معرفی کتاب غدیرآثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

کتاب غدیر از آدم تا خاتم – معرفی کتاب غدیر

کتاب غدیر از آدم تا خاتم (اصل وصایت و تعیین وصی)

باید به یک اصل مهم در شرایع و ادیان الهی توجه کرد و آن، اصل وصایت است که انبیای گذشته از حضرت آدم علیه السلام تا پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله همگی وصی و جانشین داشته اند و به دستور وحی به اصل وصایت و تعیین وصی عمل کرده اند.

این موضوع در قرآن کریم، در شرح حال پیامبران و نیز به صورت کلی بارها یاد شده است. پایه اصلی تشیع بر قائل بودن به عصمت و لزوم وصی برای پیامبر صلی الله علیه وآله و تعیین آن از جانب خداوند به وسیله پیامبر صلی الله علیه و آله است که در قرآن کریم و روایات به آن تصریح شده است. در کتاب غدیر از آدم تا خاتم به این موضع به طور اختصار پرداخته شده است.

مشخصات کتاب

نام کتاب: ⁣کتاب غدیر از آدم تا خاتم
پدیدآورنده: علی اصغر رضوانی
ناشر: مسجد مقدس جمکران


کتاب غدیر از آدم تا خاتم


بخشی کتاب غدیر از آدم تا خاتم

قرآن و ضرورت وجود حجّت در هر زمان

از موضوعات مورد اختلاف بین علمای عامه و شیعه مسأله ضرورت وجود حجّت خدا و ولیّ الله الاعظم در هر زمان تا روز قیامت است؛ خواه این حجّت نبیّ باشد یا امام. علمای عامه این مسأله را قبول ندارند ولی علمای شیعه، به تبع ادله عقلی و نقلی بر این موضوع پافشاری می کنند.

برای اثبات ضرورت وجود حجّت، از طریق عقل و قرآن و حدیث می توان آن را به اثبات رساند ولیکن ما در اینجا تنها به مبحث قرآنی آن اشاره می کنیم:  آیات «لیله القدر» قرآن کریم در دو سوره به موضوع «لیله القدر» و نزول قرآن و ملائکه و روح در آن شب اشاره کرده است.

«إِنّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ * وَما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ الْقَدْرِ * لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ * تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ * سَلامٌ هِیَ حَتّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ»؛ سوره قدر

«ما آن [قرآن] را در شب قدر نازل کردیم. و تو چه می دانی شب قدر چیست؟! شب قدر بهتر از هزار ماه است. فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای [تقدیر] هر کاری نازل می شوند. شبی است سرشار از سلامت تا طلوع سپیده.»

از سوره فوق به خوبی استفاده می شود که ملائکه در هر شب قدر به جهت تمام امور بر زمین فرود می آیند. به این موضوع در سوره دخان نیز اشاره شده است.

برای مطالعه و دانلود کتاب غدیر از آدم تا خاتم به pdf زیر مراجعه نمایید.

برای مطالعه و دانلود کتاب از آدم تا خاتم کلیک کنید. 

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام
  خداقوت میگم بابت زحمات‌تون
  اجرتون با امیرالمومنین(ع)
  بنده مجموعه عکس‌نوشت ترجمه خطبه غدیر رو آماده کردم
  لینک فایل زیپش رو در ادامه می‌ذارم
  باشد که بین محبین حضرت(ع) منتشر کنید
  لینک دانلود:
  http://s12.picofile.com/file/8403163500/%D8%B9%DA%A9%D8%B3%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA_%D8%AE%D8%B7%D8%A8%D9%87_%D8%BA%D8%AF%DB%8C%D8%B1.rar.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا