آثار نوشتاری و اجرایی محرمبرگزاری عزاداری محرمبزرگسالمتن سخنرانی و مقاله محرممتنیمحرممخاطبیننوجواننوع محتوا

امام حسين از دیدگاه دانشمندان غربی

امام حسين از دیدگاه دانشمندان غربی – فضایل و كرامات

امام حسين از دیدگاه دانشمندان غربی عنوان مقاله ایست که می خواهد بازگو کند که سیدالشهدا علیه السلام بی تردید، از چنان فضایل و كراماتی برخوردار است كه هیچ قلمی را یارای بیان آن نیست و  چه بسا نكته های ارزشمندی كه درباره وجود مقدس آن حضرت ناگفته مانده اند و در هر عصری تنها گوشه هایی از عظمت شخصیت و حركت الهی آن بزرگوار بر جهانیان آشكار شده است.

امام حسین علیه السلام ازمحبوبیتی عالمگیر برخوردار است، چگونه کسی می تواند خالق بزرگترین حماسه تاریخی را نشناسد و به بزرگی و علو مقام آن حضرت اقرار نکند؟ آن امام بزرگواری که نه‌ تنها در قلوب‌ شیعیان‌ خود نفوذ كرد، بلكه‌ گروه های‌ غیراسلامی‌ نیز او را انسانی‌ آزاد و آزاده‌ شناخته‌ و برای‌ آن‌ سرور آزادگان‌ امتیازات‌ خاصی‌ را قایلند.

نظریه دانشمندان:

چارلز دیكنز (بزرگترین داستان نویس انگلیسی) می¬گوید:
اگر منظور حسین جنگ در راه خواسته های دنیایی خود بود من نمی‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش همراه او بودند؟ پس عقل چنین حكم می‌نماید كه او فقط بخاطر اسلام فداكاری خویش را انجام داده است.

در مقاله سه شهید اثر خانم دانشمند انگلیسی آمده است:
ای مسلمانها ! بزرگترین دلیل بر اثبات مظلومیت حسین ، قربانی دادن بچه شیرخواره‌اش بود كه در هیچ تاریخی سابقه ندارد بچه شیرخواری را برای طلب آب بی‌قیمت و ارزش بیاورند و آن قوم مكّار عوض دادن آب ، او را طعمه تیر جفا قرار دهند . این عمل دشمن، مظلومیت حسین را اثبات نمود و همین نیروی مظلومیت ، بساط عزت خاندان مقتدر بنی‌امیه را برچید و رسوای عالمشان نمود و دین محمد در اثر جانبازی‌های او و اهل بیت بزرگش حیات تازه‌ای به خود گرفت . (شبهای پیشاور ، صفحه 548)

دكتر رینوژوزف (شرق شناس معروف فرانسوی) میگوید:
به جهت خون حسین و سوگواری‌هایی كه شیعه پس از آن می‌نماید ،در آینده جمعیت و شوكت و ترقی شیعه بیشتر خواهد گردید (منظور حاكمیت عدل و حكومت حضرت مهدی در زمان ظهور می‌باشد) .
(پرتوی ازعظمت حسینص 440)


برای مطالعه و مشاهده بیشتر در مورد امام حسین علیه السلام، محرم می توانید به  فهرست مطالب محرم در لینک زیر مراجعه نمایید.

فهرست محرم

 

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا