متن سخنرانی و مقاله فاطمیهآثار نوشتاری و اجرایی فاطمیهبزرگسالفاطمیهمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

شهادت مادرم افسانه نیست

شهادت مادرم افسانه نیست (شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها)

در شهادت مادرم افسانه نیست احادیث و روایاتی از حضرت زهرا علیها السلام است. که در آنها به وقایع قبل و بعد از شهادت رسول خدا صلی الله علیه و آله و غصب فدک اشاره شده است.

شهادت مادرم افسانه نیست شماره 1 – ظلم امت بر صدیقه کبری علیها السلام و غصب فدک 

ابی مخنف لوط بن یحیی رضوان الله علیه، عالم و مورخ بزرگ شیعه در قرن دوم هجری قمری، در کتاب بحر الانساب از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله درباره‌ ی وقایع بعد از خود به امیرالمومنین علیه السلام خبر داده و فرمودند: یا علی، بدان که من به زودی این دنیای پست را ترک می‌ کنم و امت من حق مرا که بر آن‌ ها واجب است زود فراموش می‌کنند.

و اولین کسانی که با تو دشمنی می‌ کنند ابوبکر و عمر هستند که عمر سند فدک را می‌ گیرد و لگد بر شکم فاطمه می‌ زند، و باعث سقط محسن می‌ شود؛ سپس طناب بر گردن تو می‌ اندازند و تو را به زور به مسجد برده و ابوبکر به تو می‌ گوید: یا با من بیعت می‌ کنی یا تو را به قتل می‌ رسانم …

الموسوعة الکبری عن فاطمة الزهراء علیها السلام، تألیف اسماعیل زنجانی خوئینی، جلد ١١، صفحه ٢۴۰


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 2 – سرور زنان بهشتی حضرت زهرا سلام الله عليها

محمد بن اسماعیل بخاری، عالم مشهور اهل سنت، می نویسد: عائشه می‌گوید: فاطمه كه راه رفتنش همانند پدرش بود، وارد بر رسول خدا (صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله) شد، فرمود: خوش آمدی دخترم، او را سمت چپ یا راستش نشاند، سپس آهسته سخن گفت، فاطمه گریه كرد، گفتم: چرا گریه می كنی؟ بار دیگر سخنی آخر هسته گفت، فاطمه خندان شد، تا آن روز خوشحالی و اندوه را این چنین نزدیك به هم ندیده بودم، از فاطمه علت را جویا شدم، گفت: سرّ پیامبر خدا را افشا نمی كنم.

پس از فوت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پرسیدم، گفت: پدرم فرمود: جبرئیل هر سال یك مرتبه قرآن را بر من عرضه می كرد؛ ولی امسال دو مرتبه آن را بر من عرضه كرده است، گویا اجل و مرگ من نزدیك است و تو دخترم نخستین كسی هستی كه به من ملحق خواهی شد، اینجا بود كه گریه كردم، فرمود: آیا دوست نداری كه سرور زنان بهشتی یا زنان مؤمن باشی، به این جهت خندیدم.

(البخاری الجعفی، محمد بن إسماعیل أبو عبدالله (متوفای256هـ)، صحیح البخاری، ج 3، ص 1326، ح3426، تحقیق د. مصطفی دیب البغا، ناشر: دار ابن كثیر، الیمامة – بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407هـ – 1987م.)


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 3 – روایت امام جوینی درباره به آتش کشیدن خانه وحی

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند ، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

امام جوینی (730هـ): از آن جایی كه روایت جوینی اهمیت بیشتری داشت و نیز تصریح به مقتوله بودن صدیقه طاهره سلام الله علیها دارد، ما نخست این روایت را نقل و بقیه روایات را بر طبق سال وفات صاحب كتاب، می آوریم.

جوینی « استاد ذهبی » از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم این گونه روایت می كند:

روزی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نشسته بود، حسن بن علی بر او وارد شد، دیدگان پیامبر كه بر حسن افتاد، اشك آلود شد، سپس حسین بن علی بر آن حضرت وارد شد، مجدداً پیامبر گریست. در پی آن دو، فاطمه و علی علیهما السلام بر پیامبر وارد شدند، اشك پیامبر با دیدن آن دو نیز جاری شد، وقتی از پیامبر علت گریه بر فاطمه را پرسیدند، فرمود:

وَ أَنِّی لَمَّا رَأَيْتُهَا ذَكَرْتُ مَا يُصْنَعُ بِهَا بَعْدِی كَأَنِّی بِهَا وَ قَدْ دَخَلَ الذُّلُّ فی بَيْتَهَا وَ انْتُهِكَتْ حُرْمَتُهَا وَ غُصِبَتْ حَقَّهَا وَ مُنِعَتْ إِرْثَهَا وَ كُسِرَ جَنْبُهَا [وَ كُسِرَتْ جَنْبَتُهَا] وَ أَسْقَطَتْ جَنِینَهَا وَ هِيَ تُنَادِی يَا مُحَمَّدَاهْ فَلَا تُجَابُ وَ تَسْتَغِیثُ فَلَا تُغَاثُ … فَتَكُونُ أَوَّلَ مَنْ يَلْحَقُنِی مِنْ أَهْلِ بَيْتِی فَتَقْدَمُ عَلَيَّ مَحْزُونَةً مَكْرُوبَةً مَغْمُومَةً مَغْصُوبَةً مَقْتُولَة . فَأَقُولُ عِنْدَ ذَلِكَ اللَّهُمَّ الْعَنْ مَنْ ظَلَمَهَا وَ عَاقِبْ مَنْ غَصَبَهَا وَ ذَلِّلْ مَنْ أَذَلَّهَا وَ خَلِّدْ فِی نَارِكَ مَنْ ضَرَبَ جَنْبَهَا حَتَّی أَلْقَتْ وَلَدَهَا فَتَقُولُ الْمَلَائِكَةُ عِنْدَ ذَلِكَ آمِین. فرائد السمطین ج2 ، ص 34 و 35

زمانی كه فاطمه را دیدم، به یاد صحنه ای افتادم كه پس از من برای او رخ خواهد داد، گویا می بینم ذلت وارد خانهء او شده، حرمتش پایمال گشته، حقش غصب شده، از ارث خود ممنوع گشته، پهلوی او شكسته شده و فرزندی را كه در رحم دارد، سقط شده؛ در حالی كه پیوسته فریاد می زند: وا محمداه!؛ ولی كسی به او پاسخ نمی دهد، كمك می خواهد؛ اما كسی به فریادش نمی رسد.

او اول كسی است كه از خاندانم به من ملحق می شود؛ و در حالی بر من وارد می شود كه محزون، گرفتار و غمگین و شهید شده است. و من در اینجا می گویم: خدایا لعنت كن هر كه به او ظلم كرده، كیفر ده هر كه حقش را غصب كرده، خوار كن هر كه خوارش كرده و در دوزخ مخلد كن هر كه به پهلویش زده تا فرزندش را سقط كرده و ملائكه آمین گویند.


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 4 – روایت ابن أبی شیبه درباره به آتش کشیدن خانه وحی

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند ، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

ابن أبی شیبه (239هـ): وی كه از استاتید محمد بن اسماعیل بخاری بوده ، در كتاب المصنف می گوید:

أنه حین بویع لأبی بكر بعد رسول الله صلی الله علیه و آله كان علی و الزبیر یدخلان علی فاطمة بنت رسول الله صلی الله علیه و آله فیشاورونها و یرتجعون فی أمرهم ، فلما بلغ ذلك عمر بن الخطاب خرج حتی دخل علی فاطمة فقال : یا بنت رسول الله صلی الله علیه و آله! والله ما من أحد أحب إلینا من أبیك ، و ما من أحد أحب إلینا بعد أبیك منك ، وأیم الله ما ذاك بمانعی إن اجتمع هؤلاء النفر عندك ، إن أمرتهم أن یحرق علیهم البیت ، قال : فلما خرج عمر جاؤوها فقالت : تعلمون أن عمر قد جاءنی وقد حلف بالله لئن عدتم لیحرقن علیكم البیت وأیم الله لیمضین لما حلف علیه … . المصنف ، ج8 ، ص 572

هنگامی كه مردم با ابی بكر بیعت كردند، علی و زبیر در خانه فاطمه به گفتگو و مشاوره می پرداختند، و این مطلب به عمر بن خطاب رسید. او به خانه فاطمه آمد، و گفت: ای دختر رسول خدا! محبوب ترین فرد برای ما پدر تو است و بعد از پدر تو خود تو!!! ولی سوگند به خدا این محبت مانع از آن نیست كه اگر این افراد در خانه تو جمع شوند من دستور دهم خانه را بر آنها بسوزانند.

این جمله را گفت و بیرون رفت، وقتی علی (علیه السلام) و زبیر به خانه بازگشتند، دخت گرامی پیامبربه علی (علیهم السلام) و زبیر گفت: عمر نزد من آمد و سوگند یاد كرد كه اگر اجتماع شما تكرار شود، خانه را بر شماها بسوزاند، به خدا سوگند! آنچه را كه قسم خورده است انجام می دهد!

ابن أبی شیه سند روایت را این گونه نقل می كند: حدثنا محمد بن بشر نا عبید الله بن عمر حدثنا زید بن أسلم عن أبیه أسلم


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 5 – روایت علامه بلاذری درباره به آتش کشیدن خانه وحی

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

علامه بلاذری (270هـ):

إن أبابكر آرسل إلی علی یرید البیعة، فلم یبایع، فجاء عمر و معه فتیلة. فتلقته فاطمة علی الباب فقالت فاطمة: یابن الخطاب ! أتراك محرّقا علی بابی ؟! قال : نعم ، و ذلك أقوی فیما جاء به أبوك . انساب الاشراف، بلاذری، ج1، ص586.

ابوبكر به دنبال علی برای بیعت كردن فرستاد چون علی (علیه السلام) از بیعت با ابوبكر سرپیچی كرد، ابوبكر به عمر دستور داد كه برود و او را بیاورد، عمر با شعله آتش به سوی خانه فاطمه (علیها السلام) رفت. فاطمه (علیها السلام) پشت در خانه آمد و گفت: ای پسر خطّاب! آیا تویی كه می خواهی درِ خانه را بر من آتش بزنی؟ عمر پاسخ داد: آری! این كار آنچه را كه پدرت آورده محكم تر می سازد.


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 6 – روایت ابن قتیبه دینوری درباره به آتش کشیدن خانه وحی

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

ابن قتیبه دینوری (212-276هـ):

وإن أبا بكر رضی الله عنه تفقد قوما تخلفوا عن بیعته عند علی كرم الله وجهه ، فبعث إلیهم عمر ، فجاء فناداهم وهم فی دار علی ، فأبوا أن یخرجوا فدعا بالحطب وقال : والذی نفسه عمر بیده . لتخرجن أو لأحرقنها علی من فیها ، فقیل له : یا أبا حفص ، إن فیها فاطمة ؟ فقال : وإن فی روایة أن عمر جاء إلی بیت فاطمة فی رجال من الأنصار ونفر قلیل من المهاجرین. الامامة والسیاسة – ابن قتیبة الدینوری ، تحقیق الشیری – ج 1 – ص 30 .

ابی بكر به دنبال عده ای كه حاضر نشده بودند با او بیعت كنند بود همان افرادی كه نزد علی ( علیه السلام ) تجمع كرده بودند، لذا عمر را به دنبال آنها فرستاد عمر سر رسید آنان را صدا كرد، ولی آنها اعتنایی نكرده و از خانه خارج نشدند.

عمر هیزم خواست و گفت: به همان خدایی كه جان عمر در دست اوست، سوگند یاد می كنم كه بیرون بیایید و گرنه خانه را با كسانی كه در آن هستند آتش خواهم زد. به عمر گفتند: ای اباحفص! فاطمه (علیها السلام) در این خانه است. عمر پاسخ داد: باشد!!

در روایت دیگری آمده است: عمر با عده زیادی از انصار و افراد كمی از مهاجرین درب خانه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها آمده بود.

«ابن قتیبه» می افزاید: … فاطمه(علیها السلام) چون صدای آن ها را شنید، با صدای بلند ندا كرد: یا ابت یا رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) ماذا لقینا بعدك من ابن الخطاب و ابن ابی قحافه … . ای پدر! ای رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)! ما پس از تو چه (ظلم ها) كه از (عمر) بن خطاب و (ابوبكر) ابن ابی قحافه دیدیم…

الامامة و السیاسة، ابن قتیبه، ج1، ص 30


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 7 – روایت مسعودی شافعی در حمله به خانه وحی

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

مسعودی شافعی (345هـ):

فهجموا علیه وأحرقوا بابه ، واستخرجواه منه كرهاً ، وضغطوا سيّدة النساء بالباب حتّی أسقطت محسناً . اثبات الوصیة ، ص143.

به او هجوم آورده و درب خانه او را آتش زدند و او را به زور از آن بیرون آوردند و سرور زنان را با در چنان فشار دادند كه سبب سقط محسن گردید.

تقی الدین سبكی در كتاب الطبقات الشافعیة نام او را در زمره علمای شافعی مذهب می آورد؛ از این رو، اشكال شیعه بودن وی مردود است.

الطبقات الشافعیة ج3 ، ص 456 و 457 ، رقم 225، چاپ دار احیاء الكتب العربیة .


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 8 – قصد آتش زدن خانه فاطمه (علیها السلام)  

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

ابن عبد ربّه (463هـ): ابن عبد ربّه در العقد الفرید می نویسد:

«الذین تخلّفوا عن بیعة أبی بكر: عليّ والعباس، والزبیر، وسعد بن عبادة، فأمّا علی والعباس والزبیر فقعدوا فی بیت فاطمة حتّی بعث الیهم أبو بكر عمر بن الخطاب لیخرجوا من بیت فاطمة وقال له: إن أبوا فقاتلهم . فأقبل عمر بقبس من نار علی أن یضرم علیهم الدار فلقیته فاطمة فقالت: یابن الخطاب !أجئت لتحرق دارنا ؟ قال : نعم أو تدخلوا فیما دخلت فیه الأمة فخرج علی حتی دخل علی أبی بكر» العقد الفرید، ابن عبدربه، ج3، ص 63 طبع مصر .

ابوبكر به عمر بن خطاب مأموریت داد كه برود و آنان را از خانه بیرون بیاورد و به وی گفت: چنانچه مقاومت كردند و از بیرون آمدن خودداری كردند، با آنان جنگ كن.

عمر با شعله آتشی كه همراه داشت و آن را به قصد آتش زدن خانه فاطمه (علیها السلام) برداشته بود، به سوی آنها حركت كرد.

فاطمه (علیها السلام) گفت: یابن الخطاب اجیت لتحرق دارنا؟ ای پسرخطاب! آتش آورده ای خانه مرا بسوزانی؟ گفت: بلی، مگر این كه به آنچه امت در آن داخل شده اند (بیعت با ابوبكر) شما هم داخل شوید … .


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 9 – تهدید عمر

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

ابن عبد البر قرطبی (368 -463هـ): ابن عبدالبر قرطبی می گوید:

فقالت لهم: إن عمر قد جاءنی وحلف لئن عدتم لیفعلن وایم الله لیفین بها. الاستیعاب، ابن عبدالبر قرطبی، ج3، ص975 ؛ المصنف، ابن ابی شیبه، ج8، ص572 .

پس فاطمه به ایشان گفت: عمر به نزد من آمد و قسم خورد كه اگر دوباره به اینجا آمدید قسم به خداوند كه چنین و چنان می كنم. و قسم به خدا كه وی چنین خواهد كرد.


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 10 – تهدید به آتش زدن خانه وحی

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند ، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

مقاتل بن عطیة (505هـ) :

ان ابابكر بعد ما اخذ البیعة لنفسه من الناس بالارحاب و السیف و القوة ارسل عمر، و قنفذاً و جماعة الی دار علی و فاطمه(علیهما السلام) و جمع عمر الحطب علی دار فاطمة(علیها السلام) و احرق باب الدار . الامامة و الخلافة، مقاتل بن عطیه ، ص160 و 161 كه با مقدّمه ای از دكتر حامد داود استاد دانشگاه عین الشمس قاهره به چاپ رسیده، چاپ بیروت، مؤسّسة البلاغ .

هنگامی كه ابوبكر از مردم با تهدید و شمشیر و زور بیعت گرفت، عمر، قنفذ و جماعتی را به سوی خانه علی و فاطمه (علیها السلام) فرستاد، و عمر هیزم جمع كرد و درِ خانه را آتش زد … .


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 11 – به آتش کشیدن خانه امیرالمومنین علیه السلام

روا یات بس یار ی در كتاب ها ی اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حال ی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

 الفداء (732هـ) :
و ی در تار یخش می نو یسد:

ثم إن أبا بكر بعث عمر بن الخطاب إلي علي ومن معه ليخرجهم من بيت فاطمة رضي الله عنها وقال إن أبوا فقاتلهم فأقبل عمر بشئ من نار علي أن يضرم الدار فلقيته فاطمة رضي الله عنها وقالت إلي أين يا بن الخطاب أجئت لتحرق دارنا قال نعم أو تدخلوا فيما دخل فيه الأمة فخرج حتي أتي أبا بكر فبايعه .وكذا نقله القاضي جمال الدين بن واصل وأسنده إلي ابن عبد ربّه المغربي . تار یخ ابوالفداء، ج1، ص156 طبع مصر بالمطبعة الحس ین یة .

ابو بكر عمر را به نزد علی و همراه یان و ی فرستاد تا ایشان را از خانه فاطمه بیرون آورد؛ و گفت اگر ممانعت كردند پس با ا یشان جنگ بنما. پس عمر با مقداری آتش به سمت ایشان آمد تا خانه را به آتش بكشد.

پس فاطمه علیها السلام او را دید و گفت به كجا می روی ای فرزند خطاب. آیا آمده ا ی كه خانه ما را به آتش بكشی؟ گفت آری مگر اینكه همان كاری را بنماید كه مردم كردند. پس علی بیرون آمده به نزد ابابكر رفت پس با وی بیعت نمود.


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 12 – سقط شدن محسن

روایات بسیاری در كتاب های اهل تسنن وجود دارد كه ثابت می كند، خلیفه اول به همراه عده ای از دشمنان اهل بیت، به خانه وحی هجوم برده و آن جا را به آتش كشیده اند؛ در حالی كه فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده اند.

‼️صفدی (764هـ) :

انّ عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتّی ألقت المحسن من بطنها. الوافی بالوفیات ، ج5 ، ص347.

عمر در روز بیعت به شكم فاطمه ضربه ای زد كه منجر به سقط شدن محسن از شكمش شد.


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 13 – بیعت اجباری

عمربن خطاب به خانه علی رفت و در حالی که آن جا طلحه و زبیر و مردانی از مهاجرین بودند. او گفت: به خدا قسم خانه را بر شما به آتش می کشم مگر این که برای بیعت [با ابوبکر] از خانه بیرون بیایید.

تاریخ الأمم و الملوک(تاریخ طبری)-بیت الأفکار الدولیة،السنة الحادیة عشرة من الهجرة، ص ٤٨٦


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 14 – تحصن در خانه امیرالمؤمنین علیه السلام

وقتی این خبر (تحصن در خانه امیرالمؤمنین علیه السلام) به عمر بن خطاب رسید، به سمت خانه فاطمه [سلام الله علیها] رفت و بر او وارد شد و گفت: ای دختر رسول خدا! … اگر این چند نفر نزد تو اجتماع کنند، امر خواهم کرد خانه بر سرشان آتش بگیرد.

المصنف (إبن أبی شیبة) ،ما جاء فی خلافة أبی بکر، ج ۱۳، ص ۴۶۸ -469


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 15 – بازخوانی برخی از اسناد شهادت حضرت زهرا سلام اله علیها در کتب اهل سنت

 

 


شهادت مادرم افسانه نیست شماره 16 – به آتش کشیدن خانه وحی

آن ها امتناع کردند که از خانه خارج شوند، پس عمر هیزم طلب کرد و گفت: به همان خدایی که جان عمر در دست اوست،سوگند یاد می کنم! بیرون بیایید و گرنه خانه را با کسانی که در آن اند، به آتش خواهم کشید. به او گفتند: ای اباحفص! فاطمه در این خانه است. او گفت: باشد.

الإمامة و السیاسة،کیف کانت بیعة علی بن أبی طالب، ج ۱، ص ۳۰

 


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا