آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتن سخنرانی و مقاله نیمه شعبانمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

چشم به راه مهدی علیه السلام

چشم به راه مهدی علیه السلام (بررسی آثار دعای بر فرج امام عصر علیه السلام)

آقا جان بیا ما چشم به راه و منتظریم، روزها و شبها را به انتظار ظهورت می گذرانیم شبها را به امیدت صبح می کنیم و تنها آرزوی ما دیدن روی ماه شماست. مجموعه ی چشم به راه مهدی علیه السلام متن هایی از کتاب ارزشمند مکیال المکارم، در مورد آثار و فوائد دعا برای فرج امام عصر علیه السلام، که به طور خلاصه در این مقاله جمع آوری شده است. که شما گرامیان می توانید برای تبلیغ یاد و نام امام زمان علیه السلام در فضای مجازی آنها را نشر دهید.

ای سفر کرده به معراج به یادت هستیم****ای پدر ما همگی چشم به راهت هستیم


چشم به راه شماره 15 – دعا کننده بر تعجیل فرج، به شفاعت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و شفاعت کبری نائل می شود(قسمت اول)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:
چهار طایفه را در قیامت شفاعت می کنم؛ هر چند که با گناهان اهل زمین بر من وارد شوند:
-آنکه ذریه ام را گرامی بدارد.
-آنکه حوائج آنان را برآورده سازد.
-آنکه در هنگام اضطرارشان به انجام امورشان اهتمام ورزد.
-آنکه با قلب و زبان آنان را دوست بدارد.

بحار الانوار ج 8 ص 49

سه عنوان از اینها بر دعا برای تعجیل فرج مولا صاحب الزمان علیه السلام صدق می کند؛ زیرا نوعی یاری کردن، محبت زبانی و قضاء حاجت است.


چشم به راه شماره 14 – دعا کننده بر تعجیل فرج، در قیامت به شفاعت امام زمان علیه السلام نائل می شود (قسمت دوم)

روز قیامت یک نفر به نزد مومن شیعه می آید و می گوید: برای من شفاعت کن. می گوید: چه حقی بر من داری؟ جواب می دهد: یکروز به تو آب نوشاندم، دیگری می گوید: در یکروز گرم از سایه دیوار من استفاده کردی، دیگری می گوید: تو را خوشحال کردم و… همه یادشان می آید.

وقتی وضع مومن باکسی که رابطه جزئی با او دارد چنین باشد، بدون تردید مولای ما حضرت صاحب الزمان علیه السلام در حق کسی که پیوسته برای آن حضرت دعا کند؛ شفاعت می کند و او را در عذاب قیامت رها نمی سازد، زیرا دعا از روابط مهم و ریسمانهای محکم است که نشانه محبت و از اقسام یاری و انواع خدمت به آن حضرت است.


چشم به راه شماره 13 – دعا کننده بر تعجیل فرج، در قیامت به شفاعت امام زمان علیه السلام نائل می شود (قسمت اول)

معنی شفاعت: اینکه شخصی از مافوق خود خیر و نیکی یا اسقاط عقوبت ویا زیاد نمودن ثواب را درخواست کند. اگر شفاعت برای اهل طاعت باشد، معنایش درخواست فزونی پاداش و بالا رفتن درجات است و اگر برای اهل گناه باشد، طلب عفو و مغفرت از لغزش هاست.

برای نیل به شفاعت شافعان در روز قیامت، لازمست رابطه ای میان شفیع و مشفوع له در دنیا بوده باشد، مثل اینکه خدمت یا کمک یا برآوردن حاجت یا دعا کردن یا اظهار محبت خالصانه یا دفع اذیت نسبت به وی انجام گردد.


چشم به راه شماره 12 – دعای بر فرج تعظیم خدا و دین خدا و رسول خدا صلی الله علیه و آله است (قسمت دوم)

قرآن برای مومنین شفا و برای کافرین خسران وزیانست:

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ۙ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا (اسراء /82)

امام زمان علیه السلام برای مومنین هدایت و رحمت و برای کافرین نقمت و هلاکت است. قرآن حجت باقی و پایدار الهی است، امام زمان علیه السلام بقیه الله و حجت پایدار حق است. خداوند رسیدن دست های نجس را به قرآن منع کرده؛ هم چنین دست های ناپاک را از امام عصر علیه السلام دور فرموده است.

هرکس به قرآن معتقد باشد به تمام کتاب های آسمانی اقرار کرده؛ هرکس به امام زمان علیه السلام ایمان داشته باشد، همه امامان را تصدیق کرده است.

قرآن روز قیامت برای خوانندگانش شفاعت می کند؛ امام زمان علیه السلام هم روز قیامت برای پیروانش شفاعت می کند؛ از این رو دعا بر تعجیل فرج، ابتدا تعظیم امام عصر علیه السلام و سپس تعظیم خدا و دین خدا و رسول خدا صلی الله علیه و آله می باشد.


چشم به راه شماره 11 – اداء بعضی از حقوق آن حضرت بر ما

از جمله حقوق مومن بر مومن دیگر دعا کردن برای اوست. علامه مجلسی در بحار ج 74 ص 226 از فقه الرضا روایتی آورده که امام علیه السلام فرمودند: بدان که حق برادران، واجب و فرض است… و توجه به سوی خدا به وسیله دعا کردن برای آنهاست.

در کافی ج2 ص 169 از امام صادق علیه السلام روایت شده: آسانترین حق مسلمان بر مسلمان آن است که آنچه برای خودت دوست می داری برای برادرت هم دوست بداری و آنچه برای خودت بد میدانی برای او بد بدانی.

از خشمگین ساختن او اجتناب ورزی و موجبات خرسندی اش را فراهم سازی، امرش را اطاعت نمائی و او را با جان و مال و دست و پایت کمک کنی….

بدون تردید این حقوق برای مولای ما حضرت صاحب الزمان علیه السلام مسلم است زیرا ایمان او از هر مسلمانی کامل ترست و دعای در حق او اطاعت امر و کمک کردن او به زبان است.


چشم به راه شماره 10 – اداء بعضی از حقوق آن حضرت بر ما 

 حق عالم بر متعلم امام زمان علیه السلام و پدران طاهرین ایشان راسخین در علم هستند، چنانکه در چند روایت از امام صادق علیه السلام آمده و نیز خداوند متعال دستور فرموده تا مردم هر چه می خواهند از خاندان وحی بپرسند.

«فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ» (سوره انبیاء آیه 7)

حق امام بر رعیت: از امیرالمومنین علیه السلام روایت شده است: به تحقیق خداوند متعال برای من بر شما حقی قرار داد به اینکه مرا ولی امر شما نموده… پس مهمترین چیزی که خداوند از جمله حقوق فرض کرده، حق والی و زمامدار بر رعیت است.


چشم به راه شماره 9 – اداء بعضی از حقوق آن حضرت بر ما

حق آقا و ارباب بر بنده در زیارت جامعه در مورد امامان علیهم السلام آمده است: «وَ سّادَةِ الْوُلاةِ» و سیدهای والیان امر… معنی سیادت آن بزرگواران این است که، آنها در تمام امور از خود ما اولی و شایسته تر هستند، هم چنانکه خداوند متعال فرموده: “النبی اولی بالمومنین من انفسهم


چشم به راه شماره 8 – اداء بعضی از حقوق آن حضرت بر ما

حق خویشاوندی پیغمبر صلی الله علیه و آله قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَىٰ بگو که من از شما بر تبلیغ رسالت، توقع مزدی ندارم جز اینکه در مورد خویشاوندانم مودت ورزید ( سوره شوری آیه 23)

حق منعم بر متنعم وحق واسطه نعمت، تمام بهره ها و استفاده هایی که به مردم می رسد، به برکت وجود امام آن زمان است. در زیارت جامعه در باره امامان علیهم السلام می خوانیم: ” و اولیاء النعم” در کتاب دارالسلام به نقل از بصائر الدرجات از ابوحمزه روایت کرده که امام سجاد علیه السلام به ابو حمزه فرمودند: ای ابوحمزه پیش از طلوع آفتاب نخواب که برایت خوش ندارم، خداوند در آن وقت روزی های بندگان را تقسیم می کند و بر دست ما آنها را جاری می سازد…


چشم به راه شماره 7 – اداء بعضی از حقوق آن حضرت بر ما

ابتدا به طور اجمال به این حقوق اشاره می کنیم:

1. امام زمان علیه السلام و پدران بزرگوارشان علیهم السلام واسطه رساندن فیوضات الهی به سایر مخلوقات هستند و در دعای ندبه به همین معنی اشاره شده: «أَیْنَ السَّبَبُ الْمُتَّصِلُ بَیْنَ الْأَرْضِ وَ السَّماءِ» کجاست آن وسیله ای که فیوضات آسمان را به اهل زمین می رساند.

2. دوم حق بقاء در دنیا
امام صادق در الغیبه نعمانی؛ باب 10 ص 141 فرموده اند: «…لَوْلا الْحُجَّهُ لَسَاخَتِ الارْضُ بِاَهْلِهَا…» اگر زمین از حجت خدا خالی بماند اهلش را فرو می برد…


چشم به راه شماره 6 – نجات از فتنه های آخرالزمان

رئیس المحدثین شیخ صدوق در کتاب کمال الدین ج 2 ص 384 از احمدبن اسحاق چنین آورده: بر امام عسکری علیه السلام وارد شدم تا از جانشین آن حضرت بپرسم. امام، در حالی که کودک سه ساله ای را که مانند ماه شب چهارده می درخشید به من نشان دادند و فرمودند: ای احمد بن اسحاق!…به خدا قسم غایب می شود غایب شدنی که در آن زمان از هلاکت نجات نمی یابد مگر کسی که خداوند عزوجل او را بر اعتقاد به امامتش ثابت بدارد و در دعا کردن برای تعجیل فرجش توفیق دهد.


چشم به راه شماره 5 – رنجش و وحشت شیطان

دعا کردن برای تعجیل فرج، مایه فزع و ناراحتی شیطان لعین و دوری او از دعا کننده می شود؛ زیرا این عمل شریف عبادت ارزنده ای است که موجب کمال ایمان و تقرب به درگاه پروردگار سبحان است.

واضح است هرچه مومن به درگاه خداوند نزدیکتر شود، شیطان از او دورتر و بیزارتر می شود؛ زیرا هر چیزی که در این عالم هست به جنس خود تمایل دارد.

جمله ذراتی که در ارض و سماست****جنس خود را همچو کاه و کهرباست

اگر شیاطین اطراف دل های بنی آدم نمی گشتند، آنها ملکوت آسمان را می نگریستند. (بحارالانوار، ج 70 ص 59)


چشم به راه شماره 4 – احیاء امر امامان علیهم السلام

دعا بر تعجیل فرج زنده کردن امر امامان معصوم علیهم السلام است. از امام رضا علیه السلام منقول است که: هر کس در مجلسی که امر ما احیا می شود بنشیند، دلش نمی میرد روزی که دلها می میرند. (بحار الانوار، ج 44 ص 278)

هم چنین امام صادق علیه السلام فرمودند: یکدیگر را ملاقات کنید و علم را برای یکدیگر بازگو نمایید که با حدیث، دل های زنگار گرفته جلا می یابد وبه حدیث، امر ما احیا می شود و هر که امر ما را احیا نماید، خدایش بیامرزد.


چشم به راه شماره 3 – اظهار محبت باطنی

محبت بسان درخت پر برگ و باریست که بر شاخه هایش گلهای رنگارنگ نشسته، همانطور که نمی توان درخت را از بروز دادن گلهایش منع کرد، صاحب محبت را نشاید از ظهور آثار آن مانع شد. هرچه درخت بیشتر رشد کند و پرورش یابد گلها و شکوفه هایش فزونتر شود و هرچه محبت و دوستی نیرومند تر گردد، آثار و نشانه های آن بیشتر می شود.

از دلایل فضیلت اظهار محبت به زبان، روایاتی است که در آداب معاشرت با برادران دینی وارد شده. امام صادق علیه السلام می فرمایند: اگر کسی را دوست داشتی او را ازاین امر مطلع ساز که دوستی بین شما را محکمتر می گرداند. (کافی ج 2 ص 644)

اهتمام ورزیدن به دعا برای تعجیل فرج امام زمان علیه السلام اظهار محبت نسبت به آن جناب است، و سبب می شود که آن حضرت نیز نسبت به دعا کننده دوستی بیشتری پیدا کنند، بلکه موجب محبت پدران بزرگوارشان هم می شود؛ چون دعا کردن برای امام عصر علیه السلام ابراز دوستی نسبت به تمام این خاندانست؛ لذا مایه جلب عنایت و محبت آنان می گردد.


چشم به راه شماره 2 – زیاد شدن نعمت

وجود امام زمان علیه السلام نعمت است. در غایت المرام ص 259 از دو تفسیر عیاشی و قمی از امیر مومنان علیه السلام آمده که درباره آیه هشتم سوره تکاثر فرمود:

تکاثر ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ سوره تکاثر / 8

ما نعیم هستیم. نعیم سیب و گلابی و خانه و مرکب نیست؛ خداوند به بندگانش بوجود ما عنایت فرمود، و به ما آنان را به اسلام هدایت کرد و آنها را برادر ساخت پس از آنکه دشمن بودند و خداوند از حق نعمتی که بر مردم عنایت فرموده و آن پیامبر و خاندان اوست ازآنان سوال می نماید.

شکر نعمت واجب است:

«… وَاشْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّـهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ» سوره نحل / 114

شکر نعمت مایه افزونی آن است:

«…لَئِن شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ» سوره ابراهیم / 7

شکر یعنی احسان کردن در مقابل احسان و یکی از اقسام شکر، شکر به زبان و بازگو نمودن نعمت و دعا برای بقاء آن است.


چشم به راه شماره 1 – چگونه با دعا برای فرج امام زمان علیه السلام برای خودِ دعا کننده فرج حاصل می شود؟

به برکت این دعا، به آرزوهای دنیایی و خواسته هایی که در راه آنها تلاش می کند خواهد رسید؛ زیرا این دعا وسیله هرگونه خیر و صلاح است. خداوند به برکت این دعا به جای امیدی که دارد، از او هم و غم را دور می سازد و حاجتش را بر می آورد، زیرا کمک به مظلوم سبب یاری خداوند به کمک کننده است. خداوند صبر و استقامت در محنت ها و سختی ها را به او عنایت فرماید و دشواری ها را بر او آسان سازد.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا