متن سخنرانی و مقاله محرمآثار نوشتاری و اجرایی محرمبزرگسالمتنیمحرممخاطبیننوجواننوع محتوا

معرفت به سید الشهدا علیه السلام – گفتگوی محرم

معرفت به سید الشهدا علیه السلام و عزای ایشان

معرفت به سید الشهدا علیه السلام و عزای ایشان عنوان نشریه ای  قابل تدریس مناسب برای سنین راهنمایی و دبیرستان است. که شامل دو جلد می باشد.

گفتگوی محرم

 بسم الله: شناخت

در روایتی آمده که چون خداوند خواست توبه آدم(علی نبینا و اله و علیه السلام) را قبول نماید جبرئیل را نزد او فرستاد، جبرئیل به آدم یاد داد که خداوند را به این دعا بخواند: یا حمید بحق محمد (صلی الله و علیه و آله و سلم) یا عالی و به حق علی (علیه السلام) یا قدیم الاحسان بحق الحسین (علیه السلام) و منک الاحسان.

آدم (علی نبینا و اله و علیه السلام) خداوند را به این کلمات مبارکه خواند. زمانی که جبرئیل نام امام حسین علیه السلام را بر زبان جاری ساخت قلب آدم (علی نبینا و اله و علیه السلام) گرفت و اشک از چشمانش جاری شد.گفت: ای جبرئیل چرا دریاد پنجمین نفر دلم شکست و اشکم جاری شد؟ جبرئیل گفت: ای آدم این فرزند تو به مصیبتی بزرگ دچار میشود که تمامی مصیبت ها نزد آن کوچک است پس جبرئیل ادامه داد و گفت: حسین علیه السلام تشنه و غریب و بی یار و یاور کشته می شود….

برای ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید.

برای دانلود متن گفتگوی محرم کلیک کنید


بعضی از آداب عزاداری

امام رضا علیه السلام: اگر بر حسین بگریی، چندان که اشک هایت بر گونه ات جاری شود، خداوند تمام گناهانت را می آمرزد. امام رضا علیه السلام: چون ماه محرم می رسید، کسی پدرم را خندان نمی دید… چون روز دهم فرا می رسید آن روز ، روز سوگواری و اندوه و گریه او بود.

امام مهدی علیه السلام در زیارت ناحیه مقدسه: هر صبح و شام بر تو گریه و شیون میکنم و در مصیبت تو به جای اشک، خون می گریم. هرکس بگرید و (حتی) یک تن را بگریاند، پاداشش بهشت است و هرکس حالت اندوه و گریه به خود بگیرد پاداش او بهشت است.

برای ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید.

برای دانلود متن بعضی از آداب عزاداری


مجلس روضه ی امام حسین صلوات الله علیه

کسانی که در مجالس ذکر او شرکت می کنند به خوبی حال و هوای آنجا را درک کرده و ارتباط معنوی عمیقی با حضرتش برقرار می سازند، اما بر طبق احادیث و روایات متعدد مجالس آن حضرت دارای ویژگی هایی است:

  1. هرکس بنشیند در مجالسی که درآن به امر ائمه علیهم السلام پرداخته شده و ذکر مصائب آنان است دل او نمی میرد در آن روزی که دل ها می میرند. (بحارالانوار 44 /278) (امالی صدوق 17 /68)
  2. اینگونه مجالس محبوب خدا، رسول او و ائمه علیهم السلام می باشد. (بحارالانوار 42 /282)(قرب اسناد ص 18)
  3. نَفَس فرد عزادار در آن مجلس تسبیح خداوند است. (بحارالانوار 44 /278) (امالی صدوق 17 /68)
  4. این مجالس محل نظر حضرت امام حسین علیه السلام است. زیرا آن جناب در عرش است و از آنجا به سوی سرزمین کربلا و زوار و گریه کنندگان خود نظاره می کنند. (بحارالانوار 44 /292) (کامل الزیارات باب 32 /103)
  5. این مجالس از دیگر مجالس اشرف و افضل است. (ترجمه خصاص الحسینیه ص 256)
  6. امام صادق علیه السلام از فضیل پرسیدند: آیا دور هم می نشینید و حدیث و سخن می گویید؟ گفت؛ آری فرمود: اینگونه مجالس را دوست دارم. پس امر امامت ما را زنده بدارید، خدای رحمت کند، کسی که امر و راه ما را احیا کند. (وسائل الشیعه ج 10 ص 392)

برای مشاهده  ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید.

برای دانلود متن مجلس روضه ی امام حسین صلوات الله علیه کلیک کنید


مداومت به زیارت عاشورا

امام محمد باقر صلوات الله علیه به علقمه فرمود: پس از آنکه به آن حضرت با سلامی اشاره کردی، دو رکعت نماز بخوان و سپس زیارت عاشورا را بخوان.هنگامی که این زیارت را خواندی در حقیقت او را به چیزی خواندی که هرکس از ملائکه که بخواهند او را زیارت کنند، به آن می خوانند و خداوند برای تو هزار هزار حسنه می نویسد و از تو هزار هزار سیئه محو می نماید و تو را هزار هزار مرتبه بالا می برد و همانند کسانی می باشی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسیدند. حتی در درجات آنها هم شریک می شوی. (کامل الزیارات-ص74)

برای مشاهده  ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید.

برای دانلود متن مداومت به زیارت عاشورا کلیک کنید


برای مطالعه و مشاهده بیشتر در مورد امام حسین علیه السلام، محرم می توانید به  فهرست مطالب محرم در لینک زیر مراجعه نمایید.

فهرست محرم

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا