آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتن سخنرانی و مقاله نیمه شعبانمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

چشم به راه مهدی علیه السلام

چشم به راه مهدی علیه السلام (بررسی آثار دعای بر فرج امام عصر علیه السلام)

آقا جان بیا ما چشم به راه و منتظریم، روزها و شبها را به انتظار ظهورت می گذرانیم شبها را به امیدت صبح می کنیم و تنها آرزوی ما دیدن روی ماه شماست. مجموعه ی چشم به راه مهدی علیه السلام متن هایی از کتاب ارزشمند مکیال المکارم، در مورد آثار و فوائد دعا برای فرج امام عصر علیه السلام، که به طور خلاصه در این مقاله جمع آوری شده است. که شما گرامیان می توانید برای تبلیغ یاد و نام امام زمان علیه السلام در فضای مجازی آنها را نشر دهید.

ای سفر کرده به معراج به یادت هستیم
ای پدر ما همگی چشم به راهت هستیم

چشم به راه شماره 7 – اداء بعضی از حقوق آن حضرت بر ما

ابتدا به طور اجمال به این حقوق اشاره می کنیم:

1. امام زمان علیه السلام و پدران بزرگوارشان علیهم السلام واسطه رساندن فیوضات الهی به سایر مخلوقات هستند و در دعای ندبه به همین معنی اشاره شده: «أَیْنَ السَّبَبُ الْمُتَّصِلُ بَیْنَ الْأَرْضِ وَ السَّماءِ» کجاست آن وسیله ای که فیوضات آسمان را به اهل زمین می رساند.

2. دوم حق بقاء در دنیا
امام صادق در الغیبه نعمانی؛ باب 10 ص 141 فرموده اند: «…لَوْلا الْحُجَّهُ لَسَاخَتِ الارْضُ بِاَهْلِهَا…» اگر زمین از حجت خدا خالی بماند اهلش را فرو می برد…


چشم به راه شماره 6 – نجات از فتنه های آخرالزمان

رئیس المحدثین شیخ صدوق در کتاب کمال الدین ج 2 ص 384 از احمدبن اسحاق چنین آورده: بر امام عسکری علیه السلام وارد شدم تا از جانشین آن حضرت بپرسم. امام، در حالی که کودک سه ساله ای را که مانند ماه شب چهارده می درخشید به من نشان دادند و فرمودند: ای احمد بن اسحاق!…به خدا قسم غایب می شود غایب شدنی که در آن زمان از هلاکت نجات نمی یابد مگر کسی که خداوند عزوجل او را بر اعتقاد به امامتش ثابت بدارد و در دعا کردن برای تعجیل فرجش توفیق دهد.


چشم به راه شماره 5 – رنجش و وحشت شیطان

دعا کردن برای تعجیل فرج، مایه فزع و ناراحتی شیطان لعین و دوری او از دعا کننده می شود؛ زیرا این عمل شریف عبادت ارزنده ای است که موجب کمال ایمان و تقرب به درگاه پروردگار سبحان است.

واضح است هرچه مومن به درگاه خداوند نزدیکتر شود، شیطان از او دورتر و بیزارتر می شود؛ زیرا هر چیزی که در این عالم هست به جنس خود تمایل دارد.

جمله ذراتی که در ارض و سماست
جنس خود را همچو کاه و کهرباست

اگر شیاطین اطراف دلهای بنی آدم نمی گشتند، آنها ملکوت آسمان را می نگریستند.
(بحارالانوار، ج 70 ص 59)


چشم به راه شماره 4 – احیاء امر امامان علیهم السلام

دعا بر تعجیل فرج زنده کردن امر امامان معصوم علیهم السلام است.

از امام رضا علیه السلام منقول است که: هر کس در مجلسی که امر ما احیا می شود بنشیند، دلش نمی میرد روزی که دلها می میرند. (بحار الانوار، ج 44 ص 278)

هم چنین امام صادق علیه السلام فرمودند: یکدیگر را ملاقات کنید و علم را برای یکدیگر بازگو نمایید که با حدیث، دل های زنگار گرفته جلا می یابد وبه حدیث، امر ما احیا می شود و هر که امر ما را احیا نماید، خدایش بیامرزد.


چشم به راه شماره 3 – اظهار محبت باطنی

محبت بسان درخت پر برگ و باریست که بر شاخه هایش گلهای رنگارنگ نشسته، همانطور که نمی توان درخت را از بروز دادن گلهایش منع کرد، صاحب محبت را نشاید از ظهور آثار آن مانع شد. هرچه درخت بیشتر رشد کند و پرورش یابد گلها و شکوفه هایش فزونتر شود و هرچه محبت و دوستی نیرومند تر گردد، آثار و نشانه های آن بیشتر می شود.

از دلایل فضیلت اظهار محبت به زبان، روایاتی است که در آداب معاشرت با برادران دینی وارد شده. امام صادق علیه السلام می فرمایند: اگر کسی را دوست داشتی او را ازاین امر مطلع ساز که دوستی بین شما را محکمتر می گرداند. (کافی ج 2 ص 644)

اهتمام ورزیدن به دعا برای تعجیل فرج امام زمان علیه السلام اظهار محبت نسبت به آن جناب است، و سبب می شود که آن حضرت نیز نسبت به دعا کننده دوستی بیشتری پیدا کنند، بلکه موجب محبت پدران بزرگوارشان هم می شود؛ چون دعا کردن برای امام عصر علیه السلام ابراز دوستی نسبت به تمام این خاندانست؛ لذا مایه جلب عنایت و محبت آنان می گردد.


چشم به راه شماره 2 – زیاد شدن نعمت

وجود امام زمان علیه السلام نعمت است. در غایت المرام ص 259 از دو تفسیر عیاشی و قمی از امیر مومنان علیه السلام آمده که درباره آیه هشتم سوره تکاثر فرمود:

تکاثر ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ سوره تکاثر / 8

ما نعیم هستیم. نعیم سیب و گلابی و خانه و مرکب نیست؛ خداوند به بندگانش بوجود ما عنایت فرمود، و به ما آنان را به اسلام هدایت کرد و آنها را برادر ساخت پس از آنکه دشمن بودند و خداوند از حق نعمتی که بر مردم عنایت فرموده و آن پیامبر و خاندان اوست ازآنان سوال می نماید.

شکر نعمت واجب است:

«… وَاشْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّـهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ» سوره نحل / 114

 

شکر نعمت مایه افزونی آن است:

«…لَئِن شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ» سوره ابراهیم / 7

شکر یعنی احسان کردن در مقابل احسان و یکی از اقسام شکر، شکر به زبان و بازگو نمودن نعمت و دعا برای بقاء آن است.


چشم به راه شماره 1 – چگونه با دعا برای فرج امام زمان علیه السلام برای خودِ دعا کننده فرج حاصل می شود؟

به برکت این دعا، به آرزوهای دنیایی و خواسته هایی که در راه آنها تلاش می کند خواهد رسید؛ زیرا این دعا وسیله هرگونه خیر و صلاح است. خداوند به برکت این دعا به جای امیدی که دارد، از او هم و غم را دور می سازد و حاجتش را بر می آورد، زیرا کمک به مظلوم سبب یاری خداوند به کمک کننده است. خداوند صبر و استقامت در محنت ها و سختی ها را به او عنایت فرماید و دشواری ها را بر او آسان سازد.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا