بزرگسالفاطمیهفضائل فاطمی قرآن و روایتمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه فاطمیه خدمتگزاران

منظور از دین پایدار – فضائل فاطمی قرآن

منظور از دین پایدار چیست؟

منظور از دین پایدار چیست؟ دین پایدار دینی است که پایه و اساس آن محکم و استوار باشد.و طبق آیه 5 سوره بینه خدای متعال می فرماید دین پایدار حضرت زهرا علیهاالسلام هستند.

بینه به معنای دلیل روشن است که به واسطه آن حق از باطل آشکار گردد.  قَیِّمَهٌ به معنای مستقیم،محکم،ارزشمند و گرانبهاست. قیم به کسی گویند که دلسوز است و به مصالح دیگران قیام می کند. حرف تاء در کلمه  قَیِّمَهٌ  برای مبالغه است نظیر علاّمه،نه تأنیث.

روایت شماره 5 :

ومَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ حُنَفَاءَ وَيُقِيمُوا الصَّلَاةَ وَيُؤْتُوا الزَّكَاةَ وَذَلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ فِي قَوْلِهِ تَعَالَى:
( وَذَلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ ) فَقَالَ: هِيَ فَاطِمَة(علیها السلام)

( وفرمان نیافته بودند جز اینکه خدا را بپرستند و در حالی که به توحید گراییده اند دین خود را برای او خالص گردانند و نماز بر پا دارند وزکات بدهند آن است دین پایدار ) امام باقر علیه السلام فرمودند: منظور از دین پایدار، حضرت فاطمه(علیها السلام)است.

نکته :
«حُنَفاءَ» جمع «حنیف»به معنای گرایش به حق است،در برابر کلمه«جنیف»که به معنای گرایش به باطل است. اگر آیه «ذلِکَ دِینُ الْقَیِّمَهِ» را در کنار آیه «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفاً فِطْرَتَ اللّهِ» بگذاریم می توان استفاده کرد که عبادت خالص و بی پیرایه و رابطه با خدا(نماز)و کمک به دیگران (زکات)، از امور فطری هر انسانی است.

پیام ها:

  • سلیقه ها و هوسهای دیگران متغیّر است. دین پایدار و ثابت،سرسپردگی خالصانه به خدای ثابت است. مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ … ذلِکَ دِینُ الْقَیِّمَهِ
  • ایمان بدون نماز و زکات استوار نیست. «یُقِیمُوا الصَّلاهَ وَ یُؤْتُوا الزَّکاهَ وَ ذلِکَ دِینُ الْقَیِّمَهِ»
  • توجه به سابقه لجاجت ها و تفرقه ها،سبب تسلّی پیامبر و پیروان است. وَ ما تَفَرَّقَ الَّذِینَ … إِلاّ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْهُمُ الْبَیِّنَهُ
  • توحید و پرستش خالصانه خداوند،عامل وحدت است. وَ ما تَفَرَّقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتابَ … وَ ما أُمِرُوا إِلاّ لِیَعْبُدُوا اللّهَ
  • پیامبران،مردم را به سوی خدا دعوت می کردند نه خود. «وَ ما أُمِرُوا إِلاّ لِیَعْبُدُوا اللّهَ»
  • خالص و بی پیرایه بودن،رمز بقاء است. مُخْلِصِینَ … ذلِکَ دِینُ الْقَیِّمَهِ
  • فرمان توحید و نماز و زکات در تمام ادیان آسمانی بوده است. وَ ما أُمِرُوا إِلاّ لِیَعْبُدُوا اللّهَ …

سوره بینه، آیه 5
البرهان فی تفسیر القرآن، ج4، ص: 489

جهت دیدن مقالات فضائل فاطمی قرآن ، و مطالعه بیشتر در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فهرست فاطمیه مجموعه مقالات فضائل فاطمی قرآن

 

 

image_pdfدانلود PDF این صفحه
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن