او یک خدمتگزار بود محرمبزرگسالمتنیمحرممخاطبیننوجواننوع محتواویژه محرم خدمتگزاران

دعبل خزاعى شاعر اهل بیت – او یک خدمتگزار بود شماره 46

دعبل خزاعى شاعر اهل بیت علیهم السلام شعرش را امام رضا علیه السلام تأیید کردند.

او یک خدمتگزار بود شماره 46 درباره شاعر دعبل خزاعى است.

دعبل خزاعى

شیخ صدوق رحمه الله در كتاب «عیون اخبار الرضا علیه السلام» از عبدالسلام هروى نقل كرده است كه گفت: دعبل خزاعى در مرو خدمت علىّ بن موسى الرضا علیه السلام رسید، عرض كرد: قصیده اى در مدح شما سروده‌ ام و قسم یاد كرده‌ام كه آن را براى كسى قبل از شما آن را نخوانم.

امام علیه السلام اجازه فرمود كه آن را بخواند. دعبل شروع كرد به خواندن قصیده اش كه متجاوز از ۱۲۰ بیت است كه ترجمه بیت اوّل آن چنین است: محل تدریس آیات الهى كه اكنون از تلاوت آیات بر كنار مانده است، و محل نزول وحى پروردگار كه از فعالیت بازمانده است.

چون به این شعر رسید: غنیمتى كه مال ایشان است در دست دیگران مى بینم كه بین خودشان تقسیم مى كنند، در حالیكه دست خود ایشان از آن غنیمت خالى است.

حضرت رضا علیه السلام گریه كردند و فرمودند: راست گفتى اى خزاعى. و چون به این شعر رسید: هنگامى كه به آنها ستم شود به ستمگر خود دست انتقام دراز نمى كنند بلكه بدى را با احسان مقابله مى كنند و دستشان از انتقام خالى است.

حضرت رضا علیه السلام كف دستان خود را زیر و رو كرد و فرمود: بلى بخدا قسم خالى است، و چون به این شعر رسید: هر آینه در دنیا زندگى من آمیخته با ترس و وحشت بود و همانا امیدوارم كه بعد از مرگم از امن و امان برخوردار باشم.

ادامه دارد…


دسترسی سریع و آسان به راهکار و محتوا برای مناسبت‌های نیمه شعبان، غدیر، محرم و فاطمیه
برای مطالعه و مشاهده مطالب خدمتگزاران میتوانید به فهرست مطالب در زیر مراجعه نمایید.

فهرست مطالب محرم فهرست مطالب فاطمیه فهرست مطالب نیمه‌شعبان فهرست مطالب غدیر کتابخانه خدمتگزاران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا