متن سخنرانی و مقاله فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

شهادت مادرم افسانه نیست

شهادت مادرم افسانه نیست ( شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها )

در شهادت مادرم افسانه نیست احادیث و روایاتی از حضرت زهرا علیها السلام است. که در آنها به وقایع قبل و بعد از شهادت رسول خدا صلی الله علیه و آله و غصب فدک اشاره شده است.

شهادت مادرم افسانه نیست شماره 1 – ظلم امت بر صدیقه کبری علیها السلام و غصب فدک 

ابی مخنف لوط بن یحیی رضوان الله علیه، عالم و مورخ بزرگ شیعه در قرن دوم هجری قمری، در کتاب بحر الانساب از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله درباره‌ ی وقایع بعد از خود به امیرالمومنین علیه السلام خبر داده و فرمودند: یا علی، بدان که من به زودی این دنیای پست را ترک می‌ کنم و امت من حق مرا که بر آن‌ ها واجب است زود فراموش می‌کنند.

و اولین کسانی که با تو دشمنی می‌ کنند ابوبکر و عمر هستند که عمر سند فدک را می‌ گیرد و لگد بر شکم فاطمه می‌ زند، و باعث سقط محسن می‌ شود؛ سپس طناب بر گردن تو می‌ اندازند و تو را به زور به مسجد برده و ابوبکر به تو می‌ گوید: یا با من بیعت می‌ کنی یا تو را به قتل می‌ رسانم …

الموسوعة الکبری عن فاطمة الزهراء علیها السلام، تألیف اسماعیل زنجانی خوئینی، جلد ١١، صفحه ٢۴۰


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 2 – سرور زنان بهشتی حضرت زهرا سلام الله عليها

محمد بن اسماعیل بخاری، عالم مشهور اهل سنت، می نویسد: عائشه می‌گوید: فاطمه كه راه رفتنش همانند پدرش بود، وارد بر رسول خدا (صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله) شد، فرمود: خوش آمدی دخترم، او را سمت چپ یا راستش نشاند، سپس آهسته سخن گفت، فاطمه گریه كرد، گفتم: چرا گریه می كنی؟ بار دیگر سخنی آخر هسته گفت، فاطمه خندان شد، تا آن روز خوشحالی و اندوه را این چنین نزدیك به هم ندیده بودم، از فاطمه علت را جویا شدم، گفت: سرّ پیامبر خدا را افشا نمی كنم.

پس از فوت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پرسیدم، گفت: پدرم فرمود: جبرئیل هر سال یك مرتبه قرآن را بر من عرضه می كرد؛ ولی امسال دو مرتبه آن را بر من عرضه كرده است، گویا اجل و مرگ من نزدیك است و تو دخترم نخستین كسی هستی كه به من ملحق خواهی شد، اینجا بود كه گریه كردم، فرمود: آیا دوست نداری كه سرور زنان بهشتی یا زنان مؤمن باشی، به این جهت خندیدم.

(البخاری الجعفی، محمد بن إسماعیل أبو عبدالله (متوفای256هـ)، صحیح البخاری، ج 3، ص 1326، ح3426، تحقیق د. مصطفی دیب البغا، ناشر: دار ابن كثیر، الیمامة – بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407هـ – 1987م.)


برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.
فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب محرم کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا