آثار نوشتاری و اجرایی غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبینمعرفی کتاب غدیرنوجواننوع محتوا

کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ – معرفی کتاب غدیر

کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ – معرفی پیروان و مبلغان غدیر

 کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ تلاش میکند تا کسانی را که مسأله غدیر را باور کرده اند و ولایت و امامت حضرت علی علیه السلام و اولاد معصوم آن حضرت را پذیرفته و در راه دفاع از پیام غدیر مشکلات را به جان خریده ‏اند معرفی کند.

نویسنده ابتدا به شکل‏ گیری تفکرات شیعی در عصر پیامبر صلی الله علیه و آله و برنامه شیعیان در انتشار مفاد پیام غدیر در روزهای باقی مانده از عمر پیامبر، عصر خلفاء و عصر امامت امام علی علیه السلام و ائمه معصومین را تشریح کرده و کسانی را که در احیای تفکر غدیر و ارسال پیام غدیر به نسل‏ های بعدی نقش ایفا کرده ‏اند را معرفی می‏ کند.

مشخصات کتاب:

نام کتاب: کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ
پدیدآورنده: علی اصغر رضوانی
ناشر: مسجد مقدس جمکران


کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ


بخشی از کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ 

گروهی از صحابه در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با شنیدن آیات و روایات در امر امامت و ولایت و خلافت امام علی علیه السلام، بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، به او اعتقاد پیدا کرده، زعامت و امامت او را پذیرفتند و از ارادتمندان آن حضرت قرار گرفتند. این گروه از همان زمان به «شیعه علی علیه السلام» معروف شدند:

 ابوحاتم رازی می گوید: «انّ اوّل اسم ظهر فی الاسلام علی عهد رسول اللَّه صلی الله علیه وآله هو الشیعه، و کان هذا لقب اربعه من الصحابه هم: أبوذر و سلمان و المقداد و عمّار»؛ «اوّلین لقب و کلمه ای که در عهد رسول خدا صلی الله علیه و آله ظهور کرد کلمه «شیعه» بود. این کلمه، لقب چهار نفر از صحابه بوده است که عبارتند از: ابوذر، سلمان، مقداد و عمّار.»

ابن خلدون می نویسد: «کان جماعه من الصحابه یتشیعون لعلی و یرون استحقاقه علی غیره»؛ «جماعتی از صحابه، شیعه علی بودند و او را سزاوارتر از دیگران به خلافت می دانستند».

استاد محمّد کرد علی می گوید: گروهی از بزرگانِ صحابه، معروف به موالیان علی علیه السلام در عصر رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند؛ از آن جمله سلمان فارسی است که می گفت: ما با رسول خدا صلی الله علیه و آله بیعت کردیم بر خیرخواهی مسلمانان و اقتدا به علی بن ابی طالب علیه السلام و موالیان او و ابو سعید خدری است که گفت:

مردم به پنج کار امر شدند؛ چهار تا را انجام دادند و یکی را ترک نمودند. وقتی از آن چهار مورد سؤال شد گفت: نماز، زکات، روزه ماه رمضان و حج. از او سؤال شد آنچه را که ترک نمودند چه بود؟ او در جواب گفت: ولایت علی بن ابی طالب علیه السلام.

از او سؤال شد آیا ولایت با چهار عمل دیگر واجب است؟ پاسخ داد: آری. و ابوذر غفاری، عمار بن یاسر، حذیفه بن یمان، ذی الشهادتین خزیمه بن ثابت، ابوایوب انصاری، خالد بن سعید بن عاص و قیس بن سعد بن عباده.»

برای مطالعه و دانلود کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ به pdf زیر مراجعه نمایید.

برای مطالعه و دانلود کتاب پیروان غدیر در گذر تاریخ کلیک کنید.

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. با سلام وعرض ادب وقبولی طاعات وعبادت خسته نباشید بابت زحمات بی نهایتی که برای گرد آوری وارسال این مجموعه هائ عالی وآموزنده تحمل کرده و به موقع یاد آور می شوید واقعا مجموعه های بسیار بسیار مفید آموزنده وبا ارزشی از هر لحاظ چه ازلحاظ تاریخی ، ویا عبادتی،،وزیارتی،،،،،،،وغیره در اختیار مان قرار میدهید خدا بشما بزرگوارن اجر خیر وبرکت و عمری با عزت وسلامتی کامل عنایت فرماید الهی امین الهی امین الهی امین الهی

    1. سلام علیکم
      سپاسگزاریم از نظر و لطف شما
      در پناه اهل بیت علیهم السلام باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا