مخاطبینبزرگسالفاطمیهفضائل فاطمی قرآن و روایتمتنینوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

ابرار در سوره انسان – فضائل فاطمی قرآن

ابرار در سوره انسان : ابرار بودن اهل‌ بیت

پاداش نیکوکاران در قیامت بهترین پاداش هاست. و همانطور که خدای متعال در سوره انسان وصف حال نیکوکاران و ابرار را بیان نموده است. و منظور از ابرار اهل بیت علیهم السلام هستند. که یکی از اَبرار حضرت زهرا سلام الله علیهاست.

 بِرّ ؛ یعنی احسان، و‌ تحقّق آن چنین است که آدمی کار خود‌ را نیکو کند و کار نیک را برای نیک بودن آن یا از این‌رو که خیر دیگران در آن است، انجام ‌دهد، نه برای پاداش یا تشکّر. ابرار ، واﮊه‌ ای است عربی به معنی نیکان و نیکوکاران اهل مرتبه عالی ایمان، دارای منزلتی برتر از اولوا الالباب (خردمندان) و نازل‌تر از مقرّبان که چندین‌ بار در قرآن «کریم آمده و از این طریق در عرف متوصفه و اهل سیر و سلوک نیز راه یافته است. مفسّران قرآن؛ در معنای اَبرار ، تعریف‌ها یا تعبیرهای گوناگونی دارند؛ مانند این‌که گفته‌اند: اَبرار؛ کسانی‌اند که طاعت خدا را به طور کامل به جای آورند و او را از خود خشنود سازند و از گناهان بپرهیزند. برخی از اوصاف اَبرار ( نیکوکاران ) در قرآن عبارت است از: ایمان به مبدأ و معاد، ایمان به رسالت پیامبران و کتاب‌های آسمانی، صداقت، اقامه نماز و … .

روایت شماره 10 :

حضرت زهرا سلام الله علیها یکی از ابرار

انَّ الابرارَ یَشرَبونَ

منظور از ابرار در این آیه امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها و امام حسن و امام حسین علیهما السلام می باشد.

سوره انسان، آیه 5
عوالم العلوم ، ج 11، ص 115

جهت دیدن مقالات فضائل فاطمی قرآن ، و مطالعه بیشتر در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فهرست فاطمیه مجموعه مقالات فضائل فاطمی قرآن

 

 

image_pdfدانلود PDF این صفحه
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن