معرفی کتاب نیمه شعبانآثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

کتاب غربت امام عصر علیه السلام – معرفی کتاب نیمه شعبان

کتاب غربت امام عصر علیه السلام (حلقه ششم: سلسله درس های مهدویت)

این کتاب ششمین حلقه ی سلسله درس های مهدویت دکتر بنی هاشمی است. که در آن به دعا برای امام عصر علیه السلام، کیفیت دعا، احادیث، و غیبت در دو فصل مجزا پرداخته است.

مشخصات کتاب

نام کتاب: کتاب سلسله درس های مهدویت؛ غربت امام عصر علیه السلام
نویسنده:محمد بنی هاشمی
ناشر: انتشارات منیر


غربت امام عصر


بخشی از کتاب غربت امام عصر علیه السلام

این حدیث از حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام نقل شده که در توصیف فرزند عزیزشان فرموده اند: هو الطرید الوحید الغریب... او طرد شده تنهای غریب است…

آیا واقعاً امام زمان ما تنها و غریب هستند؟ اگر نخواهیم فرمایش معصوم علیه السلام را حمل بر مسامحه و مبالغه گویی کنیم، چه معنی یا معانی را می توانیم برای آن قائل شویم؟ به لطف و عنایت خود آن حضرت، پنج معنای مخلتف برای غربت ایشان می توان دریافت، که سه معنای آن، متناظر با سه مرتبه از مراتب شکرگزاری نسبت به نعمت وجود امام علیه السلام است. به این صورت که هر مرتبه از کفران این نعمت عظمی منتهی به یک معنا از غربت ایشان می گردد.

هر یک از فصول یک تا پنج این بخش به اثبات و شرح یکی از معانی غربت امام عصر علیه اسلام اختصاص دارد و در فصل پایانی (ششم) به مناسبت توضیح حدیث امام هفتم علیه السلام بحث انتقام گرفتن مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه از قاتلان حضرت سید الشهداء علیه السلام مطرح شده است.

معنای امام غریب

«قدر ناشناخته بودن» یکی از معانی رایج غربت است. اگر معرفتی که شایسته و بایسته شخصی است، وجود نداشته باشد، او را می توان «غریب» دانست. به عنوان مثال، اگرمردم با پزشک ماهری زندگی کنند، ولی او را نشناخته، به کمالات و تخصص و ایمان و دلسوزی او آگاه نباشند و با او مثل یک فرد بی سواد برخورد کنند.

اصطلاحاً به آن پزشک، «غریب» گفته می شود. از طرفی ممکن است مردم به تخصص و تعهد او آگاه شوند، ولی قدر او را نشناسند و قلباً به او اعتقاد نداشته باشند و در مقابل به پزشکان دیگری که این تعهد و تخصص را ندارند، اعتماد کنند. در این صورت باز هم این پزشک «غریب» مانده است.

برای مشاهده و مطالعه کتاب غربت امام عصر علیه السلام به PDF مراجعه کنید.

[googlepdf url=”https://khedmatgozaran.com/wp-content/uploads/2020/04/10882-fa-maarefat-va-bandegi-6.pdf”width=”100%” height=”600″]

دانلود کتاب غربت امام عصر علیه السلام


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا