آثار نوشتاری و اجرایی نیمه شعبانبزرگسالمتن ادبی و دکلمه نیمه شعبانمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوانیمه شعبان

انتظار محبوب – دکلمه نیمه شعبان

انتظار محبوب (منتظر فرج  باشید و از رحمت خدا ناامید نشوید)

متن زیر شامل یک دکلمه با عنوان انتظار محبوب است که در مورد منجی عالم بشریت امام عصر علیه السلام صحبت کرده است. برای مطالعه بیشتر به متن زیر مراجعه نمایید.


انتظار محبوب – دعای فرج

مخور غم چون به پایان روزگار انتظار آید
رود سرمای دی آن دم كه هنگام بهار آید

خزان بر تخت یغما چند روزی بیش ننشیند
صبا با جیش نوروزی و لطف بی شمار آید

به پایان می رسد تاریكی شب های غم
از راه چو خورشید جان‌ آرا برون از كوهسار آید

جهان در انتظار و من به امیدم كه تا روزی
همایون طلعتم مهدی ز امر كردگار آید

هر یك در آتشی من و پروانه سوختیم
او را وصال شمع و مرا هجر یار سوخت

 

متن مجری انتظار محبوب

بار الها! به تو شكایت می كنیم از فقدان پیامبران؛ به تو شكایت می كنیم از غیبت اماممان؛ به تو شكایت می كنیم از بسیاری دشمنانمان و كمی تعدادمان؛ به تو شكایت می كنیم از سختی بلایا و فتنه ها بر ما و ناسازگاری زمانه با ما.

پروردگارا! بار الها! به تو شكوه می كنیم و چرا كه نكنیم! چرا كه فریاد بر نیاریم؟ درد هجران كه ما را كشت. آخر تا به كی اشك بر چشم و چشم بر راه، دوری محبوبمان را تحمل كنیم، به عزتت سوگند كه طاقتمان طاق شد، كاسة صبرمان لبریزو زندگی و روزگارمان سیاه؛ آخر مگر می شود، مگر می‌شودكه با فراق یار آرام گرفت؟ مگر می شود در انتظار محبوب صابر بود در حالیكه صبر و قرار و تاب و توان برایمان نمانده است:

تا به فراق خو كنم، صبر من و قرار تو
وعده وصل اگر دهد طاقت انتظار تو

ندانستیم و همچون فرزندان یعقوب، یوسف عزیزمان را به ثمن بخس فروختیم و اینك با هجران او كنعانمان در خشكسالی فرو رفته و زندگی بر ما سخت و دشوار گردیده است. با رویی خجل دست تمنا بسوی آن یوسف عزیز گشوده و عرض می كنیم: ای عزیز! به ما و كسانمان سختی رسیده و سرمایه اندك آورده ایم؛ پس پیمانه ما را كامل گردان و به ما صدقه و بخشش ده كه خداوند صدقه دهندگان را نیكو پاداش می‌دهد.

ای عزیز! ای خورشید رخ بركشیده در پس ابر! ای سفر كرده‌ی هجران گزیده! ای یار آواره از دیار! تا كی تو همچنان در غیبت، و ما این چنین در هجران؟ جان جهانی نثار قدومت باد؛ آیا هجران امروز ما به فردای وصال تو می رسد؟ ای عزیز! ای پیشوای محرومان! ای دادخواه مظلومان! ای فریادرس درماندگان! ای آخرین امید!

دیدگان جستجوگر ما بر دروازه‌ی هر سحر قامت تو را منتظر است؛ آیا می‌شود كه شام تار هجران ما به صبح روشن وصالت بدل شود؟ ای عزیز! ای قرآن علی بر كف! ای عصای موسی در مشت! ای خاتم سلیمان در انگشت! بر ما چه سخت است كه همگان را ببینیم و تو را نبینیم!

ای عزیز! ای كمال موسی را وارث! ای شكوه عیسی را واجد! ای صبر ایوب را صاحب! چه دشوار است كه سخنان همه بگوشمان رسد و صدای دلنشین تو را نشنویم! ای عزیز! ای یادگار خدا در زمین! ای دست توانای حق در آستین! ای قرآن ناطق خدا! ای اسم اعظم الهی!

چه سخت است كه لطفت را به عیان ببینیم و دشمن در انكار وجود نازنینت بر ما طعنه زند! ای عزیز! ای منتظر زمان! ای فاتح بزرگ جهان! ای قلب عالم امكان! ای مظهر رحمت بیكران! آخر در انتظار مقدم پاكت نشسته‌ایم، جان و مال و فرزندانمان فدای قدوم تو، بیا و دستمان گیر.

دست من گیر كه این دست همان‌ است
كه من بارها از غم هجران تو بر سر زده‌ام

متن مجری انتظار محبوب – ای بزرگ مظلوم تاریخ

ای عزیز! ای فرازنده‌ی پرچم هدایت و ایمان! ای راز برپایی زمین و آسمان! ای خسرو اقلیم وجود! ای فجر امید! با هزارن تأسف می‌دانیم كه غیبت تو از ماست، غَیبَتُهُ مِنَّا. ای عزیز! ای داغدار اولیاء خدا! ای دادخواه حق نبأ عظیم! ای ثائر خون حسین علیه السلام! ای دست انتقام خدا! به خدایت سوگند كه قدر ترا ندانستیم و چشیدیم طعم تلخ غیبتت را.

ای عزیز! ای بزرگ مظلوم تاریخ! با نگاهی دقیق و به وسعت همه‌ ی جهان، تمامی نابسامانی‌ ها و فتنه‌ ها، بلایا و ظلم‌ ها را زیر نظر داری، قلب مهربانت مالامال درد و سوز است. دستت قبضه‌ ی شمشیر را می‌فشارد اما نه سخنی می‌توان گفتن و نه شمشیری از نیام بركشیدن كه فقط نظاره‌ گر توانی بود. آخر اجازه‌ ی قیام و ظهورت نرسیده است.

ای عزیز! ای بزرگ مظلوم تاریخ! ای یوسف فاطمه! تو را به جان مادرت برای فَرَجت دست بر دعا بردار و ظهورت را از خدا بخواه تا:پهلوی شكسته‌ اش را مرحمی باشی، گونه‌ ی كبودش را نوازشی كنی، و قلب شكسته و پیكر افسرده‌اش را التیام بخشی. و می دانم آنگاه كه شیعیان تو زبان به شِكوِه و شكایت از ایام غیبت و فراق بازكرده‌اند، فرموده‌ای: «… دلم را نسوزانید، كار به دست من نیست،…»

آری ای عزیز! بی جهت نبود كه تو را بزرگ مظلوم تاریخ خواندم كه تو نه تنها وارث سنن انبیاء و اولیائی كه وارث تمامی مظلومیت آنان نیز؛ كه اگر معیار مظلومیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، سه سال به سر بردن در كوه‌ ها و دره‌ های اطراف مكه به حال تبعید؛ و بیست و سه سال تحمل رنج و شكنج و آزار و اذیت از طرف دشمنان؛ و هجرت گزیدن از زادگاه خود مكه به خاطر خوف از قتل است،

تو ای مولای من! بیش از یكهزار و یكصد سال است كه دور از شهرها و در دامنه‌ی كوه‌ها و در غربت به سر می‌بری و عداوت دوست و دشمن را در طول این یازده قرن تحمل می‌كنی و از زادگاه و دیارت و از دوستان و شیعیانت هجرت گزیده‌ای.

و اگر گواه مظلومیت علی علیه السلام، بیست و پنج سال خانه نشینی و مشاهده‌ ی غصب خلافت؛ و تنهائی و نیافتن یار وفاداری كه درد دلش را بدو گوید و به او تكیه كند؛ و برآوردن فریاد: فَصَبَرْتُ وَ فی الْعَینِ قَذی وَ فی الْحَلْقِ شَجاً أَری تُراَثی نَهْباً؛ و ظلمی است كه به همسرش رفته است؛

متن مجری انتظار محبوب – شاهد غصب خلافت

تو ای محبوب من! یكهزار و یكصد و هفتاد سال است كه خانه‌ نشین هستی و شاهد غصب خلافت و به یقین، بی ‌وفایی و پراكندگی یاران، سبب تنهائی و رخ‌ پوشاندن و غیبت توست و ندای فَصَبَرْتُ وَ فی الْعَینِ قَذی وَ فی الْحَلْقِ شَجاً أَری تراثی نَهْباً را بیش از یازده قرن است كه در دهلیز تاریخ، اگر به دقت گوش فرا‌دهیم از حلقومت می‌شنویم و زهرای مرضیه علیها سلام اگر همسر علی علیه السلام است، مادر ستمدیده‌ ی توست و وظیفه‌ ی تسلای او در این زمان به عهده‌ ی توست.

ای زبان خاموش شو و دیگر از ظلمی كه بر علی علیه السلام رفته است یاد مكن، ظلمی كه اگر واقع نمی‌گشت ستم‌ها و انحرافات دیگر تاریخ آغاز نمی‌گردید: به خدا سوگند كه اگر نغمه‌ی «حَسْبُناَ كِتاَبَ الله» را در واپسین لحظات عمر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ساز نمی‌كردند؛ به خدا سوگند كه اگربا توطئه‌ ی سقیفه، علی علیه السلام را خانه‌ نشین نمی‌نمودند؛

به خدا سوگند كه اگر بیعت غدیر را با علی علیه السلام به‌ دست فراموشی نمی ‌سپردند؛ به خدا سوگند كه اگر علی علیه السلام را تنها نمی‌ گذاشتند؛ به خدا سوگند كه اگر خلافتش را غصب نمی‌ نمودند؛ به خدا سوگند كه اگر حریم حرمت همسرش زهرای مرضیه علیها سلام را هتك نمی‌كردند؛ به خدا سوگند كه اگر پهلوی حبیبه ‌ی خدا را نمی‌  شكستند و بازو و گونه ‌اش را كبود نمی ‌نمودند؛

به خدا سوگند كه اگر علی علیه السلام را سر برهنه و شمشیر بر بالای سر به مسجد نمی ‌كشاندند؛ به خدا سوگند كه اگرفرق علی علیه السلام را با شمشیر كفر و نفاق نمی‌ شكافتند؛ دیگر كدام علت و كدامین پایه، مبنای ظلم‌ها و انحرافات آینده را فراهم می ‌نمود؟

آیا سنت پیامبر بدین صورت به دست ما می‌ رسید؟ آیا بر عترت رسول خدا اینگونه ظلم‌ها روا می‌گشت؟ آیا قرآن علی علیه السلام این چنین بی‌استفاده می‌ ماند؟ آیا امام حسن علیه السلام آنچنان مسموم و تیر‌باران می‌گشت؟ آیا امام حسین علیه السلام و اهل بیتش آن‌چنان در نینوا شهید می‌شدند؟ و خیمه‌هایشان به آتش كشیده می‌گشت؟

و آیا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وارث تمامی مظلومیت اولیاء می‌شد و بزرگ‌ مظلوم تاریخ لقب می‌ گرفت؟ آری، ای زبان بس كن كه این عزیز پنهان در پس ابر غیبت، اگر فقط وارث مظلومیت علی علیه السلام باشد، وارث مظلومیت تمامی تاریخ و مظلوم‌ترین مظلوم تاریخ است.

و ای بزرگ‌مظلوم تاریخ! ای مهدی عزیز! اینك شیعه‌ی تو این عاشق دلگیر از هجران و آگاه از مظلومیت رهبرش- در طول این یازده‌ و نیم قرن، با محرومیت از دیدار امامش به جهت عدم شایستگی جامعه، پیوند ناگسستنی با مولایش را حراست نموده و به دشمنان فهمانده است كه اگر در این مسیر سرِ او را از بدن جدا كنند، هرگز نمی‌توانند پیوند محبت و ارادتش را بگسلند.

متن مجری انتظار محبوب – نتوان برید از سرِ كوی تو پای ما

در پای كوی تو سرِ ما می‌توان برید
نتوان برید از سرِ كوی تو پای ما
ای پادشه خوبان! داد از غم تنهایی
دل بی‌تو به جان آمد، وقتست كه بازآیی
مشتاقی و مهجوری، دور از تو چنانم كرد
كز دست نخواهد شد پایاب شكیبایی
دائم گل این بستان، شاداب نمی‌ماند
دریاب ضعیفان را، در وقت توانایی
ای درد توام درمان، در بستر ناكامی
وی یاد توام مونس، در خلوت تنهایی

 

اَلسَّلَامُ عَلَی الْمَهْدِی الَّذِی وَعَدَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ الْأُمَم أَنْ یجْمَعَ بِهِ الْكَلِم وَ یلُمَّ بِهِ الشَّعْث یمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْراً.

تقدیم به پیشگاه مقدس قطب عالم امكان، شیرازه ‌ی كتاب آفرینش، جان جانان، حضرت حجه بن الحسن العسكری، ارواحنا و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء، كه جهان در تب و تاب ظهورش به انتظار نشسته است، اجماعا صلوات.


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا