فضائل فاطمی قرآن و روایتبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

لقب قرآنی رسول الله – فضائل فاطمی قرآن

لقب قرآنی رسول الله (اولین لقب پیامبر صلی الله علیه و آله)

نام های حضرت محمد صلی الله علیه و آله در قرآن آمده است. ولی از تمام آن القاب پیامبر یک لقب بسیار حائز اهمیت است و از بارزترین اسماء و القاب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است. که به عنوان لقب قرآنی رسول الله از آن یاد شده و در روایت زیر به لقب قرآنی رسول الله اشاره کرده است که خلایق با این نام ایشان را خطاب کنند.

آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی
عرصه ‌ی گیتی مجال همت او نیست

آمده مجموع در ظلال محمد(صلی الله علیه و آله)
روز قیامت نگر مجال محمد

روایت شماره 9 – لقب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله

الصادق(علیه السّلام): قالت فاطمة(علیها السّلام): لمّا نزلت: «لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضاً»هبت رسول اللّه(صلى اللّه علیه و آله و سلم)أن أقول له: یا أبة، فكنت أقول:یا رسول اللّه، فأعرض عنّی مرّة أو اثنتین أو ثلاثا، ثمّ أقبل عليّ فقال:یا فاطمة! إنّها لم تنزل فیك، و لا فی أهلك، و لا فی نسلك، أنت منّی و أنا منك؛إنّما نزلت فی أهل الجفاء و الغلظة من قریش أصحاب البذخ و الكبر؛ قولی: یا أبة، فإنّها أحیى للقلب، و أرضى للربّ. سوره نور، آیه63 زندگانى حضرت زهرا علیها السلام(ترجمه جلد 43 بحار الأنوار) ترجمه روحانى، ص238

امام صادق (علیه السّلام) فرماید: حضرت فاطمه (علیها السّلام) می فرمود: هنگامى كه آیه لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضاً نازل شد، من از اینكه به رسول خدا (صلّى الله علیه و آله و سلّم) پدر بگویم خوددارى میكردم و لذا ایشان را با عنوان «رسول الله» مخاطب قرار میدادم ولى ایشان سه مرتبه، در زمانى كه او را با این عنوان مورد خطاب قرار میدادم.

از من اعراض نمود و دورى كرد و در دفعه بعد خطاب به من فرمود: اى فاطمه! این آیه در باره تو، و اهل خانه تو و نسلى كه از تو باقى میماند نازل نشده، زیرا تو از من و من از تو هستم، بلكه این آیه در باره ستمكاران و متكبّران قریش نازل شده و لذا تو همچنان مرا با لفظ «پدر» مورد خطاب قرار بده، زیرا قلب من به این كلمه خشنود می گردد و زنده می شود، و خداوند نیز آن را بیشتر دوست می دارد.


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا