فضائل فاطمی قرآن و روایتبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

ابرار در سوره انسان – فضائل فاطمی قرآن

ابرار در سوره انسان (ابرار بودن اهل‌ بیت علیهم السلام)

پاداش نیکوکاران در قیامت بهترین پاداش هاست. و همانطور که خدای متعال در سوره انسان وصف حال نیکوکاران و ابرار را بیان نموده است. و منظور از ابرار اهل بیت علیهم السلام هستند. که یکی از اَبرار حضرت زهرا سلام الله علیهاست.

 بِرّ؛ یعنی احسان، و‌ تحقّق آن چنین است که آدمی کار خود‌ را نیکو کند و کار نیک را برای نیک بودن آن یا از این‌رو که خیر دیگران در آن است، انجام ‌دهد، نه برای پاداش یا تشکّر. ابرار، واﮊه‌ ای است عربی به معنی نیکان و نیکوکاران اهل مرتبه عالی ایمان، دارای منزلتی برتر از اولوا الالباب (خردمندان) و نازل‌تر از مقرّبان که چندین‌ بار در قرآن «کریم آمده و از این طریق در عرف متوصفه و اهل سیر و سلوک نیز راه یافته است.

مفسّران قرآن؛ در معنای اَبرار، تعریف‌ ها یا تعبیر های گوناگونی دارند؛ مانند اینکه گفته‌ اند: اَبرار؛ کسانی‌ اند که طاعت خدا را به طور کامل به جای آورند و او را از خود خشنود سازند و از گناهان بپرهیزند. برخی از اوصاف اَبرار (نیکوکاران) در قرآن عبارت است از: ایمان به مبدأ و معاد، ایمان به رسالت پیامبران و کتاب‌ های آسمانی، صداقت، اقامه نماز و … .

روایت شماره 10 – ابرار در سوره انسان

حضرت زهرا سلام الله علیها یکی از ابرار

انَّ الابرارَ یَشرَبونَ. سوره انسان، آیه 5 عوالم العلوم ، ج 11، ص 115

منظور از ابرار در این آیه امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها و امام حسن و امام حسین علیهما السلام می باشد.


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا