آثار گرافیکی غدیربزرگسالبنر ، طرح گرافیکی و اینفوگرافی غدیرغدیرفایل تصویریمتنیمخاطبیننوجواننوع محتوا

بخش هایی از خطبه غدیر در قالب تصویر

بخش هایی از خطبه غدیر در قالب ده تصویر به صورت خلاصه آورده شده است.

بخش هایی از خطبه غدیر را می توانید در تصاویر زیر ملاحظه کنید. و از آنها در فضای مجازی برای تبلیغ پیام غدیر استفاده نمایید.

حمد و ثنای الهی

شهادت می دهم اوست خدایی که همه چیز در مقابل عظمت او تواضع کرده. و همه چیز در مقابل عزت او ذلیل شده. و همه چیز در برابر قدرت او سر تسلیم فرود آورده و همه چیز در برابر هیبت او خاضع شده است.

او را سپاس بسیار می گوییم و دائما شکر می نمایم. چه در آسایش و چه در گرفتاری چه در حال شدت و چه در حال آرامش. و به او و ملائکه اش و کتاب ها و پیامبرانش ایمان می آورم. دستور او را گوش می دهم و اطاعت می نمایم.

فرمان الهی

خداوند به من وحی کرد

“يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاس” خطبه غدیر/ سوره مائده /67

ای پیامبر، آنچه را از جانب پروردگارت به تو نازل شده، ابلاغ کن؛ و اگر نکنی رسالتش را به انجام نرسانده ای. و خدا تو را از [گزند] مردم نگاه می دارد. بی گمان، خدا گروه کافران را هدایت نمی کند. جبرئیل سه بار بر من فرود آمد و به من امر شد که اعلام کنم علی بن ابیطالب برادر، وصی و جانشین من و امام بعد از من است.

اعلام رسمی ولایت 1

فرمان و گفتار او لازم و امرش نافذ است. کسی که با او مخالفت کند ملعون است. و کسی که از او تبعیت کند و او را تصدیق کند. مورد رحمت خداوند است. حلالی نیست مگر آنچه خدا و رسولش و امامان حلال کرده باشند. و حرامی نیست مگر آنچه خدا و رسولش و امامان بر شما حرام کرده باشند.

او از سوی خدا امام است و هرگز خداوند توبه منکر او را نپذیرد و او را نیامرزد. علی را فضیلت دهید که او افضل مردم بعد از من از زن و مرد است؛ مادامی که خداوند روزی نازل می کند و خلق باقی است.

مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلَاه وَ هُوَ عَلِی بنُ أبی طالب أخی وَ وَصِیّی وَ مُوالاتُهُ مِنَ الله عزوجل أنزَلها عَلَی. خطبه غدیر

هرکس من مولای اویم، این علی است که مولای اوست و او علی بن ابیطالب برادر و جانشین من است. و ولایت او از جانب خداوند عزوجل بر من نازل شده است.

اعلام رسمی ولایت 2

علی را فضیلت دهید که او افضل مردم بعد از من از زن و مرداست؛ مادامی که خداوند روزی نازل می‌کند و خلق باقی است.

مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا عَلِی مَولاهُ و هوَ عَلیِ بن أبی طالب أَخی وَ وَصّی وَ مُوالاتُهُ من الله عَزَّو جَلَّ اَنزَلها علََی. خطبه غدیر

هر کس من مولای اویم، این علی است که مولای اوست و او علی بن ابیطالب برادر و جانشین من است و ولایت او از جانب خداوند عزو جل بر من نازل شده است.

اعلام رسمی ولایت 3

اوست خلیفه‌ی رسول خدا و امیرالمومنین و امام هدایت کننده از طرف خداوند و اوست قاتل ناکثین و فاسقین و ماریقن به امر خداوند.

الیوم أکملتُ لَکُم دینکُم وَ أتمَمتُ عَلَیکم نِمعتی وَ رَضیتُ لَکُمُ السلام دینأ خطبه غدير / سوره مائده

امروز دین شما را برایتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و اسلام را به عنوان دین شما پسندیدم.

تاکید بر توجه امت به مساله‌ی‌ امامت

ای مردم! خدا ند دین شما را با امامت او کامل نمود. هرکس به او و به کسانی که جانسین او از فرزندان من از تسل او هستند، اقتدا نکند؛ تا روز قیامت و رفتن به پیشگاه خدا ند عزوجل، چنین کسانی اعمالشان در دنیا و آخرت از بین رفته و در آتش دائمی خ اهند بود.

ای مردم! نسل هر پیامبری از صلب خود هستند؛ ولی نسل من از صلب علی است.

اشاره به کار شکنی های منافقین

ای مردم! نور از جانب خداوند عزوجل، در من نهاده شده و سپس در علی بن ابیطالب و بعد در نسل او تا مهدی قائم، کسی که حق خداوند و هرحقی که برای ما باشد را می‌گیرد.

ای مردم! بعد از من پیشوایانی خواهند بود که به آتش دعوت می‌کنند و روز قیامت یاری نمی‌شوند. به زودی پس از من امامت را با پادشاهی جابه‌جا نموده، آن را غصب کرده و به تصرف خویش در می‌آورند.

پیروان اهل بیت و دشمنان ایشان

سوره‌ی حمد درباره‌ی من و امامان نازل شده و به طور عام و خاص شامل آنان می‌شود. ایشان اولیای خدایند که ترس بر آنان نیست و محزون نمی‌شود.

ألا اِنَّ حزبَ الله هُمُ الغالبونَ بدانید که حزب خداوند غالب هستند. دشمنان ایشان سفهاء و برادران شیطان هستند که سخنان بیهوده و پوچ را به یکدیگر می‌‌رسانند.

حضرت مهدی علیه السلام

بدانید که آخرین امامان، مهدی قائم از ماست. اوست غالب بر ادیان، انتقام گیرنده از ظالمین اوست که تمام پیشینیان، ظهور او را بشارت داده‌اند.

مطرح کردن بیعت

اینک شما را می‌خوانم که پس از پایان خطبه بامن و سپس با علی دست دهید. تا با او بیعت کرده و به امامت او قرار نمایید. بدانید که من با خدا بیعت کرده‌ام و علی با من بیعت کرده است. من از جانب خداوند برای او از شما بیعت می‌گیرم. اِنَّ الّذینَ یُبعایُعونَک إِنَّما یبایعون الله ای پیامبر، آنان که با تو بیعت کنند هر آینه با خدا بیعت کرده‌اند.

حلال و حرام‌واجبات و محرمات

ای مردم! حج و عمره از شعائر الهی هستند. هان مردمان! نماز را به پا دارید و زکات بپردازید. علی صاحب اختیار و تبیین کننده بر شماست. خداوند عزوجل او را پس از من امانتدار خویش در میان آفریدگانش نهاده همانا او از من و من از اویم.

بیعت گرفتن رسمی

ای مردم! شما بیش از آن هستید که بایک دست و در یک زمان با من دست بدهید و پروردگارم مرا مامور کرده است که از زبان شما اقرار بگیرم درباره‌ی آنچه منعقد نموده‌ام درباره‌ی علی امیرامومنین و امامانی که بعد از او می‌آیند.

پس همگی چنین بگویید: ما شنیدیم و اطاعت می‌کنیم و راضی هستیم و با قلب‌ ها، جان‌ ها و زبان‌ ها و دست‌ها با تو بیعت می‌ کنیم. هان ای مردم! به علی با لقب امیرالمومنین سلام کنید.

برای مشاهده و مطالعه متن کامل خطابه غدیر کلیک نمایید.

برای مشاهده تصاویر بخش هایی از خطبه غدیر روی هر تصویر  کلیک کنید.

 

دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا