متن سخنرانی و مقاله غدیرآثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

تبلیغ غدیر در فضای عمومی – ابلاغ و تبلیغ غدیر

تبلیغ غدیر در فضای عمومی – پیشنهادات ویژه

تبلیغ غدیر در فضای عمومی می تواند خیلی ساده انجام شود. در این طوفان فکری چند تبلیغ غدیر در فضای عمومی را برای شما بزرگوران آمده کرده ایم تا ان شاءالله مورد استفاده شما قرار گیرد و مبلغ غدیر شوید.

روشهای برقراری ارتباط با مخاطبان برای تبلیغ غدیر در فضای عمومی

نکته حائز اهمیت در تمام روشهای تبلیغ غدیر در فضای عمومی در، این است که اجرای طرحها، باید با روی گشاده و خندان باشد و خدای نکرده در اجرای این طرحها در فضای عمومی، برای کسی مزاحمت ایجاد نشود. به طور مثال برپایی ایستگاههای صلواتی، ترافیک ایجاد نکند.

یا اگر قرار است در کنار ایستگاه صلواتی، صوت پخش شود، میزان صدا به حدی نباشد که برای اطرافیان مزاحمت ایجاد کنند. گروههای ضاله، راه موفقیتشان در تبلیغ و جذب افراد ، مهربانی و خوشرویی است.


پیشنهادات تبلیغ غدیر در فضای عمومی

برگزاری نمایشگاه وسایل تزئینی و یادبود متناسب با غدیر و دعوت افراد.

اجرای سخنرانی چند دقیقهای در هربخش نمایشگاه برای رساندن پیام غدیر.

برگزاری جشن استقبال غدیر در فرهنگسراها و سراهای محله و ارائه راههای تبلیغی به افراد در این جشن.

اهدای هدیه ویژه به افرادی که در ایام غدیر ازدواج میکنند و تشویق آنها به شروع زندگی با یاد وارث غدیر حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

تهیه سررسید از غدیر تا غدیر با موضوع هر روز با امیرالمؤمنین علیه السلام و اهدا به مراکز فرهنگی، بخصوص مراکز فروش کتاب در جوار امامزادهها.

 طرح نان تازه صبحگاهی در آپارتمانها:
با خرید نان تازه و بردن درب خانه ساکنین آپارتمان و تقدیم آن به همراه یک سیدی یا بروشور غدیری میتوان مبلغ غدیر بود. در مسجد یا حسینیه ها میتوان طرح مراسم عقد اخوت را تبلیغ کرد و در روز غدیر اجرا نمود. لازمه این کارتبیین جایگاه والای عقد اخوت و مسئولیتهایی است که در پی آن می آید.

وگرنه اگر امر ساده و پیش پا افتادهای دراذهان عمومی شود، خدای نکرده لطمه به جایگاه رفیع امیرالمؤمنین علیه السلام به عنوان اخ الرسول صلی الله علیه و آله در اذهان مخاطبین خواهد بود.

برپایی ایستگاه معرفی غدیر

به عقیده برخی، امروزه بروشور دادن به تنهایی و جشنهای خیابانی و امثالهم در بیشتر مناطق کارساز نیست،لذا پیشنهاد میشود که ایستگاههایی در سطح شهر ایجاد شود با تعدادی از نیروهای جوان و با ظاهر آراسته و فن بیانفصیح و … . آنان شبهات روز جامعه پیرامون ولایت و آخر الزمان و… را با مردمی که از آن خیابان عبور میکنند مطرح کنند.

سپس چند مرجع و منبع برای پاسخ معرفی کنند که میتواند بنر و بروشور باشد یا آدرس سایت و یا حتی چنداستاد صاحب نظر که در ایستگاه مستقر هستند.

به این صورت سطح عام جامعه پاسخ بسیاری از شبهات را دریافت میکنند. این کار مستلزم مدیریت دقیق است که به افرادی شبهات گفته شود که زمان استفاده از منابع را داشته باشند و حتما افراد پاسخ را دریافت کنند. و الّا همان اعتقاد تعبدی و شناسنامهای هم متزلزل خواهد شد. حتی بهتر استجواب شبهات و اطلاعات لازم بدون بیان شبهه گفته شود. القای شبهه در هر صورت مناسب نیست.

 راه اندازی ایستگاه صلواتی:
راه اندازی ایستگاه صلواتی و دادن سیدیهای تبلیغی غدیر به صورت رایگان به افراد. راهاندازی ایستگاه نقاشی و ایستگاه خوراکی برای کودکان به صورت صلواتی در پارکها. میتوان چنین ایستگاهیایجاد کرد و در کنار آن، یک غرفه برای استراحت و انتظار والدین گذاشت. در آن غرفه با صحبتهای کوتاه چند دقیقهایو پذیرایی و پخش نوا از والدین پذیرایی شود.

این برنامه ایستگاهی که در ایام فاطمیه اجرا شده و میتواند برای غدیر الگوبرداری شود، برای مناطقی کهفرقههای ضاله مثل وهابیت تبلیغ میکنند مناسب است. سعی کنید شبهات مطرح در ایستگاه یا محل استقرار را در نظربگیرید و روی پاسخ آنها کار کنید.

طرح کار این طور است

فرضا برای اثبات امامت از آیات قرآن، آیه ولایت، آیه اولیالامر، آیه تبلیغ و آیه اکمال را هر کدام در یک بنر نوشته و دلایل ذکر شود. نکته خیلی مهم استفاده از روایات است.مثلا برای اثبات امامت از روایتها، روایت انت خلیفتی که ابی عاصم در کتاب السنه ذکر کرده و البانی گفته حسن هست،مسند احمد تحقیق احمد شاکر گفته صحیح هست، مستدرکات حاکم گفته صحیح هست همه اینها ذکر شود.

پیدیافاین کتابها را دانلود کنید.متن حدیث را از کتاب در بیارید و پرینت بگیرید. آنها را کنار هر بنر بگذارید تا نگویند شماالکی گفتی این در فلان کتاب نیست. بعلاوه میتوان اسکن خود کتاب را در بنر نشان داد. در آخر پرینت کاغذی ازمطالب بنر همراه با کپی صفحات کتاب به بازدید کنندگان داده شود تا اگر جایی حرفی زدند مستند باشد.اگر قصد اجرا دارید اعضای کانال اتاق فکر در حد توان در زمینه مطلب و تهیه اسکنها کمک میکنند.

در مدارس و دانشگاهها:
با توجه به این که مدارس در تعطیلات هستند، از مساجد و کانونهای فرهنگی مساجد میتوان برای جذبنوجوانان و دانشآموزان استفاده کرد. به این صورت که مسابقه کتابخوانی راهاندازی شود و در ایام غدیر، قرعه کشی واهدا جوایز باشد. البته از الان باید انتخاب کتاب و تبلیغات در سطح وسیع صورت بگیرد.
همزمان شدن عید غدیر با آغاز سال تحصیلی امسال، فرصت خوبی هست که در جشنهای آغاز سال تحصیلیمدارس، به عظمت این عید در اعتقادات شیعی پرداخته شود.

تهیه پیکسل و هدیه دادن به بچه ها در روز اول مدرسه

این کار سال گذشته انجام شده است. برای بچه ها درمدرسه یک توضیح کوتاه از غدیر داده شود. بعد گفته شود که همه ما موظفیم تا به بقیه این خبر مهم جانشینی حضرت علی علیه السلام را برسانیم. شما هم مبلغ غدیر هستید، این پیکسلها را به کیف و یا روپوشتان وصل کنید و هر کساز شما پرسید در مورد آن توضیح دهید. این روش برای بچه ها بسیار جذاب است. امسال این کار میتواند در جشن شکوفه ها انجام شود.

تهیه پیکسلهای سفارشی با محتوای غدیر پیشنهاد میشود.
در دانشگاهها با برگزاری نمایشگاه کتاب میتوان افراد را به سمت غدیر و تبلیغ پیام آن جذب کرد.
برگزاری شب شعر درباره غدیر و ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام در دانشگاهها یا فرهنگسراها یا سراهای محله.

در محل کار:
در فروشگاهها میتوان از کیسه های طرحدار در مورد غدیر برای قرار دادن اجناس مشتریان استفاده کرد و به هنگام تحویل دادن به مشتری از این طریق چند جملهای در مورد غدیر صحبت نمود.

فروشگاهها و مراکز خرید طرح تخفیف ویژه دهه ولایت قرار دهند و با ارائه کارتهای قرعه کشی به کسانی که در این ایام خرید میکنند، افراد را به شرکت در قرعه کشی به مناسبت روز عید غدیر دعوت کنند. روی کارتهای قرعه کشی پیامی از خطبه غدیر نوشته شود. در مراسم قرعه کشی در روز عید، جوایز اهدا شود. در کنار این برنامه، عظمت عید غدیر تذکر داده شود.

برای ادارات و مراکز تجاری موارد زیر پیشنهاد می شود

تبریک عید به مراجعین و دادن یادبود دادن بُن پاداش به کارکنان طی یک جلسه سخنرانی کوتاه در مورد غدیر برگزاری مسابقه کتابخوانی غدیر بین کارکنان اداره به همراه یک جایزه نفیس

در مراکز و ادارات به مدت یک هفته یا کمتر یا بیشتر، متنهای زیر به همراه گل یا یک بسته روی تابلو اعلانات
نصب و یا روی میز گذاشته شود: )فایل این متون به صورت پوستر آماده است.

  • روز اول: بالاترین بزرگواری، پرهیزکاری است.
  • روز دوم: بالاترین سود، ثواب اندوزی است.
  • روز سوم: بالاترین تنهایی، خودپسندی است.
  • روز چهارم: بالاترین همنشین، خوی نیکو است.
  • روز پنجم: بالاترین عزت، بردباری است.
  • روز ششم: بالاترین مال، خِرَد است.
  • روز آخر : روز قبل از عید خطابه غدیر همراه گل یا شیرینی روی میز و این مطلب از فراز 10 خطبه غدیر:
    پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روز غدیر فرمودند: بالاترین امر به معروف آن است که سخن مرا بفهمید و آن را به کسانی که حاضر نیستند برسانید و او را از طرف من به قبولش امر کنید و از مخالفتش نهی نمایید.

 

پس بهترین امر به معروف، هدایت مردم به سوی پذیرش ولایت حضرت علی علیه السلام و( افزون کردن معرفت ومحبت اهل بیت )علیهم السلام است.

تهیه هدیهای کوچک برای همکاران

یکی از کارهایی که در روز غدیر به آن سفارش شده، دادن هدیه به یکدیگر است. میتوان برای همکاران یک هدیه ساده، مثل رواننویس، خودکار، برگه یادداشت و …. تهیه کرد. روز قبل از عید به همه هدیه داده شود همراه چند دقیقه توضیح که عید غدیر بزرگترین عید ما است و اگر مسیر جانشینی حضرت رسول صلی الله علیه و آله تغییر پیدا نمیکرد، شرایط فعلی جهان ما کاملاً متفاوت بود.

نصب روز شمار بر روی تابلو اعلانات ساختمان محل زندگی و یا محل کار، هر روز همراه با یک فراز از خطبه غدیر، و اهدای کتاب خطابه غدیر در شب عید. 

پزشکان و مراکز درمانی مختلف با ارائه خدمات رایگان در ایام عید غدیر میتوانند غدیر را تبلیغ کنند. با نصبیک بنر یا پوستر در مطب خود با این مضمون که با ظهور وارث غدیر همه بیماران شفا مییابند، از مراجعان خود بخواهندکه در این عید بزرگ الهی برای ظهور تنها وارث غدیر دعا کنند.
قرار دادن هدایای کوچک به همراه بروشور یا کتابی کوچک جهت معرفی خطبه غدیر در کنار بستهبندی غذایبیرونبرها در روز عید غدیر، میتواند مخاطبان زیادی را دربرگیرد.

تهیه و گردآوری جدول درباره غدیر و دادن به افرادی که در رستورانها منتظر تحویل غذا هستند. پس از آناهدای یادبود و صحبت چند دقیقهای در مورد سؤالات جدول.

در فضای شهر

تلویزیونهای شهری وسیله مناسبی هستند برای پخش پیام غدیر در فضای عمومی. با تهیه کلیپهای تبلیغی شامل متن کوتاه از فرازهای خطبه به همراه ترجمه و همچنین احادیث کوتاه در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام.با هماهنگی با شهرداریها، میتوان خطبه غدیر را به عموم مردم ارائه کرد.

توزیع شود، به شیشه عقب » عید غدیر مبارک « یا » علی ولی الله « با هماهنگی ستاد غدیر، پرچم یا برچسبان وموبیلها، تاکسیها، داخل و خارج اتوبوسهای شهری و بین شهری و مترو نصب شود. در اتوبوسها تراکت تبلیغی پخش و چند دقیقه در مورد پیام غدیر صحبت شود. 

جشن و مسابقه کتابخوانی در قطار:

در برخی از قطارها سیستم صوتی و تصویری مرکزی وجود دارد، مانندقطارهای بن تور. میتوان در این قطارها به تعداد مسافرین کتاب و پرسشنامه همراه تهیه و توزیع کرد و از طریق تلویزیون قطار یک مسابقه برقرار نمود، به این ترتیب که پس از توزیع کتابها، یک فرصت مثلاً 4 ساعته داد تا مسافرین قطار کتاب را مطالعه نموده، برگه پاسخ را تکمیل کنند. پس از پایان مهلت، برگه ها جمع آوری و از میان افرادی که پاسخ صحیح دادهاند یک نفر برنده اعلام شود.

مراسم قرعه کشی به طور زنده از طریق تلویزیون پخش شود و از شخص برنده خواهش کنند تا با حضور در مقابل دوربین، جایزه خود را تحویل بگیرد. در طول مراسم حداقل 3 فرصت 20 دقیقهای به دست میآید که مجریان میتوانند اقدام به سخنرانیهای جذاب کوتاه از پیش تمرین شده نمایند. حتی میتوان چنانچه برنامهریزی قوی و خوب باشد برنامه هایی مثل پرسش و پاسخ هم اجرا کرد.

میتوان در ایام دهه ولایت، با اهدای گل به همراه کارت تذکری که جملهای از خطبه غدیر در آن آورده شده،این ایام را به عموم افراد جامعه تبریک گفت و عظمت این عید را یادآوری کرد.

در پارک ها

امسال شب نیمه شعبان در یکی از پارکهای بزرگ تهران، تعداد زیادی گل رز که به آن یک کارت الصاق شدهبود همراه با تبریک عید پخش شد.

متن شعر:

دل میدهد بشارتم از بازگشتنت/ از روزهای خالی از این اضطرابها استقبال مردم از دریافت گل طبیعی خوب است و میتوان این کار را برای غدیر انجام داد. همراه با آن خطابه غدیر به مردم هدیه شود. اگر در کنار خطابه غدیر و گلها کارت مشابه ی چسباند که حاوی یک شعر کوتاه و زیبا و فطری باشد،مؤثرتر است.

شاید در حالت عادی همه خطابه را نخوانند. ولی ان شاء الله یک شعر زیبا، رابطه عاطفی، هر چند کوچک با امیرالمؤمنین علیه السلام ایجاد میکند و احتمال این که خطابه را بخوانند افزایش میدهد.نیمه شعبان گذشته در یکی از پارکها، برای فواره موزیکال، یکی از سرودهای مناسب ایام نیمه انتخاب شده بود و کل فضای پارک را تحت تأثیر قرار داده بود. میتوان در ایام دهه ولایت، در پارکهایی که فواره موزیکال دارند ازسرودهایی که در مدح حضرت علی علیه السلام هست استفاده و به این صورت توجه افراد را جلب کرد.

برگزاری جلسات میزگرد و پرسش و پاسخ در فضای پارکها
مسابقات ورزشی و هنری مختلف با جوایز ویژه به مناسبت عید غدیر در پارکها، فرهنگسراها، سراهای محلهبرگزار شود. در مراسم اهدای جوایز نکات مورد نظر از عید غدیر و جایگاه ولایت امیرالمومنین )علیه السلام( مطرح شود.به همراه جوایز خطبه غدیر اهدا شود.

برای کودکان:

تهیه و پخش پکیج تبلیغی شامل نقاشی کودک، سیدی تبلیغاتی و جدول غدیری برای بزرگسالان و نوجوانان برای پخش در پمپ بنزینها. میتوان با راهاندازی کارناوال شادی متشکل از کودکان با لباسهای یکسان و با در دست داشتن پرچمها وبادکنکهای رنگی در پارکها، توجه خانوادهها و کودکانشان را جلب کرد. در پایان، بادکنکها و پرچمها به کودکانی کهبا کارناوال همراهی کردند هدیه شود. اگر این گروه کودک بتوانند یک سرود را به صورت دسته جمعی اجرا کنند عالیخواهد بود و اثرگذاری اجرا بیشتر خواهد شد.

یک تم کلی در نظر گرفته شود، مثل بالن و بادکنک رنگی یا گل یا خورشید و کلاه آفتابی یا هر طرح شاد وچشمگیر دیگر. از مدتی قبل از عید غدیر تصویر طرح مثلا بالن رنگارنگ یا خورشید کودکانه و شاد و لبخند به لب درسایز بزرگ، چاپ شده و زیر آن این پیام یا مشابه آن نوشته شود:

خبری در راه است

” خبری در راه است….وعده ما 10 شهریور 95 )مثلا( فرهنگسرای…. یا میدان میوه و تره بار… یا کتابخانه….”این تصویر در محل مورد نظر نصب شود تا روز موعود. در روز موعود در کنار تابلو، ایستگاه تبلیغ غدیر باشد که همسرودهای شاد غدیری پخش کند و هم درباره عید غدیر و مقام و فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام با کودکان صحبتشود. در حین صحبتها، با کودکان سؤال و جواب شود. در آخر بادکنک )یا کلاه آفتابی یا… بسته به تم جشن( منقشبه جمله های غدیری اهدا شود.

میتوان به هر کودکی که میآید یک کاغذ کوچک کارت داد و در حین صحبت با کودکان و سؤال و جوابها اگر هر سؤالی را درست جواب دادند، روی کارتشان یک برچسب بادکنک چسباند. هر کس، مثلا 3 بادکنک روی کارتش بگیرد، یک لوازم التحریر منقش به جملات غدیری جایزه بگیرد. خوب است با شیرینی پذیراییشود و افرادی جهت پاسخگویی به سؤالات و شبهات والدین باشند.

تهیه پکیج تبلیغی شامل موارد زیر و پخش در مهدکودکها، به همراه صحبت چند دقیقهای کوتاه برای کودکان:بسته شکلات غدیری، سیدی تبلیغی کودک برای غدیر، کتاب نقاشی غدیر به همراه مدادرنگی

در مهدکودکها به مناسبت عید غدیر تهیه کاردستی به کودکان آموزش داده شود که مزین به نام مبارکامیرالمؤمنین )علیه السلام( باشد. قصه روز غدیر برای کودکان گفته شود و از کودکان خواسته شود که کاردستی را بهخانه برده و برای اعضای خانه قصه را بازگو کنند. به این صورت هم کودکان و هم خانوادههایشان متذکر میشوند.

 مخاطب غدیر :
لزوماً قشر خاصی از جامعه نیست. میتوان در شب عید غدیر، برای کودکان کار که در خیابانهادستفروشی میکنند، هدیه و اسباب بازی و بادکنک و خوراکی برد. این کار باعث جلب توجه عابرین نیز میشود. در کنارآن شاید بتوان تبلیغ در حد پخش یک کارت یا بروشور به سایر عابرین انجام داد و در آن به این نکته اشاره کرد که اگرهمگان بر ولایت امیر المؤمنین علیه السلام اجتماع میکردند، آتش دوزخ هرگز روشن نمیشد، و اگر سیر جانشینی رسول خدا صلی الله علیه و آله از مسیر خویش خارج نمیگشت، الآن این کودکان در سطح شهر پخش نبودند.

 ÷

برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا