او یک خدمتگزار بود غدیربزرگسالغدیرمتنیمخاطبیننوجواننوع محتواویژه غدیر خدمتگزاران

زندگینامه میر حامد حسین هندی – او یک خدمتگزار بود شماره ۵۶

زندگینامه میر حامد حسین هندی در او یک خدمتگزار بود شماره ۵۶ به طور کامل بیان شده است.

آنان که در کتاب خدا صالحین خوانده شدند، یا حجت خدا هستند یا مخلصین در خدمتگزاری به حجت خدا.
با ما همراه باشید در مجموعه ی روایت های او یک خدمتگزار بود….
او یک خدمتگزار بود شماره ۵۶ در مورد زندگینامه میر حامد حسین موسوی هندی است.

دانشمند هندوستان

به درستی که ذکر مناقب و فضائل اهل بیت عصمت و طهارت همچون شکوفه هایی خوشبوست.
خوشا به حال آن که هر صبح و شام این عطر دلنشین را استشمام میکند.
عَبَقاتُ الاَنوار فی مَناقِبِ الائَمَهِ الاَطهار، مفصل‌ ترین کتاب عقیدتی مذهب شیعه، نوشته میر حامدحسین است.
میر حامد حسین موسوی لکهنوی هندی از دانشمندان قرن ۱۳ و ۱۴ هندوستان نویسنده این کتاب موسوعه حدیثی تاریخی کلامی عقیدتی است.

استعمارگران و دشمنان اسلام، همواره برای دست یافتن به اهداف شوم و غارتگرانه خود، دوست می داشتند که مسلمانان با هم اتحاد نداشته باشند و مدام با خصومت زندگی کنند. بدین خاطر گاه دانشمندانی را در میان خود مسلمانان تحریک می کردند تا با نوشتن یا گفتن حرفهایی تفرقه افکن و اختلاف آفرین، صفوف آنان را بر هم زنند و محیط زندگی برادرانه را تبدیل به بلوا و آشوب و سوء ظن و دشمنی سازند.

 میر حامد حسین این کتاب را در موضوع « مناقب ائمهٔ اطهار علیهم‌السلام » و در اصل، در رد کتابِ « تحفه اثنا عشریه » (نوشتهٔ عبدالعزیز دهلوی) نوشته‌ است. دهلوی فرزند شاه ولی‌ الله دهلوی از رهبران دیوندی و فرقه‌ های تکفیری اهل سنت است که در کتاب خود با حملات غیر مستند و با لحن توهین‌آمیز، به شیعیان اهانت بسیار روا داشته‌ است.

نویسنده تحفه اثنی عشریه

صاحب عبقات الانوار دربارهٔ نویسنده تحفه اثنی عشریه می‌نویسد: در این کتاب عقاید و آرای شیعه را به‌ طور عموم و فرقه اثنا عشریه را به خصوص، در اصول و فروع و اخلاق و آداب و تمامی معتقدات و اعمالشان، به عباراتی خارج از نزاکت و کلماتی بیرون از آداب و سنن مناظره و به شیوه کتب نو آموزان که به خطابه نزدیک تر است تا به برهان مورد حمله و اعتراض قرار داده… کتاب را مملو از افترائات و تهمت‌های شنیعه ساخته‌ است.

علامه میرحامد حسین، از خاندانهای اصیل سادات موسوی است. و با ۲۷ واسطه، نسبتش به امام هفتم امام موسی کاظم (علیه السلام) می رسد. نیاکان او در طول قرون گذشته، همه از سادات اهل علم و زهد و فضیلت بوده اند. شایان ذکر است که این خاندان در اصل ایرانی بودند و در نیشابور زندگی می کردند.

سید محمد حسین (متوفی ۱۲۸۸ق)، پدربزرگ میرحامد حسین، فقیه ارجمند و در زهد و عبادت سرآمد روزگار بود. گفته اند: از زمانی که به سن بلوغ رسید، هرگز نمازهای مستحبی اش ترک نشد.

علامه سید محمد قلی (متوفی ۱۲۶۰ق) پدر میرحامد حسین، از علمای بزرگ قرن سیزدهم هجری و از صاحب نظران در علم کلام بود. مدتی نیز در شهر «میرتهه » بر کرسی قضاوت و فتوا نشست. رساله ای هم به نام « عدالت علویه  » در موضوع احکام قضاوت و افتاء و شرائط قاضی و مفتی نوشته است.

زندگینامه میر حامد حسین

میر حامد حسین در شهر « میرتهه » هند، در خانه سید محمد قلی به دنیا آمد. نام اصلی او را «مهدی » نهادند. سبب شهرتش به علامه میرحامد حسین هندی، در سال ۱۲۴۶ه آن است که پدرش پیش از آنکه خبر تولد فرزندش را بشنود، در رؤیا جد خود «سید حامد حسین » را دیده بود. از این رو فرزند نوزادش را به این نام مشهور کرد.

میرحامد حسین وقتی به هفت سالگی رسید، پدرش او را به مکتب گذاشت. او مقدمات دروس ابتدایی را خواند آنگاه وارد مراحل بالاتری شد.
مقامات حریری و « دیوان متنبی » را نزد مولی « سید برکت علی صاحب »،
و نهج البلاغه را در محضر مفتی « سید عباس شوشتری » آموخت.
و سپس به فراگیری علوم عقلی در نزد « سید مرتضی خلاصه العلماء ».
و علوم شرعی در محضر « سید محمد سلطان العلماء ».
و برادر او « سید حسین سید العلماء » پرداخت.
و پس از سالها تلاش و همت، تحصیلات خود را با موفقیت به اتمام رساند.

نخستین کار علامه میرحامد حسین

نخستین کار علامه میرحامد حسین، نقد، بررسی، تصحیح و تهذیب بعضی از کتابهای ارزشمند پدرش علامه سید محمد قلی بود. چرا که بسیاری از آثار پدرش، در دفاع از مکتب شیعه و پاسخ به ایرادهای مخالفان تشیع بود و شایسته بود که پسر دانشمند و فرزانه، آنها را تصحیح و چاپ و منتشر کند.

میرحامد حسین سالهایی از عمر گرانمایه خود را در این راه صرف کرد و از این رهگذر، خدمات شایانی به عالم تشیع ارزانی داشت. آنگاه خود اقدام به نوشتن کتابهایی گرانقدر نمود که اینک به ذکر آنها می پردازیم:

۱. استقصاء الافحام، ده جلد و به فارسی است. مؤلف در این کتاب مطالبی را پیرمون قرآن کریم، حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) شرح حال بسیاری از دانشمندان اهل سنت و اصول و فروع دین، مطرح کرده است و پاسخی است به کتاب «منتهی الکلام » تالیف حیدر علی فیض آبادی حنفی، که مطالبی شبهه آمیز و بی اساس در باره شیعه داشت.
۲. شوارق النصوص، پنج جلد در علم کلام.
۳. افحام اهل المین، ردی است بر کتاب «ازاله الغین »
۴. اسفار الانوار، سفرنامه حج و کربلا.
۵. کشف المعضلات فی حل المشکلات.
۶. العضب البتار فی مبحث آیه الغار.
۷. النجم الثاقب فی مساله الحاجب، کتاب فقهی در موضوع ارث.
۸. الدرر السنیه فی المکاتیب و المنشآت العربیه.
۹. زین الوسائل الی تحقیق المسائل، مسائل فقهی و گوناگون.
۱۰. الذرایع، در شرح شرایع محقق حلی.
۱۱. عبقات الانوار فی مناقب الائمه الاطهار.

زندگینامه میر حامد حسین

عبقات الانوار

این اثر بزرگترین و ارجمندترین کتاب اوست و از شاهکارهای علمی و اعتقادی شیعه به شمار می رود. مؤلف بزرگوار این کتاب عظیم و شگفت انگیز را در مناقب ائمه اطهار (علیهم‌السلام ) و در جواب کتاب ضد شیعی سراج الهند نوشت که باعث تفرقه جبهه اسلامی هند شد. این کتاب در دل مسلمانان نسبت به یکدیگر کینه و نفرت پدید آورد و صفای مسجد و محراب، شکوه رمضان و عاشورا را کاهش داد.

عبقات الانوار، دارای دو منهج و هر منهج نیز مشتمل بر مجلداتی چند است منهج اول در باره اثبات دلالت آیاتی چند از قرآن مجید بر امامت است، از جمله آیه: «انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یؤتون الزکاه و هم راکعون » – مائده / ۵۵.

و آیه:

«الیوم اکملت لکم دینکم … .» مائده/۳

و آیات فراوان دیگری که بر امامت شرعی و الهی ائمه اهل بیت عصمت و طهارت (امام علی و فرزندان معصومش) (علیهم السلام) دلالت می کند. همه را مورد بحث عالمانه و محققانه و گسترده قرار داده است. گفته اند این مجلد هنوز به چاپ نرسیده است و در کتابخانه عظیم مؤلف دانشمندش، در شهر لکهنو نگهداری می شود.

منهج دوم کتاب، در باره احادیث دوازده گانه ای است که مولوی عبدالعزیز دهلوی در کتاب “تحفه اثنی عشریه”، مغرضانه اصل یا تواتر آنها را انکار و اشکالاتی بر این احادیث شیعی وارد کرده بود. این منهج از کتاب شگفت آور و عظیم عبقات الانوار، ۳۰ جلد است که حدود دوازده جلد آن در هندوستان و ایران به چاپ رسیده است.

احادیث دوازده گانه

هر یک از احادیث دوازدهگانه، خود یک مجلد و برخی از این مجلدات هم در چندین جلد به سبک قدیم و سنگی چاپ شده است بدین شرح:
جلد اول از منهج دوم، در مورد حدیث غدیر.
جلد دوم، در موضوع حدیث منزلت.
جلد سوم، در باره حدیث ولایت.
جلد چهارم، در باره حدیث طیر.
جلد پنجم، شرح و بیان حدیث «انا مدینه العلم و علی بابها …».
جلد ششم، در باره حدیث تشبیه.
جلد هفتم، در باره حدیث «من ناصب علیا لخلافه فهو کافر».
جلد هشتم، در بیان حدیث نور «کنت انا و علی نورا …».
جلد نهم، در باره حدیث «رایَت».
جلد دهم، در موضوع حدیث «انک تقاتل علی تاویل القرآن …».
جلد یازدهم، در مورد حدیث «الحق مع علی …».
جلد دوازدهم، درباره حدیث ثقلین.

لینک فهرست مقالات او یک خدمتگزار بود:
این لینک شامل تمامی شماره های او یک خدمتگزار بود می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن