فضائل فاطمی قرآن و روایتبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

لقب قرآنی رسول الله – فضائل فاطمی قرآن

لقب قرآنی رسول الله : اولین لقب پیامبر

نام های حضرت محمد صلی الله علیه و آله در قرآن آمده است. ولی از تمام آن القاب پیامبر یک لقب بسیار حائز اهمیت است و از بارزترین اسماء و القاب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است. که به عنوان لقب قرآنی رسول الله از آن یاد شده و در روایت زیر به لقب قرآنی رسول الله اشاره کرده است که خلایق با این نام ایشان را خطاب کنند.

آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی
عرصه ‌ی گیتی مجال همت او نیست

آمده مجموع در ظلال محمد(صلی الله علیه و آله)
روز قیامت نگر مجال محمد

روایت شماره ۹ : لقب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله

الصادق(علیه السّلام): قالت فاطمه(علیها السّلام): لمّا نزلت:
«لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَیْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضاً»هبت رسول اللّه(صلى اللّه علیه و آله و سلم)أن أقول له: یا أبه، فکنت أقول:یا رسول اللّه، فأعرض عنّی مرّه أو اثنتین أو ثلاثا، ثمّ أقبل علیّ فقال:یا فاطمه! إنّها لم تنزل فیک، و لا فی أهلک، و لا فی نسلک، أنت منّی و أنا منک؛إنّما نزلت فی أهل الجفاء و الغلظه من قریش أصحاب البذخ و الکبر؛ قولی: یا أبه، فإنّها أحیى للقلب، و أرضى للربّ.

امام صادق(علیه السّلام)فرماید: حضرت فاطمه(علیها السّلام)می فرمود:
هنگامى که آیه لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَیْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضاً نازل شد، من از اینکه به رسول خدا(صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم)پدر بگویم خوددارى میکردم و لذا ایشان را با عنوان «رسول اللَّه» مخاطب قرار میدادم ولى ایشان سه مرتبه، در زمانى که او را با این عنوان مورد خطاب قرار میدادم، از من اعراض نمود و دورى کرد و در دفعه بعد خطاب به من فرمود: اى فاطمه! این آیه در باره تو، و اهل خانه تو و نسلى که از تو باقى میماند نازل نشده، زیرا تو از من و من از تو هستم، بلکه این آیه در باره ستمکاران و متکبّران قریش نازل شده و لذا تو همچنان مرا با لفظ «پدر» مورد خطاب قرار بده، زیرا قلب من به این کلمه خشنود میگردد و زنده میشود، و خداوند نیز آن را بیشتر دوست میدارد.

سوره نور، آیه۶۳
زندگانى حضرت زهرا علیها السلام(ترجمه جلد ۴۳ بحار الأنوار) ترجمه روحانى، ص۲۳۸

جهت دیدن مقالات فضائل فاطمی قرآن ، و مطالعه بیشتر در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فهرست فاطمیه مجموعه مقالات فضائل فاطمی قرآن

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن