می برد و هلاک می کرد.
سپس فرمودند: از هنگام خلقت آدم تا قیامت، زمین از حجت خدا خالی نبوده و نخواهد بود؛ خواه حجتش در میان مردم آشکار و معروف باشد یا غایب و ناپیدا. خدا در زمین عبادت نمی گردید». (کمال الدین، ص ۲۰۷، ح ۲۲.)


15 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمود: من اَرادَ اَن يَكونَ فى جِوارِ نَبِيِّهِ‏ صلى الله عليه وآله وَ جِوارِ عَلِىٍّ وَ فاطِمَةَ عليهما السلام فَلايَدَع زيارَةَ الحُسَينِ بنِ عَلِىّ‏ عليه السلام.
هر كس می خواهد در همسايگى پيامبر و على و فاطمه‏ عليهم السلام باشد زيارت امام حسين‏ عليه السلام را رها نكند. (بحار الانوار: ج 98 ص 66)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
بر لب داشتن ذکر استغفار در طول مسیر جهت از بین بردن موانع استجابت دعا و کسب معرفت.

امام زمان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرموده اند: لو لا استغفار بعضكم لبعض لهلك من علیها؛ اگر طلب مغفرت و آموزش برخی از شما برای یكدیگر نبود، تمام اهل زمین هلاك می گشتند. (دلائل الامامه، ص 792).

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: «عجبت لمن یفنط و معه الاستغفار: در عجبم از كسی كه نومید است، در حالی كه او استغفار را دارد». (نهج البلاغه، حكمت 78)


16 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام باقر علیه السلام فرمود: ما فِى الاَرضِ مُؤمِنَةٌ اِلاّ وَ قَد وَجَبَ عَلَيها اَن تَسعَدَ فاطِمَةَ عليها السلام فى زيارَةِ الحُسَينِ‏ عليه السلام.
هيچ بانوى مؤمنه‏اى روى زمين نيست مگر آنكه بر او واجب است حضرت زهرا عليها السلام را در زيارت امام حسين‏ عليه السلام يارى كند. (بحار الانوار: ج 98 ص 75)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
پخش تراکت هایی با این محتوا که از فرصت استجابت دعا تحت قبه امام حسین علیه السلام برای بهترین دعا یعنی دعای فرج استفاده کنیم.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: هرکس حاجتی از خداوند متعال دارد، نزدیک سر مبارک حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بایستد و بگوید:
« یا ابا عبدالله، اشهد انک تشهد مقامی، و تسمع کلامی، و انک حی عند ربک ترزق، فاسأل ربک و ربی فی قضاء حوائجی، فانها تقضی ان شاء الله تعالی».

ای ابا عبدالله ! شهادت می دهم که موقعیت مرا مشاهده می کنی و کلام مرا می شنوی، تو زنده ای و در پیشگاه خداوند روزی داده می شوی، پس از پروردگار خودت و پروردگار من برآورده شدن نیازهای مرا بخواه.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: ان شاء الله «حاجات» او برآورده می شود. در روایت آمده «حاجات» او برآورده می شود، پس انسان هر حاجتی داشته باشد بر آورده می شود. (مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏10 345 )


17 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند : من أَتَى الحُسَينَ‏ عليه السلام عارِفاً بِحَقِّهِ غَيرَ جاحِدٍ آتاهُ اللَّهُ بِفَرَجٍ عاجِلٍ.
هر كس با معرفت به حق امام حسين‏ عليه السلام و بدون انكار نسبت مقامات آن حضرت به زيارتش آيد، خداوند برايش گشايش فورى ايجاد مى كند.(بحار الانوار: ج 98 ص 2)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
استفاده از بنرهایی با متن “و بیمنه رزق الوری” در موکب ها جهت تذکر زائران به وجود ولی نعمتمان.

«بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبتت الارض و السماء».  «از برکت وجود او (یعنی حجت و نماینده الهی) مردم روزی می خورند و به خاطر هستی او آسمان و زمین برپاست ».(بحار، ج 23، ص 19 )

«و بکم یمسک السماء ان تقع علی الارض الا باذنه ». «و به خاطر شماست که خداوند آسمان را از سقوط کردن بر روی زمین (مگر به اذن خویش) نگه می دارد». (مفاتیح الجنان، زیارت جامعه کبیره.)


18 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند : انَّ فاطِمَةَ بِنتَ مُحَمَّدٍ صلى الله عليه وآله تَحضُرُ زُوّارَ قَبرِ ابْنِهَا الحُسَينِ‏ عليه السلام فَتَستَغفِرُ لَهُم.
حضرت فاطمه دختر پيامبر صلى الله عليه و آله شخصاً كنار زائرين قبر پسرش امام حسين ‏عليه السلام حاضر مى شود، و براى آنان طلب مغفرت می نمايد. (بحار الانوار: ج 98 ص 55)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
کمک کردن به همسفران و دستگیری و دلسوزی نسبت به زائران حسینی به یاد کاروان اسراء

امام صادق (علیه السلام) به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) می‌فرماید: من عزی مصابا کان له مثل أجره من غیر أن ینقص من أجر المصاب شیء؛ کسی که مصیبت دیده‌ای را تعزیب دهد از پاداشی به مانند پاداش او برخوردار خواهد شد، بدون اینکه از پاداش مصیبت دیده کم شود. (ثواب الاعمال شیخ صدوق)

حال با کاروان اسراء چه کردند؟ آیا سرسلامتی به آنها گفتند؟ یا با تازیانه آنان را آرام کردند! دلها بسوزد و چشم ها خون گریه کند در چنین مصیبتی.


19 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند: لا تَدَعْ زِيَارَةَ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ (عليه السلام) وَ مُرْ أَصْحَابَكَ بِذَلِكَ يَمُدُّ اللَّهُ فِي عُمُرِكَ وَ يَزِيدُ اللَّهُ فِي رِزْقِكَ وَ يُحْيِيكَ اللَّهُ سَعِيداً وَ لَا تَمُوتُ إِلَّا سَعِيداً [شَهِيداً] وَ يَكْتُبُكَ سَعِيداً.َ

زيارت امام حسين عليه السلام را رها نكن و دوستان خود را هم به آن سفارش كن، كه در اين صورت، خداوند عمرت را طولانى و روزى ات را زياد مى كند و زندگى ات را همراه با سعادت مى كند و جز سعادتمند نمى ميرى و نام تو را در شمار سعادتمندان، ثبت مى كند.(كامل الزيارات ص 152)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
خواندن دعای سلامتی امام زمان علیه السلام به صورت دسته جمعی پس از طی کردن هر 100 ستون به شکرانه طی کردن مسیر و دعوت دیگر شیعیان به این امر است.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند بخشنده مهربان

اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن

خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّة بن الحسن

صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی

كه درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد

هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ

در این لحظه و در تمام لحظات

وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً

سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر

 وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ

و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى كه خوشایند اوست ساكن زمین گردانیده،

طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا”

و مدّت زمان طولانى در آن بهره ‏مند سازى


20 روز تا باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان – رحیل اربعین (طرح روزشمار اربعین)

امام صادق علیه السلام فرمودند: اللَّهُمَّ اغْفِر لِزُوّارِ قَبرِ اَبِىَ الحُسَينِ ‏عليه السلام، الَّذينَ اَنفَقوا اَموالَهُم، وَ اَشخَصوا اَبدانَهُم.
خدايا، زائرين قبر پدرم امام حسين ‏عليه السلام را بيامرز، كه در راه او اموال خود را خرج می کنند و بدن‏ هاى خود را به زحمت می اندازند.
(بحار الانوار ج 98 ص 51)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی:
نیت سفر زیارتی اربعین به نیابت امام زمان علیه السلام و توصیه به دیگر شیعیان.

هر عملی نیاز به نیت دارد. برای سفر زیارتی نیت رضای خدای متعال، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)، امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا و ائمه هدی (علیهم السلام) را در نظر بگیر. [1] همچنین در روایت آمده هیچ‌گاه برای ریا و خود نمایی قصد رفتن به زیارت نداشته باش. [2]

در روایات تأکید شده برای زیارت قبور ائمه علیهم السلام باید به حق امام (علیه السلام) معرفت داشته باشیم. [3] معرفت به حق امام یعنی امام حجت خدا بر من است و هر فیض و رحمتی که به من می‌رسد از ناحیه وجود شریف آن حضرت است، و اطاعت از ایشان واجب است و اطاعت خدا حساب می‌شود.

هنگامی که قصد حرکت داشتی «بسم الله الرحمن الرحیم» بگو وسوره قدر قرائت کن. [4] و در هر حالی ذکر خداوند را بر زبان جاری ساز [5] و از یاد خداوند غافل مشو.

[1] . کامل الزیارات ص 141و142
[2] همان ص 144، تهذیب الاحکام: ج6 ص44
[3]بحارالانوار: ج101 ص42و43
[4] [5]وسائل الشیعه: ج8ص317، کامل الزیارات: ص130و131
[6] مستدرک وسائل الشیعه: ج1ص299


اربعین – باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان

باشکوه ترین اجتماع شیعیان جهان در اربعین حسینی در بهترین مکان تاریخ تشکیل شده است، هر انسانی از هر نژادی قدم در سرزمین نور می گذارد و هم نوا با کاروان حسینی پیش می رود تا به جهانیان ثابت کند خون هایی در این سرزمین به ناحق ریخته و روزی انتقام گیرنده ی آنها خواهد آمد و انتقام خواهد گرفت.

جابربن عبدالله انصاری، اولین زائر امام حسین علیه السلام در زیارت اربعین خود خطاب به آن حضرت عرض كرد: قسم به خداوندی كه پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم را به حق مبعوث كرد، ما با شما در هر آن چه شما وارد شدید، شریك شدیم.

عطیه از جابر پرسید: ما كه كوه و دشتی را طی نكردیم و شمشیر نزدیم، در حالی كه بین سرها و بدن‌ های ایشان و نیز بین آنها و فرزندانشان جدایی افتاد و زن‌های ایشان همسران خود را از دست دادند.پس چگونه ما با ایشان شریك شدیم؟!

جابر در پاسخ گفت: یا عَطِیةُ سَمِعتُ حَبیبی رَسُولَ اللهِ صلّی الله علیه و آله و سلّم یقولُ: مَن اَحَبَّ قَوماً حُشِرَ مَعَهُم، وَ مَن اَحَبَّ عَمَلَ قَومٍ اُشرِكَ فِی عَمَلِهِم. ای عطیه، از حبیبم رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم شنیدم كه فرمودند:كسی كه گروهی را دوست بدارد، با آنها محشور می‌شود. و كسی كه عمل گروهی را دوست بدارد، در عمل آنها شریك دانسته می‌ شود.

سپس اضافه می‌كند:و الَّذی بَعَثَ مُحَمَّداً صلّی الله علیه و آله و سلّم بِالحَقِّ اِنَّ نِیتی وَ نِیةَ اَصحابی عَلی ما مَضی عَلَیهِ الحُسَینُ علیه السلام وَ اَصحابُهُ. قسم به كسی كه محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم را به حق برانگیخت، نیت من و اصحابم (دوستانم) همان نیتی است كه امام حسین علیه السلام و اصحابش داشته اند.

جابر بن عبدالله انصاری از قول پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم یك قانون الهی را بیان می‌ كند: محبّت یك عمل قلبی و اختیاری است كه می‌ تواند انسان را به محبوب خویش برساند. از این رو، كسانی كه همراه حضرت سیدالشّهدا علیه السلام در كربلا نبوده اند، در هر زمانی كه هستند، می‌ توانند با «نیت» و «محبّت» خود، همراه ایشان شوند و حتّی فیض شهادت در ركاب ایشان را ببرند؛ یعنی هم در دنیا جزء اصحاب امام حسین علیه السلام شوند و هم در آخرت پاداش یاران با وفای ایشان را ببرند.

(برگرفته از کتاب آفتاب در غربت سید محمد بنی هاشمی)

پیشنهاد تربیتی – تبلیغی: هم نوا با ندای محزون مولای غریب مان، زیارت اربعین را زمزمه می کنیم.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا