آثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتن سخنرانی و مقاله غدیرمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

غدیر از نگاه اهل بیت علیهم السلام

غدیر از نگاه اهل بیت علیهم السلام (غدیر در کلام و سیره ائمه اطهار علیهم السلام)

واقعه غدیرخم به عنوان بزرگترین اجتماع سرنوشت ساز به هدف تعیین جانشینی رسول الله صلی الله علیه و آله شناخته می شود. در مقاله غدیر از نگاه اهل بیت علیهم السلام این واقعه مهم تاریخی و اسلامی در احادیثی از ائمه علیهم السلام بررسی شده است.


عید آسمانی

امام رضا علیه السلام فرمود: پدرم به نقل از پدرش امام صادق علیه السلام نقل کرد که فرمود: روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است. (مصباح المتهجد)


عید بی نظیر

مولا علی علیه السلام: امروز (عید غدیر) روز بس بزرگی است. در این روز گشایش رسیده و منزلت (کسانی که شایسته آن بودند) بلندی گرفت و برهان های خدا روشن شد و از مقام پاک با صراحت سخن گفته شد و امروز روز کامل شدن دین و روز عهد و پیمان است. (بحارالانوار جلد 97 صفحه 116)


عید پر برکت

امام صادق علیه السلام: به خدا قسم اگر مردم فضیلت واقعی «روز غدیر» را می شناختند، فرشتگان روزی ده بار با آنان مصاحفه میکردند و بخشش های خدا به کسی که آن روز را شناخته، قابل شمارش نیست. (مصباح المتهجد)


عید فروزان

امام صادق علیه السلام: روز غدیر خم در میان روزهای عید فطر و قربان و جمعه همانند ماه در میان ستارگان است. (اقبال سید بن طاووس)


یکی از چهار عید الهی

امام صادق علیه السلام: هنگامی که روز قیامت برپا شود چهار روز به سرعت به سوی خدا میشتابد همانطور که عروس به حجله اش به سرعت میرود، روز عید فطر و قربان و جمعه و روز غدیر خم. ( اقبال سید بن طاووس )


روز پیام و ولایت

رسول خدا صلی الله علیه وآله در روز غدیر فرمود: ای مسلمانان ! حاضران به غایبان برسانند، کسی را که به من ایمان آورده و مرا تصدیق کرده است، به ولایت علی سفارش میکنم، آگاه باشید ولایت علی، ولایت من است، و ولایت من، ولایت خدای من است. این عهد و پیمانی بود از طرف پروردگارم که فرمان داد تا به شما برسانم. (بحارالانوار جلد 37 صفحه 141 حدیث 35)


روز اطعام

امام صادق علیه السلام: عید غدیر، روزی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را به عنوان پرچمدار برای مردم برافراشت و فضیلت او را در این روز آشکار کرد و جانشین خود را معرفی کرد، بعد به عنوان سپاسگذاری از خدای بزرگ آن روز را روزه گرفت و آن روز، روز روزه داری و عبادت و طعام دادن و به دیدار برادران دینی رفتن است.

آنروز روز کسب خشنودی خدای مهربان و به خاک مالیدن بینی شیطان است. (وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 328، ضمن حدیث 12)


روز هدیه

مولا علی علیه السلام «در خطبه روز عید غدیر» فرمود: وقتی که به همدیگر رسیدید همراه سلام، مصاحفه کنید، و در این روز به یکدیگر هدیه بدهید، این سخنان را هرکه بود و شنید، به آن که نبود برساند، توانگر به سراغ مستمند برود، و قدرتمند به یاری ضعیف، پیامبر مرا به این چیزها امر کرده است. ( وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 327 )


روز سپاس و شادی

امام صادق علیه السلام: عید غدیر، روز عبادت و نماز و سپاس و ستایش خداست و روز سرور و شادی است به خاطر ولایت ما خاندان که خدا بر شما منت گذارد و من دوست دارم که شما آن روز را روزه بگیرید. ( وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 328 حدیث 13 )

امام صادق علیه السلام: عید غدیر، روز عید و خوشی و شادی است و روز روزه داری به عنوان سپاس نعمت الهی است. ( وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 326 حدیث 10 )


روز درود و برائت

حسن بن راشد گوید به امام صادق علیه السلام گفتم: آیا مسلمانان به جز آن دو عید، عید دیگری هم دارند؟ فرمود: بله، بزرگترین و بهترین عید. گفتم: کدام روز است؟ فرمود: روزی که امیر مومنان علی علیه السلام به عنوان پرچمدار مردم منصوب شد.

گفتم: فدایت شوم در آن روز سزاوار است، چه کنیم؟ فرمود: روزه بگیر و درود بر محمد و آل او بفرست و از ستمگران به آنان برائت بجوی، زیرا پیامبران به جانشینان دستور می دادند که روزی را که جانشین انتخاب میشود، عید بگیرند. (مصباح المتهجد)

روز ذکر خدا و درود بر پیامبر صلی الله علیه و آله

امام صادق علیه السلام: ارزش عمل (عبادت) در روز عید غدیر برابر با هشتاد ماه است، و شایسته است آن روز ذکر خدا و درود بر پیامبر صلی الله علیه وآله زیاد شود، و مرد بر خانواده خود توسعه دهد. (وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 325 حدیث 6)


روز دیدار

امام هادی علیه السلام به ابواسحاق فرمود: در روز غدیر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله برادرش علی علیه السلام را بلند کرد و به عنوان پرچمدار (و فرمانده) مردم و پیشوای بعد از خودش معرفی کرد.

ابواسحاق گفت: عرض کردم، فدایت شوم راست فرمودی.به خاطر همین به زیارت و دیدار شما آمدم، گواهی میدهم که شما حجت خدا بر مردم هستی. (وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 324 حدیث 3)


روز تکبیر

امام رضا علیه السلام: کسی که در روز غدیر مومنی را دیدار کند، خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد می کند و قبرش را توسعه می دهد و هر روز هفتاد هزار فرشته قبر او را زیارت می کنند و او را به بهشت بشارت می دهند. (اقبال الاعمال)


روزه غدیر

امام صادق علیه السلام: روزه روز غدیر خم با روزه تمام عمر جهان برابر است. یعنی اگر انسانی همیشه زنده باشد و همه عمر را روزه بگیرد، ثواب او به اندازه ثواب روزه عید غدیر است. (وسائل الشیعه جلد 7 صفحه 324 حدیث 4)


روز تبریک و تبسم

امام رضا علیه السلام: عید غدیر روز تبریک و تهنیت است. هریک به دیگری تبریک بگوید، هر وقت مومنی برادرش را ملاقات کرد، چنین بگوید: حمد و ستایش خدایی را که به ما توفیق چنگ زدن به ولایت امیرمومنان مولا علی علیه السلام را عطا کرد. آری عید غدیر روز لبخند زدن به چهره مردم با ایمان است.( اقبال الاعمال )


پیامبر صلی الله علیه و آله و ولایت علی علیه السلام

ابو سعید گوید: در روز غدیر خم رسول خدا صلی الله علیه و آله دستور داد: منادی ندا دهد که: برای نماز جمع شوید. بعد دست علی علیه السلام را گرفت و بلند کرد و فرمود: خدایا کسی که من مولای اویم پس علی هم مولای اوست، خدایا دوست بدار کسی را که علی را دوست بدارد و دشمن بدار کسی را که با علی دشمنی کند. (بحارالانوار جلد 37 صفحه 112 حدیث 4)


زندگی پیامبر گونه

رسول خدا صلی الله علیه وآله: کسی که میخواهد زندگی و مرگش همانند من باشد و در بهشت جاودانه ای که پروردگارم به من وعده کرده، ساکن شود، ولایت علی بن ابی طالب علیه السلام را انتخاب کند، زیرا او هرگز شما را از راه هدایت بیرون نبرده و به گمراهی نمی کشاند.( الغدیر جلد 10 صفحه 278 )


پیامبر صلی الله علیه و آله و امامت علی علیه السلام

جابربن عبدالله انصاری گوید: از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که به علی بن ابی طالب علیه السلام فرمود: ای علی، تو برادر و وصی و وارث و جانشین من در میان امت من در زمان حیات و بعد از مرگ منی، دوستدار تو دوستدار من و دشمن و کینه توز تو دشمن من است. (امالی شیخ صدوق)


ولایت جاودانه

امام کاظم علیه السلام: ولایت علی علیه السلام در کتابهای همه پیامبران ثبت شده است و هیچ پیامبری مبعوث نشده، مگر با میثاق نبوت محمد صلی الله علیه و آله و امامت علی علیه السلام. (سفینة البحار جلد 2 صفحه 691)


ولایت و توحید

رسول خدا صلی الله علیه وآله: ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام ولایت خداست، دوست داشتن او عبادت خداست، پیروی کردن او واجب الهی است و دوستان او دوستان خدا و دشمنان او دشمنان خدایند، جنگ با او، جنگ با خدا و صلح با او، صلح با خدای متعال است. (امالی شیخ صدوق)


روز ناله و نومیدی شیطان

امام باقر علیه السلام از پدر بزرگوارش امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود: شیطان دشمن خدا چهار بار ناله کرد: روزی که مورد لعن خدا واقع شد و روزی که به زمین هبوط کرد و روزی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مبعوث شد و روز عید غدیر.( قرب الاسناد)


ولایت علوی دژ  توحید

حضرت محمد صلی الله علیه وآله: خداوند میفرماید: ولایت علی بن ابی طالب دژ محکم من است، پس هرکس داخل قلعه من گردد، از آتش دوزخم محفوظ خواهد ماند. (جامع الاخبار صفحه 52 حدیث 7)


جانشین پیامبر

رسول خدا صلی الله علیه و آله: ای علی من شهر علمم و تو درب آن هستی، به شهر جز از راه درب آن وارد نشوند، تو پیشوای امت من و جانشین من در این شهری، کسی که اطاعت تو کند سعادتمند است، و کسی که تو را نافرمانی کند، بدبخت است، و دوستدار تو سود برده و دشمن تو زیان کرده است. (جامع الاخبار صفحه 52 حدیث 9)


اسلام در سایه ولایت

امام صادق علیه السلام: سنگ های زیر بنای اسلام سه چیز است: نماز، زکات و ولایت که هیچ یک از آنها بدون دیگری درست نمیشود. (اصول کافی جلد 2 صفحه 18)


اعلان امر ولایت علی علیه السلام

امام باقر علیه السلام فرمود: چون جبرئیل بر رسول خدا صلی الله علیه و آله در حجة ‌‌الوداع با [دستور] اعلان امر علی بن ‌ابیطالب علیه السلام فرود آمد [و این آیه را نازل كرد كه]: «ای پیامبر آن چه از پروردگارت بر تو فرود آمده است [ به مردم ] برسان تا آخر آیه.

سوره مائده آیه 67 » فرمود: پیامبر سه روز [از ابلاغ این امر الهی] درنگ نمود تا این كه به جحفه رسید و در آن جا نیز از بیم مردم دست او [ علی علیه السلام را به عنوان امام بعد از خود ] بالا نگرفت.

چون در جحفه روز غدیر در مكانی به نام مهیعه فرود آمد، [برای اجتماع مردم] ندا در داد: نماز برپا می‌شود. مردم جمع شدند و پیامبرصلی الله علیه و آله فرمود: چه كسی از شما بر شما سزاوارتر است ؟

فرمود: با صدای بلند گفتند: خدا و پیامبرش. برای مرتبه دوم [این سخن] را فرمود و آنان گفتند: خدا و پیامبرش. در مرتبه سوم نیز [این سخن] را فرمود و آنان گفتند: خدا و پیامبرش.

سپس دست علی علیه السلام را گرفت و فرمود: كسی كه من مولای او هستم علی مولای اوست. خدایا دوست بدار كسی كه او را دوست می‌دارد و دشمن بدار كسی كه با او دشمنی می‌ورزد، یاری نما كسی كه او را یاری می‌كند، واگذار كسی را كه به یاری او نشتابد؛ زیرا او از من است و من از او هستم و [منزلت] او در برابر من همانند منزلت هارون نسبت به موسی است، جز آن كه پیامبری بعد از من نیست. (تفسیر العیاشی جلد 1 صفحه 332)


امام پرهیزکاران

امام صادق علیه السلام فرمود: با فرود آمدن ولایت [دستور اعلان ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام] رسول خدا صلی الله علیه و آله در غدیر خم فرمود: به علی علیه السلام با خطاب امیرالمؤمنین سلام كنید.

گفتند: آیا این [دستور] از جانب خدا و پیامبرش است ؟ فرمود: آری بحق از جانب خدا و پیامبرش است. سپس فرمود: او امیر مؤمنان است، امام پرهیزگاران و پیشوای پیشانی ‌سپیدان است.

روز قیامت خدا او را بر صراط می‌نشاند و دوستانش را وارد بهشت می‌كند و دشمنانش را وارد آتش[دوزخ]. و خداوند صاحب عزت و جلال [این آیه را فرستاد]: « و سوگندها را پس از استواری آنها مشكنید… ( سوره نحل آیه 91 » تفسیر القمی جلد 1 صفحه 389)


عمامه پیامبر صلی الله علیه و آله

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله روز غدیر خم [بر سر من] عمامه‌ای (عمامه به منزلت قدرت و سلطنت {الهی} است، بحارالانوار جلد 50 صفحه 30 ) نهاد و یك سوی آن را بر شانه‌ام افكند و فرمود: خداوند در روز [غزوه‌ های] بدر و حنین مرا به فرشتگانی كه عمامه بر سر داشتند یاری نمود و این عمامه حد فاصل میان مسلمانان و مشركان است. (شرح‌الاخبار فی فضائل الائمةالاطهار علیهما السلام جلد1 صفحه 321)


ولایت علی علیه السلام

امام باقر علیه السلام فرمود: خداوند صاحب عزت و جلال، پیامبرش را به ولایت علی علیه السلام فرمان داد و بر او [این آیه را] فرو فرستاد:« جز این نیست كه ولی شما خدا و پیامبر است تا آخر آیه سوره مائده آیه 55 » و ولایت صاحبان امر [ائمه اطهار علیهم السلام] را واجب فرمود. مردم نمی‌دانستند كه آن [ولایت] چیست.

از این رو خداوند محمد صلی الله علیه و آله را فرمان داد تا ولایت را برای آنان تفسیر كند، همان‌گونه كه نماز و زكات و روزه و حج را برای آنان تفسیر كرد. چون آن [دستور به اعلام ولایت امیرالمومنین علیه السلام] از جانب خدا [فرود] آمد، سینه رسول خداصلی الله علیه وآله از آن به تنگ آمد و بیمناك شد كه [مردم] از دین خود برگردند و به تكذیب او بپردازند.

پس سینه‌اش به تنگ آمد و به پروردگار عزیز و شكوهمندش بازگشت. و خداوند بر او وحی فرمود: «ای فرستاده، آنچه بر تو نازل شده است [به مردم] برسان و و اگر چنین نكنی پیامبری او را نرسانده‌ای و خداوند تو را از [خطرات احتمالی] مردم نگاه می‌دارد.

سوره مائده آیه 67» [و از آن پس، پیامبر صلی الله علیه و آله] فرمان خداوند را كه یادش والاست اظهار نمود و به [اعلان] ولایت علی علیه السلام در روز غدیرخم قیام فرمود و ندای برپایی نماز را [برای تجمع مردم] سر داد و مردم حاضر را فرمان داد تا [ولایت امیرالمومنین علیه السلام را] به غایبان برسانند.(تفسیر الصافی جلد 2 صفحه 52 – 53)


فرمان خدا

امام صادق علیه السلام به نقل از پدران گرامی خود فرمود: چون رسول خدا صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را در روز غدیر خم [به امامت و ولایت] منصوب نمود و فرمود هر كه من مولای اویم علی مولای اوست، و این رویداد در شهرها منتشر شد.

[مردی به نام] نعمان بن حرث فهری نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گفت: تو از جانب خدا ما را دستور دادی كه شهادت دهیم كه خدایی جز خدای یكتا نیست و این كه تو پیامبر خدا هستی، و نیز ما را به جهاد و حج و روزه و نماز و زكات فرمان دادی و ما [همه] اینها را از تو پذیرفتیم.

اما تو به اینها بسنده نكردی تا اینكه این جوان را منصوب [به امامت و ولایت] كردی و گفتی: هر كه من مولای اویم علی مولای اوست. [حالا برایم بازگو كه] این از جانب توست یا فرمانی از جانب خداست؟ فرمود: سوگند به خدای یكتایی كه جز او خدایی نیست، این از جانب خداست.

نعمان بن حرث از آن حضرت روی برگردانید و گفت: خدایا اگر حقیقتاً این [امر] از جانب توست، سنگی از آسمان بر ما فرود ببار! [چیزی نگذشت كه] خداوند سنگی بر سرش پرتاب كرد و او را بكشت، و خدای تعالی[این آیه را] فرو فرستاد: «تقاضاكننده‌ای تقاضای عذابی را كرد كه تحقق یافت.» (سوره معارج تفسیر مجمع‌البیان جلد 5 صفحه 352)


خطبه‌ وسیله

امیرالمؤمنین علی علیه السلام در یكی از خطبه‌های خود به نام خطبه‌ الوسیله می‌فرماید: «رسول خدا صلی الله علیه و آله عازم حجة‌الوداع شد، تا این كه به غدیرخم رسید. با دستور آن حضرت چیزی همانند منبر [از جهاز شتران] برای وی ساختند.

سپس بر فراز آن رفت و دستم را گرفت [و بالا برد] تا بدانجا كه سپیدی زیر بازوانش آشكار شد و با صدای بلند در آن اجتماع [عظیم] فرمود: كسی كه من مولای اویم علی مولای اوست؛ خدایا دوستدار او را، دوست بدار و كسی را كه با او دشمنی ورزد دشمن بدار. و [بدین گونه] ولایت خدا بر ولایت من و دشمنی خدا بر دشمنان من قرار گرفت.

و در آن روز خدای صاحب عزت و جلال [این آیه را] فرو فرستاد: «امروز دینتان را برایتان كامل كردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و اسلام را [به عنوان] دین برایتان پسندیدم. سوره مائده آیه 3» پس ولایت من، كمال دین و خشنودی پروردگار بلند یاد [و مرتبه] ‌قرار گرفت. (الكافی جلد 8 صفحه 27)


برترین عید

فرات [كوفی] گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدم: فدایت شوم، آیا مسلمانان عیدی برتر از عید فطر و قربان و روز جمعه و روز عرفه دارند ؟ فرمود: آری [عیدی دارند كه] برتر و بزرگتر و ارجمندترین آنها نزد خدای تعالی است، و آن روزی است كه خداوند در آن دین را كامل كرد و بر پیامبرش [این آیه را] فرو فرستاد: « امروز دین شما را كامل كردم و نعمتم را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را [به عنوان] دین برای شما پسندیدم. سوره مائده آیه 3»

گفتم: آن چه روزی است؟ فرمود: هر یك از پیامبران بنی‌اسرائیل كه می‌خواست برای جانشین بعد از خود پیمان وصایت و پیشوایی برگیرد، روزی كه بدین كار اقدام می‌كرد آن را روز عید قرار می‌داد، و آن [روز غدیر] روزی است كه رسول خدا صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را پیشوای مردم قرار داد و درباره وی نازل شد آنچه [در شأن حضرتش] نازل شد و در آن [روز] دین را كامل كرد و نعمت را بر مؤمنان تمام گردانید…. [فرات] گوید:

گفتم: آن روز چه عملی سزاوارتر است كه انجام دهیم؟ فرمود: آن، روز عبادت و نماز و شكرگزاری و ستایش خدای تعالی است و [روز] شادمانی به نعمت ولایت ماست كه خداوند به شما ارزانی داشته است، و من دوست می‌دارم كه آن روز را روزه بگیرید. (تفسیر فرات الكوفی صفحه 118)


روز عید و شادمانی

عمار بن حریز گوید: روز هجدهم ذیحجه خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم و ملاحظه كردم كه ایشان روزه‌ دار هستند. آن حضرت فرمود: این روزی بزرگ است كه خداوند حرمت آن را بر مؤمنان بزرگ شمرده، دین را برای آنان در آن روز كامل و نعمت را بر آنان تمام كرده و عهد و میثاقی را كه از آنان برگرفته تجدید كرده است.

گفته شد: روزه این روز چه ثوابی دارد ؟ فرمود: آن، روز عید و شادمانی و سرور است و [روز] روزه‌ گرفتن برای شكرگزاری خدای تعالی است و روزه آن با [روزه] شصت ماه از ماه های حرام برابری می‌كند…. (مصباح المتهجد و سلاح المتعبد صفحه 680 )


روز عید و شادمانی

امیرالمؤمنین علیه السلام [ در ضمن حدیثی طولانی در توصیف روز غدیر] فرمود: امروز روزی است بلند مرتبه، كه در آن گشایش روی داد و درجه‌ها بلند و دلایل آشكار گشت. و آن، روز آشكارساختن مقام پیراسته [ امامت و ولایت ] است، روز كمال دین است، روز پیمان برگرفته‌ شده [در عالم زر] و روز شاهد و مشهود است، روز آشكاری پیمانها از دورویی و ناباوری است، روز بیان حقائق ایمان است.

روز خواری شیطان است، روز دلیل و برهان است، این روز جدایی است كه آن را دروغ می‌پنداشتید، این روز ساكنان عالم قدس است كه از آن رو گردانید، این روز هدایت و روز آزمایش بندگان است، روز راهنمایی طالبان [هدایت] است، روز آشكارساختن چیزها [كینه‌ها]یی است كه در سینه‌ها نهفته و روز هویدا شدن امور ناپیداست…

در برخورد با یكدیگر [در این روز] دست یكدیگر را بفشارید و نعمت [بزرگ ولایت] را به هم تبریك بگویید و حاضر به غائب و شاهد به دور مانده [فضیلت این روز را] برساند و توانگر از تهیدست و توانا از ناتوان دستگیری كند، كه اینها را رسول خدا صلی الله علیه و آله به من فرمان داده است. (بحارالانوار جلد 97 صفحه 116 – 118 )


نعمت بزرگ ولایت

محمد بن ابی نصر گوید: ما در محضر امام رضا علیه السلام بودیم و مجلس مالامال از مردم بود. صحبت از روز غدیر به میان آمد و برخی از مردم آن را انكار ورزیدند. امام رضا علیه السلام فرمود: پدرم از پدرش برایم روایت نمود كه: روز غدیر در آسمان پرآوازه ‌تر از آن در زمین است.

تا آنجا كه فرمود: ای فرزند ابی‌ نصر، هر جا كه باشی، روز غدیر نزد [بارگاه] امیرالمؤمنین علیه السلام حضور یاب، زیرا كه خدای تعالی [ در آن روز ] گناه شصت سال مرد و زن مؤمن و مسلمان را می‌آمرزد و دو برابر آنچه را كه در ماه رمضان و شب قدر و شب [عید] فطر [از عذاب دوزخ] رهایی بخشیده [از عذاب] می‌رهاند.

هر دِرهم كه در آن روز به برادران آگاهت [به مقام امیرالمؤمنین علیه السلام] ببخشی برابر با هزار درهم است. پس در این روز بر برادرانت نیكی و احسان كن و هر مرد و زن مؤمنی را [تا می‌توانی] شادمان ساز…

به خدا سوگند كه اگر مردم فضیلت این روز را به حقیقت آن می‌دانستند، هر آینه فرشتگان هر روز ده مرتبه با ایشان مصافحه می‌كردند و اگر بیم آن نداشتم كه سخن به درازا كشد، از فضیلت این روز [سخن می‌گفتم] و از آنچه كه خدای صاحب عزت و جلال به كسی كه [حق] آن را بشناسد بخشیده است، بدان گونه یاد می‌كردم كه به شماره نیاید. (مصباح المتهجد و سلاح المتعبد صفحه 680 – 681)


فضیلت غدیر

عماره بن جُوین عبدی گوید: روز هجدهم ذیحجه به خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم… آن حضرت فرمود: در این روز دو ركعت نماز وارد است كه در هر موقع روز می‌توان آن را به جا آورد، و وقت فضیلت آن نزدیك ظهر است. و آن ساعتی است كه امیرالمؤمنین علیه السلام در غدیرخم به مقام ولایت و امامت منصوب شد، و این از آن روست كه در آن وقت [مسلمانان] به منزل [غدیرخم] نزدیك شده بودند.

پس كسی كه در آن هنگام دوركعت نماز گزارد و سپس به سجده رود و خدای عزوجل را صد مرتبه شكر كند و بعد از سربرداشتن از سجده این دعا را بخواند «أللَّهُمَّ إنّيِ أسألُكَ بِأنَّ لَكَ الحَمدَ»  تا آخر دعا سپس به سجده رود و صد مرتبه خدا را حمد كند و خدای عزوجل را صد مرتبه در حال سجده شكر گزارد.

‌یقیناً او  كسی كه چنین كند همانند كسی است كه در آن روز [روز غدیر] حضور داشته و بر آن [ پیمان ولایت ] با رسول خدا صلی الله علیه وآله بیعت نموده باشد؛ و هم درجه با راستگویان است همانان كه خدا و پیامبرش را در پذیرش ولایت مولایشان در آن روز تصدیق كرده باشند؛

و همانند كسی است كه در ركاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین و حسن و حسین علیهما السلام شهید شده باشد و همانند كسی است كه به زیر پرچم قائم (عجل الله تعالی فرجه) و در خیمه او از شریفان و نقیبان باشد. (مستدرك الوسائل جلد 6 صفحه 275-276)


پیمان ولایت

در دعای بعد از نماز غدیر از امام صادق علیه السلام روایت شده است كه فرمود: [شهادت می‌دهم] شهادتی همراه با اخلاص به یگانگی تو، به این كه تو خدای یگانه هستی كه جز تو خدایی نیست، و این كه محمد صلی الله علیه و آله بنده و پیامبر توست و علی علیه السلام امیر مؤمنان است، و نیز آن كه اقرار به ولایت او تمامی توحیدت و اخلاص به یگانگیت و كمال دینت و تمام نعمت و فضلت بر همه آفریدگان و مردمانت است.

زیرا تو گفتی و سخنت حق است كه:« امروز دین شما را كامل كردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و اسلام را برای شما[به عنوان] دین پسندیدم – سوره مائده آیه 3».

خدایا تو را سپاس كه به واسطه او بر ما منت نهادی و [توفیق] اخلاص به وحدانیت خود را به ما بخشیدی و ما را به ولایت ولی هدایتگرت بعد از پیامبر بیم‌ دهنده ‌ات هدایت كردی و به سبب ولایت او اسلام را [به عنوان] ‌دین ما پسندیدی و نعمتت را بر ما تمام كردی، آن ‌نعمتی كه [به سبب آن] عهد و پیمانت را بر ما تازه ساختی. (تهذیب الاحكام جلد 3 صفحه 145)


شیعیان امیرالمؤمنین علیه السلام

از امام باقر علیه السلام از كلام خدای صاحب عزت و جلال پرسیده شد كه: «و به یقین ابلیس گمان خود را درباره آنان محقق یافت كه همگی از او پیروی كردند، جز گروه اندكی از مؤمنان سوره سبا آیه 20.»

فرمود: خداوند پیامبرش را فرمان داد كه امیرالمؤمنین علیه السلام را به [پیشوایی] مردم منصوب دارد، و آن كلام خدای صاحب عزت و جلال است كه: «ای پیامبر آنچه به تو درباره علی علیه السلام فرو فرستاده شده است، [به مردم] برسان و اگر چنین نكنی، پیامبری او را انجام نداده‌ای سوره مائده آیه 67».

در آن هنگام رسول خدا صلی الله علیه وآله دست علی علیه السلام را در غدیرخم گرفت و فرمود: كسی كه من مولای او هستم، علی مولای اوست. [در آن هنگام] شیاطین خاك بر سر خود ریختند. شیطان بزرگ كه لعنت خدا بر او باد گفت: شما را چه می‌شود؟ گفتند: این مرد امروز گرهی بست كه تا روز قیامت هیچ انسانی نمی‌تواند آن را بگشاید.

شیطان به آنها گفت: هرگز! كسانی كه پیرامون او هستند به من وعده‌ ای داده‌ اند كه هیچ‌گاه از آن تخلف نمی‌ ورزند. در آن هنگام خدای سبحان این آیه را فرو فرستاد: «و به یقین ابلیس گمان خود را درباره آنان محقق یافت كه همگی از او پیروی كردند، جز گروه اندكی از مؤمنان سوره سبا آیه 20»، كه مقصود [از مؤمنان] ‌شیعیان امیرالمؤمنین علیه السلام است. (تأویل الآیات الظاهره جلد2 صفحه 474)


عید اضحی

به امام صادق علیه السلام گفته شد: آیا مؤمنان غیر از عید فطر و عید قربان و روز جمعه عید دیگری هم دارند؟ فرمود: آری، آنان عیدی دارند كه بزرگتر از این است، و آن روزی است كه امیرالمؤمنین علیه السلام [به امامت و ولایت] منصوب شد و رسول خدا صلی الله علیه و آله ولایت او را بر گردن مردان و زنان در غدیرخم استوار كرد.

گفته شد: آن چه روزی است؟ فرمود: روزها متفاوت‌ اند. سپس فرمود: آن، روز هجدهم ذی حجه است… و عمل در آن روز با عمل در هشتاد ماه برابری می‌كند و سزاوارتر است كه در آن روز خدای عزوجل بسیار یاد شود و بر پیامبر صلی الله علیه و آله درود بسیار فرستاده شود و مرد بر خانواده خود گشایش دهد. (ثواب‌الاعمال صفحه 99)


ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام

سالم ابی محمد گوید به امام باقر علیه السلام گفتم: مرا از ولایت [ امیرالمؤمنین علیه السلام ] كه جبرئیل از جانب پروردگار جهانیان در روز غدیر فرود آورده است آگاه ساز.

[امام باقر علیه السلام این آیات را تلاوت] ‌فرمود: «روح الامین آن را فرود آورد، بر قلب تو، تا از بیم‌دهندگان باشی، به زبان عربی آشكار، و به تحقیق توصیف آن در كتاب های پیشینیان نیز آمده است سوره شعراء آیه 193 – 196.» [آن گاه] فرمود: آن، ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام است. (بحارالانوار جلد 36 صفحه 95)


برترین جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله

محمود بن اسید از فاطمه سلام الله علیه پرسید: آیا پیامبر صلی الله علیه و آله قبل از رحلت خود به امامت علی علیه السلام تصریح كرده است؟ فرمود: شگفتا ! آیا روز غدیرخم را فراموش كردی؟ گفتم: [بلی] چنین بوده است، اما مرا به آنچه شما را بدان دانا كرد، آگاه ساز.

فرمود: خدا را گواه می‌گیرم كه شنیدم فرمود: علی بهترین كسی است كه او را جانشین خود در میان شما قرار می‌ دهم. او امام و جانشین پس از من است كه [پس از وی] دو نوه من [امام حسن و امام حسین علیهما السلام] و نه نفر از فرزندان حسین علیه السلام كه امامانی نیك ‌سیرت‌اند [پیشوایی امت را عهده ‌دار] خواهند بود.

اگر شما ایشان را پیروی كنید، آنان را هدایتگرانی راه‌ یافته می‌یابید و اگر به مخالفت با آنان پردازید، به طور حتم تا روز قیامت در میان شما اختلاف [جاری] خواهد بود. سپس فرمود: آگاه باشید كه به خدا سوگند اگر حق را به شایستگانش وا می‌گذاشتند، دو نفر درباره خدا اختلاف نمی‌كردند و [ائمة اطهار علیهم السلام] یكی پس از دیگری وارث آن [مقام امامت] می‌شدند،

تا این كه نهمین امام از فرزندان حسین علیه السلام قیام كند، اما آنان با گواهی خود كسانی را كه خدا آنان را مؤخر داشته است [و سزاوار مقام پیشوایی نبوده‌ اند] مقدم داشتند و با آرای خود كسانی را كه خدا آنان را مقدم شمرده است به عقب راندند و سخن خدا را نشنیدند

كه گفت: «و پروردگارت هر چه را كه بخواهد می‌آفریند و بر می‌گزیند و ایشان هیچ اختیاری [در تعیین امام و پیشوای خود] ندارند سوره قصص آیه 68 ( در سوره احزاب آیه 36 آمده است:  و ما کان لمومن الخیرة من امرهم.» (الصراط المستقیم جلد 2 صفحه 123)


پیروان علی علیه السلام

امام صادق علیه السلام فرمود:مردم سخن رسول خدا صلی الله علیه و آله را درباره علی بن ابیطالب علیه السلام در روز مشربه (مشربه به محل نوشیدن و برگرفتن آب است) امّ ابراهیم فراموش كردند، همانگونه كه سخن آن حضرت را درباره وی در غدیرخم به فراموشی سپردند.

رسول خدا صلی الله علیه و آله به همراه اصحاب در مشربه امّ ابراهیم بودند كه علی علیه السلام وارد شد. اصحاب برای وی جایی نگشودند، پیامبر صلی الله علیه و آله با مشاهده این كه برای او جایی نگشودند، فرمود: ای گروه مردم، من در میان شما زنده هستم و شما چنین به خانواده‌ ام بی‌حرمتی می‌كنید! آگاه باشید كه به خدا قسم اگر من از شما پنهان گردم خداوند از شما پنهان نمی‌گردد.

همانا راحتی و آسایش و مژده و بشارت از آن كسی است كه پیشوایی علی علیه السلام را پذیرا باشد و به او مهر ورزد و تسلیم او و اوصیاء و جانشینان او از فرزندانش باشد. و بر من واجب است كه اینان را وارد در شفاعت خود سازم، زیرا كه آنان پیروان من هستند و كسی كه از من پیروی كند، او از من است…( امالی صدوق صفحه 98)


روزه عید غدیر

امام صادق علیه السلام فرمود: روزه، روز غدیر برابر با روزه تمامی عمر دنیاست، و این به فرض آن است كه انسانی در طول عمر دنیا زنده باشد و روزه گیرد [كه با روزه روز غدیر] بهره ‌مند از ثواب آن خواهد شد. و روزه آن نزد خدای صاحب عزت و جلال در هر سال برابر با صد حج و صد عمره نیكو و مقبول است.

آن [روز غدیر] عید بزرگ خداست و خدای عزوجل هرگز هیچ پیامبری را مبعوث نكرد مگر آنكه این روز را عید گرفت و حرمت آن را پاس داشت. نام آن در آسمان روز عهد معهود و در زمین روز میثاق مأخوذ و جمع مشهود است…

چون همدیگر را [در این روز] ‌ملاقات كنید بگویید: سپاس خدای را كه ما را به این روز گرامی داشت و ما را از وفاداران به عهد و پیمانی كه با ما بسته است قرار داد و نیز ما را از وفاداران به میثاقی كه درباره ولایت والیان خود از ما گرفته است همانان كه آیین داد و عدل او را برپامی‌دارند قرار داد و ما را از منكران و تكذیب‌كنندگان روز جزا قرار نداد. (التهذیب جلد 3 صفحه 143 – 144)


پایه های اسلام

امام باقر علیه السلام فرمود: اسلام بر پنج [پایه] استوار شده است:نماز، زكات، روزه، حج، ولایت؛ و به چیزی همانند ولایت در روز غدیر ندا داده نشده است.( الكافی جلد 2 صفحه 21)


ناله شیطان

امام جعفر صادق علیه السلام از پدرش [امام باقر علیه السلام] روایت می‌كند كه فرمود: شیطان دشمن خدا [در چهار زمان] چهار ناله سر داد: روزی كه مورد لعنت [خدا] واقع شد و روزی كه به زمین فرود آمد و روزی كه پیامبر صلی الله علیه و آله برانگیخته شد و روز غدیر. (قرب الاسناد صفحه 10)


خشنودی پرورگار

ابوسعید خُدری گوید:چون این آیه [ الیوم اكملت لكم دینكم – مقصود آیه 3 سوره مائده است ] بر رسول خدا صلی الله علیه وآله فرود آمد، فرمود: الله‌ اكبر بر كامل ‌كردن دین و تمام ‌ساختن نعمت و خشنودی پرورگار به پیامبری من و ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام پس از من و فرمود: كسی كه من مولای اویم علی مولای اوست. خدایا دوستدار او را دوست بدار و دشمن او را دشمن باش، یاور او را یاری كن و كسی را كه واگذاردش واگذار. (تفسیرمجمع البیان جلد 2 صفحه 159)


اکمال دین

امام باقر علیه السلام درباره كلام خدای تعالی «امروز دین شما را كامل كردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم سوره مائده آیه 3» فرمود:كامل شدن دین به ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام تحقق یافت. (تفسیر فرات الكوفی صفحه 119)


اتمام نعمت

امیرالمؤمنین علیه السلام در پایان حدیثی طولانی فرمود: و به ولایت من خداوند دین این امت را كامل و نعمت را بر آنان تمام كرده و اسلام ایشان را پسندیده است، و آن به هنگام روز ولایت بود كه به حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمود: ای محمد، آنان را آگاه گردان كه امروز دینشان را كامل كردم و اسلام را بر ایشان برگزیدم و نعمتم را بر آنان تمام كردم. تمامی اینها از بخشش های الهی است بر من. پس او را سپاس باد.( تفسیر نورالثقلین جلد 1 صفحه 590)


ولایت خدا

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود:ولایت علی بن ابیطالب علیه السلام ولایت خداست، دوست‌ داشتن او عبادت خداست، پیروی او واجب [از جانب] خداست، دوستان او دوستان خدا و دشمنان او دشمنان خدایند، پیكار با او پیكار با خداست و صلح با او صلح با خدای صاحب عزت و جلال است.( امالی صدوق صفحه 36)


امام و ولی مسلمین

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: آیا شما را به چیزی راهنمایی نكنم كه با راهیابی به آن هرگز به هلاكت و گمراهی نیفتید؟ گفتند:آری ای رسول خدا.

فرمود :همانا امام و ولی شما علی بن ابیطالب علیه السلام است پس به یاری و پشتیبانی او بپردازید و خیرخواه او گردید و وی را تصدیق كنید، كه جبرئیل مرا بدان فرمان داده است. (امالی صدوق صفحه 386)


امر امامت

امام باقر علیه السلام درباره كلام خدای تعالی كه می‌ فرماید: «هیچ‌گونه اختیاری [درباره امر امامت (تفسیر نورالثقلین جلد 1 صفحه 338 ) ] برای تو نیست سوره آل عمران آیه 128 »

فرمود: چون خداوند پیامبرش را فرمان داد تا ولایت علی علیه السلام را اعلان كند درباره دشمنی قومش با خود اندیشه كرد – تا آنجا كه فرمود: این اندیشه [دل] او را به تنگ آورد. خداوند خبر داد كه در این باره او اختیاری ندارد و امر آن [نازل] از جانب خداوند است كه علی علیه السلام را جانشین و ولی امر بعد از خود بگرداند تا پایان حدیث.( اثبات الهداة جلد 2صفحه 135)


سرپرست امت

یعلی بن مره گوید: از پیامبر صلی الله علیه و آله شنیدم كه به علی بن ابیطالب علیه السلام فرمود: ای علی، تو ولی [و سرپرست] مردم بعد از من هستی. كسی كه تو را پیروی كند براستی كه مرا پیروی كرده است و كسی كه تو را نافرمانی كند براستی كه مرا نافرمانی و معصیت كرده است.( اثبات الهداة جلد 2 صفحه 147)


لقب امیرالمؤمنین

ابن عباس گوید علی علیه السلام نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گفت: سلام بر تو ای رسول خدا. فرمود: و بر تو سلام ای امیرالمؤمنین و رحمت و بركات [الهی] بر تو باد تا آنجا كه فرمود: جبرئیل گفت: خداوند در جنگ بدر به من وحی كرد كه بر محمد صلی الله علیه و آله فرود آیم.

و او را فرمان دهم كه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام را امر به جَوَلان میان دو سپاه كند، تا بدانجا كه خداوند او را در آسمان امیرالمؤمنین نامید. پس تو ای علی، امیر آسمان و امیر زمینی، امیر گذشتگان و امیر بازماندگانی، پیش از تو امیری نیست و پس از تو نیز امیری نخواهد بود ؛ و كسی كه خدا او را بدین اسم ننامیده است، جایز نیست كه او را بدان اسم بنامند. (اثبات الهداة جلد 2 صفحه 160)


پیروی از امر خدا

ابن عباس گوید به رسول خدا صلی الله علیه وآله خبر رسید كه گروهی از مردم قریش از نامگذاری علی علیه السلام به امیرالمؤمنین ناخشنودند. پس آن حضرت بر فراز منبر رفت وفرمود:ای گروه مردم! همانا خدای صاحب عزت و جلال مرا به پیامبری شما برانگیخت و فرمانم داد كه علی علیه السلام را امیر شما بگردانم.

آگاه باشید كسی كه من پیامبر او هستم علی امیر اوست و این امیری و زعامت را خدای عزوجل فرمان داده و مرا امر كرده است كه شما را به آن آگاه سازم تا [سخن] او را گوش فرا دارید و چون به شما دستوری داد از او فرمانبری كنید و چون از چیزی شما را بازداشت از آن باز ایستید.

هوشیار باشید! مبادا كسی از شما در حیات و پس از وفات من در زعامت بر او تقدم جوید، زیرا كه خدای تبارك و تعالی او را امیر شما گردانیده و امیرالمؤمنین نامش نهاده و كسی را پیش از او بدین اسم ننامیده است. من آنچه را كه درباره علی علیه السلام مأمور به ابلاغ آن بودم به شما رساندم.

كسی كه درباره او مرا پیروی كند، به تحقیق كه خدا را پیروی كرده است، و كسی كه درباره او مرا نافرمانی كند، نافرمانی خدای صاحب عزت و جلال را مرتكب شده است و عذری نزد خدای عزیز و شكوهمند ندارد و راه او به همانجا پایان می‌پذیرد كه خدای عزوجل در كتاب خود فرموده است: «كسی كه خدا و پیامبرش را نافرمانی كند و از حدود او سركشی نماید، وی را وارد آتشی می‌سازد كه جاودانه در آن خواهد بود سوره نساء آیه 14.«( امالی صدوق صفحه 332 – 333)


نعمت فراوان

مفضل بن عمر گوید امام صادق علیه السلام فرمود:خداوند برای مؤمن ضمانتی كرده است. گفتم:آن كدام است؟

فرمود:ضمانت كرده است كه اگر اقرار كند به پروردگاری خداوند و پیامبری محمد صلی الله علیه و آله و امامت علی علیه السلام، و نیز آنچه بر او واجب ساخته است ادا كند، او را در جوار خود جای دهد. [مفضل] گوید

گفتم:به خدا سوگند این بزرگداشتی است كه هیچ یك از بزرگداشت های آدمیان به آن همانند نیست. سپس امام صادق علیه السلام فرمود:اندكی در عمل [توأم با ولایت] بكوشید تا از نعمت فراوان بهره‌ مند شوید.( امالی شیخ طوسی صفحه 158)


دور کننده دشمنان اهل بیت علیهم السلام

حضرت پیغمبر صلی الله علیه و آله در ضمن حدیثی فرمودند: جبرئیل نزد من آمد و گفت:ای محمد صلی الله علیه و آله پروردگارت می‌گوید همانا علی بن ابیطالب علیه السلام وصی و جانشین تو بر خانواده و امت توست. او دوركننده [دشمنان اهل بیت علیه السلام] از حوض توست و او پرچمدار توست كه تو را به سوی بهشت مقدم می‌دارد. (امالی شیخ طوسی صفحه 190)


پرچمدار هدایت

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند از من پیمانی برگرفت. گفتم: پروردگارا آن را برایم روشن كن؟ گفت: گوش فرادار. گفتم: گوش فرا داشتم.

گفت: ای محمد صلی الله علیه و آله، علی علیه السلام بعد از تو پرچمدار هدایت و امام دوستان من و نورافشان كسانی است كه پیروی من كنند؛ او همان كلمه‌ای است كه خداوند [ولایت] او را بر پارسایان واجب ساخته است.

كسی كه او را دوست بدارد براستی كه مرا دوست داشته است و كسی كه به او دشمنی ورزد براستی كه با من دشمنی ورزیده است؛ پس او را به این [ویژگی] ها بشارت بده. (امالی شیخ طوسی صفحه 245)


وارث اوصیاء

رسول خدا صلی الله علیه و آله به فاطمه سلام الله علیها فرمود:من تو را به همسری كسی درآوردم كه دانشش از همه افزون است و پیش از دیگران اسلام آورده است. خداوند به زمین توجهی كرد و از مردم آن، پدرت را برگزید و او را پیامبر قرار داد و در مرتبه دوم به آن توجهی كرد و از مردمِ آن، شوهرت را برگزید و او را جانشین [پیامبر] قرار داد.

تا آنجا كه فرمود: و او نخستین كسی است که به من ایمان آورده است و آخرین كسی است كه به پیمان با من پابرجاست، و او وصی من است و وارث اوصیاء [پیامبران]. (اثبات الهداة جلد 2 صفحه 123)


پیشوای امت

علی علیه السلام در حدیثی از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله نقل می‌كند كه آن حضرت فرمود: تو وصی بعد از من در ادای وعده‌ هایم هستی، تو پیشوای امتم و برپادارنده داد (عدالت) در میان رعیتم هستی. (اثبات الهداة جلد 2 صفحه 148)


دوستی با امیرالمومنین علیه السلام

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: [در معراج] مرا در آسمان سیر دادند و از این آسمان به آسمان بردند، تا اینكه به سدرة ‌المنتهی رسیدم. چون در آنجا در برابر پروردگار عزیز و شكوهمندم قرار گرفتم، به من گفت: ای محمد!

گفتم: لبیك و سعدیك ای پروردگارم. گفت: تو خلقم را آزمودی كدامیك را بیش از همه مطیع خود یافتی؟ گفتم: پروردگارا علی علیه السلام را. گفت: راست گفتی ای محمد، آیا جانشینی برای خود برگفته‌ای كه [دین و امانات] تو را ادا كند و به بندگانم آنچه را كه از كتابم نمی‌دانند به آنها بیاموزد؟

گفتم: تو برایم برگزین كه گزینش تو برایم بهتر است. گفت: من علی علیه السلام را برایت برگزیدم، او را جانشین و وصی خود برگزین، زیرا كه من دانش و بردباری خود را به او بخشیدم و او به حقیقت امیرمؤمنان است، و این مقامی است كه هیچ كس از گذشتگان و آیندگان به آن دست نمی‌یابد.

ای محمد! علی پرچمدار هدایت است، پیشوای هر كسی است كه از من پیروی كند، او نورافشان دوستان من است و كلمه‌ای است كه بر پرهیزگاران [ولایت] او را واجب ساختم.

كسی كه او را دوست بدارد براستی مرا دوست داشته و كسی كه به او دشمنی ورزد براستی به من دشمنی ورزیده است. او را ای محمد به این [ویژگیها] بشارت بده… اگر علی نبود، نه حزب من شناخته می‌شد و نه دوستانم و نه دوستان پیامبرانم. (امالی شیخ طوسی صفحه 343 – 344)


وصی پیامبر صلی الله علیه و آله

علی علیه السلام فرمود: چون [این آیه] فرود آمد «و بترسان خویشاوندان نزدیكت سوره شعراء آیه 214» و عشیره مخلص خود را، رسول خدا صلی الله علیه و آله پسران عبدالمطلب را كه در آن هنگام چهل مرد بودند با تقریب یك مرد بیشتر یا كمتر فرا خواند.

و فرمود: كدام یك از شما [می‌خواهد تا] برادر و وصی و وارث و وزیر و جانشینم در میان شما بعد از من باشد؟ و این را بر یكایك آن مردان عرضه كرد و همگی آنان [از این دعوت پیامبر صلی الله علیه و آله] سرباز زدند، تا اینكه نوبت من فرا رسید و گفتم: من ای رسول خدا.

پس فرمود: ای پسران عبدالمطلب! این برادر و وارث و وصی و وزیر و جانشین من در میان شماست. سپس آن جمع برخاستند و به همدیگر می‌خندیدند و به ابوطالب علیه السلام می‌گفتند: [ببین كه چگونه] تو را امر كرده است كه گوش به فرمان و پیرو این نوجوان باشی! (علل‌الشرایع صفحه 170)


مقام شفاعت

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ای علی، تو برادر من و من برادر تو هستم. من برگزیده برای پیامبری و تو برگزیده برای امامت هستی. من صاحب تنزیل و تو صاحب تأویل [قرآن] هستی. من و تو دو پدر این امتیم. ای علی، تو وصی و جانشین و وزیر و وارث و پدر فرزندانم هستی. شیعه تو شیعه من، یاران تو یاران من، دوستان تو دوستان من و دشمنان تو دشمنان من هستند.

ای علی، تو فردا [قیامت] بركنار حوض[كوثر] و در مقام محمود [مقام شفاعت] همراه من خواهی بود. تو پرچمدار من در آخرت هستی، همان گونه كه پرچمدار من در دنیایی. براستی كه دوستدار تو نیكبخت است و كسی كه با تو دشمنی ورزد بدبخت. همانا فرشتگان، به خداوند كه یادش مقدس است به محبت و ولایت تو تقرب می‌جویند. به خدا قسم دوستداران تو در آسمان بیش از دوستدارانت در زمین هستند.

ای علی، تو امین امتم و حجت خدا پس از من بر آنان هستی. سخنت سخن من، فرمانت فرمان من، پیروی از تو پیروی از من، نهی تو نهی من، نافرمانی تو نافرمانی من، حزب تو حزب من و حزب من حزب خداست؛ و كسی كه به خدا و پیامبرش و ایمان‌آورندگان مهر ورزد، [بداند كه] حزب خدا پیروزمندانند. (امالی صدوق صفحه 272)


مولای امت

امام باقر علیه السلام فرمود:رسول خدا صلی الله علیه وآله پیوسته احادیثی برای مردم در فضیلت وصیش [امیرالمؤمنین علیه السلام] بیان می‌فرمود، تا اینكه این سوره [یعنی سوره انشراح] نازل شد و بر آنان آشكارا [بر ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام] احتجاج كرد، و این به هنگامی بود كه رسول خدا صلی الله علیه وآله از مرگ خویش آگاهی یافت.

[خدای تعالی] فرمود:«فاذا فرغت فانصب». می‌گوید: [ای پیامبر] چون [وظایف] پیامبری را به پایان بردی، پس از خویش علی علیه السلام را [به جانشینی خود] منصوب كن و علی وصی توست و آنان را آشكارا از برتری و فضیلت او آگاه ساز.

پس رسول خدا در غدیر خم فرمود: كسی كه من مولای اویم این علی مولای اوست. و فرمود: خدایا دوستدار او را دوست بدار و كسی را كه با او دشمنی می‌ورزد دشمن بدار، یاور او را یار باش و كسی كه او را واگذارد و از یاریش روی برتابد او را واگذار. و این را سه مرتبه فرمود. تفسیر فرات الكوفی صفحه 574)


امیرالمؤمنین و سرور مسلمانان

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: این علی بن ابیطالب علیه السلام است؛ گوشتش از گوشت من و خونش از خون من است. [منزلت] او به من همانند منزلت هارون به موسی است، جز آن كه پس از من پیامبری نیست.

و فرمود: ای ام سلمه، گواه باش و گوش فرادار! این علی است، این امیرالمؤمنین و سرور مسلمانان است، او جایگاه دانش من و در [علم] من است كه از آن بر من وارد می‌شوند. او برادرم در دنیا و صاحب سرّ من در آخرت است كه در درجات والای بهشت با من خواهد بود. (كشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام صفحه 280)


برترین عید امت پیامبر صلی الله علیه و آله

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: روز غدیرخم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است كه خدای تعالی مرا فرمان داده است كه در آن روز برادرم علی ‌بن‌ ابیطالب علیه السلام را به پیشوایی امتم منصوب كنم، تا پس از من به وسیله او هدایت یابند. و آن روزی است كه خداوند دین را كامل كرد و نعمت را بر امتم تمام ساخت و اسلام را [به عنوان] دین آنان پسندید.

سپس فرمود: ای گروه مردم! علی از من است و من از علی هستم، او از سرشت من خلق شده است و امام مردم بعد از من است و آنچه را كه از سنت من در آن اختلاف می‌ ورزند برایشان آشكار می‌سازد. او امیر مؤمنان است، پیشوای پیشانی‌ سپیدان است، رهبر مؤمنان است، بهترین اوصیا [پیامبران] است، همسر سرور زنان جهانیان است و پدر امامان هدایت‌ یافته است.

ای گروه مردم! كسی كه علی علیه السلام را دوست بدارد دوستش می‌ دارم و كسی كه به علی علیه السلام كینه ورزد با او كینه می‌ورزم، كسی كه با علی علیه السلام بپیوندد با او می‌پیوندم، كسی كه از علی علیه السلام پیوند بگسلد از او پیوند می‌گسلم، كسی كه به او جفا ورزد به او جفا می‌كنم، كسی كه به علی علیه السلام مهر ورزد به او مهر می‌ورزم.

و كسی كه با علی علیه السلام دشمنی كند با او دشمنی می‌كنم. ای مردم! من شهر حكمتم و علی بن ابیطالب علیه السلام دَرِ آن است و به شهر جز از طریق دَرِ آن نمی‌توان وارد شد دروغ می‌گوید كسی كه پندارد مرا دوست می‌دارد و به علی علیه السلام دشمنی می‌ورزد.

ای گروه مردم! قسم به آن كه مرا به پیامبری برانگیخت و مرا بر تمامی مردمان برگزید، من علی علیه السلام را امام و راهنمای امتم قرار ندادم، مگر اینكه خداوند او را در آسمان خود بلند آوازه ساخت و ولایتش را بر فرشتگان واجب كرد. ( امالی صدوق صفحه 109)


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا