فضائل فاطمی قرآن و روایتبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

لقب قرآنی رسول الله – فضائل فاطمی قرآن

لقب قرآنی رسول الله : اولین لقب پیامبر

نام های حضرت محمد صلی الله علیه و آله در قرآن آمده است. ولی از تمام آن القاب پیامبر یک لقب بسیار حائز اهمیت است و از بارزترین اسماء و القاب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است. که به عنوان لقب قرآنی رسول الله از آن یاد شده و در روایت زیر به لقب قرآنی رسول الله اشاره کرده است که خلایق با این نام ایشان را خطاب کنند.

آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی
عرصه ‌ی گیتی مجال همت او نیست

آمده مجموع در ظلال محمد(صلی الله علیه و آله)
روز قیامت نگر مجال محمد

روایت شماره 9 : لقب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله

الصادق(علیه السّلام): قالت فاطمة(علیها السّلام): لمّا نزلت:
«لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضاً»هبت رسول اللّه(صلى اللّه علیه و آله و سلم)أن أقول له: یا أبة، فكنت أقول:یا رسول اللّه، فأعرض عنّی مرّة أو اثنتین أو ثلاثا، ثمّ أقبل عليّ فقال:یا فاطمة! إنّها لم تنزل فیك، و لا فی أهلك، و لا فی نسلك، أنت منّی و أنا منك؛إنّما نزلت فی أهل الجفاء و الغلظة من قریش أصحاب البذخ و الكبر؛ قولی: یا أبة، فإنّها أحیى للقلب، و أرضى للربّ.

امام صادق(علیه السّلام)فرماید: حضرت فاطمه(علیها السّلام)می فرمود:
هنگامى كه آیه لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضاً نازل شد، من از اینكه به رسول خدا(صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم)پدر بگویم خوددارى میكردم و لذا ایشان را با عنوان «رسول اللَّه» مخاطب قرار میدادم ولى ایشان سه مرتبه، در زمانى كه او را با این عنوان مورد خطاب قرار میدادم، از من اعراض نمود و دورى كرد و در دفعه بعد خطاب به من فرمود: اى فاطمه! این آیه در باره تو، و اهل خانه تو و نسلى كه از تو باقى میماند نازل نشده، زیرا تو از من و من از تو هستم، بلكه این آیه در باره ستمكاران و متكبّران قریش نازل شده و لذا تو همچنان مرا با لفظ «پدر» مورد خطاب قرار بده، زیرا قلب من به این كلمه خشنود میگردد و زنده میشود، و خداوند نیز آن را بیشتر دوست میدارد.

سوره نور، آیه63
زندگانى حضرت زهرا علیها السلام(ترجمه جلد 43 بحار الأنوار) ترجمه روحانى، ص238

جهت دیدن مقالات فضائل فاطمی قرآن ، و مطالعه بیشتر در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فهرست فاطمیه مجموعه مقالات فضائل فاطمی قرآن

 

 

image_pdfدانلود PDF این صفحه
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن