معرفی کتاب فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

کتاب زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها – معرفی کتاب فاطمیه

کتاب زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها بحار الانوار

کتاب زندگاني حضرت زهرا سلام الله عليها ترجمه جلد چهل و سوم از کتاب بحارالانوار است بر شرح گوشه‌هایی از زندگانی و فضایل فاطمة الزهراء(سلام الله عليها) و سیره عبادی و اخلاقی ایشان اشاره شده است. نویسنده ابتدا به ولادت حضرت و خلقت نوری ایشان هزاران سال قبل از ولادت طبیعی وی اشاره کرده و معانی نام و القاب ايشان را بیان نموده است. سپس به بیان گوشه‌هایی از معجزات و کرامات حضرت  اشاره نموده و سیره اخلاقی، خانوادگی و اجتماعی ایشان را بیان کرده است.

مشخصات کتاب

نام کتاب: کتاب زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها (ترجمه جلد 43 بحارالانوار)
پدیدآورنده: محمد قائم فرد
ناشر: عطر عترت


زندگانی حضرت زهرا


بخشی از کتاب زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها

قالَ الصِّادقُ علیه السلام : «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ اللَّیْلَهُ فَاطِمَهُ وَ الْقَدْرُ اللَّهُ فَمَنْ عَرَفَ فَاطِمَهَ حَقَّ مَعْرِفَتِهَا فَقَدْ أَدْرَکَ لَیْلَهَ الْقَدْرِ وَ إِنَّمَا سُمِّیَتْ فَاطِمَهَ لِأَنَّ الْخَلْقَ فُطِمُوا عَنْ مَعْرِفَتِهَا».

آنچه بشر را دچار گرفتاری ها و مصائب و مشکلات فراوان می کند عدم شناخت و یا جهل به مطلب و موضوع است. یکی از اهداف خداوند متعال در قرآن این است که بشر ابتدا خداوند و بعد آنچه را که خدای منّان برای هدایت او مقرّر کرده است را بشناسد. لذا فرموده که: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ».

بعضی از مفسّرین در تأویل و تفسیر آیه این حدیث شریف را نقل فرموده اند که: «عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ علیه السلام قَالَ خَرَجَ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ علیهما السلام عَلَی أَصْحَابِهِ فَقَالَ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ اللَّهَ جَلَّ ذِکْرُهُ مَا خَلَقَ الْعِبَادَ إِلَّا لِیَعْرِفُوهُ فَإِذَا عَرَفُوهُ عَبَدُوهُ فَإِذَا عَبَدُوهُ اسْتَغْنَوْا بِعِبَادَتِهِ عَنْ عِبَادَهِ مَا سِوَاهُ فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ بِأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی فَمَا مَعْرِفَهُ اللَّهِ قَالَ مَعْرِفَهُ أَهْلِ کُلِّ زَمَانٍ إِمَامَهُمُ الَّذِی یَجِبُ عَلَیْهِمْ طَاعَتُهُ».

یعنی امام صادق علیه السلام فرمود: حضرت حسین بن علی علیهما السلام از جمع یارانش بیرون آمده و خطاب به آنها فرمودند: ای مردم! خداوند جلّ ذکره بندگانش را نیافریده مگر آنکه او را بشناسند و هنگامی که او را شناختند عبادتش کنند و زمانی که او را عبادت کردند از پرستش غیر او بی نیاز می گردند.

مردی در بین یاران عرضه داشت: ای پسر رسول خدا ! پدر و مادرم به فدای تو باد، معرفت و شناخت خدا چیست؟ حضرت فرمود: آن است که اهل هر عصر و زمان، امامی که اطاعتش بر آنها واجب است را بشناسند.

برای مطالعه و دانلود کتاب زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها به pdf زیر مراجعه نمایید.

دانلود کتاب زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا