آثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبینمعرفی کتاب غدیرنوجواننوع محتوا

کتاب اولین میراث مکتوب غدیر – معرفی کتاب غدیر

کتاب اولین میراث مکتوب غدیر – گزیده ای از کتاب اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله

کتاب اولین میراث مکتوب غدیر به صورت موضوعی احادیث، روایات و داستان های مربوط به غدیر خم، این واقعه بسیار مهم تاریخ اسلام و شیعه را از کتاب سلیم بن قیس هلالی انتخاب و تدوین نموده است.

کتاب سلیم بن قیس هلالی (اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم) اولین میراث مکتوب در اسلام است و به وسیله ی یکی از اصحاب امیرالمومنین صلوات الله علیه نوشته شده و مورد تایید ائمه علیهم السلام بوده است. با مطالعه‌ این کتاب، واقعه غدیر را تنها پس از گذشت 5 سال از حجه الوداع مرور می‌کنیم.

مشخصات کتاب:

نام کتاب: کتاب اولین میراث مکتوب غدیر
مولف: محمدباقر انصاری
ناشر: دلیل ما
موضوع: گزیده ای از کتاب اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله


کتاب اولین میراث مکتوب غدیر


بخشی از کتاب:

نویسنده در مقدمه کتاب اولین میراث مکتوب غدیر می‌نویسد: اولین قلمی كه به نام غدیر، آن عظیم‌ترین واقعه و استثنائی‌ترین خطابه در تاریخ انبیاء (علیهم السلام) بر روی كاغذ آمده و جزئیاتی از آن ماجرا را ثبت كرده، كتاب «سلیم بن قیس هلالی» است. با توجه به اهمیت فرهنگی این موضوع، جست‌ و جوی وسیعی برای یافتن نخستین میراث مكتوب در این زمینه صورت گرفته و كتاب‌های متعددی شناسایی شد.

نتیجه این اقدام آن بود كه هیچ تألیفی مقدم بر كتاب سلیم در این زمینه یافت نشد، كه نگارش آن از سال‌ های آغازین رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) شروع شده و در سال ۷۶ هجری با رحلت مؤلف كار تألیف آن هم پایان یافته باشد.

مؤلف آن از اصحاب امیرالمؤمنین (علیه السلام) و سه امام بعد از ایشان بوده؛ و آن چه درباره غدیر نقل كرده به نقل از معصومین (علیه السلام) و اصحاب مورد اعتمادشان بوده، كه اكثرا شاهدان عینی واقعه بوده‌اند.

در نتیجه، آن چه در كتاب سلیم درباره غدیر خم آمده از یك سو به فاصله پنج سال از ماجرا و در حضور صاحب غدیر امیرالمؤمنین (علیه السلام) و امامان بعد از آن حضرت به ثبت رسیده، بارها توسط ایشان مورد تأیید قرار گرفته است؛ و از سوی دیگر به دست سلیم، یكی از اصحاب با وفای امامان (علیهم السلام) و سابقه‌داران مكتب اهل بیت (علیهم السلام)  تدوین شده است.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا