فضائل فاطمی قرآن و روایتبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

لولو و مرجان قرآن کریم – فضائل فاطمی قرآن

لولو و مرجان قرآن کریم امام حسن و امام حسین علیهم السلام

لولو و مرجان قرآن کریم ، که به معنای مروارید است و از آن دو دریا خارج می شود. در آیۀ شریفۀ: یَخرُجُ مِنهُمَا اللُؤلُؤُ وَ المَرجان امام حسن و امام حسین علیهما السلام هستند که دو گوهر گران بهای عالم وجودند و ثمرۀ پیوند نبوّت با امامت می باشند. در فضیلت سوره الرحمان از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده که فرمودند هر چیزی عروسی دارد و عروس قرآن سوره الرحمن است.

در رویات دیگری آمده: هرکسی سوره الرحمن را قرائت کند خداوند به ضعف و ناتوانی او رحم می آورد و او توانایی ادای شکر نعمت های خدادادی را پیدا می کند. در سوره الرحمن و با نگاه به تفسیر آیات می بینیم که قرآن کریم از امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) از تعبیر لؤلؤ و مرجان استفاده کرده است.

روایت شماره 6 – لولو و مرجان قرآن کریم

قال امام صادق(علیه السلام): «مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا يَبْغِيَانِ» قال علی(علیه السلام)و فاطمة(علیها السلام)بَحرانِ من العِلمِ عَمیقانِ لا یبغی أحدهُما علی صاحِبِهِ «يَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ» الحسن و الحسین (علیهما السلام). سوره الرحمان، آیات 19،20،22 بحار الأنوار، جلد24، ص98

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: این که خداوند فرمود: «دو دریا را طوری روان کرد که به همدیگر برسند. بین آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی‌ کنند.» فرمود: علی (علیه السلام) و فاطمه (علیها السلام) همان دو دریا هستند از علم ژرف‌. هیچ یک از این دو بر هم برتری نمی‌جوید و «از آن دو لؤلؤ و مرجان حاصل می‌گردد.» که مراد از لؤلؤ و مرجان حسن و حسین (علیهما السلام) است.


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا